Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#676648
sknipper έγραψε:Πήρα ποδήλατο..... :hmmm: .................. για την κόρη μου. :lol:


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

εισαι μεγαλο τρολ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By nass
#676649 Με γειά sknipper :yahoo:

Μπήκαν στην αυλή της πολυκατοικίας και μας έκλεψαν το δικό μου Ideal Integrator και της μεγάλης μου κόρης μου το Ideal Ergomax (10ετίας και τα δύο αλλά η στεναχώρια μεγάλη για συναισθηματικούς λόγους :help: )

Οπότε είμαι σε αναζήτηση 2 ποδηλάτων αλλά μια και η άλλη μου κόρη έτσι και αλλιώς λόγω ηλικίας το καλοκαίρι θα δικαιούνταν upgrade σε 28'' πιθανά και 3 ποδήλατα.

Μοντέλο χρήσης "ερασιτεχνικό" (δεν σκοπεύω να ανέβω στις Αλπεις ούτε καν στον Υμηττό) 99% ασφάλτινες (κατά τύχην λίγο χώμα αν προκύψει) ψιλοχαλαρές βόλτες και άντε κάποιες φορές λίγο πιο έντονα σε αποστάσεις 10-30 χλμ. στα νότια προάστια της Αθήνας και στο νησί το καλοκαίρι (γύρος 25 χλμ. ωραιότατη διαδρομή και αρκετά απαιτητική). Οι κόρες super fit και αθλήτριες :superman: ψηλές για την ηλικία τους και συνεχίζουν να ψηλώνουν, εγώ πάλι είμαι προδιαγραφών sknipper :s_biggrin

Ποδήλατα στην αγορά υπάρχουν ελάχιστα οπότε ψάχνω το θέμα της διαθεσιμότητας τηλέφωνο-τηλέφωνο και εν γένει η εκλογή μπορεί να έχει να κάνει με τη διαθεσιμότητα τελικά (το καλοκαίρι πήρα δώρο στις ανηψιές μου 2 Ideal Moovic και παιδεύτηκα πάνω από 1 μήνα και τελικά τα πήρα από 2 διαφορετικά καταστήματα). Αυτό δεν είναι μόνο θέμα δυσκολίας εύρεσης αλλά και το κυριότερο δυσκολίας δοκιμής, πόσο δε μάλλον λόγω καραντίνας, πρακτικά πάω για "γουρούνι στο σακί" :oops:

Πιθανές μάρκες Ideal (λόγω ελληνικής συναρμολόγησης ΟΚ δε λέω κατασκευής και άριστης πρότερης εμπειρίας (με είχε πάρει τηλέφωνο προ 10ετίας ο Μανιατόπουλος για να συζητήσουμε για μεγέθη Integrator :iconcool: )), Cube, Trek αλλά δεν αποκλείω οτιδήποτε από σοβαρή μάρκα. Μεταχειρισμένα αποκλείονται :rtfm:

Σε ό,τι αφορά το μέγεθος (για Ideal ή τα αντίστοιχα για άλλες μάρκες έχω τσεκάρει τους πίνακες ύψους που δίνουν) 54 ή 58 για μένα και 46 ή 50 για τις κόρες, για τις οποίες δεν θέλω να πάρω τώρα κάτι που θα αλλάξω σε 3 χρόνια πχ. επειδή πήρα τώρα το "σωστό" για το σημερινό τους ύψος τους μέγεθος αλλά σε 3 χρόνια να τους πέφτει μικρό, προτιμώ να πάρω κάτι μεγαλύτερο τώρα μια και καλή, να μπω στον κόπο να πουλάω μεταχειρισμένο ποδήλατο σε 3 χρόνια σε κάθε παπάρα στο car.gr δεν το κάνω και δεν έχω χώρο να στοκάρω ποδήλατα στο μπαλκόνι.

Λοιπές προδιαγραφές: αξιοπιστία και καλή κατασκευή, υδραυλικά (από μηχανικά προτιμώ V-Brakes...) δισκόφρενα, καλά περιφερειακά (τι να το κάνεις το γαμάτο ποδήλατο με χάλια σέλα...)
Budget: ας πούμε €2000 και τα 3 αλλά βέβαια μαζί με φωτάκια-σκατουλάκια θα πάει μακρύτερα η βαλίτσα το γνωρίζω.
Προφανώς δεν είναι ανάγκη να είναι όλα ίδια, αν και θα προτιμούσα για προφανείς λόγους των 2 κοριτσιών να είναι ίδιο μοντέλο και ας είναι το δικό μου διαφορετικό.

