Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#738830
KiloMeater έγραψε:Τι παραπάνω πληροφορία θα σου δώσει αυτό που δεν την έχεις μέ ότι κουβαλάς ήδη; Κινητό ρολόι και ίσως τιποτα sensors : cadence / hr strap πχ
Αυτές ήταν και οι δικές μου απορίες-αμφιβολίες-σκεπτικισμός. Κι εγώ νόμιζα ότι με το τηλέφωνο μια χαρά βολεύομαι. Τώρα όμως αρχίζω να καταλαβαίνω και να αναθεωρώ.
- εντελώς αδιάβροχο (το τηλέφωνο το έχεις έννοια αν αρχίσει να βρέχει)
- το τηλέφωνο δεν ανταποκρίνεται καλά με βροχή και γάντια, θέλεις κουμπιά.
- μπαίνει βγαίνει πολύ πιο εύκολα και γρήγορα από το τηλέφωνο
- ξεκινάει αμέσως δεν έχω να ανάψω το τηλέφωνο να βρω εφαρμογή να την ξεκινήσω. Και έχει άμεση σύνδεση με όλους τους αισθητήρες (έχει bluetooth και ANT+ με το οποίο πιο εύκολα συνδέεται με πολλά), χωρίς καθυστερήσεις αναμονές κλπ που είχα με το τηλέφωνο.
- η μπαταρία κρατάει πολύ (το κινητό σε ίδιες συνθήκες με συνεχώς αναμμένη οθόνη τρώει πολύ ρεύμα). Και έτσι θα κρατάει και το ρολόι πολύ περισσότερο.
- συνεχής εμφάνιση πολλών πεδίων όπως τηλέφωνο αλλά όχι όπως ρολόι που και πολύ μικρή οθόνη έχει και επιπλέον αν θέλεις να δεις κάτι και φοράς μακρύ μανίκι και γάντια...
- έχει θερμόμετρο (και το ρολόι έχει αλλά αφού το φοράω δείχνει 30+ όσο κρύο και να κάνει)...
- Έχει βαρόμετρο (και το ρολόι έχει αλλά δύσκολα το βλέπεις ενώ ποδηλατείς και επηρεάζεται πολύ από τον αέρα όταν φοράω κοντομάνικο και με πειραγμένα βαρομετρικά βγαίνουν άλλα αντι άλλων βατ-θερμίδες-relative effort κλπ) που βοηθάει πολύ σε κλίσεις και ανηφόρες/κατηφόρες
- γραφήματα σε real time
- έχει χάρτη με καθοδήγηση (όπως πχ το google) και τα ποδηλατικά στοιχεία (όπως τόσα άλλα προγράμματα) αλλά η λέξη κλειδί είναι, ταυτόχρονα (όπως κανένα άλλο από αυτά που ξέρω).
- έχει πιο πολλά ποδηλατικά στοιχεία και είναι πολύ customisable.
- έχει το climb pro, εξαιρετική ιδέα της Garmin που επί προεπιλεγμένης διαδρομής σου δείχνει την ανηφόρα πότε είναι, πόσο σου μένει μέχρι την κορυφή και άλλα.
- κάποιες άλλες ευκολίες που ακόμα μελετάω.
Γιατί τελικά όταν μια συσκευή είναι purpose built κάνει τη διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#738898 Υπάρxει και συνέχεια. Ξαφνικά βρήκα βατόμετρο σε τιμή κάτω από ένα ψυχολογικό όριο που είχα θέσει και το παράγγειλα...
Πού είσαι βρε Τρύφωνα να με δεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#739356 Είχα προειδοποιήσει ότι θα αναφερθώ σε λάστιχα, ήρθεν η ώρα σας! Ευτυχώς δεν θα σας πρήξω πολύ με το ψάξιμό μου μια και έγινε και μάλιστα παράγγειλα και λάστιχα όχι επειδή τα χρειαζόμουνα αλλά επειδή βρήκα σε προσφορά κάποια που μου αρέσαν. Οπότε με ένα σεντονάκι θα ξεμπερδέψετε. :lol:
Στο θέμα ελαστικών λοιπόν. Μελετώντας ελαστικά στο http://www.bicyclerollingresistance.com προσπαθούσα να καταλάβω ποια λάστιχα και γιατί κυλάνε καλύτερα. Και γιατί κάποια φαινομενικά λεία δεν πάνε καλά ενώ άλλα με καρούμπαλα πάνε καλύτερα.

