Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By skous
#727728
mirage έγραψε:
skous έγραψε:Όταν φτάσει ο καιρός νανπαραλαβει ο άλλος το σπίτι και συνειδιτοποιει ότι θα πρέπει να δωσει Χ ευρώ για να το φρεσκάρει (βάψιμο κλπ), τότε μια χαρά χάνεται η λογικη δυστυχώς, μιάς και το ποσο φρεσκαρίσματος είναι πιο μεγάλο από την εγγύηση.

Οπότε γιατί να μην το δει σαν μια παροχή; :)


< >

Βέβαια το φρεσκάρισμα δεν θα έπρεπε να καλύπτεται απο την εγγύηση εκτός και αν χρειάζεται να γίνει μετά απο 1 χρόνο ξερώ γω ή γιατί ο ενοικιαστής αποφάσισε να βάψει τοίχους με άλλο χρώμα. Επίσης η εγγύηση δεν είναι εκεί για να καλύψει φυσιολογικές φθορές κλπ αλλά ζημιές.
Ε ναι προφανώς :)
Αλλα ο αλλος δεν το βλεπει έτσι :)
Λες και εαν εμενε αυτος μέσα, θα το είχε όπως την day 1, δεν θα το εβαφε μετα απο 10 χρονια κλπ


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#727729
Dodger έγραψε:148 τετραγωνικά, 3 υπνοδωμάτια, 1 μεγάλο μπάνιο, 1 μικρό, πατάρι, αποθήκη με σωλήνες παροχής νερού και αποχέτευσης για πλυντήριο, σαλόνι τραπεζαρία και κουζίνα, δύο βεράντες, τα δωμάτια και τα μπάνια πλακάκια, κουζίνα σαλόνι μάρμαρο, η κουζίνα ο πάγκος έχει γρανίτη, πλυντήριο πιάτων, φούρνος μικροκυμάτων, κανονικός και κουζίνα εντοιχισμένα όλα Teka, 3 air condition, καλοριφέρ με δεξαμενή πετρελαίου 2 κυβικών και καυστήρα αυτόνομο, ντουλάπες σε δωμάτια, μπάνια και κουζινα, διπλά τζάμια στα αλουμίνια. Από κάτω γυμναστήριο με personal training και το διπλανό διαμέρισμα ο αδερφός μου με την οικογένειά του και από κάτω το ιατρείο του. Ενοίκιο, σύμφωνα με αυτά που βλέπω στη περιοχή, γύρω στα €600. Στα απέναντι 2 πάρκα με παιδική χαρά, γήπεδο μπάσκετ, γυμνάσιο και λύκειο, κοντά καφετέριες, σε 3-4 τετράγωνα σούπερ μάρκετ, ήσυχη γειτονιά και σχεδόν τα 3/4 του τετραγώνου είναι γονείς, αδέρφια, ξαδέρφια. Χτίστηκε από τους γονείς για μένα και τον αδερφό μου, αλλά έκατσε η νύφη να έχει λίγο καλύτερο για τα γούστα μου σπίτι, πολύ κοντά, οπότε.... Ξέχασα τον ηλιακό θερμοσίφΟΥνα :lol:

