Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#680426 Οι Hollow BB ειναι πολυ ελυφρυτερες απο τα 100 γρ. που αναφερεις, μαλλον συγκρινεις ασυγκριτα μεταξύ τους πραγματα.
Εχουν λιγοτερες τριβες και ειναι δεκαδες φορες πιο ακαμπτες. SquareBB εχουν ολα τα ποδηλατα σουπερμαρκετ, τα πιο φθηνα με το μεγαλυτερο περιθώριο κερδους.

Τα steel bead λαστιχα δεν ειναι μονο πιο βαρια εχουν πολυ μεγαλυτερη αντισταση στην κυλιση.

Εχεις την εντυπωση οτι κυκλοφορω σε λειους δρομους χωρις στροφες, αν ναι εισαι πολυ λαθος, οταν αναφέρομαι σε πλατος μιλαω για ποδηλατα δρομου οχι για ΜΤΒ, οπως και εσυ φανταζομαι, το ιδιο για λαστιχα, μιλαω για οσα ξερω οχι για οσα δεν ξερω.

Τελος δεν απορρίπτω τιποτα, αυτο που λεω ειναι οτι η φαντασίωση με τα νουμερα δεν ειναι παρα μια δικαιολογία για να μην κανεις τιποτα. Λες να μην κοιταω εγω νουμερα, σοβαρα; Εχεις δει τι ποδηλατα εχω και πως τα εχω φτιαξει χωρις να τα πηγαινω σε μαγαζι για "σερβις" οπως λενε μερικοι.

Πως να δικαιολογήσει καποοιος οτι ψειριζει νουμερα ενω κυκλοφορει με αυτο:
Εικόνα
Εδω δεν εχουν σημασια τα νουμερα ;

Πως να δικαιολογισει οτι εκφερει γνωμες για "σκυφτα" ποδηλατα ;
Η ειναι το ιδιο με τις αναλυσεις VO2MAX, lactate threshold για όσους κανουν διαδρομες των 4 χλμ με 25 χλμ/ω;
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#680466 Αν βγαλει κανεις ακρη για το που θα βρουμε κανα sirrus 3.0 ή 4.0 let us know!
Ειχα το sport αλλα το καβατζωσε ο πατερας :lol:

