Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#686881 Υπάρχουν πλέον πολλά κρεοπωλεία, με σωστά κρέατα. Μερικά έχουν και δικά τους ζώα σε φάρμες. Ο δικός μου λέει στο ψυγείο επάνω, τα χαρακτηριστικά του ζώου, μέχρι και πότε σφάχτηκε ημέρες οριμανσης κα.
Τα φιλέτα δεν είναι νόστιμα αλλά είναι μαλακά.οι μπριζολες πάλι με 5 λεπτά ψήσιμο από κάθε πλευρά και να ξεκουραστούν μετά δέκα λεπτά είναι τέλειες. Και το bbq με γκάζι, πολύ πρακτικό και γρήγορο στη διαδικασία ψησίματος.
Χθες πάντως έκανα ριζότο όπως το περιγράφει ο carouso, βγήκε τέλειο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#686896
Scotch έγραψε:
dimik έγραψε:Αυτό που δεν μπορώ με τίποτα είναι τα medium μπιφτέκια, μου γυρίζουν τα μάτια.

Να 'χαμε ένα ταρτάρ τώρα :s_drinks
Εικόνα
Οπότε το βλέπω θυμάμαι το σχετικό βίντεο του Mr. Bean που το έκρυβε από εδώ κι από εκεί για να μην δείξει ότι δεν το τρώει

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#686900 για το bbq με υγραέριο ήμουν δύσπιστος...
πλέον δεν το αλλάζω...
Μεγάλη ευκολία αλλά το κυριότερο απολαυστικά κρέατα
οκ εχτές το βράδυ που εξω ειχε ψόφο ,ψήσαμε στο τζάκι..
Μεχρι στιγμής (το έχω 2 μήνες) εχουμε ψήσει:
μοσχαρίσιες μπριζόλες
χοιρινές -//-
παιδάκια κατσικίσια
λουκάνικα
γαρίδες
μπιφτέκια
λαχανικά
τσιπούρες

το μεγάλο μυστικό ειναι να ψήνεις με κλειστό το καπάκι.. :iconcool:

δεν εχω δοκιμάσει ακόμα να φτιάξω πίτσα (δεν εχω βάση) και επίσης να φτιάξω φαγητό σε μαντεμένια γάστρα (δεν εχω γάστρα :lol: )
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#686906
dimik έγραψε:Οπότε το βλέπω θυμάμαι το σχετικό βίντεο του Mr. Bean που το έκρυβε από εδώ κι από εκεί για να μην δείξει ότι δεν το τρώει [emoji23

Μπράβο, κι εγώ. Αλλά πάλι μπροστά του το βρίσκει :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686907
Ove20 έγραψε:
Scotch έγραψε:
dimik έγραψε:Αυτό που δεν μπορώ με τίποτα είναι τα medium μπιφτέκια, μου γυρίζουν τα μάτια.

Να 'χαμε ένα ταρτάρ τώρα :s_drinks :lol:
Εικόνα

Πως το τρώνε αυτό το πράγμα και το πληρώνουν κιόλας, ήθελα να ξερα. Δεν είναι επικίνδυνο ωμό κρέας και αυγό?????

Ταρτάρ έχω φάει αρκετές φορές, χωρίς αυγό όμως. Πραγματικά, είναι περισσότερο η ιδέα και όχι κάτι άλλο. Απλώς, πρέπει να είσαι σίγουρος για το μαγαζί, μην φας καμιά φόλα.
Επιμένω πάντως πως πιο νόστιμος είναι ο κιμάς ψημένος, παρά ωμός! :lol:
Εννοείται επίσης πως το καμένο μοσχάρι είναι λάθος, γιατί χάνει πάρα πολύ από την γεύση του.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#686916 To αυγο ειναι παντα στην συνταγή αλλα σπάνια σερβίρεται οπως στις κλασσικές φωτογραφίες αφού η ανάμιξη του με τον κιμά και λοιπά μπαχαρικά, λάδια, ξύδια εχει γινει ηδη πριν το σερβίρισμα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686918
mirage έγραψε:To αυγο ειναι παντα στην συνταγή αλλα σπάνια σερβίρεται οπως στις κλασσικές φωτογραφίες αφού η ανάμιξη του με τον κιμά και λοιπά μπαχαρικά, λάδια, ξύδια εχει γινει ηδη πριν το σερβίρισμα.

Α, δεν το γνώριζα αυτό! :ninja:
Οπότε, έφαγα και αυγό λοιπόν και επέζησα! :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#686920 Νομίζω ωμό αυγό οι συν πλην 40 έχουμε φάει κατά κόρον στην παιδική μας ηλικία

Στα μέρη μου τουλάχιστον χτυπημένο αυγό με ένα touch ζάχαρη ή και κακάο ήταν must για την σωστή ανάπτυξη των παιδιών της γειτονιάς.

Θυμάμαι γειτονοπούλο που έβγαινε η γιαγιά του στο μπαλκόνι και φώναζε Γιαννηηη το αυγό σου

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#686923 Εμένα η γιαγιά μου μου έφτιαχνε ένα μελάτο και μου το σέρβιρε ανακατεμένο με ψωμί σε ποτήρι (με κουτάλι). :inlove:

Δεν ήμουν αρκετά ακραίος για ωμό.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#686926 Τη μοσχαρισια παντως την τρωω medium. Οσο πλησιαζει προς το well, σκληραινει κι επισης χανεται η γευση. Rare δε μπορω με τιποτα οποτε το αποκλειω.

