Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JBT
#618112 Αφού δεν κουμπώνεις, τι 90 cadence να έχεις...

Αλλά οκ είναι γραμμένο στο ίντερνετ
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#618114 Όποιος θέλει να βρεθούμε στο Strava ας στείλει κανα ΠΜ... Για χρόνια το samsung health χρησιμοποιώ γιατί εκεί γράφει το ρολόι μου, αλλά θα έχω και αυτό ανοιχτό παράλληλα όταν κάνω καμία νέα διαδρομή με το ποδήλατο.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#618115 Προσοχή στον εθισμό...ιδίως με Strava :s_biggrin

Όσο για το cadence για να λειτουργήσει σωστά στην αρχή πρέπει να σκέφτεσαι την κίνηση του ποδιού, να είναι κυκλική. Μετα γίνεται φυσικά. Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιεις cleats, απλά τη σωστή ταχύτητα.
Cadence 90+ είναι ιδανικό για 2 λογούς:
1. Είναι η φυσική συχνότητα της λειτουργίας των μυών (firing order, όπως σε μια μηχανή αυτοκίνητου :) )
2. Είναι και η συχνότητα που σου επιτρέπει να παράγεις τη μεγαλύτερη δύναμη με την λιγότερη κούραση
Αν με τέτοιο cadence χοροπηδάς στη σέλα εχει πρόβλημα η τεχνική σου.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#618116 Τα cleats τα έχω συνηθίσει, no problem.
Δε χοροπηδαω αλλά κουράζομαι, εκτός και κατεβάσω ταχύτητες.... Για να δούμε, τώρα που θα το έχω κατά νου μέσα σε ένα χρόνο πχ τι θα αλλάξει και αν
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#618140
harpymonk έγραψε:...Αν με τέτοιο cadence χοροπηδάς στη σέλα εχει πρόβλημα η τεχνική σου.
Ή η θέαη της σέλλας, ίσως είναι πολύ ψηλά.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#618146 Για τετοια προβληματα εδω π.χ. ειναι μια αρχη:
http://pedalforce.com/online/bikefit.php

Το καλυτερο bike fitter που ξερω ειναι εδω:
https://www.competitivecyclist.com/Stor ... orBike.jsp
αλλα επιτρεπει μονο IP addresses απο Αμερικη οποτε χρειαζεται proxy (π.χ. Geoproxy extension for Chrome)
Άβαταρ μέλους
By otso
#619420 Για τον δασκαλο η οποιον γνωριζει
Θεμα Λαστιχα
ποδηλατα μαουντεν αλλα περιβαλλον ασφαλτος 60% χαλικι 20% χωμα 20% , πεδιαδα ολα στρωτα , ουτε καλντεριμια βραχια
κτλ , οποτε δεν χρειαζονται τιποτα φουλ μαουντεν τρακτερωτα . Το μεγαλο προβλημα ολοι οι δρομοι που προανεφερα ειναι στο πλαι γεματοι τριβελια και οχι μονο στο πλαι αλλά και μεσα που μεταφερονται με τον αερα η απο γεωργικα μηχανηματα .το αποτελεσμα αυτην την στιγμη ειναι 4 ποδηλατα ολα με σπασμενα λαστιχα και παρατημενα , επειδη βαρεθηκαμε καθε μερα να μπαλωνουμε λαστιχα.
καπου ειδα οτι υπαρχουν λαστιχα τα οποια ειναι πολυ ανθεκτικα στα σπασιματα ,στα τριβελια ειναι;
εχει καποιος να προτεινει καποια ανθεκτικα value for money ,βασικα απο ελλαδα , αλλά και εξωτερικο στην αναγκη.
Τωρα φορανε 26Χ1.95
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#619430
otso έγραψε:κτλ , οποτε δεν χρειαζονται τιποτα φουλ μαουντεν τρακτερωτα

νομίζεις..
χρειάζεσαι τέτοια και ανθεκτικές σαμπρέλες , εγώ έβαζα τις michelin με 10e αλλά ακόμη κι αυτές μπορεί να την πάθαιναν στο 2μηνο.
οπότε έκοψα τα χαλίκια και το χώμα στο ελάχιστο δυνατόν (1%) και πήγα σε απλές.
10-11e για μια σαμπρέλα , όταν με 50ε βάζεις λάστιχο στο αυτοκίνητο. :rant:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#619431 Μόνο με ειδικό υγρό θα σωθείς. Και για να μη χρειαστείς καινούρια λάστιχα και βαλβίδες (και κανονικά ΚΑΙ στεφάνια), θα πάρεις σαμπρέλες που έχουν ήδη μέσα το ζουμί. Θα τις βάλεις στα παλιά λάστιχα για να μην τα πετάξεις.

https://www.shopen.gr/index.php/gr/podi ... 30059.html
Άβαταρ μέλους
By drdino
#619433
KiloMeater έγραψε:Τριβέλια ... τι ειναι, κάποιο αγκάθι;
Ναι, εγώ το ξέρω ως τριβόλι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#619438
KiloMeater έγραψε:Τριβέλια ... τι ειναι, κάποιο αγκάθι;


Μπορει να το λετε τριβολι αλλά το σωστο ειναι τριβελι απο το λατινικο τριπανι , τελος παντων
Ρε μουσατε τι να κοψω απο χωματοδρομους ,τα ποδηλατα τα χρειαζομαστε και για να πεταχτουμε σε κανα κοντινο χωραφι
δεν ειναι μονο αναψυχη .Ασε που εχει και στην ασφαλτο , στην ακρη που θα πας για να μην σε σκοτωσουν ειναι εκατομμυρια.
Dimsabas ενδιαφερον φαινεται , εχω την εντυπωση οτι υπηρχε και αναλογο υγρο που εβαζες στις σαμπρελλες;
Παντως ουτως η αλλως πρεπει να αλλαξω και λαστιχα , δεν υπαρχουν ανθεκτικωτερα των κοινων;
Η καλυτερη λυση ειναι αυτη που ειχες προτεινει παλια , αλλα δεν βρισκω μεταλλικο τσερκι τοσο πλατυ.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#619441 Δε σου είπα να κόψεις τους χωματόδρομους . Στο είπα για να δεις πως με mountain και σαμπρέλα με υγρό πάλι την πατάς, έστω πιο αραιά.
Το υγρό το έχουν μέσα οι ανθεκτικές σαμπρέλες και αυτοεπουλώνονται.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#619529 καλή foto-σοπιά του Κούλη. Στα Τρίκαλα βρίσκεται ή στα Μετέωρα;