Το κύριο ερώτημα εδώ είναι η κατηγορία: η συνήθης-προφανής επιλογή και ό,τι είχα ως τώρα είναι κάποιο Trekking ποδήλατο με υδραυλικό πιρούνι. Ωστόσο λόγω του μοντέλου χρήσης (βλ. παραπάνω) καλοβλέπω ποδήλατα Fitness δηλ. με λεπτότερα ασφάλτινα λάστιχα και με συμπαγές πιρούνι. Βλέπω ότι τα ποδήλατα Trekking έχουν όλο και φαρδύτερα λάστιχα (το δικό μου Integrator είχε 35 και τα σημερινά αντίστοιχα έχουν 42 και ...) και με χωμάτινο πέλμα, δηλ. προσανατολίζονται σε μία χρήση που δεν με ενδιαφέρει (ναι το ξέρω ότι μπορώ να αλλάξω, ας μείνουμε όμως στο τι αγοράζω τώρα) και σε αυξημένες αντιστάσεις στην άσφαλτο. Από την άλλη τα Fitness με ανησυχούν για θέση οδήγησης, ταλαιπωρία χεριών σε ανωμαλίες λόγω πιρουνιού (αποφεύγω ανέβα-κατέβα σε πεζοδρόμια αλλά δεν μπορώ να εγγυηθώ το ίδιο για τις κόρες) και μειωμένης αντοχής ελαστικών (ασφάλτινα γαρ, είχα σιχαθεί τα φούιτ στο δικό μου μέχρι που άλλαξα λάστιχα με ενισχυμένα). Και όπως είπαμε μειωμένη έως μηδενική δυνατότητα δοκιμής.

Απόψεις - Προτάσεις ? ΟΚ η προφανής είναι "περίμενε, μην πάρεις τίποτα" αλλά το καθημερινό ποδήλατο ήταν ωραιότατη διέξοδος στην προηγούμενη καραντίνα... Αν πάρω όμως, τι ?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#676650 @skniper, με γεια της. Καλές βόλτες να έχει και όποτε σε κοιτάζει να σου κανει, νια, νια, νια νια.

Όσο για το αν σε περναει..... δώσε της λίγο χρόνο να το μάθει, πήγαινε την σε ελαφρά ανηφόρα κάντε το δυο-τρεις φορές,και..... κλάψε.


Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By gianik
#676652 Ακόμα δεν εχω πιει τζούρα καφέ και κοιτάω το ποστ του nass και κοιτω αριστερά -δεξιά ημερομηνίες να δω τι γίνεται.. :dizzy:



@nass καλως όρισες και πάλι :thumbsup: :thumbsup:




όσον αφορά το δίλημμα fitness vs trekking , πριν χρόνια άκουσα τον Joe Bar Team και δεν το μετάνιωσα ούτε δευτερόλεπτο..
Cube fitness hyde race ... είναι αυτό στην ουσία ----> https://www.cube.eu/en/2020/bikes/urban/hyde/

πάντως όντως δεν ειναι καλή περίοδο διότι εχει στεγνώσει η αγορά...

(Μιας κ αν κατάλαβα καλά , κινούμαστε στις ίδιες περιοχές , στείλε κανα μνμ να βρεθούμε κανένα απόγευμα ... :superman: )
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#676887 Θυμάται κανείς αν, τέλη δεκαετίας 80 - αρχές 90, το Motobecane Mirage ερχόταν στην Ελλάδα με άλλη ονομασία;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#676898
Dodger έγραψε:Θυμάται κανείς αν, τέλη δεκαετίας 80 - αρχές 90, το Motobecane Mirage ερχόταν στην Ελλάδα με άλλη ονομασία;
Το κοίταξα αυτό το μοντέλο και είναι ολόιδιο με το Velosolex Mirage που μου αγόρασε ο πατέρας μου όταν τελείωσα το γυμνάσιο το 81.

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#676899 Περίπου, πχ η ντιζα του πίσω φρένου περνάει μέσα από τον οριζόντιο σωλήνα, κάτι που πολλά Motobecane δεν το έχουν. Έχω κάνει restoration στο παλιό της αδερφής μου και τώρα ψάχνω την αυθεντική σέλα του..
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#676908
Dodger έγραψε:Περίπου, πχ η ντιζα του πίσω φρένου περνάει μέσα από τον οριζόντιο σωλήνα, κάτι που πολλά Motobecane δεν το έχουν. Έχω κάνει restoration στο παλιό της αδερφής μου και τώρα ψάχνω την αυθεντική σέλα του..
Στο δικό μου όχι δεν περναει. Είναι από πανω.
Τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ είναι ολόιδιο με αυτό. Ακόμα και οι ταινίες στον κάθετο σωλήνα. Εικόνα

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#676920
nass έγραψε:
Μπήκαν στην αυλή της πολυκατοικίας και μας έκλεψαν το δικό μου Ideal Integrator και της μεγάλης μου κόρης μου το Ideal Ergomax (10ετίας και τα δύο αλλά η στεναχώρια μεγάλη για συναισθηματικούς λόγους :help: )

Οπότε είμαι σε αναζήτηση 2 ποδηλάτων αλλά μια και η άλλη μου κόρη έτσι και αλλιώς λόγω ηλικίας το καλοκαίρι θα δικαιούνταν upgrade σε 28'' πιθανά και 3 ποδήλατα.


