Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#675990
sknipper έγραψε:... τότε θα ζητήσω από τη δουλειά το voucher για να το πάρω αφορολόγητο και μόνο τότε καταθέτω το voucher και πατάω checkout για να μου το στείλουν.
... :twisted:


Χα, χα το ήξερα οτι καποιο λάκκο εχει η φαβα, οι αλλοι λεγανε ωραιο και με γεια, που να φανταστουν τους περίπλοκους μαιάνδρους του μυαλου ενος τσιπι (παθολογικου;). Χρονια το ψαχνει ενω κυκλοφορει με ποδηλατο 25ετιας (στο οριο του επικίνδυνου). Την ωρα της αποφασης μπαινουν ολα τα αλλα, τα γραφειοκρατικά (για να γλυτώσει 30€), τα ποσα μπουκαλια νερο θα παιρνει (για τα 4 χλμ της διαδρομης), κοκ.
Του χρονου εδω θα ειμαστε να συζηταμε και να συγκρίνουμε.
Σημειωστε ημερομηνια του final countdown: 19/11/2020. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#675992
harpymonk έγραψε:Χα, χα το ήξερα οτι καποιο λάκκο εχει η φαβα, οι αλλοι λεγανε ωραιο και με γεια, που να φανταστουν τους περίπλοκους μαιάνδρους του μυαλου ενος τσιπι (παθολογικου;). Χρονια το ψαχνει ενω κυκλοφορει με ποδηλατο 25ετιας (στο οριο του επικίνδυνου). Την ωρα της αποφασης μπαινουν ολα τα αλλα, τα γραφειοκρατικά (για να γλυτώσει 30€), τα ποσα μπουκαλια νερο θα παιρνει (για τα 4 χλμ της διαδρομης), κοκ.
Του χρονου εδω θα ειμαστε να συζηταμε και να συγκρίνουμε.
Σημειωστε ημερομηνια του final countdown: 19/11/2020. :metalo:


Get a life...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#675999 Εν τω μεταξύ η τεχνολογια προχωράει.
Νεο Shimano Dura-ace 9100, 12 speed, wireless και χωρις μπαταρια (πιεζοηλεκτρικο με την κινηση του μοχλου παραγει αρκετη ενέργεια ωστε να λειτουργει).
https://www.cyclingnews.com/news/new-sh ... s-suggest/
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#676011 Αυτό είναι στη νορμάλ του φάση δηλαδή κάνω κλικ και "υπακούει κάτι" στο ντεραγιέ ε;

Τι είναι αυτό που "σταματάει" τα πανάκριβα σετ να μπαίνουν σε entry level ποδήλατα; Θυμάμαι στο δικό μου έβγαινε το πολύ με την 105 και αυτή ήταν χωρίς δίσκο εφαρμογή...
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#676013 Η τιμη βεβαια + τα ηλεκτρικά ειναι συνηθως στη διπλασια τιμη των αντιστοιχων μηχανικων.
Φανταζομαι το καινουργιο Dura-ace 12 speed θα ειναι στα 3500+ μιν.

Ας ελπίσουμε οτι στο μελλον θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε να χρησιμοποιούμε μηχανικα + rim brake.

https://www.bikebug.com/groupset-builder/
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#676164
harpymonk έγραψε:...Την ωρα της αποφασης μπαινουν ολα τα αλλα, τα γραφειοκρατικά (για να γλυτώσει 30€), τα ποσα μπουκαλια νερο θα παιρνει (για τα 4 χλμ της διαδρομης)...
Σου έχω δημιουργήσει τρελλό κόλλημα, εεε;; :lol: To κέρδος μου δεν θα είναι 30 αλλά περί τις 400+ λίρες, εγώ δεν τις χαρίζω, αν μου τις χαρίσεις εσύ το παραγγέλνω σήμερα. :iconcool: (μπα πάλι θα πήγαινε γραφειοκρατικά και τα δικά σου θα γίνουν βατόμετρο). :lol:
Έχεις κολλήσει στα 2-4-6χλμ του σπίτι δουλειά. Εκεί δεν παίρνω καν μπουκάλι μαζί μου. Τις δύο θήκες τις θέλω για τις πιο μεγάλες βόλτες, μία για ενυδάτωση και μία για εργαλεία και άλλα).

