Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#666073 Το τι έκανε η μάνα του καθενός δε μας νοιάζει αγαπητέ διπλωμάτη. Αυτό που μας νοιάζει είναι ότι η διπλή βάρδια δεν είχε να κάνει με το πρότυπο "γυναίκα-σπίτι" το οποίο όπως μπορούν να βεβαιώσουν παρά πολλοί εδώ σε περίπτωση που κάποιοι εδώ δεν έχουν εικόνα από αστική κοινωνία των τελών του 20ου αιώνα. Αυτό έπαψε να υπάρχει από την δεκαετία του 50 ενώ οι διπλές βάρδιες κοντά στο 2000.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#666143 Οκ με τα άλλα δίκαια αιτήματα αλλά γιατί το 9μηνο να γίνει 12μηνο;
Γιατί πρέπει να αγωνίζομαι για παραπάνω θητεία;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#666145 Το αντίθετο θέλουν. Να μείνει "εννιάμηνη" (BTW το σωστό είναι εννεάμηνη και δεν το διόρθωσε ο παιχταράς με τις υπογραμμίσεις, μα φευ), αντί για "δοδεκάμηνη".
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#666147 Ποιος μας λεει οτι το χαρτι αυτο δεν ειναι χαλκευμενο; Εψαξα λιγο και αυτη η φωτο βγαινει σε ενα τουι χωρις αλλα στοιχεια.

Εχω δει καμια 10ρια αιτηματα απο καταληψεις και κανενα δεν μιλα για στρατιωτικη θητεια.


Καπου επεσε το ματι μου οτι γνωστη εφημεριδα πηρε το "λεφτα για την παιδεια και οχι για Ραφαλ" και εβγαλε το "για την παιδεια και" αφηνοντας το υπολοιπο ελεγε οτι οι μαθητες κανουν καταληψη για τα Ραφαλ. Δημοσιογραφια επιπεδου, οχι αστεια
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#666149 Σωστές οι επισημάνσεις, όμως δε μου κάνει εντύπωση το αίτημα παραμονής της θητείας ως έχει ως προς τη διάρκειά της, αλλά και ως προς τη δυνατότητα αναβολής.

Το σενάριο να έδινα σαν πιτσιρικάς πανελλήνιες και ΚΑΠΑΚΙ να ξεκίναγα τη θητεία μου δε θα μου άρεσε καθόλου.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#666158
diplomat έγραψε:Σωστές οι επισημάνσεις, όμως δε μου κάνει εντύπωση το αίτημα παραμονής της θητείας ως έχει ως προς τη διάρκειά της, αλλά και ως προς τη δυνατότητα αναβολής.

Το σενάριο να έδινα σαν πιτσιρικάς πανελλήνιες και ΚΑΠΑΚΙ να ξεκίναγα τη θητεία μου δε θα μου άρεσε καθόλου.


Η "παραμονη της θητειας ως εχει" ειναι φαση 'βαλε και αυτο ρε Γιαννο να καμει μπουγιο'.

Στο αλλο που λες, ουτε εμενα θα μιυ αρεσε, αλλα πηγαινοντας μερικα χρονια αργοτερα πειστηκα οτι στρατευση στα 18 θα ηταν η βελτιστη λυση για πολλους λογους.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#666163
trident1971 έγραψε:Στο αλλο που λες, ουτε εμενα θα μιυ αρεσε, αλλα πηγαινοντας μερικα χρονια αργοτερα πειστηκα οτι στρατευση στα 18 θα ηταν η βελτιστη λυση για πολλους λογους.


Εγώ θα έλεγα ότι είναι ανάλογα με την περίπτωση. Εάν ενδιαφέρεσαι λ.χ. να σπουδάσεις στο μαθηματικό, δε θα μείνεις πίσω με ένα χρόνο θητεία; Θα το θυμάσαι καλά το αντικείμενο;

Επίσης, δε μπορούμε να σκεφτόμαστε με τα μυαλά που έχουμε τώρα, μα με τα μυαλά του πιτσιρικά. Με τα μυαλά που έχω τώρα, ναι, θα έμπαινα οούμπιτος στα 18.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#666165
diplomat έγραψε:
trident1971 έγραψε:Στο αλλο που λες, ουτε εμενα θα μιυ αρεσε, αλλα πηγαινοντας μερικα χρονια αργοτερα πειστηκα οτι στρατευση στα 18 θα ηταν η βελτιστη λυση για πολλους λογους.


Εγώ θα έλεγα ότι είναι ανάλογα με την περίπτωση. Εάν ενδιαφέρεσαι λ.χ. να σπουδάσεις στο μαθηματικό, δε θα μείνεις πίσω με ένα χρόνο θητεία; Θα το θυμάσαι καλά το αντικείμενο;

Επίσης, δε μπορούμε να σκεφτόμαστε με τα μυαλά που έχουμε τώρα, μα με τα μυαλά του πιτσιρικά. Με τα μυαλά που έχω τώρα, ναι, θα έμπαινα οούμπιτος στα 18.

