Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#619816
Chris έγραψε::s_thumbsup :s_thumbsup

Aλευρι και βουτυρο σκεφτομουν κι εγω εμπειρικα, τελεια. Θυμηθηκα πως εχω στην καταψυξη και μερικα ml ζουμι απο μια προηγουμενη φορα, οποτε θα τα πεταξω κι αυτα μεσα, και μερικα ολοκληρα πιπερια, δεντρολιβανο ισως


Να το εξηγήσω καλύτερα τώρα που είμαι σε PC, είτε θα κάνεις roux με αλεύρι και βούτυρο σε ίσες ποσότητες είτε θα πάρεις λίγο ζουμί και θα διαλύσεις μέσα corn flour και θα το ρίξεις μετά στην κατσαρόλα, είτε θα ρίξεις σκέτο βούτυρο απευθείας για να γλασάρει.

Η κάθε μέθοδος έχει διαφορετικό αποτέλεσμα, οι πρώτες 2 κάνουν πηχτή σάλτσα η τελευταία πιο νερουλή.

Εγώ ετοίμασα αυτό Σιγοψημένο χοιρινό με γλάσο από μπαχαρικά και σιρόπι σφένδαμου και στο τέλος στο ζουμί θα ρίξω λίγο βούτυρο μόνο.

Θα συνοδευτεί με Μονή Χιλανδαρίου ευλόγησον :eat:

Σε εστιατόριο θα τα χρέωνα τουλάχιστον 12€ την μερίδα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#619912
dimitrisB έγραψε:Αν σας φέρει ποτέ ο δρόμος, αγοράστε μία κατεψυγμένη τυρόπιτα (στρογγυλή-χαραγμένη σε τρίγωνες μερίδες ), για ψήσιμο στο σπίτι, απο το Bread Factory στη Λ. Μεσογείων (ή όποιο άλλο κατάστημα τη διαθέτει).
Στα 6,5€ , κιλό+ σε βάρος ..... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ! :eat:
Αυτήν εννοείς!!!! Έτοιμη για δοκιμαστική εμπειρία..Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#619937 στην στρογγυλη πλατεια στο Ιλιον εχει το ζαχαροπλαστειο ''Ιλιον'' (πλατεια με τα Μακντοναλτς)
Πηγα σημερα να παρω ενα ταψι γαλακτομπουρεκο,και επαθα σοκ απο τον κοσμο που ειχε.
Μετρησα 55 ατομα μπροστα μου.Η ουρα εφτανε εξω απο το μαγαζι στο πεζοδρομιο.
Το γαλακτομπουρεκο κοστιζε 11 ευρω το μεγαλο ταψι,και 9 το μικρο.
Στις γιορτες βγαζει και ενα πολυ μεγαλο στα 14 ευρω(πρεπει να ζυγιζει ισα με 2 κιλα)
Ηταν ζεστο οταν το πηρα :( Πολυ δυνατο ,ισως το καλυτερο που εχω φαει.
Το καλο ειναι οτι εφεραν και αλλα γλυκα,και δεν εφαγε κανεις αλλος. :yahoo:
Μεχρι τωρα ειμαι στα 4 κομματια. :oops:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#619940 Ημέρα γαλακτομπούρεκου σήμερα. Από Στάμου, με κανταΐφι. Συνοδεία παγωτού καϊμάκι (του ιδίου). Να γλυκαθούμε λίγο...

< >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#619941
224v έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Αν σας φέρει ποτέ ο δρόμος, ..... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ! :eat:
Αυτήν εννοείς!!!! Έτοιμη για δοκιμαστική εμπειρία..