Μέχρι που έπεσα σε κάποια άρθρα που βρήκα πολύ ενδιαφέροντα. Βασικά με ίδιο σκελετό/κατασκευή είτε στενό είτε πλατύ δεν έχει διαφορά σε αντιστάσεις για νορμάλ ταχύτητες, μέχρι 35χλμ/ώ το πλάτος δεν είναι παράγοντας επιβράδυνσης. Απλά όσο πιο πλατύ λάστιχο τόσο πιο πολύς αέρας, τόσο χαμηλότερη πίεση για ίδια αντίσταση κύλισης άρα πιο άνετο, καλύτερη πρόσφυση σε στροφές και φρένα, σταθερότητα σε μικροανωμαλίες και δεν ακολουθεί τόσο επιμήκεις ανωμαλίες (no tramlining, με λεπτό η ρόδα πέφτει μέσα τους και τις ακολουθεί παρεκλίνοντας της προκαθορισμένης πορείας = κίνδυνος πτώσης). Από 35χλμ/ώ και πάνω η αεροδυναμική αρχίζει να κάνει διαφορά και το πιο λεπτό λάστιχο, σε συνεργασία πλέον με την ζάντα που πια μελετάται πολύ σαν ζευγάρι, κερδίζει πόντους.
Αυτό που κάνει τα λάστιχα να κυλάνε καλά σε πραγματικό δρόμο δεν είναι το πόσο φαλακρό είναι το πέλμα τους, είναι πάνω απόλα η ευκαμψία (suppleness) του σκελετού τους. Αυτή επιτρέπει στο λάστιχο να κάνει μικρές παραμορφώσεις΄καθώς οι δρόμοι δεν είναι λείοι και να επανέρχεται με ελάχιστη κατανάλωση ενέργειας. Ένα πιο άκαμπτο θα παραμορφωθεί λιγότερο άρα θα χοροπηδήσει περισσότερο (πάει η άνεση) και θέλει περισσότερη ενέργεια για τον κύκλο παραμόρφωση και επαναφορά.
Από τι εξαρτάται η ευκαμψία του σκελετού; Από την κατασκευή του. Τα TPI είναι μια ένδειξη αλλά όχι απόλυτη. (TPI threads per inch, κλωστές ανά ίντσα κάτι σε 15-120 μόνο που μερικοί λένε το ύφασμα ενώ άλλοι λένε το σκελετό που αποτελείται από 3 στρώσεις άρα τριπλό. Αν δηλώνει πάνω από 130 διαiρέστε το δια τρία για να δείτε το ύφασμα). Έχει σημασία και το πάχος της κλωστής, με ίδιο TPI πιο εύκαμπτο θα είναι με λεπτές κλωστές και κενό ανάμεσα παρά με χοντρές κλωστές και λιγότερο κενό.
Σε λάστιχα που θέλεις αντοχή σε κακουχίες βλέπεις χαμηλό TPI, χοντρές ανθεκτικές κλωστές, συχνά με συρμάτινο χείλος, όλα αυτά μειώνουν την ευκαμψία και βαραίνουν το λάστιχο αλλά αυξάνουν την αντοχή σε τρύπημα, σε χλμ, σε κωλόδρομους κλπ. Έτσι είναι το τυπικό touring ελαστικό.
Όμως το αραχνοΰφαντο ύφασμα δεν είναι ανθεκτικό στο τρύπημα οπότε βάζουν και μια στρώση από κάτι ισχυρό που να μην διαπερνάται ή από επιπλέον υλικό κλπ τα οποία βέβαια μειώνουν την ευκαμψία. Χαρακτηριστικό σε κάποια λάστιχα που βγαίνουν σε σκέτα και ενισχυμένα ότι χάνουν σημαντικά σε αντίσταση κύλισης. Οπότε έχουν σημασία οι επιλογές του κατασκευαστή και για αυτό υπάρχουν τόσα διαφορετικά ελαστικά παρόμοιας εμφάνισης αλλά με διαφορά σε επιδόσεις και τιμή.
Δεν θα ασχοληθώ με το υλικό του πέλματος και το πάχος αυτού ούτε με το υλικό του χείλους (bead).

