Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#686979 Με 50€ είσαι όντως ΟΚ στο Kozi's για ένα ζευγάρι.
Θα φας σωστά ψημένο κρέας (ανάλογα το κομμάτι) αλλά νομίζω ότι τα προηγούμενα χρόνια, ήταν καλύτερο ποιοτικά στα κρέατα.
Ίσως η διαφήμιση να έπαιξε ρόλο.

Από την άλλη βρήκα πανάκριβο το Base Grill στο Μπουρνάζι.

Έχω φάει σε ένα μαγαζί ονόματι BarQue στη Νέα Ερυθραία το οποίο ήταν εξαιρετικό ποιοτικά, πανάκριβο δε. Κάποια στιγμή αυτό έκλεισε και άλλαξε επωνυμία το κατάστημα.
Επίσης έχω φάει και στα Friday's αλλά ήταν μέτριο, και δεν εννοώ το ψήσιμο.

Συνολικά το Kozi's είναι όντως χρυσή τομή ποιότητας/απόδοσης για να φας κάνα χτένι ή κανά rib eye.
Μου πέφτει μακριά βέβαια αλλά το κάνω σαν εκδρομή.
Τους τελευταίους μήνες έχω πάρει στο σπίτι 2 φορές rib eye και έχω κάνει με συνταγή Λουκάκου και ψήσιμο αρκετά μέτριο και το έχω ευχαριστηθεί.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#686980 Σπαλομπριζολα, στον καλοχασαπη, έχει μη 18 το κιλό. Οπότε μια τέτοια του κιλού άντε 1.4 , θα βγει 20 συν σαλάτες κλπ στο σπίτι...και την ψήνεις όπως ακριβώς θέλεις, το 50αρι είναι κομμάτι ακριβό έστω και με μπύρες. Μπέργκερ, γύρω στα 200+ γραμ πχ δεν λέει για πάνω από 9-10 με τα συνοδευτικά του. Βέβαια είναι και το περιβάλλον που πληρώνεις, αλλά ντελιβερυ είναι πολλά

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686983 Είναι αδύνατον να ψήσεις όπως ακριβώς θέλεις το μοσχάρι στο σπίτι, εκτός αν έχεις κάποια σοβαρή ψησταριά. Επιπλέον, δεν είναι μόνον το ψήσιμο που παίζει ρόλο, είναι και το πόσο σωστά έχει σιτευτεί το κρέας, αν το έχει μαρινάρει κλπ.
Εγώ, έχω σταματήσει να προσπαθώ να φτιάξω σωστά μοσχάρι στο σπίτι, τουλάχιστον από τον χασάπη της γειτονιάς (που είναι εξαιρετικός σε όλα τα υπόλοιπα, αλλά το μοσχάρι μόνον φιλέτο το έχω πετύχει καλό).
Θα κάνω μια δοκιμή μια μέρα να πάρω από άλλο χασάπικο που είναι και καλά μπουτίκ (και ασφαλώς πανάκριβο) και έχει και διάφορα μοσχάρια από όλο τον κόσμο, μπας και δεν φταίει μόνον το ψήσιμό μου...
Για το ψήσιμο, εγώ έχω μόνον σχαροτήγανο (και δεν ενδιαφέρομαι για κάτι άλλο από αυτό).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#686987 Συμφωνώ καθολικά.
Δεν θα έφτιαχνα αν δεν είχαμε κλειστά εστιατόρια.
Και εγώ έξω προτιμώ να το φάω.
Αλλά αναγκάστηκα γιατί το επιθύμησα. :eat:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#686988 Μαριναρισμα δεν κάνω, όπως λένε και οι Αμερικάνοι στα φιλμάκια, έξω από το ψυγείο για δύο ώρες πριν, καλό κάψιμο τη σχάρα αλειμμένο καλα το κρέας με λάδι και 4-5 λεπτά από κάθε πλευρά.
Τα φιλέτα δεν είναι νόστιμα μονο |λογοκρισία| είναι....
Δες τον Λίτσα στη Καποδιστρίου, δεν το θεωρώ ακριβο μέση τιμή για την ποιότητα με δική του φάρμα στη Χαλκίδα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#687012 Διαφωνω με busso κ HF..
Δεν ειναι καμμια επιστήμη να ψήσεις ένα ribeye..
Παίζεις με τα λεπτά.. την επόμενη φορά προσθαφαιρεις ανάλογα με τα γούστα σου...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#687016 Ακόμα καλύτερα παίρνεις ένα θερμόμετρο και το χρησιμοποιείς γενικά στα κρέατα που μαγειρεύεις, έτσι τα έχεις πάντα σωστά ψημένα και ζουμερά.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#687024 Ναι το θερμομετρο βοηθάει όταν έχεις μεγάλο κομμάτι κρέας στο φούρνο, που όμως μια έμπειρη νοικοκυρά ξέρει πάνω κάτω πόση ώρα θέλει και σε τι θερμοκρασία. Στην ψησταριά βλέπεις τα μπριζολακια και εύκολα υπολογίζεις!!! Το σωστό είναι να βγουν ζουμερά!!!! Επίσης να τσιγαριστει η επιφάνεια του κρέατος για να σφραγίσει μέσα του τα υγρά και να μην στεγνώσει.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#687026
gianik έγραψε:Διαφωνω με busso κ HF..
Δεν ειναι καμμια επιστήμη να ψήσεις ένα ribeye..
Παίζεις με τα λεπτά.. την επόμενη φορά προσθαφαιρεις ανάλογα με τα γούστα σου...


