Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#675717
glf έγραψε:Βασικά οι τελευταίες ώρες δεν έγιναν ποτέ...


Εμεις καταφεραμε και καναμε μαθημα την τελευταια ωρα μετα τις 5, προφανως οι περισσοτεροι ειχαν βγει....
Στη δουλεια και εμεις και οι πελατες παντα προσεχουμε τις περιπτωσεις που παιζει να υπαρχει performance προβλημα, κανουμε stress test, προσαρμοζουμε αυτα που φτιαχνουμε, γενικως το αντιμετωπιζουμε.
Εδω τιποτα. Καθε μερα μεσω teams παντου, δουλευουν online εκατομυρια ανθρωποι. Το Webex για τα σχολεια, δεν θα μπορουσε να λειτουργει με ΧΧΧ μαθητες και δασκαλους....?
Καποιοι πληρωσαν λιγοτερα και πηραν λιγοτερα μαλλον....
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#675796 Σήμερα πρέπει να ήταν αν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Παρ ολ αυτά θλιβερό το γεγονός που γονείς κάθονται ακριβώς δίπλα από το παιδι κ του ανοίγουν ακόμα κ τα βιβλία τετράδια.

< >
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#675812 Και υπαγορεύουν.

Σε μας πήγανε καλύτερα τα πράγματα γιατί είχαμε από πριν καταστρώσει επιχειρησιακό πρόγραμμα δράσης με τη δασκάλα. Από την 3η ώρα και μετά πάντως δεν πέσαμε.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#675823 Υπο ΚΣ ειναι ομως ο δάκαλος στην τάξη, και νομίζω ότι σε τόσο μικρές ηλικίες μια χαλαρή εποπτεία μάλλον καλό είναι να υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#675829 Θα σου πω τι κάνουμε εμείς στη δικιά μας που ειναι προνήπιο:

Κατ' αρχην, με δεδομένο ότι κολλάει πολλές φορές, κάποιος είναι στο δωμάτιο ώστε αν γραφτεί κατι στο viber να κανονίσουμε είτε να βγουμε, είτε να ξαναμπούμε, ή οτιδήποτε άλλο. Μπορεί η δασκάλα να πει "φέρτε τώρα ενα κοκκινο μαρκαδόρο", και αυτός να είναι κάπου αλλού, οτιδήποτε τέτοιο.

Σε τόσο μικρά παιδιά, ακόμα και στα πιο πειθαρχημένα εντός τάξης, μπορεί να συμβεί να μην προσαρμοστούν το ίδιο καλά στις συνθήκες του τηλεμαθήματος. Αυτό το παρατήρησε και η γυναίκα μου ως δασκάλα σε 1η δημοτικού, αλλά το είδαμε και στη μεγάλη μας κόρη (ως προ-προνήπιο πέρσι)

edit: Γενικα η ψηφιακή τάξη δεν εχει καμία σχέση με την πραγματική - και αυτό είναι τόσο πιο εντονο όσο πιο μικρές είναι οι ηλικίες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#675841 Πάντως και στο γυμνάσιο, τουλάχιστον για όσα παιδιά φίλων - συμμαθητών του γιου έχω εικόνα, το ίδιο γίνεται.

Το κλασικό είναι, "μαμά το βιβλίο της ιστορίας μου φέρνεις;".

Αυτή η γενιά παίζει να μην απογαλακτιστεί ποτέ..

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#675845 Παντως σε μας ηταν καλυτερα τα πραγματα εχθες. Και τα 2 παιδια καταφεραν να συνδεθουν σε ολα τα διαφορετικα μαθηματα χωρις ατελειωτο ...connecting... Βεβαια η ποιοτητα εικονας/ηχου μετρια με αρκετα σπασιματα.

Σκεφτομουνα το εξης. Σε καμποσες φασεις του μαθηματος, ο δασκαλος δειχνει μια ασκηση στα παιδια ή τους διαβαζει κατι για καμποση ωρα και απλα τον κοιτανε. Αν εδινε το υπουργειο μια οδηγια σε ολους τους εκπαιδευτικους να κλεινουν τις καμερες των παιδιων εστω για αυτα τα 10λεπτα που δεν ειναι απαραιτητες, δε θα ξαλαφρωνε απιστευτα το δικτυο? Ενα κλικ υποθεση ειναι για το δασκαλο!
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#675848
George_Prix έγραψε: να κλεινουν τις καμερες των παιδιων εστω για αυτα τα 10λεπτα που δεν ειναι απαραιτητες, δε θα ξαλαφρωνε απιστευτα το δικτυο? Ενα κλικ υποθεση ειναι για το δασκαλο!