Και τώρα σας παρουσιάζω (ξεκαθαρίζω ότι δεν ενδιαφέρομαι και δεν έχει σχέση με την φετινή μου αγορά) την σούπερ-ρόδα. Τύφλα να έχουν τα ηλεκτρικά.
http://www.superwheelsystem.com
Για πείτε, τι νομίζετε; Εγώ πάντως τις επιστημονοειδείς εξηγήσεις τις βρίσκω πολύ ρηχές και όχι ιδιαίτερα πειστικές, η όλη ιστορία μου θυμίζει μαγνητάκια για αύξηση ισχύος, φιδοϊστορίες κλπ.
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#676165 Στειλε ΙΒΑΝ να σου βαλω λεφτα να παρεις ποδηλατο :lol:
Ουτε η Πηνελοπη δεν επλεκε τοσο καιρο οσο εσυ αγοραζεις ποδηλατο, αυτη επλεκε 20 χρονια.... :s_crazy
Μεγαλες βολτες ποιες; Εδω δεν εχεις παει μια φορα εξοχη, πλαγια, κατι.
Μεχρι και το Strava σου κανει flag διαφορα segments και αναγκαζεσαι να τα κοψεις.
Ασε, δεν ξερω καν γιατι ασχολουμαι ισως απλη περιεργεια, μεχρι που θα παει η τρελα (και τα βατομετρα για σπιτι-δουλεια-δουλεια-σπιτι 5 χλμ τη μερα).
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#676168
harpymonk έγραψε:Στειλε ΙΒΑΝ να σου βαλω λεφτα να παρεις ποδηλατο :lol:
Ουτε η Πηνελοπη δεν επλεκε τοσο καιρο οσο εσυ αγοραζεις ποδηλατο, αυτη επλεκε 20 χρονια.... :s_crazy
Μεγαλες βολτες ποιες; Εδω δεν εχεις παει μια φορα εξοχη, πλαγια, κατι.
Μεχρι και το Strava σου κανει flag διαφορα segments και αναγκαζεσαι να τα κοψεις.
Ασε, δεν ξερω καν γιατι ασχολουμαι ισως απλη περιεργεια, μεχρι που θα παει η τρελα (και τα βατομετρα για σπιτι-δουλεια-δουλεια-σπιτι 5 χλμ τη μερα).
Το γιατί ασχολείσαι είναι ένα μεγάλο ερώτημα. Γιατί δυστυχώς πλέον δεν ασχολείσαι με το αντικείμενο, το ποδήλατο, σχετικά με το οποίο έχεις και γνώσεις και μεγάλη εμπειρία αλλά με το πως θα μου την πεις/γειώσεις/μειώσεις. Δυστυχώς δεν φαίνεσαι πια καλοπροαίρετος. Περίεργη συμπεριφορά αλλά δεν είμαι παιδάκι, έχω ξεπεράσει τέτοιες συμπεριφορές, ούτε χαμπαριάζω, ούτε παρεξηγούμαι.
Και φυσικά δεν έχω την ανάγκη να δικαιολογήσω πως και γιατί θέλω να ξοδεύω τα λεφτά μου ούτε θα συνεχίσω να απολογούμαι για να σε έχω ευχαριστημένο για το μήκος των διαδρομών μου ή για το πόσες ανηφόρες πετυχαίνω στο Λονδίνο ή γιατί το Strava/Garmin λένε ότι βγάζω πιο πολλά βατ από όσα υποθέτεις εξ'αποστάσεως.
Αυτό που λες για το strava δεν το έχω δει, δεν το έχω καταλάβει να μου έχει κάνει ποτέ flag. Εγώ μόνος μου έχω κανει flag 1-2 φορές δικά μου segments επειδή το GPS έχει κάνει βλακείες και δεν μου αρέσει να κοροϊδεύω κανέναν, πολύ περισσότερο τον ίδιο μου τον εαυτό.