+ενα τροπο να μη σας τα ξανα κλεψουν
Άβαταρ μέλους
By gianik
#676925 Μόνο αν τα βάζεις μέσα στο σπιτι ή σε εσωτερικό πάρκινγκ που κ πάλι δλδ κ αυτό παίζεται.. ....
Σε πυλωτες , μπαλκόνια χαμηλών ορόφων κλπ ειναι σαν να φωνάζουν τα ποδήλατα "κλέψτε μας "... :(
Άβαταρ μέλους
By Chris
#676926 Και αν ειστε αρκετα τολμηροι και γρηγοροι, υπαρχουν κανα δυο σημεια γυρω απο την ομονοια που μπορει να τα ξαναβρειτε και να τα παρετε πισω με ενα συμβολικο ποσο :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#676929 Πόσο εύκολα τσιμπάνε ποδήλατα που είναι δεμένα με πέταλο? Οχι να πάρουν ροδες-σελα. Όλο το τεμάχιο.
Νομιζω ανοιγει χτυπώντας με βαριά στο σημείο της κλειδαριάς έχοντας ψεκασει ώστε να παγώσει (?)
5-6 χρόνια με ενα kryptonite ποτέ δεν μου είχε τύχει και δεν έχω ακούσει από φίλο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#676932 Αυτο που θα σου πει ο γιανικ λογικα ειναι πως ολα ανοιγουν, απλα οταν το ενα εχει πεταλο και το αλλο οχι, θα πανε στο αλλο να τελειωνουν μια ωρα αρχυτερα

gianik έγραψε:μπαλκόνια χαμηλών ορόφων κλπ ειναι σαν να φωνάζουν τα ποδήλατα "κλέψτε μας "... :(


Ακριβως ετσι πηραν απο φιλο 2 ή 3 δε θυμαμαι, πολυ καλα, χαρισμενα απο συγγενη αθλητη. Πρωτος οροφος, ξεκλειδωτα, απο κατω ακριβως καγκελοπορτα πυλωτης για να πατησουν και να ανεβουν με ανεση. Περναγες απο κατω και τα χαζευες, φωναζαν πραγματικα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#676934 Α και μολις θυμηθηκα ενα ενδιαφερον που μου συνεβη. Ειχα παρατησει ενα ποδηλατο για μηνες σε μια ασχετη γειτονια στο αμστερνταμ, ειχα χασει και το κλειδι, γερη αλυσιδα και λουκετο στη ροδα. Εμαθα πως υπαρχει μια υπηρεσια που στο ανοιγει, τον καλεσα, στο site εγραφε πως πρεπει να εχεις ταυτοτητα μαζι σου. Ηρθε ενα παληκαρι με ενα τροχο μπαταριας, δε ζητησε ταυτοτητα, του το δειξα, τα εκοψε και τα δυο σε πεντε λεπτα μεσα. Κρατουσε την αλυσιδα με το ενα χερι, εκοβε δυο εκατοστα διπλα στο χερι του, απομακρυνθηκα μη με παρουν τα αιματα αλλα τπτ. Μου το φουσκωσε κι εφυγα. Μετα σκεφτομουν τι βλακεια εκανα και δεν του ειπα να μου ανοιξει κανενα καλυτερο, ειχε δεκαδες εκει γυρω :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#676943 @nass
Επειδή πρόσφατα δοκίμασα ηλεκτρικό, δεν σκέφτεσαι καθόλου να πας τουλάχιστον εσύ σε ένα τέτοιο; Θ'αλλάξει δραματικά την χρήση του, θα μπορείς πχ να το παίρνεις και για βόλτες στο βουνό ή μακρύτερες βόλτες στην παραλία.
Επίσης, στο car.gr υπάρχουν κάποιοι που πουλάνε και καινούργια και όχι μεταχειρισμένα, θα απέκλειες κάτι τέτοιο; Έτσι θα γλίτωνες και τα προβλήματα με την διαθεσιμότητα.
https://www.car.gr/29735031-xiaomi-himo-c26-20