Μερικοί το εφαρμόζουν. Οι περισσότεροι όμως δεν είναι εξοικειωμένοι με την πλατφόρμα...
Άβαταρ μέλους
By fokion
#675849 σε εμας δεν εχει ανοιξει καθολου η καμερα του μαθητή και κατα το μαθημα ειναι συνεχως κλειστή.
( οκ στην αρχη τις ανοιγαν λιγο να τους δουν οι καθηγητές που τους ελειψαν.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#675850
saxon_747 έγραψε:
George_Prix έγραψε: να κλεινουν τις καμερες των παιδιων εστω για αυτα τα 10λεπτα που δεν ειναι απαραιτητες, δε θα ξαλαφρωνε απιστευτα το δικτυο? Ενα κλικ υποθεση ειναι για το δασκαλο!


Μερικοί το εφαρμόζουν. Οι περισσότεροι όμως δεν είναι εξοικειωμένοι με την πλατφόρμα...


Αυτο φιλε ηθελε "εντολη" απο το υπουργειο. Λογικα ο host εχει 2 κουμπια παραπανω ωστε να κλεινει μικροφωνα-καμερες. Μην περιμενουμε απο τον καθε μεσηλικα εκπαιδευτικο να ξερει εστω και τα βασικα ωστε να σκεφτει μονος του πως θα βοηθησει την κατασταση, αλλα 2 κλικ θα μπορουσε να πατησει. Να πουμε 100 γονεις την ιδεα στους δασκαλους και να τη σκεφτουνε κι αλλοι 100 δασκαλοι απο μονοι τους δε θα λυσει το προβλημα της υπερφορτωσης του δικτυου (σιγουρα βοηθαει φυσικα).

btw ξεχασα να πω κι εγω για το μαθημα που κανουν οι γονεις αντι για τα παιδια. Το "φερε το βιβλιο μαμα" ειναι πταισμα. Εδω ρωταει ο δασκαλος 32+12 κι ακους πρωτα τη φωνη της μαμας και μετα του παιδιου :lol:

Εγω τα εμπιστευομαι και τα αφηνω μονα τους (απλα εχω το νου μου αν θελουν κατι). Ειδικα ο γιος μου φοραει τα ακουστικα και απομονωνεται εντελως απο το περιβαλλον. Εχω την αισθηση οτι τα ακουστικα βοηθανε πολυ στο να ειναι συγκεντρωμενο το παιδι στην τηλεκπαιδευση. Οσοι εχετε, μπορειτε να κανετε μια δοκιμη!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#675885
George_Prix έγραψε:Παντως σε μας ηταν καλυτερα τα πραγματα εχθες. Και τα 2 παιδια καταφεραν να συνδεθουν σε ολα τα διαφορετικα μαθηματα χωρις ατελειωτο ...connecting... Βεβαια η ποιοτητα εικονας/ηχου μετρια με αρκετα σπασιματα.

Σκεφτομουνα το εξης. Σε καμποσες φασεις του μαθηματος, ο δασκαλος δειχνει μια ασκηση στα παιδια ή τους διαβαζει κατι για καμποση ωρα και απλα τον κοιτανε. Αν εδινε το υπουργειο μια οδηγια σε ολους τους εκπαιδευτικους να κλεινουν τις καμερες των παιδιων εστω για αυτα τα 10λεπτα που δεν ειναι απαραιτητες, δε θα ξαλαφρωνε απιστευτα το δικτυο? Ενα κλικ υποθεση ειναι για το δασκαλο!

Πολλοί δάσκαλοι κλείνουν μικρόφωνα και κάμερες των παιδιών ή τους ζητούν να τα κλείσουν στην πορεία του μαθήματος. Αλλά δεν έχουν όλοι αυτή την εξοικείωση και την άνεση να χειρίζονται μια διαδικτυακή τάξη.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#675894 Επειδη μπηκα και δημιουργησα δωματιο στο webex μεσα σε 5 λεπτά και το εκανα για να εχω ιδιαν αποψη, αν το καταφερα σε 5 λεπτα (να δεχτω οτι οκ δεν ειμαι ασχετος) ειναι εμφανες οτι ενας ασχετος μπορει να το κανει σε μια μερα ΟΣΟ ασχετος και να ειναι......
δηλαδη απο ενα σημειο και μετα οταν βλεπεις ενα συμβολο μικρόφωνο και ενα συμβολο καμερα ε ποση "σχετικότητα" θελει.... Σε λιγο θα λεμε οτι εχουν τηλεφωνο με πορτακι....