Σωστά . Την "άρπαξες " λίγο βλέπω ! :oops:
Η συγκεκριμένη, θέλει προθερμασμένο φούρνο στους 180o C , στον αέρα για σχεδόν 40 λεπτά, βλέποντας πότε-πότε και το χρώμα στο ψήσιμο. Μόλις γίνει ελαφρώς σκουρόξανθο, ειναι ΟΚ.
Στο τέλος (όλες τις κατεψ. πίτες) τις περνάω και απο γκρίλ κάτω μέρους, βάζοντας και ένα ταψί στο άνω μερος για παν ενδεχόμενο και τις κρατάω 3-4 λεπτά ακουμπισμένες στον πάτο του φούρνου, για να κάνει και το κάτω φύλλο κρούστα και σβήνω εντελώς .
Δεν βγάζω ποτέ αμέσως , αλλά αφήνω στο μεσαίο "ράφι" να ηρεμήσουν άλλα 10 λεπτά στο σβηστό φούρνο και μετά .... :eat:
Τέσπα, πες μας γνώμη , όταν δοκιμάσεις.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#620288
dimitrisB έγραψε:
224v έγραψε:
dimitrisB έγραψε:Αν σας φέρει ποτέ ο δρόμος, ..... ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ! :eat:
Αυτήν εννοείς!!!! Έτοιμη για δοκιμαστική εμπειρία..

Σωστά . Την "άρπαξες " λίγο βλέπω ! :oops:
Η συγκεκριμένη, θέλει προθερμασμένο φούρνο στους 180o C , στον αέρα για σχεδόν 40 λεπτά, βλέποντας πότε-πότε και το χρώμα στο ψήσιμο. Μόλις γίνει ελαφρώς σκουρόξανθο, ειναι ΟΚ.
Στο τέλος (όλες τις κατεψ. πίτες) τις περνάω και απο γκρίλ κάτω μέρους, βάζοντας και ένα ταψί στο άνω μερος για παν ενδεχόμενο και τις κρατάω 3-4 λεπτά ακουμπισμένες στον πάτο του φούρνου, για να κάνει και το κάτω φύλλο κρούστα και σβήνω εντελώς .
Δεν βγάζω ποτέ αμέσως , αλλά αφήνω στο μεσαίο "ράφι" να ηρεμήσουν άλλα 10 λεπτά στο σβηστό φούρνο και μετά .... :eat:
Τέσπα, πες μας γνώμη , όταν δοκιμάσεις.
Είχε μια γλυκιζουσα γεύση η ζύμη, η γέμιση μια χαρά ήταν. Το μέγεθος βέβαια είναι 8- 10 άτομα.
Την εψησα στους 180 βαθμούς χωρίς παρακολούθηση!!! Δεν έγραφαν και οι οδηγίες τίποτα. Θα την επαναλάβω πιο σωστά όπως περιεγραψες, μετά τις γιορτές όμως.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#621185 Aπό εδώ => viewtopic.php?p=620758#p620758
otso έγραψε:Μιας και εχουμε και τον dimitrisB (που τον βρισκει τον χρονο με τις ετοιμασιες που κανει) ......
Σήμερα, είμαστε εμείς και ... εμείς - no guests. Ετοιμασίες κάναμε το περασμένο ΣΚ, που είχαμε καλεσμένους... Άλλο θέμα αυτό όμως και για την υπόθεση τραπέζια-φιλοξενία κλπ, θα γράψω άλλη στιγμή , στο κατάλληλο τοπικό. Ενδεικτικά αναφέρω : ΠΙΚΡΑ ! :(
και αφού η εορταστική περίοδος σήμερα τελειώνει, ενώ με κούρδισαν ποσταρίσματα στο τοπικό "Οίνος", αναλύω :
Τα Χριστούγεννα 2017-Πρωτοχρονιά 2018, έγραφα στο εδώ τοπικό διάφορα περί μαγειρικής-συνταγών και στρωσίματος τραπεζιών (με σχετικές φωτό), με τη χαρά φιλοξενίας και διασκέδασης λόγω των ημερών. Είχαμε κάνει 4 εορταστικά τραπέζια, ποιοτικά και κατά κοινή ομολογία, είχαμε(-νε) περάσει πολύ καλά.
Τα Χριστούγεννα 2018-Πρωτοχρονιά 2019, ούτε γραμμή δεν έγραψα, αφού κατόπιν "ωρίμου σκέψεως" με τη σύζυγο... εγκαταλείψαμε οριστικά την περίπτωση να στήσουμε έστω μία βραδιά, όπως πέρσι.
Στο μεταξύ, το καλοκαίρι του 2018, λόγω "ειδικής υποχρέωσης-όχι δεν ήταν αρραβώνας/γάμος" έκανα "φευγάτο" τραπέζι σε 30 προσκεκλημένους, έχοντας ενοικιάσει και εξοπλισμό, απο τραπεζοκαθίσματα μέχρι (ενδεικτικά) 5 σκεύη μπαίν μαρί .
Απο τότε, δεν ξαναπάτησε άνθρωπος, ως προσκεκλημένος σπίτι μου. Ούτε για καφέ! :rtfm:
Συναποφασίσαμε με τη σύζυγο και το κόψαμε μαχαίρι, για ενάμιση χρόνο. Και εξηγούμαι, με ξεκάθαρα λόγια :
Όταν έχεις καλέσει σπίτι σου σε τραπέζι * 15 φορές την τελευταία 5ετία 30+ ζευγάρια , αλλά και σχεδόν 30 άτομα μόνα και σου έχουν ανταποδώσει τη φιλοξενία μόνο 3 , .... εεεεεεε, σταματάς να είσαι μ@λ&κ#ς.
Και ο νοών, νοείτο ! :s_wink
Παρά ταύτα δεν αντέξαμε και μια φορά τον περασμένο Νοέμβριο, που είχε λιακάδες και άλλη μία φορά το περασμένο Σάββατο, παρέλασαν συνολικά 18 άτομα (10+8), με την ανάλογη "περιποίηση". Απ΄την φιλοξενία του Νοεμβρίου, όπου ήταν αντροπαρέα (πρώην συνάδελφοι) καλεσμένοι μεσημεράκι και έφυγαν ... νύχτα :lol: , είχα ποστάρει το μπουφέ εδώ => viewtopic.php?p=615300#p615300

