Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#716837 Μου τηλεφώνησαν πως ήρθε το ποδήλατο στο κατάστημα.

Τη Δευτέρα έρχεται και το κωπηλατικό…

Χαμός θα γίνει την άλλη εβδομάδα!
Ίσως να μη γίνει και τίποτα!


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#716838
PeterPan έγραψε:Μου τηλεφώνησαν πως ήρθε το ποδήλατο στο κατάστημα.
Τη Δευτέρα έρχεται και το κωπηλατικό…
Χαμός θα γίνει την άλλη εβδομάδα!...
Φωτιά θα πάρουν τα ρολόγια!
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#716848
sknipper έγραψε:Υπάρχει κάποιος που να νοικιάζει ποδήλατα στην Αθήνα (γενικότερα) για μερικές εβδομάδες;
Bike Hub στη Βάρη.
Bike34 στην Αγία Μαρίνα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#716854
Dimsabas έγραψε:
sknipper έγραψε:Υπάρχει κάποιος που να νοικιάζει ποδήλατα στην Αθήνα (γενικότερα) για μερικές εβδομάδες;
Bike Hub στη Βάρη.
Bike34 στην Αγία Μαρίνα.
Βρήκα πολλά τελικά, όχι αυτά που αναφέρεις αλλά τα περισσότερα είναι της πλάκας. Ευχαριστώ θα τα κοιτάξω.
Δε λένε ότι νοικιάζουν αλλά για να το λες θα ξέρεις. Βολεύουν και σαν μέρος για ωραία βόλτα παραλιακά.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#716869 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πιο πάνω :metalo:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#718608 Το παρέλαβα το προηγούμενο Σάββατο!

Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να το δοκιμάσω!

Αγόρασα πετάλια υβριδικά, δλδ με κλιπ από τη μία πλευρά και χωρίς από την άλλη.

Ποιο ταχύμετρο προτείνετε; Έχω ένα sigma 1609 sts ασύρματο, στο οποίο η μπαταρία κρατά πολύ καιρό και το θεωρώ βασικό προνόμιο. Μπορεί να μπει και σε δεύτερο ποδήλατο, όμως δυσκολεύομαι με ένα γρήγορο search να βρω τη βάση και τον μαγνήτη γιατί είναι μοντέλο 10ετίας.

Νομίζω τα garmin είναι τα πιο διαδεδομένα. Καμιά πρόταση; Με ενδιαφέρουν τα βασικά.

Για το cadence τί χρειάζομαι; Βλέπω πως οι υπολογιστές αυτοί έχουν και τέτοια λειτουργία. Συνδέεται επίσης με εφαρμογή πχ της garmin ή το strava?

Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#718618 Ωραίο Ωραιό. Του λόγου μου έχω το cadence sensor της garmin Πάνω στο μπράτσο του πετάλ και αυτόματα παίρνει τα δεδομένα και τα περνάει στο garmin app Και στο strava και παντού.

Λοιπόν Ζητείται παρέα για το εξτρα μάηλ προς Σούνιο. Έχω φτάσει κανα 2 φορές ως λιμανάκια (από Κουκάκι), και ποδηλατικά και στο θέμα κυκλοφοριακής αγωγής η Αθήνα είναι κάποια έτη μπροστά από την Θεσ/νίκη.

Χ Λάππας ακουει;

Μου πέφτει πολύ το της κίνησης στην αρχή της παραλίας (είτε από το Τέλος της Συγγρού που εκεί δε λέει καθόλου) είτε μέσω Λ. Αμφιθέας που πάλι στο παραλιακό κομμάτι του Άλιμου γίνεται χαμός.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#718671 Μεγειά, κουκλί είναι.
Πεντάλια είναι mountain υποθέτω όχι δρόμου. Θα πρέπει να πάρεις και τα ανάλογα παπούτσια και θυμήσου, είχα αναφερθεί στις 2 εκδόσεις cleats της Shimano 51μαύρο και 56ασημί με τη δεύτερη να είναι πιο κατάλληλη για πρώτη χρήση μια και απεμπλέκεται πιο εύκολα και σε πιο πολλές θέσεις.

Για cadence θέλεις αισθητηριάκι (ασύρματο είναι) που τοποθετείται στον αριστερό βραχίονα (crank) πενταλιού. Ή το ίδιο τοποθετείται στον άξονα της ρόδας και στέλνει περιστροφές ρόδας για υπολογισμό ταχύτητας (σε κοντέρ χωρίς GPS). Εγώ έχω ένα coospoo ή κάτι τέτοιο. Αυτά επικοινωνούν με bluetooth και ANT+ (αν και μερικά μπορεί να είναι μόνο ANT+). To ANT+ είναι πρωτόκολλο επικοινωνίας με ευρεία χρήση σε αθλητικά προϊόντα.
Μπορείς να πάρεις απλό κοντέρ. Αλλά για αυτό έχεις και το ρολόι που σου λέει και παλμούς. Αν είναι να βάλεις κάτι καλύτερο αυτό είναι υπολογιστής ποδηλάτου. η μεγάλη διαμάχη είναι μεταξύ Garmin και Wahoo, και τα δύο πολύ καλά αλλά έχουν διαφορές στην εμπειρία χρήσης.
Αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τηλέφωνό σου, ευκολία οικονομία κλπ. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές (εγώ την έχω βρει με το Urban Biker). Μπορείς να χρησιμοποιείς και κατευθείαν το strava αλλά προς το παρόν αυτό συνδέεται μόνο με bluetooth και μόνο με αισθητήρα παλμών. (δεν είμαι σίγουρος αν συνδέεται και με βατόμετρο πάντως με cadence δεν). Σημειωτέον ότι λίγα τηλέφωνα συνδέονται με ΑΝΤ+ οπότε ό,τι πάρεις να επικοινωνεί και με bluetooth.
Επόμενη αναβάθμιση είναι το βατόμετρο που μετράει cadence και Watts. Αυτό είναι χρήσιμο αν χρησιμοποιείς το ποδήλατο για προπόνηση και θέλεις να ακολουθείς προπονητικά προγράμματα, να βλέπεις τη βελτίωσή σου και να ακολουθείς την στρατηγική σου χωρίς να παρασύρεσαι σε αγώνες.
Σε γενικές γραμμές όλα τα αισθητήρια επικοινωνούν με όλους τους υπολογιστές και οι περισσότερες εφαρμογές συνδέονται και τα στέλνουν όλα στο Strava αυτόματα.