Αλλά πολλά λέμε και πρόοδο δεν έχουμε. See if you put your money when your mouth is. Εδώ σε θέλω. :twisted:
IBAN: GB74 REVO 0099 7025 3162 29
BIC: REVOGB21
Και όποιος άλλος έχει ευχαρίστηση συμμετέχει στην αγορά ποδηλάτου μου. Χωρίς ντροπές, κάθε χορηγία καλοδεχούμενη, κάθε δεκαρούλα εκτιμητέα και σπατάλες δεν θα κάνω (ίσως αν μαζευτούν πολλά να κάνω κάστομ βαφή...). Ευχαριστώ.
Υιοθετείστε ένα πεντάλι, ένα λεβιέ φρένου, μια μπουκαλοθήκη, θα τους δώσω το όνομά σας! Για τους χρυσούς χορηγούς θα κολλήσω και αυτοκόλλητο με το όνομά τους. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#676169 Ο ορισμός του τσιγκούνη. Είναι αρρώστια αλλά και αστείο να το βλεπει κανεις ως παρατηρητής, όχι για το περιβάλλον του. Σε λυπάμαι αλλά και γελάω :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#676171 Μπλα, μπλα, μπλα κατηγορίες. Για σένα είμαι τσιγκούνης που παίρνω ποδήλατο 1500 λιρών ένω θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με τα μισά, οκ, τι να πει κανείς. :dizzy:
Μπλα, μπλα, μπλα λόγια λόγια λόγια. Δεν είδα κάποια κίνηση στο λογαριασμό μου. Καμιά φορά θέλει λίγο χρόνο. Να κοιτάξω πάλι αύριο ή να μην μπω στον κόπο... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#676180
sknipper έγραψε:Και τώρα σας παρουσιάζω (ξεκαθαρίζω ότι δεν ενδιαφέρομαι και δεν έχει σχέση με την φετινή μου αγορά) την σούπερ-ρόδα. Τύφλα να έχουν τα ηλεκτρικά.
http://www.superwheelsystem.com
Για πείτε, τι νομίζετε; Εγώ πάντως τις επιστημονοειδείς εξηγήσεις τις βρίσκω πολύ ρηχές και όχι ιδιαίτερα πειστικές, η όλη ιστορία μου θυμίζει μαγνητάκια για αύξηση ισχύος, φιδοϊστορίες κλπ.


Δεν πρόκειται να δουλέψει , παραμύθια
«
converting the user’s weight to turning power during rotation to improve cycling efficiency.»

Άμα είχε κάνει μια χρόνια φυσική θα ήξερε οτι ενεργειακά ειναι αδύνατο . Τώρα αν είχε βρει τρόπο να μετατρέπει λίγη απο τη μάζα του ποδηλάτη δώσε ενέργεια, αυτό να το συζητάγαμε :-)
Άβαταρ μέλους
By harpymonk
#676197
sknipper έγραψε:Μπλα, μπλα, μπλα κατηγορίες. Για σένα είμαι τσιγκούνης που παίρνω ποδήλατο 1500 λιρών ένω θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με τα μισά, οκ, τι να πει κανείς. :dizzy:
Μπλα, μπλα, μπλα λόγια λόγια λόγια. Δεν είδα κάποια κίνηση στο λογαριασμό μου. Καμιά φορά θέλει λίγο χρόνο. Να κοιτάξω πάλι αύριο ή να μην μπω στον κόπο... :whistlink:


Σε λυπαμαι αλλα ειναι και αστειο.

Υ.Γ.
Δεν παιρνεις τιποτα, λες οτι θα παρεις χρονια τωρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#676628 Πήρα ποδήλατο..... :hmmm: .................. για την κόρη μου. :lol:
Με πρόλαβε και αγόρασε με γυριστό τιμόνι (αυτή το ζήτησε) πριν από μένα. Βασικά υπάρχουν τρομερές ελλείψεις και σε παιδικά ποδήλατα ιδιαίτερα καθώς πλησιάζουν τα Χριστούγεννα (που σημαίνει ότι θα πουληθεί εύκολα το παλιό). Και ενώ κοιτάζαμε για Frog 70 που είναι εξαντλημένο προσπαθώντας να αποφύγουμε τα σημαντικά ακριβότερα Islabikes Luath (κάρμπον πηρούνι και δισκόφρενα) έκανε ξαφνικά μια σημαντική πτώση τιμής το Hoy Meadowmill 26 του 2020 και το χτυπήσαμε. Σκελετό με 2-3butted αλουμίνιο, πηρούνι αλουμίνιο, εσωτερικά τα συρματόσχοινα, 26άρες ρόδες με λάστιχα Cyclocross (πρέπει να φοριέται πολύ σαν άθλημα για τα νιάνιαρα), Schwalbe CX Pro 26x1,35, 36 γρανάζι εμπρός εμπρός με 152 βραχίονες, χ8 11-34 πίσω με Claris, V-brakes με διπλούς λεβιέδες (και στο οριζόντιο και στα γυριστά), 8,8 κιλά. Έχω περιέργεια πως θα της φανεί μετά το 20άρι. Ίσως με αυτό να μπορέσει να με περάσει... αν της βάλω κανένα δρομίσιο λάστιχο.
Εικόνα