Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#686832 Δεν κατέχω από αυτό το μαραφέτι. Αλλά ξέρω σίγουρα ότι αφού ανεβάσεις τη δραστηριότητα, μπορείς να μπεις από το κινητό σου και να αλλάξεις τη βόλτα από ride σε e-ride.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#686835 Όντως, μόλις το βρήκα και το άλλαξα! Ευχαριστω και σας ευχαριστω όλους για τις ευχές για το παιδί!
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#686837 Με το καλό να έρθει η κόρη κ θα αλλάξει η ζωή σας....Ωραίο το ποδήλατο, να έχεις καλές βόλτες πάντα με ασφάλεια....

Ο μικρός αποφάσισε να κάνει e bike ,το παλιό της μαμάς....

Σύντομα θα δώσω λεπτομέρειες...μας λείπει ένας φορτιστής....ΕικόναΕικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#686839
Χρήστος Λάππας έγραψε:Όντως, μόλις το βρήκα και το άλλαξα! Ευχαριστω και σας ευχαριστω όλους για τις ευχές για το παιδί!
Χ.Λ. με ένα πόνο να έρθει η μικρή!


< >
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#686843 Σας ευχαριστω όλους!
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#686853
Dimsabas έγραψε:... Απλά ήταν λίγο απότομος ο τρόπος. Μια απλή επισήμανση θα έκανε τη δουλειά της χωρίς ένταση...


Εικόνα

Εξηγεί κάποια πράγματα με λιγοτερο αποτομο τροπο....
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#686854
PeterPan έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Όντως, μόλις το βρήκα και το άλλαξα! Ευχαριστω και σας ευχαριστω όλους για τις ευχές για το παιδί!
Χ.Λ. με ένα πόνο να έρθει η μικρή!

Με το καλό να τη δεχτείτε και... με κανέναν πόνο :)
:thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#686855
dekouk έγραψε:Με το καλό να έρθει η κόρη κ θα αλλάξει η ζωή σας....Ωραίο το ποδήλατο, να έχεις καλές βόλτες πάντα με ασφάλεια....

Ο μικρός αποφάσισε να κάνει e bike ,το παλιό της μαμάς....

Σύντομα θα δώσω λεπτομέρειες...μας λείπει ένας φορτιστής....ΕικόναΕικόνα

< Note >


Ωραίος ο γιος σου!!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686861 :thumbsup: οντως , μπράβο dekouk !!!!



Χρηστο με το καλό !!!!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#686967 Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Χρήστο όχι για την απόσταση γιατί δεν ξέρω τι σημαίνει ακριβώς σε σχέση με άλλον που κάνει πχ τα μισά αλλά χωρίς υποβοήθηση. Του τα δίνω γιατί το έκανε, και γιατί είναι μακράν η μεγαλύτερη απόσταση που έχει κάνει.
Με το καλό να παραλάβει το μέγιστο δώρο ever.
Χρήστο θα ήθελα να δοκιμάσεις να αλλάξετε ποδήλατο με κάποιον της παρέας σου να δεις τι πιάνεις και πως σου φαίνεται Και να το μοιραστείς μετά.

