Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#739377 Το ζητούμενο είναι να αποθαρρυνθεί ο ερασιτέχνης διαρρηκτης που αποτελεί το 95% των περιπτώσεων στη περιοχή.

Έχω καλό συναγερμό συνδεδεμένο σε κέντρο λήψης σηματων, μπορώ να τον αναβαθμίσω με φωτοκύτταρο εξωτερικά σε κάθε άνοιγμα.

Έχω δύο κάμερες που καταγράφουν, ειδοποιούν και προειδοποιούν ηχητικά τους παρείσακτους.

Αυτόματα φώτα με motion detection

Καλή κλειδαριά και εξώπορτα

Καλά κουφώματα και δίπλα τζάμια με πατζουρια αλουμινίου.

Ε άμα βάλω και κάγκελα είμαστε ψιλοκομπλε πιστεύω. Το αισθητικό είναι ένα θέμα αλλά μεγαλύτερη θα είναι η αναστάτωση αν γίνει το καλό. Που τζάμπα θα γίνει, στο σπίτι δεν υπάρχει τίποτα αξίας...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#739406
Dodger έγραψε:Αν ο εισβολέας (όχι ο rapper :innocent: ) έχει χρόνο, τότε ακόμη και τα κάγκελα βγαίνουν. Το έμαθα για τα καλά, αρχές Σεπτεμβρίου, οι γείτονες έλειπαν, ο συναγερμός παλιός - χτύπησε αλλά δεν είχε ειδοποίηση στο κινητό, και ο intruder έσκαψε τον τοίχο με ένα λοστάρι, λύγισε το κάγκελο, μπήκε σπίτι, το έκανε ρημαδιό και έφυγε. Πλέον έχει μπει σε περισσότερα σημεία στον τοίχο, έχουν μπει επιπλέον αισθητήρες εξωτερικού χώρου και κάμερες, οπότε... :oops:


Μα, όλα αυτά τα μέσα δεν είναι απαραβίαστα. Ο στόχος είναι να καθυστερήσουν τον εισβολέα τόσο, ώστε να πάει αλλού... Γιατί όσο χάνει χρόνο, τόσο πιο πιθανό είναι να τον δει κάποιος, να περάσει κανείς, κτλ...

Εάν στη συγκεκριμένη περίπτωση ο παράγων χρόνος δεν παίζει ρόλο, πχ σε κάποιο απομακρυσμένο μέρος που δεν παιρνάει κανείς, τότε η εισβολή είναι δεδομένη...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746030 Λόγω περίεργου σχήματος της κρεβατοκάμαρας που έχει ένα ερκερ στα πόδια του κρεβατιού, δεν είχε βολέψει να πάρουμε το κλασικό σετάκι με χαλάκια.
Την λύση έδωσε τοπικό κατάστημα με ρετάλια που μας έκοψε ακριβώς στις διαστάσεις που θέλαμε, και σε τιμή που μπορούμε να πληρώσουμε.
160€ το σύνολο, η παράδοση με Hilux D-4D δωρεάν.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Εννοείται θα τους ξαναπροτιμήσω ξανά στο μέλλον, γιατί λεφτά για κάτι καλύτερο δεν παίζουν. Το τελικό αποτέλεσμα εμένα με βρίσκει πλήρως ικανοποιημένο, το μόνο που δυστυχώς δεν γίνεται, είναι να περνάει από πάνω ή ρομποτική σκούπα, γιατί το χαλί έχει ψηλό πέλος και παραείναι αφράτο τελικά.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#746034
Anonymous Founder έγραψε:.....λεφτά για κάτι καλύτερο δεν παίζουν.

Μην ανησυχείς. Όλοι κάνουμε συμβιβασμούς κάποια εποχή και .... ατενίζουμε το μέλλον με ελπίδα και αισιοδοξία!!! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#746412 Σημαίνει άκρη-προεξοχή.

Μάλλον εννοείται η γωνία στην περίπτωση αυτή.