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός και διευκρινίζω ότι τα σχόλιά μου, αφορούν προφανώς σε "ζεύγη-οικογενειάρχες" και όχι εργένηδες .
* ΥΓ: Όταν λέμε "καλώ σε τραπέζι", εννούμε ακόμα και διακόσμηση του χώρου-τραπεζιών. Δεν εννοούμε delivery πίτσες -σουβλάκια, ούτε φτιάχνοντας μιά μπριζόλα με σαλάτα και το σπίτι σε κατάσταση, όπως να΄ναι βρε αδερφέ !
Αλλά...ούτε έστω για τέτοιες φάσεις, έλαβα πρόσκληση. Προφανώς ... "μυρίζω" !
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#621194 @dimitrisB

Οταν κανονίζεις ενα τέτοιο event πιστεύω το κανείς για να περάσεις καλά όχι για να δημιουργήσεις υποχρεώσεις.
Αν ήρθαν και με την παρουσία τους οι καλεσμένοι βοήθησαν να γίνει μια ωραία βραδιά και να περάσετε καλά, καλώς και ήρθαν .
Το οτι οι ίδιοι δε θέλησαν η δεν μπόρεσαν να διοργανώσουν κάτι αντίστοιχο για νάσε καλέσουν δεν τους κάνει πονηρούς η γαϊδούρια.