(Επίσης κάτι σημαντικό είναι ότι οι μετρήσεις με το λάστιχο μόνο του όπως κάνουν στο πιο πάνω site αλλά και άλλες, μετράει την αντίσταση λόγω υστέρησης και όχι την σημαντικότερη αντίσταση από το λάστιχο σαν ανάρτηση εναντίων των δονήσεων που μετριέται σε συνδυασμό με τον αναβάτη)
Βασικά με τον εύκαμπτο σκελετό επιτυγχάνεις τις μειωμένες αντιστάσεις επειδή σε σχέση με ένα πιο άκαμπτο έχεις καλή κύλιση σε χαμηλές πιέσεις (υστέρηση) και καλή άνεση στις υψηλές (ανάρτηση).

https://www.renehersecycles.com/science ... -pressure/
https://www.renehersecycles.com/the-mis ... on-losses/
https://www.renehersecycles.com/tire-pr ... take-home/
https://www.renehersecycles.com/tpi-and ... rformance/
(είναι ενός που έχει τα ελαστικά ReneHerse που φημίζονται για τον εύκαμπτο σκελετό τους, όπως τα tubulars άρα ακριβά. Φυσικά και τα υποστηρίζει αλλά στηρίζεται σε έρευνα και τεστ και άλλων)

Και έτυχε να μιλάμε με κάποιον και μου έλεγε "άσε, είδα το πίσω λάστιχο και είχαν βγει τα λινά" και λέω δεν κοιτάω κι εγώ το πίσω που λόγω φτερού δεν το βλέπεις (το εμπρός το βλέπω κάθε φορά που σταματάω). Και είδα ότι στη μέση έχει γίνει τελείως λείο. Οπότε θα το τσεκάρω προσεχτικά, νομίζω έχει παχύ πέλμα, 3,1mm, οπότε έχω περιθώρια. Είμαι στα 3100χλμ.

Πήρα τα Panaracer Gravelking SS (Semi Slick) TLC σε 35 πλάτος με τα καφέ πλαϊνά (να προλάβω, η μόδα θα περάσει), folding φυσικά. Made in Japan παρακαλώ.
https://www.panaracer.co.uk/shop-c1/tyr ... g-tyre-p75
Λίγο πιο στενά από τα προηγούμενα 40άρια και αρκετά πιο ελαφριά (380γρ, περί τα 85γρ λιγότερο απ΄τα προηγούμενα, οπότε θα επιταχύνουν καλύτερα). Αρκετά λεία στη μέση αλλά αγριεύει λιγάκι στα πλάγια (ώστε όταν βγαίνω από το δρομάκι σε λασποχώμα για να αποφύγω τους πεζούς στο πάρκο να μην τρομάζω. Ελπίζω βέβαια να μην τρομάζω όταν στρίβω σε άσφαλτο). Αρκετά εύκαμπτα αλλά μετρίως ανθεκτικά σε τρύπημα (διαθέτουν και έκδοση Plus με επιπλέον στρώση άρα βάρος και αντοχή αλλά και αυξημένη αντίσταση γιατί μειώνει την ευκαμψία). Αν και στενότερα λόγω πιο μαλακού σκελετού περιμένω να είναι πιο άνετα.
Επίσης έχω αποφασίσει να μην ασχοληθώ με tubeless. Μπελάς, υγρά που θέλουν κάθε μήνα πλήρωση, πιο συχνό τσεκάρισμα πιέσεων, όχι δεν είναι το στυλ μου, μια χαρά είναι η ανταλλακτική σαμπρέλα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#739481 Ήρθαν τα λάστιχα, διπλωμένα φυσικά. Τα ξεδίπλωσα, τα λύγισα λίγο να πάρουν σωστό κυλινδρικό σχήμα για να είναι πιο εύκολο να τα περάσω και τα κρέμασα μέχρι να έρθει η ώρα τους.
Πολύ εύκαμπτα στο χέρι μου φάνηκαν. Και μόνο 364-367 γραμμάρια (επίσημα 380) άρα κερδίζω 100 γραμμάρια ανά λάστιχο από τα 465 που έχω τώρα. Περιμένω να νιώσω ευκολία στις εκκινήσεις από φανάρια, για να δούμε.
Μου έκανε εντύπωση το πόσα πολλά κερατάκια έχει. Εννοώ τις πολύ λεπτές προεξοχές λίγων χιλιοστών που έχουν όλα τα ελαστικά, αυτό έχει τόσα πολλά που είναι σχεδόν σαν τριχωτό.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#739486
sknipper έγραψε: Περιμένω να νιώσω ευκολία στις εκκινήσεις από φανάρια, για να δούμε..