Δεν εχω εμπειρια απο αλλα ποδηλατα ιδιου στυλ αλλα μου ειχε αρεσει πολυ το συγκεκριμενο.
Αν υπαρχουν προτασεις στην κατηγορια τιμης αλλα οχι κατι χειροτερο, πειτε επισης!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#680724
harpymonk έγραψε:Οι Hollow BB ειναι πολυ ελυφρυτερες απο τα 100 γρ. που αναφερεις, μαλλον συγκρινεις ασυγκριτα μεταξύ τους πραγματα.
Εχουν λιγοτερες τριβες και ειναι δεκαδες φορες πιο ακαμπτες. SquareBB εχουν ολα τα ποδηλατα σουπερμαρκετ, τα πιο φθηνα με το μεγαλυτερο περιθώριο κερδους.
Τα steel bead λαστιχα δεν ειναι μονο πιο βαρια εχουν πολυ μεγαλυτερη αντισταση στην κυλιση.
Εχεις την εντυπωση οτι κυκλοφορω σε λειους δρομους χωρις στροφες, αν ναι εισαι πολυ λαθος, οταν αναφέρομαι σε πλατος μιλαω για ποδηλατα δρομου οχι για ΜΤΒ, οπως και εσυ φανταζομαι, το ιδιο για λαστιχα, μιλαω για οσα ξερω οχι για οσα δεν ξερω.
Τελος δεν απορρίπτω τιποτα, αυτο που λεω ειναι οτι η φαντασίωση με τα νουμερα δεν ειναι παρα μια δικαιολογία για να μην κανεις τιποτα. Λες να μην κοιταω εγω νουμερα, σοβαρα; Εχεις δει τι ποδηλατα εχω και πως τα εχω φτιαξει χωρις να τα πηγαινω σε μαγαζι για "σερβις" οπως λενε μερικοι.
Πως να δικαιολογήσει καποοιος οτι ψειριζει νουμερα ενω κυκλοφορει με αυτο:
Εικόνα
Εδω δεν εχουν σημασια τα νουμερα ;
Πως να δικαιολογισει οτι εκφερει γνωμες για "σκυφτα" ποδηλατα ;
Η ειναι το ιδιο με τις αναλυσεις VO2MAX, lactate threshold για όσους κανουν διαδρομες των 4 χλμ με 25 χλμ/ω;
Τι να πω αρνείσαι να διαβάσεις, βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και απαντάς για άσχετο με τα προηγούμενα.... ίσως της ηλικίας. Και το παρατηρώ όλο και περισσότερο.
Μιλάς για όσα ξέρεις ή όσα νομίζεις ότι ξέρεις αλλά για σένα. Δεν είναι όλοι σαν και σένα ούτε θέλουν να γίνουν (μπράβο σου ξανά για αυτά που κατάφερες για τα οποία έχω δηλώσει καθαρά ότι σε θαυμάζω αλλά δεν σκοπεύω να ακολουθήσω το δρόμο σου). Προσπάθησε να ξεφύγεις από τους δικούς σου στόχους και ιδανικά και να δεις κάποια πράματα όπως τα βλέπει ο άλλος.
Ο καθένας μπορεί να εκφέρει γνώμη για ό,τι θέλει, κι εσύ αυτό κάνεις για μένα, συστηματικά. Δεν είναι τόσο ότι εκφέρω γνώμη, περισσότερο προσπαθώ να μεταδώσω πληροφορίες και εμπειρίες που μου προκύπτουν στο ταξίδι γνώσης (πριν 3 χρόνια ούτε που ήξερα τι είναι ΒΒ). Δεν είμαι απόλυτος ούτε το κάνω για να εξαναγκάσω ή να υποχρεώσω/καθοδηγήσω προς τα εκεί που θέλω εγώ (τη μία και μοναδική αλήθεια. Γιατί απλά δεν υπάρχει και εκεί χάνεις). Απλά χρήσιμες πληροφορίες για όσους είναι εκεί που ήμουνα που θέλω να ελπίζω ότι θα τους βοηθήσουν να σχηματίσουν τη δική τους άποψη, όχι τη δική μου.
Σχετικά με την αντίσταση στην κύλιση επηρεάζεται από την κατασκευή (TPI), τη σχεδίαση του πέλματος και το υλικό του πέλματος. Αλλά αν κερδίζεις κάπου χάνεις αλλού πχ σε διάρκεια ζωής και αντοχή σε τρύπημα. Τελικά όμως το βασικότερο είναι η πίεση. Με ίδια πίεση η διαφορά σε Watt είναι πολύ μικρή (σε απόλυτο αριθμό, σε ποσοστό μπορεί να είναι σημαντική πχ από τα 15 στα 22 είναι 50% αλλά είναι 7W όλα κι όλα. Και η αντίσταση κύλισης αποτελεί έτσι κι αλλιώς μικρό ποσοστό των συνολικών αντιστάσεων, πηγαίνοντας γρήγορα πέφτει στο 10%). Απλά με πιο παχύ λάστιχο μπορείς να βάλεις πιο χαμηλή πίεση για να έχεις άνεση ή ελκτική πρόσφυση χωρίς να διαλύεται.
Και ναι μπορεί να κυκλοφορώ με το σούργελο των 27 ετών (ναι έχει και καραμούζα) και δεν διαφωνώ ότι θέλει επείγουσα αντικατάσταση αλλά με μηδενική συντήρηση ακόμα ζει και με πάει πέρα δώθε. Και με το βάρος και τις τριβές του με βοηθάει να ασκούμαι καλύτερα (κι ας μην πάω τόσο γρήγορα).
Αυτό που εσύ λες ψειρίζω εγώ το λέω μαθαίνω και κάνω μελέτη αγοράς. Ψειρίζω λοιπόν γιατί είμαι ψείρας και γιατί μου αρέσει να ψειρίζω. Θα ψείριζα αν ήμουν φτωχαδάκι στο δρόμο, θα ψείριζα αν ήμουν πολυεκατομμυριούχος. Θα συνέχιζα να ψειρίζω και αν είχα το καλύτερο ποδήλατο και αν τα ήξερα όλα. Γιατί αυτό ουδεμία σχέση έχει με το τι κυκλοφορώ ή με το τι θέλω να μαθαίνω ή να αγοράζω. Αλλά εσύ με τα στεγανά που έχεις αυθαίρετα θέσει έτσι καταλαβαίνεις.... ίσως και ούτε καν...
Τελικά αφενός δεν προσέχεις τι διαβάζεις και βγάζεις άλλα αντ' άλλων συμπεράσματα και αφ'ετέρου είσαι εχθρός της επιστήμης, των αριθμών και της γνώσης. Δεν βλέπω κοινό τόπο επικοινωνίας. Θα πάψω να ασχολούμαι με τη συμπεριφορά σου ως προς εμένα (ούτε εποικοδομητικό είναι ούτε εντός θέματος) και θα παραμείνω στα ποδηλατικά προπαθώντας να αντλήσω τυχόν χρήσιμη γνώση που διαθέτεις.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#680760 sknipper επειδή δεν έχω καταλάβει, τι ακριβώς ψάχνεις;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#680776
Dodger έγραψε:sknipper επειδή δεν έχω καταλάβει, τι ακριβώς ψάχνεις;