Καλά, τίποτα δεν είναι επιστήμη, αλλά ίσως τελικά είναι. Και για να φτάσεις στο σημείο να έχεις ίδιο αποτέλεσμα πάντα, χρειάζεται μεγάλη εμπειρία.
Ένα κρεατομάγαζο έχει ίδια κομμένα τα κομμάτια του, ξέρει πως να τα ψήσει, έχει αφθονία υλικών και γενικά know-how πολύ καλύτερο από τον καθένα μας.

Είμαι της άποψης ότι κάποια πράγματα πρέπει να τα τρως έξω.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#687059 Εκει που δεν πιανονται με τιποτα τα μαγαζια, ειναι σε οσα τηγανητα πρεπει να κανουν ωραια κρουστα εξωτερικα. Κολοκυθακια, καλαμαρακια, μελιτζανες, καμια φετα ψητη με κουρκουτι και σουσαμι κτλ. Εκτος απο τα σωστα σκευη εχουν το μεγαλο οπλο στο ψησιμο, δηλαδη το γκαζι. Οσο και να προσπαθησουμε στο σπιτι, απλα χανουμε απο το γκαζι (οσοι δεν εχουμε).

Στα ψητα που τα ελεγχεις ευκολα (σουβλακια, πανσετες, μπριζολες, μπιφτεκια κτλ) αν ψησεις καμποσες φορες και αισθανεσαι λιγακι ειναι πανευκολο να τα ψησεις αναλογα με τα γουστα σου ή αναλογα με την ειδικη παραγγελια καποιου ατομου της παρεας.

Οπως ειπαν κι αλλοι ομως, οταν μιλαμε για μια μεγαλη μοσχαρισια μπριζολα, αλλαζει το πραγμα. Προσωπικα αν κι εχω ψησει πολλα γρουνια σε διαφορες μορφες κι αισθανομαι εμπειρος ψηστης, τη μοσχαρισια την παραγγελνω εξω μια στο τοσο οταν μου κανει κεφι. Σε καποια φαση θελω να παρω ενα θερμομετρο και τιποτα ωριμασμενα κρεατα και να ασχοληθω πιο σοβαρα με το μοσχαρι.

Κι εκει που παιζει ακομα μεγαλυτερο ρολο ο ψηστης κατα την αποψη μου, ειναι στα ψαρια (ειδικα στα μεγαλα).
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#687124 Και εγώ όπως είπαν παραπάνω τα παιδιά, χρησιμοποιώ ένα θερμόμετρο ψηφιακό της Weber των ~10€ και κάνω τη δουλειά μου. Ποτέ δε χάλασα φιλέτο ή μπριζόλα έτσι.

