Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#733402
red_monster έγραψε:Δεν ισχύει αυτό που ισχυρίζεσαι για το ΙΒ

.


Aυτο μου ειπε μια καθηγητρια σε ιδιωτικο που τα παιδια της κανουν το ΙΒ και ετοιμαζονται για πανεπιστημιο. Δεν θελουν να πανε Αμερικη οποτε στην Ευρωπη (χωρις ΗΒ πια που ειναι ακριβα και θελει και βιζα) ειναι περιορισμενες οι επιλογες ειπε. Τωρα αλλα δεν γνωριζω.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#733412 στην Ολλανδία πάνε με ΙΒ πάντως δεν έχουν πολλά πανεπιστήμια όσα η Αγγλία!!! αλλά έχουν. τώρα τι καριέρα τους περιμένει μετά δύσκολο να ξέρει κάποιος.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#734573 https://www.thestival.gr/eidiseis/paide ... -pseydoro/

Θεσσαλονίκη: Κατέρρευσε όλη η ψευδοροφή σε σχολική αίθουσα – Από θαύμα γλίτωσαν οι μαθητές (video)


θα παμε καλα λεμε. μην αγχωνεστε.
ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!
Άβαταρ μέλους
By alex
#734606
kovathe έγραψε:Δεν είναι τυχαίο ότι το καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα δεν έχει ιδιωτικά σχολεία (Φινλανδία)...


αν εισαι μαθητης και πας εκει επισκεψη ,θα ερθεις εδω μετα και θα κλαις ..
Άβαταρ μέλους
By 224v
#734639
fokion έγραψε:Αν η υπογραφή του "παραλαμβανοντος" ή και "επιβλέποντος" το εργο ειχε αντικτυπο να δουμε αν θα προσεχαν τι και πως....
αυτά τα αναθέτουν σε κάποιο συνεργείο τοποθέτησης στη περιοχή, σιγά μην έχουν μηχανικό να το παραλάβει μόνο στα χαρτιά γίνονται αυτά ούτε κανένα υπολογισμο για την αντοχή. φυσικά τσιγκουνευτικε να βάλει πυκνά σύρματα για την ανάρτηση από το ταβάνι!!! ας το ξαναφτιάξει τώρα από την αρχή!!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By fokion
#734779 Δεν ειναι τοσο απλό. Απο τη στιγμη που χρησιμοποιήται απο (νοικιαστηκε στον) το Δημο τοτε "το πραμα" εχει υπογραφες "παραλαβής" και "καταλληλοτητας"...
Μη ξεχναμε οτι καποιος ( ε ρε γλεντια ) υπογράφει σα τεχνικός ασφαλειας...

Απο τις φωτο δε μπορουμε να κρινουμε - κι εγω δεν εχω τις γνωσεις - αν τα μεσαια σημεια αγκυρωσης ηταν αρκέτα ή/και ακομα ακομα αν "επιασαν" σε πλάκα ή τζουφια στο σοβά...

Επισεις δε ξερω αν προβλεπεται - κι απο οτι εχω καταλαβει εχουμε αρκετους μηχ μηχανικους εδω μεσα να μας διαφωτίσουν - νομική/ποινική ευθυνη του γυψωσανιδά κι οχι απλώς "επεσε-ξαναφτιαχτο τσαμπα"....
Άβαταρ μέλους
By fokion
#734781 γενικά παντως το θεμα "σχολεία" πασχει....

ενα δικο μου παραδειγμα που ισως το εχω ξανα-αναφερει.
Υπηρχε ενα 12θεσιο σχολείο σε "λυωμενα". Παρθηκε η -ορθη- αποφαση και γκρεμιστικε το 2003 - 2004, με σκοπό να γινει ενα κανονικό κτιριο.

ελα ομως που εκανε 15 χρονια να αποπερατωθεί ( για διαφορους δικαιολογημένους ή αδικαιολογητους γραφειοκρατικούς κυριως λογους οπως πχ οτι ο εργολαβος φαλήρησε ή οτι βρεθηκαν αρχαια, τκ μεν αλλα αρχαια παρολα αυτα) σε μια ΤΑΧΥΤΑΤΑ αναπτυσσόμενη τοτε περιοχη (**), οποτε συνεπικουρούμενο και απο το γεγονος οτι ΠΑΛΙ 12θεσιο το έφτιαχναν - αν ειναι δυνατον - καθοτι δεν επικαιροποίησαν τη μελετη σκοπιμοτητας, καταλήξαμε το "προχειρο" που φτιαχτηκε για το ενδιαμεσο σε ενα μικρό οικοπεδο ΚΑΙ με τα λυομενα που έφυγαν απο το άλλο, να παρει πλεον ΚΑΝΟΝΙΚΟ "αριθμό".....

(**) ο πληθυσμός της περιοχής περιπου διπλασιαστηκε το χρονικό αυτο διαστημα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#734834 σίγουρα υπάρχει και ποινική ευθύνη, απλά ήταν τυχερός που δεν ήταν παιδάκια μέσα!!! έμπλεξε και αυτός και οποίοι το ανέθεσαν και επέβλεπαν!!! όμως αυτό το κάνουν από το γραφείο!!! δεν πάνε εκεί να δούνε.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By swiftakias
#743391 Θα εκτιμούσα την βοήθεια σας συμπληρώνοντας το παρακάτω ερωτηματολόγιο που αφορά έρευνα για τα κοινωνικά μέσα.

https://rb.gy/l3sats
Άβαταρ μέλους
By elvet
#743495 :s_thumbsup