Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#687244 Οι τυποι με τα πατινια from hell πανε στο δρομο διπλα στα αυτοκινητα και στα πεζοδρομια διπλα στις γιαγιαδες και τα παιδακια. Ολοι τους εχουμε δει.... :lipsealed:
Τι λεει ο κωδικας για τα πατινια, θεωρουνται κατι σαν μηχανακια η κατι σαν skateboards;
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#687300 Δεν έχω ιδέα. Το δικό μου πήγαινε με 32 και πήγαινα στη δουλειά από τα στενά. Το οποίο από κάποιες απόψεις ήταν ακόμα πιο επικίνδυνο.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#687472 Το Ninebot max g30 που εχω πάει μεχρί 30 . Ειναι λίγο γαϊδούρι κάπως βαρύ και λίγο μεγαλύτερο απ συνήθως , να το πάρεις στο χέρι ειναι ζόρι αλλά απο την άλλη ειναι αρκετά σταθερο .
Πάντως άμα αφήσεις το ενα χέρι απο το τιμόνι και τύχει και περάσεις καμία μικρή ανώμαλια εκείνη τη στιγμή , εχεις φαει τούμπα . Εκτός και είσαι καθιστός (του εχω βάλει σέλα ) όποτε ειναι πολυ πιο σταθερο ακόμα και με το ενα χέριΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#687476 Παίζει random γαμωστ@υρίδι.mp3 :lol: Ντω μεταξύ σαν από Άρδα η φώτο έ;

Πόση ώρα θέλει αυτό για μια πλήρη φόρτιση;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#687477
KiloMeater έγραψε:Το Ninebot max g30 που εχω πάει μεχρί 30 . Ειναι λίγο γαϊδούρι κάπως βαρύ και λίγο μεγαλύτερο απ συνήθως , να το πάρεις στο χέρι ειναι ζόρι αλλά απο την άλλη ειναι αρκετά σταθερο .
Πάντως άμα αφήσεις το ενα χέρι απο το τιμόνι και τύχει και περάσεις καμία μικρή ανώμαλια εκείνη τη στιγμή , εχεις φαει τούμπα . Εκτός και είσαι καθιστός (του εχω βάλει σέλα ) όποτε ειναι πολυ πιο σταθερο ακόμα και με το ενα χέριΕικόνα

:metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo:

Και σελα ΚΑΙ offroading !!! :metalo: :metalo: :metalo:

Οταν λεω εγω για μινεστ μαδερφακερ εραουντ....... :s_howdy :s_howdy :s_howdy :s_howdy

ΥΓ Οταν ανοιξει ο καιρος τσιμπα κατι τετοιο , ΠΑΤΑΓΟΣ.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#687516
KiloMeater έγραψε:Το Ninebot max g30 που εχω πάει μεχρί 30 . Ειναι λίγο γαϊδούρι κάπως βαρύ και λίγο μεγαλύτερο απ συνήθως , να το πάρεις στο χέρι ειναι ζόρι αλλά απο την άλλη ειναι αρκετά σταθερο .
Πάντως άμα αφήσεις το ενα χέρι απο το τιμόνι και τύχει και περάσεις καμία μικρή ανώμαλια εκείνη τη στιγμή , εχεις φαει τούμπα . Εκτός και είσαι καθιστός (του εχω βάλει σέλα ) όποτε ειναι πολυ πιο σταθερο ακόμα και με το ενα χέριΕικόνα
Η έλλειψη σταθερότητας ήταν ένα από τα πράγματα που με χαλούσαν και εμένα στο (πολύ πιο μικρό) ES4.

Εικόνα


Αυτό, το ότι στην παραμικρή υποψία βρεγμένου έκανες τον σταυρό σου, και βέβαια ότι δεν σε έβλεπαν καθόλου. Μα καθόλου όμως.