Η ιδέα της βόλτας για Σούνιο μου αρέσει, αν είναι πείτε μου. Πρέπει να δω αν μπορώ να νοικιάσω από εκεί που αναφέρθηκε πιο πριν, από Αγ Μαρίνα. Πιστεύω ότι από εκεί η κυκλοφορία στην κίνηση θα είναι πιο ομαλή. Έχω το jersey και βρακάκι και μία μπουκάλα, δεν έχω κράνος και παπούτσια αλλά κανένας δεν είναι τέλειος.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#720879 Έχοντας κάνει καμια 300αριά ξερω γω χλμ στην Αθήνα, διαπιστώνω τα εξής

Αθήνα Θεσαλλονίκη - 3 - 0. Καλώς τα παιδιά. Δεν υπάρχει σύγκριση.

- Απίστευτα πιο σωστή κατανομή φαναριών και ακόμα πιο σημαντικό, λειτουργία τους ώστε να μη σε βρίσκουν όλα κόκκινο (ναι σταματάω στα φανάρια, ίσως "ξεμυτίσω" όσο είναι κόκκινο 2 3 δεύτερα πριν πρασινίσει για να έχω αποκτήσει φόρα, ΜΟΝΟ και μονο αν δεν έρχεται κάποιος και του κόψω φόρα ή του γίνω παράγοντας ανησυχίας)

- Μαμάτη, απίστευτη, 17 κλάσσεις πάνω ποιότητα ασφάλτου / λακούβων σαμαριών.

- Πολύ πιο καθαρή παντού.

- Πιο πολύς σεβασμός στον ποδηλάτη από τον μέσο οδηγό αλλά και διαβάτη.

Το μόνο που κερδίζει η Θεσσαλονική είναι η φιλικότητα ποδηλάτη προς ποδηλάτη. Θεσ/νίκη αν σε δει κάποιος, σε χαιρέτησε. Εδώ 1 στους 5 μόνο. Οι άλλοι 4 σε κοιτάν φάση τίνος είσαι συ.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#721000 Μήπως έχεις Θεσσαλονικιωτικες πινακίδες;

Εγώ χτες άλλαξα λάστιχα και έβαλα τα… ίδια. Vitoria rubino pro. Μετά από 6400 χιλιόμετρα χωρίς σκασίματα αποδείχτηκαν καλή επιλογή για τους ρυθμούς μου.

Τις τελευταίες μέρες όταν μπορώ να πάω βόλτα (έχει αρχίσει να πέφτει πολύ παντόφλα από το σπίτι και το σημερινό το έχασα) πηγαίνω μετά τις 12 το βράδυ. Έχει δροσιά και πολύ λιγότερη κίνηση. Θα έπρεπε να είναι και πιο ασφαλές, ειδικά με τα δικά μου φώτα, αλλά δεν είναι. Ο δρόμος είναι γεμάτος καραγκιοζάκια που κάνουν κόντρες και ό,τι άλλη ανοησία περνάει από τον ανθρώπινο νου. Προχτές ένας πρέπει να πέρασε με καμία 180άρα δίπλα μου από το φανάρι του Εν ΠΛΩ, με κόσμο να πηγαινοέρχεται, ενώ χτες ειδα δυο τρακαρίσματα, ένα στο εν πλω, (με τραυματισμό) και ένα ακριβώς στα λιμανάκια. Το δε ριμπας τίγκα στον κόσμο, ο ένας πάνω στον άλλο.

Αστυνομία μόνο κατόπιν εορτής.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#721049 Κι εγώ διαφωνώ με το νυχτερινό ποδήλατο ιδίως σε δρόμους υψηλής ταχύτητας. Διεθνώς το ποδήλατο είναι πρωινό σπορ. Ώρες συνάντησης ποδηλατικών παρεών είναι 6-7 το πρωί. Για καλοκαιρινή Ελλάδα άνετα 5:30-6 το πρωί, ησυχία, πρωινή ενέργεια, ορατότητα να σε βλέπουν, ελάχιστη κίνηση και διαφορετική σύνθεση πληθυσμού, νύχτα πάνε για διασκέδαση πίνουν κάνουν βλακείες. Και 7-7:30 είσαι πίσω για πρωινό με την οικογένειά σου. Απλά πρέπει να έχεις κοιμηθεί νωρίς το βράδυ, που είναι και το πιο σωστό έτσι κι αλλιώς.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#721052 Θα συμφωνήσω απόλυτα για τις πρωινές βόλτες. Σάββατο πρωί στην φύση με δροσουλα είναι απόλαυση οπότε μπορούμε να το κάνουμε.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#721125 Τον Λάππα τον ζηλεύω για τη νυχτερινή, αλλά αυτό ακριβώς, φοβάμαι το μεθυσμένο τυχάρπα...

btw, έχω πινακίδες Τρικάλων.