Μιλαμε για 9 μηνες τωρα. Ουσιαστικα για μια χρονια. Καποτε που η θητεια ηταν 21, ισχυε το "θα μεινεις πισω". Σημερα βεβαια το να μεινεις πισω σημαινει να βγεις ενα χρονο πιο νωρις ανεργος. ( τωρα εδω τι να βαλω, :lol: η :sorry: )
Άβαταρ μέλους
By markvag
#666166
Νίκος Παππάς έγραψε:
Αλλα μπορεις να σβησεις απουσιες μονο με χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο, σε περιπτωση νοσηλειας κλπ


Μόνο σε περίπτωση νοσηλείας μας είπε η διευθύντρια... :vava:


trident1971 έγραψε: πειστηκα οτι στρατευση στα 18 θα ηταν η βελτιστη λυση για πολλους λογους.


Δεν νομίζω, αλλά αυτό είναι το λάθος θέμα...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#666199
diplomat έγραψε:
trident1971 έγραψε:Στο αλλο που λες, ουτε εμενα θα μιυ αρεσε, αλλα πηγαινοντας μερικα χρονια αργοτερα πειστηκα οτι στρατευση στα 18 θα ηταν η βελτιστη λυση για πολλους λογους.


Εγώ θα έλεγα ότι είναι ανάλογα με την περίπτωση. Εάν ενδιαφέρεσαι λ.χ. να σπουδάσεις στο μαθηματικό, δε θα μείνεις πίσω με ένα χρόνο θητεία; Θα το θυμάσαι καλά το αντικείμενο;

Επίσης, δε μπορούμε να σκεφτόμαστε με τα μυαλά που έχουμε τώρα, μα με τα μυαλά του πιτσιρικά. Με τα μυαλά που έχω τώρα, ναι, θα έμπαινα οούμπιτος στα 18.



Τωρα συζηταμε, που το μυαλο σου εχει "πηξει". Ο ιδιος καταλαβαινεις οτι στα 18 θα ελεγες μαλακιες επι του θεματος, οπως και εγω.



Νίκος Παππάς έγραψε:Μιλαμε για 9 μηνες τωρα. Ουσιαστικα για μια χρονια. Καποτε που η θητεια ηταν 21, ισχυε το "θα μεινεις πισω".


Αμην
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#666202 Και 9 μήνες είναι τραγικά πολλοί. Και υπάρχουν μόνον και μόνον για να γεμίζουν άχρηστα στρατόπεδα και για να υπάρχουν έφεδροι να ταλαιπωρούν οι μόνιμοι. 3 μήνες εκπαίδευση (και λέω πολλούς) και τέλος.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#666204 Ε προφανώς.
Κι εγώ έκανα 20 μήνες και κλαίω για κάθε χαμένο δευτερόλεπτο από τη ζωή μου.
Ευτυχώς να λες που τα παιδιά σήμερα πηγαίνουν πολύ λιγότερο.
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#666208
markvag έγραψε:Και μας είπε η διευθύντρια, πως πλέον δεν υπάρχει αυτό το πράγμα (δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες απουσίες) και πως απλά υπάρχουν απουσίες, με όριο τις 114 / έτος... :dizzy: Από πότε έγινε αυτό; :hmmm:

Από το 2018.

Φ.Ε.Κ. 120/τ.Β/23-01-2018

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε'
Φοίτηση μαθητών/τριών
Άρθρο 28
Χαρακτηρισμός φοίτησης, συνέπειες
1. Η φοίτηση χαρακτηρίζεται ως επαρκής ή ανεπαρκής με βάση το γενικό σύνολο των απουσιών που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους.
2. Δεδομένης της υποχρέωσης των υπεύθυνων καθηγητών/τριών και του/της Διευθυντή/ντριας του σχολείου να ενημερώνουν άμεσα τους κηδεμόνες για τις απουσίες των μαθητών/τριών και της υποχρέωσης των κηδεμόνων να ενημερώνουν το σχολείο για τους λόγους απουσίας των μαθητών/τριών, σύμφωνα με το άρθρο 29, κατά τον χαρακτηρισμό φοίτησης οι απουσίες δεν διακρίνονται σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες.
3. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητών/τριών εφόσον το σύνολο των απουσιών του/της δεν υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσερις (114).
4. Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή/τριας που σημείωσε πάνω από εκατόν δεκατέσσερις (114) απουσίες. Οι μαθητές/τριες των οποίων η φοίτηση χα- ρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένοι/ες να επαναλάβουν τη φοίτηση τους στην ίδια τάξη.