Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#656300 Τελικά κατέληξα στο Cube Nuroad Race που ανήκει στην κατηγορία Gravel. 58άρι δεν υπάρχει σε όλη τη Γερμανία, οπότε θα περιμένω Νοέμβρη να πάρω το νέο μοντέλο αφού ξαναεξεταστούν οι επιλογές.

Για τη γυναίκα καταλήξαμε στο Cube Cross Pro που ανήκει στα Touring και υπάρχει σε ένα μαγαζί στα 250 χλμ από εδώ. Ίσως περάσουμε να το δούμε...


< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#656301 Θα περιμένεις τόσο καιρό για να πάρεις ένα ποδήλατο της σειράς;; Όχι ρε ψηλέ τι φάουλ είναι αυτό :vava:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#656303
JBT έγραψε:Θα περιμένεις τόσο καιρό για να πάρεις ένα ποδήλατο της σειράς;; Όχι ρε ψηλέ τι φάουλ είναι αυτό :vava:


Όντως κακοφαίνεται, αλλά η κατάσταση με το στοκ είναι όπως τη περιγράφει ο sknipper. Αν έχεις όμως ποδήλατο που κουτσά-στραβά σε καλύπτει μέχρι τότε δεν νομίζω να τον πειράζει.

Μια βόλτα που έκανα την προηγούμενη βδομάδα

Εικόνα

με το κάτωθι σαράβαλο:

Εικόνα

Κάπου 45% άσφαλτος (επαρχιακή οδός), 40% πατημένο ψιλό γαρμπίλι και τα αργά κομμάτια σε μονοπάτια σαν κι αυτό:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#656447
PeterPan έγραψε:Τελικά κατέληξα στο Cube Nuroad Race που ανήκει στην κατηγορία Gravel. 58άρι δεν υπάρχει σε όλη τη Γερμανία, οπότε θα περιμένω Νοέμβρη να πάρω το νέο μοντέλο αφού ξαναεξεταστούν οι επιλογές.
Για τη γυναίκα καταλήξαμε στο Cube Cross Pro που ανήκει στα Touring και υπάρχει σε ένα μαγαζί στα 250 χλμ από εδώ. Ίσως περάσουμε να το δούμε...
Νομίζω βγαίνει και σε FE (fully equipped) αλλά ανεβαίνει από τα 10,2 στα 11,7 κιλά.
Αν και δεν διαφωνώ μαζί σου να περιμένεις για κάτι που θέλεις είσαι σίγουρος ότι είναι το σωστό; Χωρίς καν να το έχεις δοκιμάσει; Άκου και τον JBT. Υπάρχουν αρκετά άλλα αντίστοιχα που ίσως να σε καλύπτουν χωρίς τόση αναμονή.
Μερικά που σκέφτομαι (από το excel μου) που ίσως αξίζει να δεις. Υπάρχουν και άλλα πολλά, όλα έχουν παρόμοια γεωμετρία και είναι είτε με 105 είτε με GRX.
Canyon Grail
Trek Checkpoint ALR5
Specialized Diverge E5 Elite
Scott Speedster Gravel 20 ή 30
Orro Terra Gravel 105 Hyd
Αλλά για το γυριστό τιμόνι είσαι σίγουρος;
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#656608 JBT δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση.

Sknipper ωραία είναι η λίστα, το Canyon το σκεφτόταν κ ο γείτονας που πήρε το cube, αλλά έχει παράδοση Νοέμβριο κοντά αν το παραγγείλεις τώρα!

Εικόνα


Ούτως ή άλλως την άλλη εβδομάδα λείπω για 2 εβδομάδες σε άδεια κ τον Σεπτέμβρη πάλι άλλες 2-3 εβδομάδες. Επομένως η σαιζόν πάει να κλείσει. Θα συνεχίσω με αυτό που έχω.

Χθες πήραμε για τη σύζυγο το cube cross pro από το Wiesbaden που βρισκόμαστε. Σήμερα θα το ετοιμάσουν κ ελπίζω να χωρέσει στο πίσω μέρος της 3άρας Cabrio. Ήλπιζα να το στείλουν με ταχυδρομείο αλλά έχουν παράπονα από γρατζουνιές κ έτσι δεν το κάνουν. Ελπίζω να χωρέσει!

Του χρόνου θα κοιτάξω να πάρω μεταφορέα για τον κοτσαδόρο. Βλέπω τον Thule velospace xt3 που παίρνει 3+1 ποδήλατα. Εφόσον φέτος δε με ενδιαφέρει ακόμη, θα περιμένω να δω αν βγουν κ νέα μοντέλα κτλ. Θα με βόλευε να μαζεύει κατά την αποθήκευση, αλλά όσα το κάνουν αυτό στην Thule παίρνουν μέχρι 3 ποδήλατα κ όχι και τέταρτο.


< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#656617
PeterPan έγραψε:ελπίζω να χωρέσει στο πίσω μέρος της 3άρας Cabrio.

Δε νομίζω. Όταν παρέλαβα το δικό μου σε κούτα , χώρεσε τσίμα-τσίμα στο Yaris με τα πίσω καθίσματα ριγμένα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#656620 Όχι, δεν είναι κούτα. Το ποδήλατο έχει δοκιμαστεί εκτός κούτας. Θα βγάλω τον μπροστά τροχό κ θα ισιώσω το τιμόνι. Στην ανάγκη θα βγάλω κ τον πίσω τροχό.


< >
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#656624 Δεν ξερω αν ισχυει εκει αλλα στο εξωτερικο υπαρχουν απιθανες ευκαιρίες σε μεταχειρισμενα, ίσως αξίζει να το δειτε....
Άβαταρ μέλους
By mirage
#656638 Μιας που είπες μεταχειρισμένα που κοιτάμε Ελβετια για τέτοια;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#656641 Α ΟΚ ελεγα μηπως υπηρχε τίποτα πιο εξειδικευμένο. Thanks!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#656644
harpymonk έγραψε:Μονο αγωνιστικά 600, ποσο πιο εξειδικευμενο δηλαδη;
Ναι ΟΚ το ελβετικο ebay το ξέρω. Απλά αναρωτιόμουν αν υπήρχαν και άλλες πηγές για αγγελίες πχ φόρουμ, αυτό εννοώ με εξειδικευμένο
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#656645
mirage έγραψε:
harpymonk έγραψε:Μονο αγωνιστικά 600, ποσο πιο εξειδικευμενο δηλαδη;
Ναι ΟΚ το ελβετικο ebay το ξέρω. Απλά αναρωτιόμουν αν υπήρχαν και άλλες πηγές για αγγελίες πχ φόρουμ, αυτό εννοώ με εξειδικευμένο


Αν εισαι σε καποιο local Strava Club ολο και κατι θα προκύψει αλλα η μεγαλη προσφορα το κανει χαζο να ψαχνεις ετσι.