Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#680923
Dodger έγραψε:Τιτίκα είναι :shifty: Στην αρχή είναι 17-20 και σε ανοιχτωshα 25-27 :s_tongue

Ε όχι και τιτίκα
Τιτίκος.

20 - 20λίγο στην αρχή 45-50 στις μέγιστες κατωφέρειες προς Μηχανιώνα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#680924
KiloMeater έγραψε:1080 50fps 50???


Σε μένα το δείχνει και 4Κ.
50 ναι. Pal έχουμε στην Ελλάδα στα 25fps. Επιλέγεις πολλαπλάσιο του 25, άρα 50.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#680957
Dodger έγραψε:sknipper επειδή δεν έχω καταλάβει, τι ακριβώς ψάχνεις;
:lol: Ακριβώς όπως λέει και ο drdino, το τέλειο ποδήλατο. Που βέβαια δεν είναι τόσο εύκολο αν είσαι έξω από το χώρο πολλά χρόνια και δεν ξέρεις τι υπάρχει και βέβαια και λόγω COVID δεν μπορείς να δοκιμάσεις.
Άρα ξεκίνησα από σχεδόν λευκό χαρτί για να μάθω για μεγέθη τροχών, groupset, μεγέθη ποδηλάτων, είδη ποδηλάτων, σχέσεις, τροχούς, λάστιχα, ΒΒ, να διαβάσω δοκιμές, συγκριτικά, εμπειρίες χρήσης και τόσα άλλα.
Και φυσικά, μη γελιόμαστε, δεν υπάρχει το ένα, το τέλειο ποδήλατο, προσπαθώ μέσα από μελέτη, συμβουλές και προτάσεις να θέσω όχι μόνο τις προδιαγραφές αλλά και τα όρια (πχ μέχρι πόσο είναι λογικό να δώσω, τάξη μεγέθους) ώστε να επιλέξω κάτι που να μοιάζει κατάλληλο για μένα, τις τωρινές μου ανάγκες και τις πιθανές μελλοντικές βλέψεις. Και κανένας άλλος (harpymonk ή όχι) όσο μεγάλη εμπειρία και να έχει δεν μπορεί να μου επιβάλλει τη δική του άποψη εφόσον δεν με ξέρει πέρα από τα γραφόμενα στο φόρουμ ή από εντελώς biased επιλεκτική αναφορά σε ποδηλατοδιαδρομές μου στο strava και δυσκολεύεται να δει κόσμο διαφορετικό από τον δικό του ποδηλατικό μικρόκοσμο.
Και ναι έχω αποφασίσει για το ποδήλατο και το χρώμα και το μέγεθος και groupset-γρανάζια-πεντάλια, ΒΒ, τιμόνι-λαιμό-παλουκόσελλο, πόσες τρύπες για μπουκαλοθήκες (!) και τις ρόδες και μάλλον και για τα λάστιχα. Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν και ιδιαίτερα τον harpymonk η εμπειρία και γνώσεις του οποίου είναι τεράστιες (απλά έπρεπε να μελετήσω αρκετά για να κάνω επιλογή σε αυτά που αφορούν εμένα που είμαι διαφορετικός από αυτόν και κάνω-μπορώ-θέλω-ελπίζω σε διαφορετικά πράματα από αυτόν).

Το αποκάτω με άλλες ζάντες και λάστιχα. Περιμένω έγκριση αφορολόγητου κονδυλίου από εργοδότη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#681804 Εγκρίθηκε το κονδύλι και έγινε η παραγγελία....
Εικόνα
Και τώρα καλή αναμονή για 6 εβδομάδες...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#681807 Σκνιπερ το σκέφτηκες καλά ή ήταν έρωτας με πρώτη ματιά;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#681811 καλοριζικο το οχημα σκνιπερ!
περιμενω λεπτομερεστατο ριβιου.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#681812 τι άλλο θα φέρει το 2020....

Όταν βγούμε απο καραντίνα, θα παραλάβει και το ποδήλατο ο sknipper.

Με το καλό!
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#681813
sknipper έγραψε:Εγκρίθηκε το κονδύλι και έγινε η παραγγελία....

:superman:
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#681814
sknipper έγραψε:Εγκρίθηκε το κονδύλι και έγινε η παραγγελία....
Εικόνα
Και τώρα καλή αναμονή για 6 εβδομάδες...

