Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#741975 Το Ninebot που είχα εγώ ήταν κίνδυνος θάνατος στην παραμικρή υποψία βρεγμένου.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#741978 Κυρίως ρωτούσα για το θέμα της στεγανότητάς τους ή αν τα αφήνω π.χ. έξω υπαίθρια αν βρέχει.

Έχω δυνατότητα επιλογής και σε λάστιχα δλδ;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#741984 ναι υπαρχουν διαφορα λαστιχα
εγω παντως ακομα και με τα 'μαμα' οκ δεν ειχα κανα τρομερο προβλημα με το βρεγμενο
βεβαια απο την αλλη πρεπει να εχεις κατα νου και οτι δεν ειναι ποδηλατο, δεν ειναι σταθερο, και οδηγας αντιστοιχα
(που να δεις και κατι μικροτερα πχ xiaomi, το ninebot τουλαχιστον ειναι καπως μεγαλο , πιο σταθερο)

το καθισμα κανει τεραστια διαφορα επισης, οχι μονο οτι αποσβαινει κραδασμους αλλα χαμηλβνει πολυ το κεντρο βαρους και εχεις παρα πολυ καλυτερο ελεγχο ... εγω που εχω συνηθισει καθημενος, αμα σηκωθω μου φαινεται οτι θα τσακιστω συντομα...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#741985 Καλά ναι, λέω τώρα. Τελικά νοίκιασα κέντρο στην Μπάτρα και θέλω να πηγαίνω π.χ. στο γήπεδο 5 χλμ να τρέχω . Είπα να πάρω ένα πατίνι για το πάνε έλα, μη ταλαιπωρώ το αμάξι αναψε σβησε και εμένα να ψαχνω παρκάρισμα μετά...

Αν κάνεις π.χ. 5 χλμ βροχερά, θα έχει θέμα;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#741990 Δεν ξέρω από Πάτρα αλλά το να πάρεις πατίνι για να πας 5χλμ για να τρέξεις μου φαίνεται κάπως.
- δεν έχεις ποδήλατο
- δεν μπορείς να τρέξεις άλλου, παραθαλάσσια ίσως
- δεν μπορείς να περιλάβεις τη διαδρομή στην άθληση σου;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#741992 1. δε θέλω να παίρνω την κουρσα για να παω για τρέξιμο
2. υπάρχει το παραθαλάσσιο μέτωπο που ειναι οκ, αλλά πού κ πού θέλω χορταράκι / ταρτάν
3. με την καμία, αστικό τρέξιμο με κάνει να υποφέρω (πάμπολλα φανάρια, στενά κτλ).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#742031
JimClark έγραψε:1. δε θέλω να παίρνω την κουρσα για να παω για τρέξιμο
2. υπάρχει το παραθαλάσσιο μέτωπο που ειναι οκ, αλλά πού κ πού θέλω χορταράκι / ταρτάν
3. με την καμία, αστικό τρέξιμο με κάνει να υποφέρω (πάμπολλα φανάρια, στενά κτλ).
Αυτοκίνητο δε παίζει έχει κίνηση-πάρκινγκ κλπ, με τα πόδια δεν λέει, καλή η παραλία αλλά θέλω αλλαγή, όχι προς θεού μην μαγαρίσω την κούρσα.... Χαχα, κατάλαβα, δεν είναι ντροπή, πες το, γουστάρω πατίνι και προσπαθώ να βρω τρόπο να το δικαιολογήσω. Ε λοιπόν δεν χρειάζεται λόγος, αφού το θέλεις, γουστάρεις και μπορείς πάρτο. Και σίγουρα θα βρεις τρόπους να το χρησιμοποιήσεις (και δικαιολογήσεις αργότερα) :shifty: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#742094 Η δίκη μου εμπειρία από το πατίνι, στο οποίο πρόλαβα να κάνω 1500 χιλιόμετρα πριν κάψει μοτέρ (η αντιπροσωπεία μου το αντικατέστησε με καινούργιο, το οποίο πούλησα σφραγισμένο στο κουτί του) :

·Είναι υπέροχο για μικρές αποστάσεις (2-3 χιλιόμετρα). Για να πας μέχρι το περίπτερο δεν το σκέφτεσαι στιγμή.
·Αντίθετα από το ποδήλατο, στο πατίνι πρέπει να έχεις και τα δυο χέρια στο τιμόνι, αλλιώς κινδυνεύεις να σκοτωθείς.
·Αντίθετα από το ποδήλατο, το πατίνι το παίρνεις εύκολα μαζί σου στο πορτ μπαγκαζ, σε σκάλες και ασανσέρ (οκ, εξαρτάται από το μοντέλο).
·Η παραμικρή λακκούβα σου βγάζει τα σφραγίσματα.
·Τα αυτοκίνητα ΔΕΝ σε βλέπουν. Είναι τάξεις μεγέθους λιγότερο ορατό από το ποδήλατο.
·ΔΕΝ κάνει για μεσαίες ή μεγάλες διαδρομές. Όταν το έπαιρνα στο φροντιστήριο (18 χλμ πήγαινε έλα) ήταν επικίνδυνο, τόσο λόγω αυτοκινήτων, όσο και λόγω οδοστρώματος.
·Σε βρεγμένο οδόστρωμα είναι καλύτερο να σταματήσεις (όταν και αν τα καταφέρεις) και να περπατήσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#742099 Δεν θα διαφωνήσω στα παραπάνω. Αυτό γιατί δεν υπάρχει καμία υποδομή ούτε για πατίνια ούτε για ποδήλατα. Το μόνο που θα παρατηρήσω είναι πως υπάρχουν ειδών και ειδών πατίνια: από τα απλά και φθηνά με 300€ μέχρι κάποια πολλαπλάσια ακριβότερα (τα οποία θέλουν και τον αντίστοιχο σεβασμό, γιατί οι ταχύτητες που πιάνουν είναι τρομακτικές!).
Πχ άλλο να πάρεις ένα Xiaomi M365 κι άλλο ένα καλό Segway σαν του kilomeater. Για να μιλήσω για τα γνωστά.
Όσο για την ανάρτηση, στους ελληνικούς δρόμους είναι απαραίτητη δυστυχώς!
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#742174 Και εγώ γιαυτο τον ρώτησα πιο πάνω σε τι δρόμο θα το πάει … δεν κάνει ανάμεσα σε αμάξια ούτε με πολλές ανωμαλίες .
Εγώ 12+12 χλμ για δουλειά (όχι πλέον με τα κρύα ) το έβρισκα το πιο φτιαχτικο κομμάτι της ημέρας…. Να μη θες να τελειώσει δηλαδή … Και γιαυτο πηγαινα από εκεί παρόλο που είχε και πιο σύντομο δρόμο με 10χλμ απόσταση … Είχα να περάσω μόνο σε ένα σημείο 5μετρα φάρδος ένα πλακόστρωτο και ήταν λίγο μαρτύριο ακόμα και σιγά σιγά .
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#742246 Χίλιες φορές ενα ποδήλατο της πουτσας ρε συ, το οποίο θα το χρησιμοποιήσεις και για χίλια δυο αλλα πραγματα

πατίνι και μΠατρινοι δρόμοι, what could possibly go wrong :s_shout