Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#743862 Αν ποτέ σταματήσω αυτή τη δουλειά κάτι τέτοια θα μου λείψουν. Το να ξέρεις ότι πραγματικά έχεις αλλάξει τον τρόπο που κάποια παιδιά βλέπουν το μάθημα είναι πραγματικά ανεκτίμητο…

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#745265 Είμαι περίεργος κατά πόσο στο μάθημα της οικιακής οικονομίας θα γίνει αναφορά στην Επίθεση του Γιγαντιαίου Μουσακά;Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#747848 Μέχρι τέλος του μήνα, πρέπει να γίνει η επανεγγραφή του μικρού στην επόμενη σχολική χρονιά(Γ' δημοτικού).
Πρέπει επίσης να γίνει επιλογή 2ης ξένης γλώσσας, μεταξύ Γαλλικών ή Γερμανικών. Προφανώς τα Αγγλικά διδάσκονται ήδη.
Γνώμες?
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#747854 To μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα παίξει απολύτως κανένα ρόλο στο μέλλον του παιδιού σου η απόφαση αυτή. Το λέω γιατί ακούσαμε πολλές πίπες από τους άλλους γονείς όταν ήταν η δική μας ώρα. Το μέλλον μας και η Γερμανία και κάτι τέτοια παλαβά. Απολύτως κανένα ρόλο δε θα παίξει εκτός αν θες έτσι κι αλλιώς να ξεκινήσει τη μία από τις 2 γλώσσες και θες να αποκτήσει μία εξοικείωση.

Η γνώμη μου είναι αν κάνετε ταξίδια να προτιμήσει τα Γαλλικά γιατί κουτσά στραβά θα βγάζει άκρη όπου πάει και δεν το έχουν με τα αγγλικά (λατινικές μεσογειακές χώρες) κατά τα άλλα να πάει όπου πάνε και οι φίλοι του. Ή οι καλοί μαθητές της τάξης.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#747857 Δεν ξέρω αν έχει βελτιωθεί το επίπεδο διδασκαλίας της β' ξένης γλώσσας στο σχολείο (στα χρόνια μου η β' ξένη γλώσσα ξεκινούσε την α' γυμνασίου), αλλά τότε, ήταν ξεκαθαρά "η ώρα του παιδιού", ιδίως μετά τη 2η χρονιά.
Αν δεν άλλαξαν τα πράγματα, δεν θα περίμενα σοβαρό όφελος στο παιδί από τη διδασκαλία β' γλώσσας στο σχολείο (ΔΥΣΤΥΧΩΣ), επομένως, δεν έχει και τόση σημασία η επιλογή - ας πράξει όπως λέει ο Corto M.

Αν οι συνθήκες είναι καλές, τότε επίσης δε νομίζω ότι η μία ή άλλη επιλογή θα το βοηθήσει περισσότερο στη ζωή του. Αν τυχόν από αυτά τα ολίγα που ξέρει του αρέσουν πράγματα/τόποι/βιβλία/αυτοκίνητα/δεν ξέρω εγώ τι άλλο από ορισμένη χώρα, ίσως αυτό είναι ένα κριτήριο για να ξεκινήσει τη γλώσσα της...
ας διαλέξει......αν το νιώσει πραγματικά δική του επιλογή, ίσως θελήσει να αποκομίσει και περισσότερα από αυτή.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#747865 Ό,τι αρέσει στο παιδί. Και οι δύο γλώσσες μπορούν να είναι χρήσιμες, αλλά πρώτα απ' όλα, πρέπει να του αρέσει αυτή που θα επιλέξει. Προφανώς θεωρώ τα γαλλικά σαφώς πιο χρήσιμη γλώσσα, γιατί την συναντάς στον μισό πλανήτη, ενώ τα γερμανικά μόνον στην Ευρώπη, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση. Εγώ δεν τα αντέχω τα γερμανικά, οπότε είμαι και λίγο biased εδώ. Σημαντικό: από τα γαλλικά, είναι πανεύκολο να μάθεις ιταλικά, ισπανικά και γιατί όχι και πορτογαλλικά αν θέλεις να ζήσεις στον Αμαζόνιο.
Με τα γερμανικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη χώρα με συγγενή γλώσσα, τα φλαμανδικά; Ιδέα δεν έχω.
Άβαταρ μέλους
By pro
#747871 Συζητάτε λες και έχει νόημα. Οι ξένες γλώσσες στα σχολεία είναι ανέκδοτο, όπως και πολλές άλλες ειδικότητες/μαθήματα. Κατά τη γνώμη μου, στο τρέχον σύστημα πρέπει απλά να καταργηθούν, ο μόνος λόγος που πρακτικά εξυπηρετεί η διδαχή τους είναι η μείωση της ανεργίας. Και μην πιάσουμε την εξαίρεση της εξαίρεσης, στη συντριπτική πλειοψηφία των σχολείων οι συγκεκριμένες ώρες είναι απλά χαμένες. Εννοείται ότι θεωρώ σημαντικότατες τις ξένες γλώσσες, προφανώς καταλαβαίνω ότι κάποιος που δεν έχει τη δυνατότητα φροντιστηρίου έχει πρόβλημα, αλλά αν θέλουμε να δούμε αντικειμενικά το ζήτημα, γλώσσες, πληροφορική, τεχνολογία, κλπ απλά φορτώνουν άχρηστες ώρες σε ένα ηλίθιο ούτως ή άλλως πρόγραμμα σπουδών - δεν συζητάω καν για εκ προοιμίου άχρηστα μαθήματα τύπου θρησκευτικά.
Οπότε, όπως είπε κάποιος, ας πάει εκεί που πάνε οι φίλοι του.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#747876 Προσωπικά στη ζωή μου έμαθα καλά Γαλλικά γιατί το σχολείο ( λεοντιος) είχαμε και Γάλλους καθηγητές του δημοσίου, και κάναμε όλα τα δευτερεύοντα μαθήματα με βιβλία γαλλικά.
Αγγλικά έκανα 1 χρόνο με μια αγγλίδα συγκάτοικο στιλ Miss Marple!!!! Ήταν πολύ οργανωμένη στην ύλη που έκανε και έτσι όταν πήγα στο ΕΜΠ, πήρα τα αγγλικά για ξένη γλώσσα.
Επειδή η μητέρα μου ήξερε και Γερμανικά με έβαλε με μια Γερμανίδα κοντά στο σπίτι να κάνω ένα χρόνο. Αυτή και αν ήταν αυστηρή γιατί ήταν πριν καθηγήτρια στο γερμανικό ινστιτουτο.
Στη ζωή μου φυσικά τα αγγλικά χρησιμοποίησα και τώρα νοιώθω ακόμα ότι τα γνωρίζω.
Στα παιδιά μου αγγλικά και γαλλικά, και η κόρη αγγλικά γερμανικά. Μόνο τα αγγλικά χρησιμοποιούν. Οπότε και εγώ συμφωνώ με corto, μια γλώσσα Αγγλικά και εάν οι επαγγελματικές υποχρεώσεις το χρειάζονται μια ακόμα. Αμερική θα του ζητάνε κάθε 2 χρόνια πιστοποιητικό δεν φτανει το proficiency της Αγγλίας γιατί αν δεν το χρησιμοποιεί τελικά τα ξεχνάει... και οι Αμερικανοί σε βάζουν να εξετάζεται στο Toefl.

.