Με γειά. Καλές βόλτες με την κόρη. Να το χαρείς
Άβαταρ μέλους
By drdino
#681821 O harpy θα περιμένει να περάσουν οι 14 μέρες υπαναχώρησης πριν φάει το καπέλο του :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#681843 Σας ευχαριστώ. Για να δούμε τι θα μας προκύψει.
drdino έγραψε:O harpy θα περιμένει να περάσουν οι 14 μέρες υπαναχώρησης πριν φάει το καπέλο του :lol:
Για την αγορά δεν θα χρειαστεί να φάει κανένα καπέλο. Γιατί όπως τα βλέπει κάποιος απέξω που δεν μέ ξέρει τον τράβηξα πολύ τον αμανέ και ήταν δικαιολογημένη η δυσπιστία του. Πάντα το ψάχνω αλλά λόγω COVID και μη δυνατότητας δοκιμών το πράγμα ανέβηκε σε νέο επίπεδο φαινομενικής δυσπραγίας. Το βασικό είναι ότι αντίθετα με άλλα πράματα που συζητάω και ψάχνω αλλά δεν προχωράω, στο θέμα του ποδηλάτου η απόφαση αγοράς νέου είχε παρθεί. Ήταν θέμα χρόνου για επιλογή.
Το καπέλο του αν χρειαστεί να το φάει θα είναι αν (εδώ όμως πλέον μιλάμε για ελαστικότατη ανάγκη οπότε το αν είναι ααααααν) αγοράσω και βατόμετρο και δείχνει να βγάζω αυτά που δεν πίστευε... Μέχρι τότε έχει πολύ, μα πάρα πολύ καλύτερα πράγματα να φάει εκεί που ζει.

Φυσικά και θα ακολουθήσει λεπτομερής σχολιασμός της εμπειρίας νέου ποδηλάτου. :twisted:

Για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται αναφέρω το σκεπτικό μου για τις επιλογές μου πέραν του std στο customisation μενού του Ribble CGR AL Enthusiast (έτσι ονομάζουν την έκδοση με σειρά 105).
- νο3 παλουκόσελο (φούλ κάρμπον με layback)(std κάρμπον με αλουμίνιο): με ανησυχεί λίγο η σύνδεση κάρμπον με αλουμινένιο πλαίσιο και νικελένια σέλλα αλλά λέει προσφέρει άνεση.
- νο2 stem για να έχει το +/-7°(μήκος το άφησα ως έχει στα 9cm) Δεν είμαι σε θέση να επιλέξω κάτι τέτοιο σε άγνωστο ποδήλατο.
- νο2 τιμόνι (λίγο πιο καλό από το απλό σε πλάτος ως έχει 42cm, είπα να μην πάρω το γκραβελάτο με το πολύ έντονο flare (φτάνει 54cm), όχι για αεροδυναμικούς λόγους αλλά για να είμαι πιο στενός στο δρόμο)
- σειρά Shimano 105 11 ταχυτήτων με εμπρός γρανάζια 50/34 (std) και πίσω 11-32 (επίσης std) αλλά με βραχίονες πενταλιών 170mm (std 172,5mm) Γιατί αυτό είναι πιο κατάλληλο για το μέγεθός μου (τουλάχιστον αυτό το έχω δοκιμάσει, στο ποδήλατο της συζύγου)
- φτερά SKS (P45) με λασπωτήρες (τα φτερά πρέπει να είναι περί τα 5+mm πιο φαρδιά από τα λάστιχα για να προστατεύουν)
- ζάντα Mavic Allround (γίνεται tubeless, εσωτερική διάμετρος 22-23mm, std Mavic Aksium με εσωτερική 17mm και μάλλον δεν γίνεται tubeless). Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά το επόμενο μοντέλο που προσφέρουν είναι το Ksyrium που ξεφεύγει πολύ.
- ελαστικό φοβάμαι ότι έχει γίνει βλακεία του συστήματος και δεν βλέπω καθόλου λάστιχα στην παραγγελία (υποπτεύομαι ότι τους τελείωσαν αυτά που είχα διαλέξει που το πρωτοέβαλαν πριν λίγες μέρες και τώρα δεν υπάρχουν πια και αυτόματα τα έβγαλε χωρίς όμως να βάλει άλλα;;). Ήθελα Schwalbe G-One Speed folding, γίνεται tubeless, 38-40mm (υποθέτω θα βάλουν τα std G-One Allround, το Speed έχει πολύ μικρότερα καρουμπαλάκια και είναι πιο ασφάλτινο-γρήγορο). Ιδανικά θα ήθελα πλάτος 32-37, folding, όχι σλικ αλλά με την ασφάλεια που προσφέρει κάποια ανωμαλίας πέλματος σε βρώμικο δρόμο ή και παγωμένης άχνης, το πλάτος για πλευρική πρόσφυση και αποφυγή tramlining και τον όγκο ελαστικού για άνεση και κατέβασμα από πεζοδρόμιο. Θα επικοινωνήσω μαζί τους και θα δούμε τι θα πούνε.