Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#687085 Εντάξει ρε harpy, σιγά το ειδικό τοπικό, που δεν θα γράψουμε για πατίνια. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ανάλογο, ας το αφήσει εδώ. Μην είστε τόσο μυγιάγγιχτοι
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#687090
Anonymous Founder έγραψε:Έχει δίκιο ο harpy monk, θα φτιάξω ένα νέο θέμα με πρώτη ευκαιρία. Δεν έχουν σχέση τα πατίνια με τα ποδήλατα.


Εγώ μια χαρά το βλέπω τον τίτλο! :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#687093
NickTG έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Έχει δίκιο ο harpy monk, θα φτιάξω ένα νέο θέμα με πρώτη ευκαιρία. Δεν έχουν σχέση τα πατίνια με τα ποδήλατα.


Εγώ μια χαρά το βλέπω τον τίτλο! :shifty:

Θα κάνω report! :s_shout
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#687098
Anonymous Founder έγραψε:Έχει δίκιο ο harpy monk, θα φτιάξω ένα νέο θέμα με πρώτη ευκαιρία. Δεν έχουν σχέση τα πατίνια με τα ποδήλατα.


Μαζί σου, αλλά πριν καναδυο χρόνια είχε κάνει μια ερώτηση ο Focusman για πατίνι εδώ μέσα αλλά δε θυμάμαι να βγήκε κανείς να του την πει. Τέλος πάντων, είναι και ποιος γράφει τι εδώ μέσα..
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#687105
21 quadra έγραψε:Ο φίλος Νίκος πήρε πατίνι, αυτό εδώ, και έχει και KERS, η πρώτη περιγραφή είναι η δική του.

https://www.skroutz.gr/s/19553808/Skate ... html#specs


Ωραιο φαίνεται, τι χρωματακι το πηρε; Κατι αγκρεσιβ ελπιζω (με πορτοκαλί μεσα κλπ.).
Βγαινει και εκτος δρομου;
Κάποιες συμβουλες για οποιον θελει να αρχισει;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#687117
Χρήστος Λάππας έγραψε:Εχω την αίσθηση ότι οι συγκρισεις εχουν νόημα μεταξύ ποδηλατων ιδιας κατηγοριας. Στην προτελευταία Ανάβυσσο (https://strava.app.link/VJxX2Fup9cb) ήμουν με ένα φίλο. Αυτός με ένα fitness, εγώ με το Aria χωρίς υποβοήθηση. Στα περισσότερα σημεία πήγαινα χαλαρά και ξεκούραστα για να συμβαδίζουμε. Στην επιστροφή στις ανηφόρες της Βάρκιζας έδωσα ότι είχα αφενος για να μην αφήσω τα κόκκαλα μου εκεί αφετέρου γιατί συνηθισμένος από την υποβοήθηση μου φαινόταν ότι πηγαίνω τραγικά αργά. Στην κορυφή, εκεί που έχει πάρκινγκ και στάση λεωφορείου σταμάτησα και τον περίμενα φτύνοντας αίμα. Έφτασε ενάμιση λεπτό μετά.
Αν είχαμε και οι δυο κούρσες κατά πάσα πιθανότητα θα με είχε περάσει, πρώτα πρώτα λόγω χαμηλότερου βάρους.
Είναι αντίστοιχα τα ποδήλατα; Βάρος, λάστιχα, σχέσεις, παλαιότητα/συντήρηση. Αν ναι τότε εσύ φαίνεται να είσαι πολύ καλύτερος από αυτόν τουλάχιστον τη δεδομένη στιγμή, φυσική κατάσταση κλπ. Βέβαια έχεις το αεροδυναμικό πλεονέκτημα της στάσης. Αλλά κι εσύ υποθέσεις κάνεις, αν είχαμε κούρσες κλπ. Αυτός όμως ξέρει αν πήγε καλύτερα από άλλη φορά εσύ όμως πως θα κάνεις quantify τυχόν βελτίωση.
Ενάμισι λεπτό μοιάζει τεράστια διαφορά σε όχι μεγάλη απόαταση, δεν νομίζω να σε είχε περάσει.
Αλλά θέλω να δοκιμάσεις να πάρεις εσύ το ποδήλατο ενός άλλου (κάποια κούρσα, κάτω από 8-9 κιλά) και να μας πεις πως σου φαίνεται.
(κρυφά μέσα μου θέλω να σε κάνω να πουλήσεις το κατασκεύασμα του σατανά που θέλει βυσμάτωμα για να πας βόλτα και να πάρεις ποδήλατο με τα όλα του, αντρίκιο που να αντέχει κρύο ζέστη και βροχή και να κρατάει για πάντα και με βατόμετρο) :lol:

ΤΑ ΠΑΤΙΝΙΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΛΛΟΥ!
Είδαν ότι πηδιόμαστε (ηλεκτρικά ποδήλατα) πλακώσανε κι οι π@#@*&%... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#687126 Μια και αναφέρθηκε, μια χαρά κρατάει στη βροχή το Aria. Πριν λίγες μέρες είχα πάει μέχρι την Ανάβυσσο και στην επιστροφή, από την Βάρκιζα μέχρι το Ελληνικό άνοιξαν οι ουρανοί. Μέχρι να φτάσω σπίτι έβγαζα νερό και από τα αυτιά μου. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι το μπροστινό to-be-seen φως (που εκείνη τη μέρα το είχα πιάσει στο πιρούνι) πήρε νερό και πέρασαν ώρες μέχρι να επανέλθει.

Σε άσχετα νέα, κάποιοι απολαμβάνουν χαλαρές βόλτες:

https://www.instagram.com/p/CKMmNJ1FDc2 ... ivza5jmbbt
Είμαι σίγουρος ότι ο υπερευρυγωνιος παραμορφώνει τρέλα, αλλά ακόμα και έτσι WTF?
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#687143
harpymonk έγραψε:Και γραφεις εδω γιατι εχει 2 ροδες η γιατι δεν εχει πεταλια;


Το έβαλα για σύγκριση του βάρους σε σχέση με τα ποδήλατα, 17kg το πατίνι, ένα e-bike πρέπει να είναι 22 kg over, δεν έκανα δα και έγκλημα, έτσι δεν είναι ?
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#687240
21 quadra έγραψε:17kg το πατίνι, ένα e-bike πρέπει να είναι 22 kg over

Εξαρτάται από το ebike και το πατίνι. Το δικό μου ebike ζυγίζει 12,5 κιλά με τα πεντάλ, τα 3 φώτα και το άδειο παγούρι πάνω. Το πατίνι μου -ένα ninebot ES4- ζύγιζε επίσης 12,5 κιλά χωρίς την δεύτερη μπαταρία (14 και με τις δυο με τελική 32 χλμ/ώρα). Υπάρχουν πατίνια βέβαια που ζυγίζουν 20-40 κιλά και πηγαίνουν πάνω από 100 χλμ/ώρα.
Πχ: https://www.rionmotors.com/models