Α, και επειδή δεν είχε ουσιαστικά καθόλου ανάρτηση, όταν έφτανα στη δουλειά (9,5 + 9,5 χιλιόμετρα επιστροφή) έπαιρνα τα σφραγίσματα σε σακουλάκι.
Και ήμουν κουρασμένος γιατί ήμουν όρθιος σε όλη τη διαδρομή.

Εν τω μεταξύ, μετά τα πρώτα 1500 χιλιόμετρα άρχισε να τρίζει το σύμπαν (τελικά τα έφτυσε και ησυχάσαμε)

Το συμπέρασμα ήταν ότι -το συγκεκριμένο πατίνι τουλάχιστον- ήταν «πολύ λίγο» για σχεδόν 20 χιλιόμετρα καθημερινά. Αυτός που αγόρασε το καινούργιο με το οποίο μου το αντικατέστησε η αντιπροσωπεία το ήθελε για καθημερινή διαδρομή 5 χιλιομέτρων συνολικά, όποτε μπορεί να είχε πολύ διαφορετική εμπειρία από μένα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#687602 εκτός από το χαμηλότερο κέντρο βάρους αν δείτε η σέλλα στηρίζεται πολύ πίσω στο πατίνι (συγκρίνετε με το που πατάει η κοπέλα στην άλλη φωτό). Αυτό ελαφραίνει την εμπρός ρόδα και προσφέρει πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια σε ανωμαλίες. Η εμπρός ρόδα έτσι τείνει να σηκωθεί-αναπηδήσει στην ανωμαλία και όχι να καρφωθεί-σε φέρει τούμπα.
Και βέβαια θέλεις την μεγαλύτερη δυνατή εμπρός ρόδα. Και φώτα, δεν φτάνει που όλα αυτά τα πατίνια είναι κατάμαυρα σπάνια βλέπω να έχουν φώτα. Κρίμα τη μπαταρία τους...
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#687603 Έχω φτάσει πολλές φορές κοντά στο να πάρω ένα ξχιαομι προ 2. Ειδικά όταν δούλευα Μαρούσι θα μου σε λύσει τα χέρια.
Αλλά 40 χλμ. Πήγαινε έλα κακού δρόμου και η κούραση, με κράτησαν και δεν το πήρα ποτέ.
Μπόνους είμαι ήδη ατσουμπαλος, με το πατίνι θα γινόταν ακόμα μεγαλύτερο χάος..
Αλλά είναι απίστευτα βολικά...

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By skous
#687606 Για καθημερινή χρήση πάντως που το έχω σκεφτεί θα το έπαιρνα μόνο αν έπρεπε να κάνω μικρές διαδρομές (<2χλμ) και συχνά μέσα στην μέρα (και εννοείται όχι σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας ή σε δρόμους με κρατήρες). Π.χ. Αν έχεις 2 καταστήματα/γραφεία/γουατέβερ και πρέπει 2-3 φορές την μέρα να πηγαίνεις από το ένα στο άλλο ή π.χ. σπίτι και μαγαζί κοντά και πάει λέγοντας.

Εάν ήταν για μία τέτοια διαδρομή καθημερινά, καλύτερα ποδαράκια και άσκηση. Άντε το πολύ πολύ να σε βοηθάει στους καύσωνες να πας χωρίς να ιδρώσεις.


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#687618 Ωραια τα ηλεκτρικα πατινια αλλα, η απουσια αναρτησης σε συνδυασμο οτι ελαχιστοι εχουν ελαφρα λυγισμενα τα γονατα για αποσβεση κραδασμων σημαινει οτι ολη η φορτιση απο λακουβες και ανωμαλιες του δρομου περνα στα γονατα κατα κυριο λογο. Για μικρες διαδρομες ισως να μην ενοχλει αλλα για μεγαλυτερες θα υπαρχει θεμα μακροχρονια.

Αυτα φανταζομαι ειναι για χωρες που εχουν ποδηλατοδρομους, που τα πεζοδρομια τους ειναι με ασφαλτο κι οχι πλακες, που οπου υπαρχει λιθοστρωτο ειναι αψογο γιατι συντηρειται.