Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#754954
mirage έγραψε:Παράθυρα μετα βαψίματα και για κάποιο λόγο τα πατώματα επειδή ειναι ξύλινα θα τα άφηνα τελευταία αλλα μπορει να είμαι λάθος.
Στο τέλος αφαιρείς και τις προστασίες απο τα παράθυρα και ολα κομπλέ.
Ωπ συγνώμη τώρα διάβασα ότι το πάτωμα είναι ξύλινο και θέλει βερνικωμα κλπ, είχα στο μυαλό μου πλακάκια.
Τα κακά του διαγωνίου διαβάσματος

Συμφωνώ με mirage

< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#754978 Τα πολλά λόγια είναι φτώχια:

Παράθυρο, ούτως ώστε να μην έχεις αέρα και να σηκώνει σκόνες,
Πάτωμα: αφού είναι ξύλινο, θα χρειαστεί κοψίματα, βερνίκι κτλ, οπότε το τοποθετείς πριν το βάψιμο.
Βάψιμο: καλύπτεις ΠΟΛΥ καλά με ναϋλον από τα σοβατεπί όλο το πάτωμα και βάζεις στις άκες ρολό χαρτί.

Με το καλό να μπείτε στο σπίτι :)
Άβαταρ μέλους
By skous
#754985 Δικο μου λάθος που δεν το διευκρίνισα, παράθυρα υπάρχουν ήδη, απλώς χρίζουν αλλαγής. Ομοιως υπαρχουν και ξυλινα πατωματα.
Οπότε το σπίτι είναι ήδη «κλειστό».
Βασικα μιλαμε για ανακαίνιση :)


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#755005
skous έγραψε:Δικο μου λάθος που δεν το διευκρίνισα, παράθυρα υπάρχουν ήδη, απλώς χρίζουν αλλαγής. Ομοιως υπαρχουν και ξυλινα πατωματα.
Οπότε το σπίτι είναι ήδη «κλειστό».
Βασικα μιλαμε για ανακαίνιση :)


< >
Ισχυουν τα ίδια. Κουφώματα, πατωματα, τοίχοι. Απλά από το τελευταίο βερνίκι στο πατωμα μένει ΑΠΑΤΗΤΟ για μία βδομάδα, άσχετα τι θα πουν οι μαστοροι. Μετά το καλύπτεις και μπαίνουν για τους τοίχους.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By fokion
#755031 οταν χτιζόταν το σπιτι.

Εχουν βαψει. Ερχεται ο πατωματζης να τριψει τα ξυλινα πατωματα. Ημουν στο κατω οροφο και ειδα ενα κυμα σκονης να κατεβαινει τη σκαλα..... ( α λα φωτο ταινίας "μουμια" :) :) ).

προφανως θα συμφωνισω για την σειρα, απλα σκεφτωμουν μηπως οι τοιχοι πρεπει να "φυσηθουν" ή κατι τετοιο να φυγει η σκονη απο πανω τους πριν το πρωτο χερι, μη γινει "λασπη" με τη μπογια...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#755042 Το τριψιμο στα πατώματα είναι τραγικό στη δημιουργία πούδρας. Η οποία βέβαια θα κάτσει στους τοίχους και παντου αλλού. Όσο και να απορροφάει το μηχάνημα με φίλτρα δεν γλιτώνεις.
Ίσως να έρθει συνεργείο να τραβήξει τη σκόνη και μετά να συνεχίσει με βερνίκια. Το τελευταίο χέρι χρώμα απολύτως τελευταίο. Βέβαια όλα αυτά είναι καθυστέρηση και κόστος...
Επίσης όταν υπάρχει η πούδρα από το ξύσιμο, φυλάξτε λίγη σε μια σακούλα, ώστε μελλοντικά να μπορείτε να φτιάξετε υλικό ίδιου χρώματος και να στοκαρετε σημεία στο πάτωμα που θα χρειασθούν. Το ξύλο είναι ζωντανό υλικό και κινηται
.
Άβαταρ μέλους
By skous
#755146 Αρα;

Με εχετε μπερδεψει!!

Τριψιμο και μετά κανα 2βδομαδο να στεγνωσουν/καθαριστεί η πουδρα και μετα να γινει ανακαινηση κουφωμάτων;


< >
Άβαταρ μέλους
By skous
#755221
glf έγραψε:Εγώ έτσι θα το έκανα. Το κούφωμα στο κάτω μέρος είναι λίγο ψηλότερα από το πάτωμα; Βάλε καμιά φώτο.
Δεν παίζουν φώτος γιατί δεν έβγαλα και είναι το ακίνητο αρκετά μακριά τώρα :)

Όταν θα ξαναπάω, θα είναι όταν θα μπουν μέσα μαστορια


< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#759116 Θελω να αλλαξω ενα καλοριφερ που εχει σκουριασει. Αυτο ειναι παλιου τυπου με φετες. Μπορω να βαλω ενα νεοτερου τυπου με πανελ;

Ο υδραυλικος που θα το αλλαξει μου ειπε δεν γινεται γιατι πρεπει να γινουν μετρησεις και θα υπαρχει προβλημα στο κυκλωμα, φανταζομαι θα αλλαξει η πιεση του νερου δεν ξερω ακριβως.

Γνωριζει κανενας;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#759121 Καμία σχέση. Όπως βγαίνει το ένα μπαίνει το άλλο, προφανώς μετράτε τις αποστάσεις από κέντρο σε κέντρο(1 συγκεκριμένη είναι στα κλασικά μεγάλα σώματα 905mm) και βουαλά.
Απλά έχε υπόψιν σου πως τα παλιά με τις φέτες, έχουν καλύτερη θερμοαπόδοση μιας και εκπέμπουν τις θερμίδες τους και μέσα από τα κενά στις φέτες. Τα νέου τύπου(πάνελ) είναι λιγάκι της μόστρας, όχι πως δεν κάνουν δουλειά.
Βρίσκονται λιγάκι πιο δύσκολα, πρακτικά όμως no prob.