Η τιμή είναι τσάμπα για τέτοιο σπίτι, στην Αθήνα σε αυτά τα λεφτά δεν βρίσκεις ούτε 3αρι 20ετιας πλέον.
μιλώ για νορμάλ περιοχές, για τις ακριβές, καμία γκαρσονιέρα κι αν...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#727782 Ξέχασα να αναφέρω ότι πριν μετακομίσω, είχα αλλάξει τη κλειδαριά της πόρτας ασφαλείας (διπλής θωράκισης παρακαλώ ) και είχα βάλει νέα, με μικρότερο κλειδί, με defender, κτλ. cisa revo pro, cisa ap3s και disec monolito rok. Η τιμή είναι καλή για Ελευσίνα, κάποιοι μου είπαν να ζητήσω και περισσότερα, αλλά δε θέλω να γίνω άπληστος. Το σπίτι δε θέλω να το Νοικιάζω για 2-3-4 χρόνια, αλλά για περισσότερα. Πχ επειδή έχουμε το στρατιωτικό αεροδρόμιο, νοικιάζουν πολλοί στρατιωτικοί έξω, με τις οικογένειες και κυνηγάνε τέτοια σπίτια. Επίσης, όταν έγινε η πλημμύρα στη Μάνδρα, ανέβηκαν στα ύψη τα ενοίκια, λόγω ζήτησης. Εγώ απλά θέλω κάποιον που θα προσέχει το κτίριο και φυσικά θα σέβεται τον γείτονα, που είναι ο αδερφός μου.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#727791 To ότι ο καθένας ιδιοκτήτης ζητάει "όσα του λείπουν¨, δε σημαίνει ότι θα τα πάρει κιόλας.
Επίσης , αν τα πάρει, δεν είναι σίγουρο ότι ο ενοικιαστής, επειδή πιθανως πιέστηκε χρονικά (άμεση ανάγκη εξεύρεσης κατοικίας) δε θα φύγει μετά τον 1ο χρονο.
Ούτε επειδή τα έδωσε αρχικά, σημαίνει ότι στο μέλλον δεν μπορεί να αρχίσει τις καθυστερήσεις στην πληρωμή.
Ούτε ο τσάμπα βέβαια σε εξασφαλίζει απο τέτοια προβλήματα, αλλά ο ενοικιαστής , θα το σκεφτεί διπλά να αρχίσει τις "ματσαραγκιές", μιάς και τέτοια τιμή θα δυσκολευτεί να βρεί για κάτι αντίστοιχο.
Σε κάθε περίπτωση, η "ενοικίαση" έχει ρίσκο.
Ξαδέλφη, είχε τον ίδιο νοικάρη και με όχι ευκαταφρόνητο ενοίκιο, για 15+ χρόνια. Το 2015 , έφυγε λόγω αγοράς ακινήτου .
Έκτοτε, το έχει ενοικιάσει 3 φορές και τη 1 , έφαγε φέσι 3 μηνών. Ευτυχως ο τελευταίος, μένει από το 2019 .
Άρα, .... δεν "κληρώνει" πάντα το λαχείο!!! :lol:
@ Dodger : Σωστή η τιμή που ζητάς, με τα 700€ ταβάνι, για να ενοικιαστεί και γρήγορα. Κάθε μήνας που περνάει, αν διαιρεθεί στο έτος, ισοφαρίζει τα +50€ που θα έπαιρνες από κάποιον άλλον, ένα μήνα μετά, αφού η ζητηση λόγω τιμής, θα ήταν (πιθανώς) μικρότερη, καθυστερώντας την ενοικίαση.
Να θυμίσω ότι και ο φόρος στα ενοίκια δεν είναι ευκαταφρόνητος (10% για εισοδήματα από ενοίκια μέχρι 12.000€/έτος, άδικο βέβαια για όποιον εισπράττει πχ 5.000€/έτος, όπου θα μπορούσε να είναι πχ: 5-6%).
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#727894 Σωστά, 15% μέχρι 12.000€. :s_thumbsup
Για παραπάνω έσοδα, πολλά παίρνεις, πολλά δίνεις. :oops:
Αν και πάλι είναι υπερβολή και έπρεπε να υπάρχει κλιμάκωση ποσοστών !!! :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By glf
#733797 Τη ... φετινή σαιζόν που ασχολήθηκα με τη θερμοπροσοψη το προχώρησα αρκετά αν και ξεκίνησα στο τέλος σχεδόν του καλοκαιριού.

Και πάλι η πιο πολύ δουλειά ήταν στη προετοιμασία ΠΡΙΝ μπει η πρώτη πλάκα μόνωσης..

Θα δειξω πρώτα μια μεριά με μπαλκονοπορτες στα παιδικά δωμάτια.
Εικόνα

Στόχος πρώτος ήταν να μπει μόνωση μέσα στα κουφώματα. Κρουστικό και προσεκτικό σκάψιμο να φύγει ο σοβάς μέχρι να βρω τη μόνωση ανάμεσα στα τούβλα του τοίχου. Υποψιν έχει 3εκ Fibran XPS στα τούβλα ολο κι όλο. Εγώ βάζω 8αρι ..
Εικόνα
Εικόνα

Αυτό το σκάψιμο δεν το κάνει κανείς φυσικά. Είναι.. too much το καταλαβαίνω. Εγώ το βλέπω σαν extreme tuning.

Τώρα λοιπόν μπαίνει XPS μέσα στο κενό. Χωρούσε 2 η και 3 εκατοστά πάχος.
ΕικόναΕικόνα

Και τελικά έρχεται πρόσωπο με τον εξωτερικό τοίχο.
Εικόνα

Μπαίνει και πιο χοντρό κομμάτι στο επάνω μέρος που καλύπτει απλώς την ακμή στο δοκάρι και το κουτί από το ρολό παντζούρι.
Εικόνα

Τέλος.. προεργασίας.
Άβαταρ μέλους
By glf
#733800 Μια ακόμα.. αποξήλωση σοβά είχα σε μια πλευρά εκεί δίπλα. Αυτό είναι όλο τοιχίο με κολώνα. Έχει το 3αρι του XPS στο έξω μέρος οπότε θα έφευγε πολύ εύκολα ο σοβάς. Ο λόγος που χάλασα το σοβά ήταν αισθητικός. Κάθετα σε αυτό τον τοίχο είναι ένα στενόμακρο παράθυρο της εισόδου στο σπίτι.
Εάν έβαζα 8αρι θα έκλεινε τελείως το διακοσμητικό πλαίσιο σε αυτό το παράθυρο και θα φαινόταν χάλια. Θα έβγαινε πολύ έξω ο τοίχος με τη μόνωση και θα το σκέπαζε.
Εικόνα

Εδώ βρήκα και το εξής. Το 3αρι της μόνωσης σε κάποιο υψος... σταματούσε.
Λόγω του πως ήταν η πλάκα της στέγης νομίζω. Το θέμα είναι οτι εκείνο το σημείο ήταν τελείως αμονωτο και είναι στο ταβάνι στο παιδικό δωμάτιο!
Εικόνα