:protest: :adminpower: :x
Άβαταρ μέλους
By drdino
#680781
Dodger έγραψε:sknipper επειδή δεν έχω καταλάβει, τι ακριβώς ψάχνεις;


To τέλειο ποδήλατο. Είναι κάτι σαν το τέλειο ξανθό των γυναικών, πολλές το ψάχνουν, οι περισσότερες καταλήγουν στο ότι είναι τελικά κάτι το μυθικό και δεν υπάρχει στην πραγματικότητα αλλά μπορούν να φτάσουν αρκετά κοντά σε αυτό. Όσες το βρίσκουν όλως περιέργως δεν μπορούν να δώσουν τον αριθμό. :lol:
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#680785 Βλεπεις που ειναι το προβλημα μου με σενα; Διαβαζεις διαφορες θεωριες εδω και εκει και ερχεσαι να μας τις πεις ως το φως που ξαφνικά είδες. Καμμια προσωπικη εμπειρία, καμμια κριτικη αναλυση του τι διαβαζεις. Αυθαίρετα, λανθασμενα συμπερασματα βασισμένα σε δεδομένα που νομιζεις οτι ξερεις η οτι κατεχεις απο καποιον που ουτε καν κανει ποδηλασια, παει απλα στο σουπερμαρκετ η στη δουλειά του με ποδηλατο, δεν του αρεσουν οι ανηφορες, δεν του αρεσουν οι αποστασεις μεγαλυτερες απο 4 χλμ. γενικα δεν ασχολειται ουτε θελει να ασχοληθει. Και οχι μονο δεν ασχολειται ερχεται και μας κανει μαθηματα οτι δεν καταλαβαμε καλα κατι, μας ξεφυγε το αλλo, κοκ. Σοβαρα;
Δεν νομιζεις οτι θα ηταν καλυτερα να ασχοληθεις με την ποδηλασια πρωτα και μετα να δίνεις μαθηματα και γνωση;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#680791
drdino έγραψε:
Dodger έγραψε:sknipper επειδή δεν έχω καταλάβει, τι ακριβώς ψάχνεις;


To τέλειο ποδήλατο. Είναι κάτι σαν το τέλειο ξανθό των γυναικών, πολλές το ψάχνουν, οι περισσότερες καταλήγουν στο ότι είναι τελικά κάτι το μυθικό και δεν υπάρχει στην πραγματικότητα αλλά μπορούν να φτάσουν αρκετά κοντά σε αυτό. Όσες το βρίσκουν όλως περιέργως δεν μπορούν να δώσουν τον αριθμό. :lol:


Διόρθωση.

Όσες το βρίσκουν δεν μπορούν να το δείξουν δημοσίως. :iconcool:

Κατά τα άλλα σε εξουσιοδοτω το παρόν τοπικό να θέσει υποψηφιότητα για το Smithsonian. :adminpower:

Μην μας περάσουν οι επόμενες γενιές ντιπ ταγαρια.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#680897 Η αγαπημένη μου διαδρομή ως τώρα Ανατολικά, Πλαγιάρι και προς Επανομή , πάνω από Περαία. Ιδίως το κομμάτι από 15.00 ως 30.00
Και ένα τεστάκι για την gopro. 4K 60 κτλ.

Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#680909
JimClark έγραψε:Η αγαπημένη μου διαδρομή ως τώρα Ανατολικά, Πλαγιάρι και προς Επανομή , πάνω από Περαία. Ιδίως το κομμάτι από 15.00 ως 30.00
Και ένα τεστάκι για την gopro. 4K 60 κτλ.



:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#680914 Τιτίκα είναι :shifty: Στην αρχή είναι 17-20 και σε ανοιχτωshα 25-27 :s_tongue