Λιγες φορες παντως παραγγελνω σε μαγαζι μοσχαρισια και σκεφτομαι "τελεια". Πρεπει να ειναι πολυ καλο το κομματι του μοσχαριου και πολυ μαγκας ο ψηστης.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686929 Μόνον σε ελάχιστα μαγαζιά θα παραγγείλω μοσχαρίσια στην Ελλάδα γιατί το medium σημαίνει συνήθως καμμένο. Την τελευταία φορά που έφαγα τίμια μπριζόλα, ήταν στους εξωτικούς Ασπραγγέλους Ιωαννίνων, όπου έγινε ο εξής διάλογος:
-Έχουμε και πολύ ωραίο ντόπιο μοσχάρι για μπριζόλα.
-Μπα, όχι ευχαριστώ.
-Κάτσε ρε φίλε, είναι πολύ ωραίο και είμαι και μάστορας στο ψήσιμο. Πες μου πως το θέλεις και στο κάνω.
-Α, θα το πάμε ανάποδα: εσύ πώς θα την προτιμάς για τον εαυτό σου.
-Εγώ είμαι στο medium-rare με περισσότερο στο rare.
-OK, δεκτόν, φέρε μία.

Ήταν πολύ καλή. Medium σίγουρα και όχι rare, αλλά απολαυστικότατη! :eat:

Για Αθήνα, τα έχουμε πει πολλές φορές: Kozis στα Μελίσσια.
https://el.kozis.com/
Μείνετε μακριά από την Αρτζεντίνα στον Μαραθώνα, που είναι διάσημη επίσης. Δεν κατάλαβα το λόγο. Μάλλον γιατί κακοποιεί συστηματικά το μοσχάρι, καίγοντάς το μέχρι να μην τρώγεται. Μια φορά πήγαμε (πριν 3 χρόνια περίπου δεν θυμάμαι) και φύγαμε νηστικοί.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#686957
Dimitris_P έγραψε:Εγώ δεν έχω καταφέρει να πέσω κάτω από medium well, είμαι ικανοποιημένος με το medium well και το ελαφρύ ροζουλί και αν προς το κόκκαλο δεν έχει ψηθεί τόσο και είναι πιο...rare δεν το τρώω :oops: . Μια χαρά μαλακό βγαίνει και με το medium well, στα δικά μου γούστα. Από καμμένη που την έτρωγα παλιά :lol: Σιγά σιγά γίνονται αυτά :innocent:


δοκίμασε στο σπίτι μια χοντρή μοσχαρίσα medium rare στο έτσι και θα δεις πόσο πιο όμορφα μιλάει το κρεατάκι :eat:

μπραβο για την κρεατόπιτα (:P) κουζινομάστορα Petepan! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#686968
Anonymous Founder έγραψε:Μόνον σε ελάχιστα μαγαζιά θα παραγγείλω μοσχαρίσια στην Ελλάδα γιατί το medium σημαίνει συνήθως καμμένο. Την τελευταία φορά που έφαγα τίμια μπριζόλα, ήταν στους εξωτικούς Ασπραγγέλους Ιωαννίνων, όπου έγινε ο εξής διάλογος:
-Έχουμε και πολύ ωραίο ντόπιο μοσχάρι για μπριζόλα.
-Μπα, όχι ευχαριστώ.
-Κάτσε ρε φίλε, είναι πολύ ωραίο και είμαι και μάστορας στο ψήσιμο. Πες μου πως το θέλεις και στο κάνω.
-Α, θα το πάμε ανάποδα: εσύ πώς θα την προτιμάς για τον εαυτό σου.
-Εγώ είμαι στο medium-rare με περισσότερο στο rare.
-OK, δεκτόν, φέρε μία.

Ήταν πολύ καλή. Medium σίγουρα και όχι rare, αλλά απολαυστικότατη! :eat:

Για Αθήνα, τα έχουμε πει πολλές φορές: Kozis στα Μελίσσια.
https://el.kozis.com/
Μείνετε μακριά από την Αρτζεντίνα στον Μαραθώνα, που είναι διάσημη επίσης. Δεν κατάλαβα το λόγο. Μάλλον γιατί κακοποιεί συστηματικά το μοσχάρι, καίγοντάς το μέχρι να μην τρώγεται. Μια φορά πήγαμε (πριν 3 χρόνια περίπου δεν θυμάμαι) και φύγαμε νηστικοί.
Το Kozi's ειναι όντως καλό, το ξέρω από τότε που άνοιξε αλλά δεν παλεύεται η πολιτική που έχει να μην δέχεται κρατήσεις τραπεζιών
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#686971 Επίσης το βλέπω λίγο έως αρκετά τσιμπημένο στις τιμές του που βλέπω στα burgers για take away. Δεν μπορεί ρε φίλε το φτηνότερο και από όσο βλέπω βασικό burger σου να κοστίζει 11 ευρώ. Χαλάρωσε λίγο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#686973 Ναι, είναι σούπερ ενοχλητικό να μην μπορείς να κλείσεις τραπέζι και γι'αυτό και εμείς πηγαίναμε μόνον καθημερινές και μετά από τηλέφωνο συνήθως. ΣΚ, μόνον πολυ νωρίς και δύσκολα. Αλλά το φαγητό του είναι πραγματικά top, ακόμη και το κοτόπουλο για όσους δεν θέλουν κόκκινο κρέας.
Το burger του πάντως, τίποτε ιδιαίτερο, οι μπριζόλες είναι που αξίζουν.

Σ'εμάς έβγαινε και οικονομικά (συγκριτικά), παίρναμε μια από τις μεγάλες του σχεδόν κιλού (πχ Super Chakalaka) στην μέση και μια σαλάτα και δυο μπύρες και έβγαινε περίπου 50€ για δύο άτομα και προσωπικά έσκαγα. Τώρα, αν κάποιος είναι πιο φαγανός, θα του βγει 70-80€ για δυο άτομα που είναι ποσό σοβαρό.