Εδώ έβαλα 6 πόντους μόνωση ακριβώς για να μη μπουκωσει τον κάθετο τοίχο με το παράθυρο.
Εικόνα

Με το κατέβασμα του σοβά, κέρδισα 3 πόντους για τη μόνωση. Αν δεν έβγαζα το σοβά, θα έβαζα 3 πόντους μόνωση δηλαδή.
Εικόνα

Από εδώ και μπρος ξεκίνησε η τοποθέτηση των πλακών της θερμοπροσοψης. Πρώτη σειρά XPS το πράσινο για αντοχή σε υγρασία και χτυπήματα και μετά EPS σιλικονουχο μαύρο.
Εικόνα

Μια ιδιαιτερότητα είναι ότι τα έβαλα να ξεκινάνε ΠΑΝΩ από το σοβατεπί. Ο λόγος είναι τα σιφώνια στο μπαλκόνι είναι δίπλα στα σοβατεπί και δεν γίνεται να βάλω εκεί 8 πόντους μόνωση.
Οπότε του κάνω ένα φάλτσο τελείωμα στο κάτω μέρος για μη βγαίνει μια γωνία τόσο έξω. Και πάλι καλλιτεχνική ιδιοτροπία θα το πώ..
Στο κάτω μέρος στο XPS έβαλα δύο στρώσεις υαλόπλεγμα με κόλλα για επιπλέον αντοχή σε χτυπήματα.
Εικόνα
Εικόνα

Άλλη μια "έξτρα" εργασία ήταν οι σωλήνες για καλώδια και μερικά κουτιά διακλάδωσης.
ΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Τέλος έπιασα να κάνω και το διακοσμητικό πλαίσιο, με λωρίδες XPS πάχους 2 εκ.
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Και τελείωσα το ... πρώτο στάδιο με το τελικό σοβατισμα με κόλλα και υαλόπλεγμα.
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Είχα πάντα και παρέα στο μπαλκόνι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#733802 Μπράβο ωραία δουλειά.
Ο τοίχος τώρα έχει βγει πιο έξω ή είναι ιδέα μου; Το σοβατεπί δείχνει πιο μέσα
Άβαταρ μέλους
By glf
#733803 Ναι τα σοβατεπί και στις δύο μεριές είναι στην αρχική τους θέση.
Στις μπαλκονόπορτες λοιπόν ο τοίχος βγήκε 8 εκατοστά παραεξω, όσο δηλαδή το παχος της μόνωσης.

Και στον τοίχο που κατέβασα το σοβά, η μόνωση των 6 εκ, βγήκε μόνο 3 εκατοστά πιο έξω. Στην ουσία "αντάλλαξα" 3 πόντους σοβά με 3 πόντους μόνωση.
Θα μπορούσα να βάλω μόνο 3 εκ μόνωση και να τελειώνω.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#733813 Ωραιος!! Εγω θα εβγαζα και τα σοβατεπι, το ση δουλεια εριξες με προσοχη, ας γινοταν και αυτο! Ας υπηρχε μονο στα σιφωνια μια κατασκευη τετοια ωστε να δουλευουν απροσκοπτα.
Εκανα και γω προσφατα DIY θερμοπροσωψη ~30τμ με 8αρι γραφιτουχο, αλλα δεν εβαλα καρφια. Δεν τα θεωρω απαραιτητα σε υψος κατασκευης <3μ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#733821 Α ωραία. Πάστα τελικό σοβά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Αυτο όμως νομίζω είναι τελικά το πιο εύκολο στάδιο ε;

Τα σοβατεπί τα ήθελα ίσια για να σκουπίζω και να πλένω εύκολα. Τι κατασκευή να γινόταν, κάποια γωνιά θα έπρεπε να έχει. No no.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#733936 η παστα ειναι και ευκολο και δυσκολο. Ειναι αρκετα ρευστη, μην βαλεις επιπλεον νερο και μεχρι να τη οπας εκει που θες θα γλυστραει απο τη σπατουλα. Απαξ και μπει στο τοιχο ομως απλωνει ευκολα και γρηγορα. Μεσα στην ωρα πρεπει να τη πατησεις με πλαστικη σπατουλα. Tips= τα ρουχα που φορας μετα πανε για πεταμα...αντι για σκαλα και σκαλωσια χρησιμοποεις5-6 περισευουμενα φυλλα μονωσης για να φτασεις ψηλα.
Άβαταρ μέλους
By glf
#733957 Ναι και την κόλλα δεν την κάνω νερουλη. Να στέκεται στο μυστρί αχαχαχα.

Κάτσε νομίζω είναι δύο ειδών ο τελικός σοβάς. Το ένα βάζεις εσύ το νερό, άρα αυτό λες.
Και το άλλο είναι έτοιμη πάστα που την απλώνεις κατευθείαν απο το δοχείο και είναι λίγο ακριβότερο.

Καλά, τη σκαλωσιά δε τη γλύτωσα.. εδώ δουλεύω τώρα την πίσω μεριά.Εικόνα