Εγώ πχ δεν κανονίζω εύκολα events σπιτι μου, απλά δε μου αρέσει. Οταν με καλέσει κάποιος , πιστεύω δε με καλεί γιατι περιμένει να έρθει μετά σε εμένα αλλά γιατι θέλει να περάσουμε καλά, να μιλήσουμε να πιούμε να διασκεδάσουμε.
Θα του πάω ενα ωραίο δώρο η με κάποιο τρόπο θα τον ελαφρύνω στο οικονομικό βάρος , αλλά πιθανώς δεν θα τον καλέσω σε κάτι αντίστοιχο.
Αν του αρνηθώ στην πρόσκληση του και του γειωσω το event, ειναι καλύτερα για αυτόν η εμένα;
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#621195 Μιά χαρά τα είπες, δεν έχω κάτι να αντιτάξω.
Άλλωστε , ήξερα ότι το συγκεκριμένο ποστ θα δημιουργήσει "αντιδράσεις".
Το δικό μου point είναι , το πώς εγώ (και κυρίως η σύζυγος) βλέπουμε και ΖΟΥΜΕ τη ζωή μας με τον Χ τρόπο και πως το 90% των "πέριξ ημών" , δεν το διανοείται κάν.
Δε θέλω να καταδείξω-αποδείξω, ούτε ποιός είναι πιό "κάργας", ούτε πιο "πονηρός".

Κάθε σχόλιο και άποψη, καλοδεχούμενα ! :)
Άβαταρ μέλους
By otso
#621199 Δημητρη ηθελα να σου γραψω με πμ αλλά θα γινοταν πολυ προσωπικο και δεν μου φταις σε τιποτα .
Με λιγα λογια εχεις σταθει στην ζωη ευλογημενος (με την πλατια εννοια δεν ειμαι θρησκος) και εχεις ενα χαρισμα με την συζυγο
να κανεις ανθρωπους χαρουμενους με τραπεζωματα και γλεντια .
Δες το πιο αναλαφρα και ευχαριστησου το , η χαρα του να ειμαστε πολλοι και να αισθανομαστε ολοι μαζι ομορφα ειναι απ τα ωραιοτερα πραγματα στην ζωη.
Ετσι γκρινιαρης ησουν παντα;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#621202
dimitrisB έγραψε:Μιά χαρά τα είπες, δεν έχω κάτι να αντιτάξω.
Άλλωστε , ήξερα ότι το συγκεκριμένο ποστ θα δημιουργήσει "αντιδράσεις".
Το δικό μου point είναι , το πώς εγώ (και κυρίως η σύζυγος) βλέπουμε και ΖΟΥΜΕ τη ζωή μας με τον Χ τρόπο και πως το 90% των "πέριξ ημών" , δεν το διανοείται κάν.
Δε θέλω να καταδείξω-αποδείξω, ούτε ποιός είναι πιό "κάργας", ούτε πιο "πονηρός".

Κάθε σχόλιο και άποψη, καλοδεχούμενα ! :)


Δεν νομιζω οτι με το ζορι μπορεις να επιβαλλεις τον τροπο ζωης σου σε αλλους, αυτο το λαθος κανεις. Διαφορετικοι ανθρωποι εχουν διαφορετικες αναγκες και κωλλυματα (απο το να μην υπαρχει το καταλληλο σπιτι για τραπεζια - ποσοι αραγε στην αθηνα εχουν σπιτια με κηπο και πισινα;- μεχρι να θελει να κανεις ανακαινιση μετα απο την φιλοξενια 30+ ατομων περα απο το να εχεις υπηρετριες και συνεργειο καθαρισμου κλπ). Ειδικα οταν μιλαμε μια εποχη οπου στο 80% του κοσμου τα εισοδηματα εχουν περιοριστει απο 10% μεχρι και 60% σε σχεση με πριν το 2010.

Προφανως και δεν μπορει ολος ο κοσμος να ζει σαν να ειναι εφοπλιστες.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#621203 @otso => :s_thumbsup
Ρε σύ, όταν γράφω και "ανοίγω" τέτοια θέματα, είναι με πλήρη επίγνωση της
συνέχειας" και αναμένω κάθε αντίδραση, δε ζώ στα σύννεφα , ούτε παρεξηγιέμαι.
Ελεύθερα!
Θα επανέλθω για το κλείσιμο της "κλάψας", αργότερα ! :s_yes