αν καταλαβαίνεις τέτοιες διαφορές, φαντάζομαι τα αισθητήριά σου είναι case study για τη Nasa... :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#739491 Κι όμως αμέσως καταλαβαίνεις τόσο μεγάλη διαφορά 100γρ στο βάρος του τροχού.
Το πιο εύκολο παράδειγμα είναι να δεις πως φεύγουν πρώτα στα φανάρια τα αναδιπλούμενα Brompton με τις 16αρες ζάντες. Ή αντίθετα δοκίμασε ποδήλατο urban με τίποτα λαστιχάρες 50αρες, λεία επιφάνεια μεν αλλά βαριά. Το νιώθεις ότι δεν θέλει να επιταχύνει. Βέβαια μετά κρατάει την ταχύτητα του, οδοστρωτήρας.
Νομίζεις όλοι αυτοί που πληρώνουν 800 και 1200 και βάλε μόνο για 2 ζάντες το κάνουν γιατί έτσι; Είναι γνωστό ότι η μείωση βάρους του τροχού είναι η μεγαλύτερη μοναδική βελτίωση που μπορεί κάποιος να κάνει. Του ποδηλάτου, γιατί η βελτίωση του αναβάτη είναι άλλη ιστορία.

< >
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#739493 Μια και αναφέρθηκες στα Μπρομπτον, άποψη γενικά για τα αναδιπλούμενα ως ποδηλατάκι που έχεις στο πορτ μπαγκάζ και να κάνεις καμιά βολτούλα 20-25 χλμ?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#739495 Καί του αναβατη μετράει,με ενα στενό Corsair μειώνει την αντίσταση λόγω επιφάνειας κατά σημαντικό ποσοστό.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#739549
g8777 έγραψε:Καί του αναβατη μετράει,με ενα στενό Corsair μειώνει την αντίσταση λόγω επιφάνειας κατά σημαντικό ποσοστό.
Για το λόγο αυτό ξεχωρίζω τον αναβάτη. Ο ίδιος αναβάτης αν βγάλει 30-50 βατ παραπάνω είναι τεράστια η διαφορά. Όπως και αν χάσει μερικά κιλά.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#739550
Ove20 έγραψε:Μια και αναφέρθηκες στα Μπρομπτον, άποψη γενικά για τα αναδιπλούμενα ως ποδηλατάκι που έχεις στο πορτ μπαγκάζ και να κάνεις καμιά βολτούλα 20-25 χλμ?
Γίνεται, άλλοι γυρνάνε ηπείρους αλλά δεν είναι το σωστό ποδήλατο. Για 5-8χλμ οκ. Όχι για 25. Βέβαια έχει να κάνει και με απαιτήσεις, δρόμο κλπ.

< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#739553 Είναι έρωτας και όνειρο ένα Brompton.
Αλλά 1,6-2k για καινούριο είναι σκέτη ..ανατριχίλα :( :s_cry :sorry:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739562
sknipper έγραψε:
Ove20 έγραψε:Μια και αναφέρθηκες στα Μπρομπτον, άποψη γενικά για τα αναδιπλούμενα ως ποδηλατάκι που έχεις στο πορτ μπαγκάζ και να κάνεις καμιά βολτούλα 20-25 χλμ?
Γίνεται, άλλοι γυρνάνε ηπείρους αλλά δεν είναι το σωστό ποδήλατο. Για 5-8χλμ οκ. Όχι για 25. Βέβαια έχει να κάνει και με απαιτήσεις, δρόμο κλπ.

Έχει και ηλεκτρικό όμως, οπότε τα 25 χλμ γίνονται για πλάκα.
https://www.brompton.com/bikes/brompton-electric
:innocent: