Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#747882 Να σημειώσω κάπου εδώ, πως η διδαχή της 2ης γλώσσας θα γίνει έτσι κι αλλιώς καθότι είναι μέσα στο πρόγραμμα του σχολείου και περιλαμβάνεται στα δίδακτρα.
Και εγώ τείνω προς τα Γαλλικά, κάπου στην άκρη του μυαλού μου αφήνω τα ντόιτς για την...ποικιλία.
Καμία σχέση βέβαια με ξενιτιές και αρμπάιτ :roll:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#747890
Anonymous Founder έγραψε:Με τα γερμανικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη χώρα με συγγενή γλώσσα, τα φλαμανδικά; Ιδέα δεν έχω.


Οι Σκανδιναβικές, τα Ολλανδικά και τα Φλαμανδικά, καθώς και μερικές ακόμα μικρές. Όπως και τα Αγγλικά. :lol:

Αλλά σε παγκόσμιο επίπεδο, πιο διαδεδομένα σαφώς τα γαλλικά.

Ας πάει όπου του αρέσει.
Άβαταρ μέλους
By skous
#747920 Εγώ βασικά, εφόσον είναι για Β γλώσσα, θα πήγαινα εκεί που είναι πιο εύκολα να μάθει το παιδί να μιλάει την γλώσσα (αναφέρομαι κυρίως στην κατανόηση και εκφορά προφορικού λόγου). Και οκ να μπορεί να διαβάζει κείμενα. Αυτό με την λογική ότι την Β' γλώσσα δεν την έχουμε για να την ξεσκίσουμε, γιατί το παιδί παίζει να ζοριστεί υπερβολικά. Αυτό φυσικά σε σχολεία ελληνόφωνα, διότι αν είναι π.χ. Αγγλικό το σχολείο, τότε ναι, έχει νόημα να δώσεις έμφαση στην Β' γλώσσα (με την λογική ότι την Α θα την μαθαίνει για 12 χρόνια στην καθημερινότητά του)

Σε αυτό το πλαίσιο, για εμένα το πιο εύκολο είναι τα Γερμανικά. Διαβάζεις και προφέρεις ότι βλέπεις και τέλος. Βέβαια εαν πάμε σε πιο σοβαρή σχέση, εκεί εγκαταλείπεις το πλοίο γιατί η γραμματική τους συγκρίνεται με Αρχαία Ελληνικά....
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#747924 Με τα Γερμανικά θα "χτυπάει" τουρίστριες από Αυστρία , Ελβετία , Λουξεμβούργο , Γερμανία και Χολανδία-Γαλλία (που λογικά θα την έχουν ως 2η γλώσσα).
Με τα Γαλλικά θα αγοράζει φτηνά cd από κάναν Κονγκολέζο .

edmond έγραψε:Καμία σχέση βέβαια με ξενιτιές και αρμπάιτ :roll:

Γιατί όχι ; είναι σα να λες θα μείνω να δουλέψω μόνο στη Θράκη και δεν πάω με τίποτα Αθήνα ή Κρήτη.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747928 Δεν ξέρω για Χολανδία (ή μάλλον ξέρω, μαθαίνουν αγγλικά και ολλανδικά σίγουρα και αμφιβάλλω αν κάνουν γερμανικά), αλλά στην Γαλλία ούτε γι'αστείο δεν μαθαίνουν γερμανικά. Σε καμιά Αλσατία ίσως, αλλά και πάλι δύσκολο. Εδώ με το ζόρι να σου μιλήσουν αγγλικά, τι συζητάμε;
:lol:
Από εκεί και μετά, έχει να κάνει με το τι θέλει να κάνει ο καθένας με μια γλώσσα. Η μισή Αφρική μιλάει γαλλικά πάντως, όπως και μεγάλο μέρος της Πολυνησίας, ενώ θα τα βρεις και στην Καραϊβική, στην Ν.Αμερική, και σε κάτι ξεχασμένες γωνιές της γης όπως τα νησιά Κεργκελέν.
Υπόψιν, στην Ελβετία που ανέφερες, μιλούν επίσης και γαλλικά. :ninja:
Τέσπα, θα ξαναπώ πως η κουβέντα είναι υπερβολική, γιατί μιλάμε για 2η γλώσσα και ελάχιστη σημασία έχει, γιατί τα παιδιά σπάνια θα δώσουν μεγάλη βαρύτητα σ'αυτήν. Καλό είναι απλώς για να έχει κάποια επαφή και να διαλέξει αργότερα ίσως πιο σοβαρά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#747937 Καλά, το να μιλήσουν οι Γάλλοι γερμανικά, ούτε επιστημονική φαντασία... :lol: :lol: Άσχετο με το αν ξέρουν ή όχι, νομίζω πως και στο κέντρο του Βερολίνου να βρεθούν θα ψάχνουν να συνεννοηθούν στα γαλλικά... :lol: :lol: Βασικά και σε άλλον γαλαξία να βρεθούν θα μιλάνε μόνο γαλλικά έχω την εντύπωση :lol: :lol:

Μόνο έναν προμηθευτή κατάφερα να τον κάνω να μου μιλήσει αγγλικά, όταν του καθυστερούσα τις πληρωμές (επίτηδες, γιατί δεν μου απαντούσε σε κάτι ερωτήσεις που είχα - στα αγγλικά, ήξερε ότι δεν κατέχω γρι γαλλικά). :lol: Όταν είδε πως δεν έμπαιναν τα λεφτά θυμήθηκε τα αγγλικά του, μου απάντησε σε ότι τον ρωτούσα και με ρώτησε γιατί δεν μπήκαν τα λεφτά. Την επόμενη μέρα πληρώθηκε. :lol: Από εκείνη τη φορά μου μιλούσε αγγλικά, κακά μεν, αλλά βγάζαμε συνεννόηση.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#747956 3 φορές βρέθηκα στην Γερμανία σε διαφορετικά μερη. Μοναχo, κάπου έξω από το Ντισελντορφ στην μέση του πουθενά και στο Βερολίνο.

Τα γερμανικά μου ήταν πολύ βασικά. Μόλις οι άνθρωποι με άκουγαν ότι δεν την παλεύω ξεκινούσαν από μόνοι να μιλανε αγγλικά τα οποία τα μιλάνε πολύ καλά. Σίγουρα αν ήξερα καλύτερα την γλώσσα ίσως ειχα καλύτερες ευκαιρίες για δουλειά. Από εκεί και πέρα είναι μια γλώσσα που δεν την ακούς οοτε οπότε και καλά και να έχεις ασχοληθεί μετά δεν θυμάσαι τίποτα.

Κάποιος που είχε ζήσει στην Γαλλία πολλά χρόνια και τους αγαπάει μου έλεγε ότι οι Γάλλοι γνωρίζουν καλα αγγλικά αλλά επειδή η προφορά τους είναι χάλια δεν τα προτιμάμε από ντροπή. Μάλλον τους αγαπούσε πολύ γι αυτο τα έλεγε αυτά.


< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#747969 Ε ναι εντάξει, ο σωβινισμός των Γάλλοι, ειδικά στο θέμα της γλώσσας, είναι γνωστός παγκοσμίως. Μόνο αν βρεθούν σε μειονεκτική θέση μπορεί να κάνουν λίγο πίσω και αυτό για βασικές συννενοήσεις. Τα καλοκαίρια που έρχονται ορδές τουριστών στα μέρη μου, μεταξύ των και Γάλλοι, όταν έρχονται να ζητήσουν κάτι να φάνε, ας προκάμουν να το ζητήσουν στα γαλλικά. Θα φάνε κάτι άλλα :shifty: και έτσι θα πέσει λόρδα. Ξαφνικά λοιπόν θυμούνται τα -απαίσια βέβαια- αγγλικούλια τους όπως λέει και ο μαρκοβάγγος και η δουλειά γίνεται.
Τέσπα, κάποιος μου έλεγε πως τα γερμανικά είναι πιο εμπορική γλώσσα, χωρίς να καταλάβω ποτέ τι εννοούσε. Ίσως για μετανάστευση και αυτός. :lol: :ninja:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#747985
Corto Maltese έγραψε:To μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα παίξει απολύτως κανένα ρόλο στο μέλλον του παιδιού σου η απόφαση αυτή. Το λέω γιατί ακούσαμε πολλές πίπες από τους άλλους γονείς όταν ήταν η δική μας ώρα. Το μέλλον μας και η Γερμανία και κάτι τέτοια παλαβά. Απολύτως κανένα ρόλο δε θα παίξει εκτός αν θες έτσι κι αλλιώς να ξεκινήσει τη μία από τις 2 γλώσσες και θες να αποκτήσει μία εξοικείωση.

Η γνώμη μου είναι αν κάνετε ταξίδια να προτιμήσει τα Γαλλικά γιατί κουτσά στραβά θα βγάζει άκρη όπου πάει και δεν το έχουν με τα αγγλικά (λατινικές μεσογειακές χώρες) κατά τα άλλα να πάει όπου πάνε και οι φίλοι του. Ή οι καλοί μαθητές της τάξης.
+1

Ας πάει όπου θέλει ο ίδιος.
Εγώ θα επέλεγα γαλλικά γιατί μαθαίνονται πιο εύκολα. Να αξίζει το μάθημα τουλάχιστον. Εγώ αυτά είχα επιλέξει, αν κ νομίζω ότι ξεκινούσαμε στο γυμνάσιο, όχι τόσο νωρίς στο δημοτικό.


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#748016
Scotch έγραψε:Να είσαι σίγουρος πάντως πως θα είπε πολλά "Γαλλικά", εκτός τηλεφώνου :shifty:


Όχι πάντως περισσότερα από τα γαλλικά που ακούγονταν σε εμάς (παραγωγή και προμήθειες) που επί 2 μήνες δεν μπορούσαμε να βγάλουμε άκρη... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#748021 Μέχρι τώρα πάντως δεν έχω συναντήσει τέτοιο πρόβλημα.
Είτε με Ιταλούς, είτε Γάλλους, Γερμανούς, Τούρκους με αγγλικά μιλάμε κανονικά.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#748033 https://www.protothema.gr/greece/articl ... diiourgoi/

Επιστρέφουμε σε αμιγώς ακαδημαϊκά θέματα. Στο λεπτό περίπου ο διάδρομος έξω από το γραφείο μου :yahoo: :lol: (να τι χάνω που δε δουλεύω μέχρι μετά τα μεσάνυχτα :rant: ) και οι δημόσιες τουαλέτες έξω από τον Τομέα. Αφού γύρισαν τσόντα με τέτοια μπόχα, μπράβο τα παιδιά. Άλλο επίπεδο στράτευσης :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#748035 Μαγάρισαν και τον ιερό χώρο του ΑΠΘ; Τι κάνει η κυβέρνηση; :rant:
Περιμένω αύριο προκύρυξη για διπλασιασμό της πανεπιστημιακής αστυνομίας, αυτό δεν θα περάσει έτσι!
:rant:

Στην τελική, ας κόψουν λεφτά από τον καθαρισμό... :s_wink