Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#617271
KiloMeater έγραψε:Με γεια μου

https://www.xxlsports.at/gore-wear-c3-c ... 94_1_style

Αγορά από φυσικό κατάστημα αλλιώς δε θα το αποφάσιζα αν δεν το φοραγα


Φοβερό το μπουφάν... έφυγα με -1 το πρωί και δεν κατάλαβα τίποτα...δύω ώρες, ούτε ιδρωμένο ειναι μέσα ... εξαιρετικό

Καλά που ειχα βάλει διπλή μπαλακλάβα στα αυτιά γιατι το αεράκι θέριζε...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#617315 Το πρωί που βγήκα για ποδήλατο έβαλα και την κάμερα πάνω για δοκιμή .
Βάζω ενα βιντεάκι παρακάτω με μια τυπική βόλτα με πέρασμα απο τα κλασσικά μου σημεία. Αγνοήσετε την τεχνική αρτιότητα (την έλλειψη της βασικά ), οποίος εχει όρεξη να δει τα ποδηλατικά μέρη εδώ γύρω , το βλέπει





τελικα δεν ξερω πως να το κανω να παιξει αυτοματα... :hmmm:
Τελευταία επεξεργασία από KiloMeater και 01 Δεκ 2019, 19:36, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By elteo
#617320 Μην βάζεις το λινκ από το κινητό. Δεν το παίζει. Βάλε το από το pc.

Επί του βίντεο, χαρά στο κουράγιο σου. Και μόνο που το είδα κρύωσα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#617323 Τι ερημια ειναι αυτη παναιαμ΄ :vava: :vava: :vava:

Συγγνωμη, Βιεννη δεν μενεις; :hmmm:

Αυτο που βλεπω ειναι σαν την Γαυρολιμνη Αιτωλοακαρνανιας 7 το πρωι ανημερα Πρωτοχρονιας. :vava: :vava:

Για την καμερα δεν εχω να πω πολλα, με πηρανε τα ζουμια ρε κερατα, θυμηθηκα εποχες Audiogalaxy και .mpeg με διαλεξεις που κατεβαζα. :s_cry :s_cry
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#617325 αχα.. "φυσαει" η καμερα λεμε...
εγραψα και στο σχετικο νημα

δεν μενω κεντρο , ειμαι καμια 20αρια λεπτα μακρυα , σε προαστιο
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#617327
elteo έγραψε:Επί του βίντεο, χαρά στο κουράγιο σου. Και μόνο που το είδα κρύωσα. :lol:


μα ειναι ωραια, ρομαντικα...
στο πρωτο μισο τα χορταρακια ειναι ασπρα απο την παγωμενη παχνη :-)
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#617983
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#618003 Εχω πάρει αυτό

http://s.aliexpress.com/JnE73IZ
Το σεταρω ως cadence sensor το εχω βάλει πάνω στο πετάλι, ωραία... πως βλέπουμε τώρα δεδομένα στο κινητό;

Άνοιξα το Samsung health, κάπου το βλέπει αλλά δεν βρήκα πως μπορεί να το χρησιμοποιήσει , έκανα μια δοκιμαστική βόλτα δεν έγραψε τίποτα απο cadence