g8777 έγραψε:Δεν ειναι να εμπιστευεσαι ουτε το Strava πλεον, θα δουμε κανα 60αρι μωτ απο τον Σκνιπερ μεθαυριο και θα ψαχνομαστε. :dizzy:
Χαχαχα, δεν μπορώ να πιάσω τόσο, με το παλιό ποδήλατο μέχρι λίγο πάνω από 50 έχω πιάσει στην κατηφορίτσα που διαθέτω (μακρύτερη σχέση 48-14 με 26άρες). Με 50-11 και 700c του νέου ποδηλάτου σε κατάλληλη κατηφόρα θα πρέπει να τα πιάνω, αλλά στιγμιαία φυσικά και όχι σαν μωτ. Αν όμως τα πιάσω σε βεβαιώνω ότι θα είναι χωρίς ηλεκτρική υποβοήθηση. Εκτιμώ ότι κάνουν πολλούς να κυκλοφορήσουν με ποδήλατο ή ότι φτάνεις στεγνός στη δουλειά σου αλλά δεν τα πολυπάω. Και βέβαια είμαι εναντίον της καταγραφής-σύγκρισης χρόνων ποδηλάτων χωρίς και με ηλεκτρική υποβοήθηση.
Ακόμα κι αν βάλει e-bike στο strava και συγκρίνεται με άλλους υποβοηθούμενους πάλι δεν μπορεί να γίνει σωστή σύγκριση. Εϊναι διαφορετικά τα συστήματα, μερικά ξεκλειδώνουν και πάνε πάνω από 25χλμ/ώ κοκ. Και κάτι ακόμα χειρότερο είναι ότι δεν μπορείς να συγκριθείς ούτε με τον εαυτό σου. Γιατί όπως ωραιότατα περιγράφει ο Χρήστος, επιλέγεις ανάλογα με το πόσο μπαταρία έχεις, τον καιρό κλπ το πόσο υποβοήθηση να βάλεις. Τελικά ποτέ δεν ξέρεις αν εσύ τα πήγες καλύτερα ή έτυχε να έχεις περισσότερη υποβοήθηση σε κάποιο segment ή αν χρησιμοποίησες βέλτιστα την υποβοήθηση εκεί που μέτραγε περισσότερο. Πως κάνουν στην F1 ένα πράμα, βελτιστοποίηση του πότε θα βάλουν την υποβοήθηση.
Και ακόμα και βατόμετρο να έχεις, αυτό θα δείχνει τι βγάζουν τα πόδια σου οπότε δεν έχει νόημα ο χρόνος αλλά μόνο τα βάτ οπότε μόνο αυτό πρέπει να φαίνεται, η χρήση γενικής σελίδας Strava δεν είναι ενδεδειγμένη αφού λέει για χρόνους, ταχύτητες κλπ. Θα πρέπει να κοιτάς τις σελίδες για ισχύ είτε στο strava (επί πληρωμή) είτε αλλού.

Μια και λέτε για τρόπους να γράψεις καλό χρόνο, ένας από τη δουλειά έγραψε μερικά ΚΟΜ όταν αφού τον χτύπησε αυτοκίνητο το ρολόι συνέχιζε να μετράει ενώ ήταν μέσα στο ασθενοφόρο που τον πήγαινε στο νοσοκομείο...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#687041
sknipper έγραψε:Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Χρήστο όχι για την απόσταση γιατί δεν ξέρω τι σημαίνει ακριβώς σε σχέση με άλλον που κάνει πχ τα μισά αλλά χωρίς υποβοήθηση. Του τα δίνω γιατί το έκανε, και γιατί είναι μακράν η μεγαλύτερη απόσταση που έχει κάνει.
Με το καλό να παραλάβει το μέγιστο δώρο ever.
Χρήστο θα ήθελα να δοκιμάσεις να αλλάξετε ποδήλατο με κάποιον της παρέας σου να δεις τι πιάνεις και πως σου φαίνεται Και να το μοιραστείς μετά.


Ευχαριστω πολύ!

Εχω την αίσθηση ότι οι συγκρισεις εχουν νόημα μεταξύ ποδηλατων ιδιας κατηγοριας. Στην προτελευταία Ανάβυσσο (https://strava.app.link/VJxX2Fup9cb) ήμουν με ένα φίλο. Αυτός με ένα fitness, εγώ με το Aria χωρίς υποβοήθηση. Στα περισσότερα σημεία πήγαινα χαλαρά και ξεκούραστα για να συμβαδίζουμε. Στην επιστροφή στις ανηφόρες της Βάρκιζας έδωσα ότι είχα αφενος για να μην αφήσω τα κόκκαλα μου εκεί αφετέρου γιατί συνηθισμένος από την υποβοήθηση μου φαινόταν ότι πηγαίνω τραγικά αργά. Στην κορυφή, εκεί που έχει πάρκινγκ και στάση λεωφορείου σταμάτησα και τον περίμενα φτύνοντας αίμα. Έφτασε ενάμιση λεπτό μετά.

Αν είχαμε και οι δυο κούρσες κατά πάσα πιθανότητα θα με είχε περάσει, πρώτα πρώτα λόγω χαμηλότερου βάρους.