Επίσης το κοτόπουλο και το χοιρινό πρέπει να μην είναι ωμά. Έτσι ξέρεις πότε έχεις φτάσει το όριο ώστε να μη τα ξεράνεις μετά.

Μπριζόλες-φιλέτα κάνω πλέον σε μια ψησταριά αερίου. Για το φιλέτο υπάρχουν σε μερικές ψησταριές γκαζιού βάσεις για μαντεμένιο τηγάνι, αξίζει να το δείτε ως αξεσουάρ. Έχω καταλάβει πως όποιος αγοράσει τέτοια ψησταριά μένει ευχαριστημένος. Μες το σπίτι σπάνια το κάνω, γιατί μυρίζει πολύ.

@egobrain ευχαριστώ!

Για τα τηγανητά συμφωνώ 1000%, δεν είναι για το σπίτι.


< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#687149
gianik έγραψε:Διαφωνω με busso κ HF..
Δεν ειναι καμμια επιστήμη να ψήσεις ένα ribeye..
Παίζεις με τα λεπτά.. την επόμενη φορά προσθαφαιρεις ανάλογα με τα γούστα σου...


συμφωνώ με τον γιανίκο, ειδικά αν παίρνεις το τεμάχιο με ίδια χαρακτηριστικά απ' τον ίδιο χασάπη, μαθαίνεις μετά από μερικές προσπάθειες τους χρόνους του.

προσωπικά ξεκίνησα με θερμόμετρο+σχαροτήγανο αλλά μετά από 3-4 φορές με βόλεψε καλύτερα η εκτίμηση που έβγαινε απ' την εμπειρία.
γύρισμα κάθε λεπτό και στο τέλος ένας έλεγχος στο εσωτερικό με ένα διαγώνιο κόψιμο..
Άβαταρ μέλους
By gianik
#687153 ακριβώς αυτό...
τα rib eye που παίρνω , 99% εχουν πάντα το ίδιο πάχος..
το δε σχαροτήγανο ειναι η πιο ασφαλής μέθοδος για τον αρχάριο (σε σχέση με κάρβουνο ή bbq υγραερίου..)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#687156
gianik έγραψε:Διαφωνω με busso κ HF..
Δεν ειναι καμμια επιστήμη να ψήσεις ένα ribeye..
Παίζεις με τα λεπτά.. την επόμενη φορά προσθαφαιρεις ανάλογα με τα γούστα σου...

Είμαι βέβαιος πως το τρως καμμένο! :lol:
Επειδή κατέχω αρκετά το θέμα μαγείρεμα και γενικά μου αρέσει, θα σου πω πως ενώ οτιδήποτε άλλο είναι πανεύκολο να το ψήσω και ποτέ δεν είχα πρόβλημα, στο θέμα μοσχαρίσια μπριζόλα, μόνον έξω την έχω φάει καλά και σε ελάχιστα μαγαζιά.
Άρα, δεν μπορεί να είμαι τόσο άχρηστος ή τόσο άσχετος. Την ίδια άποψη έχει κι άλλος κόσμος, όχι μόνον εγώ που άντε να δεχτώ πως είμαι περίεργος σ'αυτό το θέμα.

Βασικότατο ζήτημα επίσης είναι το κρέας που θα έχεις για ψήσιμο. Θέλεις να είναι σιτεμένο, να έχει ενδομυικό λίπος, να έχει το σωστό πάχος κλπ κλπ. Δεν είναι απλώς το ψήσιμο, γιατί δεν μιλάμε για μια χοιρινή μπριζόλα που είναι πανεύκολη στο ψήσιμο (χοιρινό βέβαια δεν τρώω σε μπριζόλα, μόνον κατσαρόλα, το μόνο που ακουμπάω και είναι πολύ καλό ψητό είναι το ψαρονέφρι).