Άνοιξα το sportstracker μου λέει οτι βρίσκει κάποιο cadence tracker ξεκινάω πετάλι αλλά το cadence κολλημένο στο 0
Πρέπει να κάνω τίποτα άλλο καμία ρύθμιση;
Η κάποιο άλλο προγράμμα ώστε να βλέπω τίποτα;
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#618017 Πρέπει να χρησιμοποιήσεις καποια app που υποστηρίζει Ant+ (Strava (member, επί πληρωμή νομίζω 2€ το μήνα γιατί το τζάμπα σταμάτησε να υποστηρίζει Ant+ devices), Wahoo, Garmin, ....) στο τηλέφωνό σου. Κάνεις add το sensor στην app της επιλογής σου. Νομίζω και το Samsung Health το υποστηρίζει.
Ιδανικά αν έχεις ένα bike computer η smart watch κλπ. συνδεεις σ'αυτο ότι sensor έχεις και βλέπεις τα πάντα εκεί.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#618031
harpymonk έγραψε:Πρέπει να χρησιμοποιήσεις καποια app που υποστηρίζει Ant+ (Strava (member, επί πληρωμή νομίζω 2€ το μήνα γιατί το τζάμπα σταμάτησε να υποστηρίζει Ant+ devices), Wahoo, Garmin, ....) στο τηλέφωνό σου. Κάνεις add το sensor στην app της επιλογής σου. Νομίζω και το Samsung Health το υποστηρίζει.
Ιδανικά αν έχεις ένα bike computer η smart watch κλπ. συνδεεις σ'αυτο ότι sensor έχεις και βλέπεις τα πάντα εκεί.
Δενβλέπω τι πήρες. Συνήθως υποστηρίζουν Ant+ ή και BT. Αν μόνο Ant+ να ξέρεις ότι τα περισσότερα τηλέφωνα δεν το υποστηρίζουν (τα Samsung γενικά το υποστηρίζουν).
Για εφαρμογές που να το υποστηρίζουν θέλει λίγο ψάξιμο, Straba, endomondo, μερικές ποδηλατικές κλπ.
Δεν ξέρω αν η Wahoo θα υποστηρίξει άλλης μάρκας. Η εφαρμογή της Garmin δεν συνδέεται με τίποτα πλην των συσκευών της. Άρα πρέπει να έχεις Garmin συσκευή που να συνδεθεί με το αισθητήριο για να δεις κάτι στην εφαρμογή αλλά και στο ρολόι/υπολογιστή ποδηλάτου.
Σε Garmin για να το βλέπεις θα το προσθέσεις σαν πεδίο σε κάποια δραστηριότητα ποδηλάτου. Έτσι θα καταγράφεται και θα σώζεται.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#618032 Με Wahoo Elemnt κανενα προβλημα (εκτος της τιμης).
Επισης αν καταβασεις Wahoo fitness app μπορεις να το συνδεσεις με το τηλεφωνο σου.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#618033 Έβαλα του Wahoo στο κινητό και στατικά γυρίζοντας πετάλι βλέπω πλέον rpm .. Μου ζήτησε connection με το strava, του έδωσα.. Κάποιο από αυτά θα παίξει, αύριο δοκιμή
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#618063 Νομίζω τα περισσότερα Ant+ πρότυπα έχουν στανταριστεί πχ για ταχύτητα, cadence, ισχύς οπότε πρέπει να συνδέεται με διάφορα. Όμως άλλα στοιχεία όπως τα running dynamics όχι, ο κάθε κατασκευαστής θέλει τα δικά του.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#618110 Λοιπόν....έγινε μια πρώτη βόλτα γύρω στα 40+ χιλιόμετρα
Το cadence το έβλεπα real time απο Wahoo , αλλά καλύτερα να μην το έβλεπα.... ο φυσιολογικός μου ρυθμός ειναι στα 75 με 80 , το 90+ που αναφέρθηκε ειναι πολυ μακρυά.... βέβαια τώρα που το κατάλαβα ξεκινάω μια ταχύτητα κάτω να συνηθίσουν τα πόδια να πηγαίνουν πιο γρήγορα... πάμε για λίγο καιρό και βλέπουμε
Μου έκανε push όλα τα δεδομένα στο Strava , ωραίο ειναι δεν το ειχα χρησιμοποιήσει παλιότερα... βρίσκεις και κόσμο που γυροφέρνει στα ίδια μέρη και βλέπεις τα στατιστικά τους να πάρεις μια ιδέα, ή και νέες διαδρομές
Αυτη που έκανα σήμερα την ειχα δει απο άλλον και ηταν φανταστική η μισή ηταν δίπλα σε ενα ποταμάκι (εκτός πόλης ) πολυ γραφικά

Επίσης χρειάστηκε να βγάλω μια ανηφόρα διαρκείας με κλίση 3% ... φαίνεται μικρη αλλά με ζόρισε .. στο κατέβασμα πέταγα :-)