Εγώ την έχω ακούσει τη λέξη αυτή στην κοτύλη του ισχίου!

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746475 Ερκερ στην γλώσσα της οικοδομής είναι ο κλειστός εξώστης, ουσιαστικά ένα μπαλκόνι που έχει κλείσει.
Εννοείται είναι νόμιμο και υπάρχει και στο εξωτερικό.
https://kataskevesktirion.gr/h-%CE%B5%C ... %BC%CF%8C/
Ουσιαστικά είναι επιπλέον τετραγωνικά στο διαμέρισμα και μετράνε μόνον στον όγκο του κτηρίου και όχι στην κάλυψη και την δόμηση.
Στην δική μου περίπτωση, το διαμέρισμα κέρδισε περίπου 10 τμ με την χρήση των ερκερ.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#746486 Περί κατοικιών:
Πολλές ανακαινίσεις βλέπω τον τελευταίο καιρό και χαίρομαι, σε διαμερίσματα πολυκατοικιών 40ετών +.
Το είχα ξαναγράψει αλλά , ξαναδιαπιστώνοντας το ίδιο γεγονός, επανέρχομαι.
Τι παλιατζούρα βλέπω στους οικοδομικούς κάδους απ΄τα "απορρίμματα" της προς ανακαίνιση κατοικίας, με στεναχωρεί, απογοητεύει κλπ.
Ειδικά ντουλάπια, ντουλάπες και έπιπλα, που λογικά πιό εύκολα-οικονομικά αντικαθίστανται απ΄ τα μωσαϊκά, τα πλακάκια και τα μπάνια σε ένα διαμέρισμα και που παρόμοια είχαμε και εμείς στο σπίτι κατασκευής 1961.
Όμως η εικόνα και η κατάσταση τους, μαζί με τις φυσιολογικές φθορές και τις όποιες "τεχνολογικές" εξελίξεις στις κατοικίες που απαιτούσαν βελτιώσεις, μας οδήγησε στην 1η μεγάλη ανακαίνιση του 1992, βλέπω λοιπόν άλλα 30 χρόνια έπειτα (σύνολο 60 χρόνια χρήσης δηλ :dizzy: ), να πετιούνται-αντικαθίστανται σήμερα!!!
Υπάρχει δυστυχώς πολύ(ς) κόσμος που ζεί όπου και ΄πως νά΄ναι! :help:
Ευτυχώς, έστω και αργά, η κατάσταση σιγά-σιγά βελτιώνεται.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746522
dimitrisB έγραψε:Προφανώς.
Απ΄την άλλη, αποδεικνύεται πλέον ότι "ήρθε η ανάπτυξη" . :s_wink
Μπορεί απλά να φτάσανε στο μη περαιτέρω, έτσι εξηγείται και η κατάσταση αυτών που αλλάζουν, και πλεον η ανακαίνιση είναι επιβεβλημένη.


Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#746524
Anonymous Founder έγραψε:Ερκερ στην γλώσσα της οικοδομής είναι ο κλειστός εξώστης, ουσιαστικά ένα μπαλκόνι που έχει κλείσει.
Εννοείται είναι νόμιμο και υπάρχει και στο εξωτερικό.
https://kataskevesktirion.gr/h-%CE%B5%C ... %BC%CF%8C/
Ουσιαστικά είναι επιπλέον τετραγωνικά στο διαμέρισμα και μετράνε μόνον στον όγκο του κτηρίου και όχι στην κάλυψη και την δόμηση.
Στην δική μου περίπτωση, το διαμέρισμα κέρδισε περίπου 10 τμ με την χρήση των ερκερ.


Στη παραδοσιακή ελληνική αρχιτεκτονική λέγεται και σαχνισί, συναντάται στη βόρεια Ελλάδα από Ιωάννινα μέχρι Λέσβο. Πολύ δημοφιλές σε όλη την Ευρώπη.Ιδανικός χώρος για ανάγνωση κατά του χειμερινούς μήνες αναλόγως προσανατολισμού. :lol:

Εικόνα