Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#616504
Deleted User 1 έγραψε:Παίζουν πολύ στα βίντεα όλες αυτές οι αλοιφές :shifty: αλλά έχω την εντύπωση ότι οι μόνες διαφοροποιήσεις είναι στο πόσο καυτερές είναι και γενικά δε μου αρέσουν καθόλου τα καυτερά. Αξίζουν δοκιμή εάν δε γουστάρεις καυτερό?


Φίφης :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#616517
Deleted User 1 έγραψε:Παίζουν πολύ στα βίντεα όλες αυτές οι αλοιφές :shifty: αλλά έχω την εντύπωση ότι οι μόνες διαφοροποιήσεις είναι στο πόσο καυτερές είναι και γενικά δε μου αρέσουν καθόλου τα καυτερά. Αξίζουν δοκιμή εάν δε γουστάρεις καυτερό?
Καυτερά πολύ δεν μου αρέσουν ούτε εμένα, μια ελαφριά αψαδα όμως δίνει άλλη γεύση στο κρέας.

Αξίζουν και δεν είναι το καυτερό μόνο, το Chipotle είναι ουσιαστικά ψητή-καπνιστή πιπεριά ελαφρώς πικάντικη, η Sriracha έχει μέσα και ξύδι και σκόρδο αν δεν κάνω λάθος.
Μιλάμε για τελείως διαφορετικές γεύσεις που δίνουν το κάτι παραπάνω από τα κλασικά.

Btw κι εγώ σκέτο κιμά κάνω burger μόνο με αλατοπίπερο

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#616901 Ψάχνω ηλεκτρική ψησταριά σαν αυτή στη φωτό αλλά με ίσο πλατό οπωσδήποτε, όχι ραβδώσεις (έχω παρόμοια) και απαραίτητα καπάκι.

Εικόνα

Καμιά ιδέα; Θέλω ν'αντικαταστήσω ένα τεπανιάκι που έχει χαθεί το καπάκι του, αλλά είναι γκουμούτσα και δεν θέλω να πάρω πάλι το ίδιο.
Άβαταρ μέλους
By sargus
#619274 Τελικά παρέλαβα το κτήνος! Καθυστέρησε αρκετά (περίπου 10 ημέρες σύνολο έκανε) διότι η μεταφορική ήταν για τα πανηγύρια, μετά είχε μια ασυμφωνία το μάνιουαλ με την ψησταριά και περίμενα να μου επιβεβαιώσουν από το τεχνικό τμήμα ότι όλα ήταν ΟΚ, μετά δεν είχα χρόνο εγώ να τη στήσω (2-3 ώρες χρειάστηκαν!).
Τέσπα, τέλος καλό όλα καλά. Την έστησα και την άναψα σήμερα για να την τσεκάρω και μπορώ να πω ότι είναι πολύ εντυπωσιακή. Φοβερή ποιότητα κατασκευής και πολύ δύναμη οι καυστήρες. Σε 6 λεπτά είχαμε πιάσει τους 250 βαθμούς ενώ είχε περάσει τους 300 σε 10-12 λεπτά.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι την πήγα κατευθείαν στο σπίτι που δεν έχω μετακομίσει ακόμη και θα χρειαστεί να περιμένω λίγο ακόμη μέχρι να τη δοκιμάσω και εκεί που μετράει!
Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By sargus
#619284 Ευχαριστώ παιδιά!
(Επειδή τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει και συνειδητοποιώ τη θνητότητα μου..., έχω σκοπό να παίζω πολύ με ψάρι και λαχανικά και όχι συνεχώς με κρέας.)
Άβαταρ μέλους
By Chris
#619783 Dimik, πες πως ψηνω μερικα ωραια κομματια μοσχαρι και βγαζουν ζουμι. Πως το μετατρεπω σε σως? Κατι ειχες γραψει στο παρελθον αν θυμαμαι καλα :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By gianik
#619789
Chris έγραψε:Dimik, πες πως ψηνω μερικα ωραια κομματια μοσχαρι και βγαζουν ζουμι. Πως το μετατρεπω σε σως? Κατι ειχες γραψει στο παρελθον αν θυμαμαι καλα :s_howdy




http://www.bostanistas.gr/?i=bostanista ... le&id=4778
Άβαταρ μέλους
By dimik
#619796
Chris έγραψε:Dimik, πες πως ψηνω μερικα ωραια κομματια μοσχαρι και βγαζουν ζουμι. Πως το μετατρεπω σε σως? Κατι ειχες γραψει στο παρελθον αν θυμαμαι καλα :s_howdy
Βασική αρχή σως είναι το roux, αλεύρι και βούτυρο σε ίση ποσότητα μέσα στο ζουμί.

Μετά ανάλογα την επιθυμητή πυκνότητα παίζεις με σκέτο βούτυρο ή corn flour.

Πρόσοχη αν έχει αλάτι το ζουμί με την συμπύκνωση θα γίνει ακόμα πιο αλμυρό

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#619806 :s_thumbsup :s_thumbsup

Aλευρι και βουτυρο σκεφτομουν κι εγω εμπειρικα, τελεια. Θυμηθηκα πως εχω στην καταψυξη και μερικα ml ζουμι απο μια προηγουμενη φορα, οποτε θα τα πεταξω κι αυτα μεσα, και μερικα ολοκληρα πιπερια, δεντρολιβανο ισως