Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#770264
g8777 έγραψε:Oχι.

Δεν ασχολεισαι με τα λιπια σε αντισταση, αν δεν προλαβουν να καουν ( που θα καουν) θα εξαφανιστυν την επομενη φορα. Ειναι οπως με τις σχαρες που μερικες κοπελες βαζουν στο πλυντηριο πιατων . :s_sarcastic


+1 και αλλο ενα +1 στον dimik για την ψησταρια.Μπριζολες,ψαρια,μπιφτεκια απαιχτα.
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#770265 μια χαρά g :s_thumbsup
Η βλακεία που έχουν λίγο αυτές τύπου dimik είναι ότι λόγω του σχήματος δεν κάνει ομοιόμορφο ψήσιμο, όμως ψήνουν πολύ καλά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#770266 υπαρχουν και στρογγυλες Γκαρλανδ.Εγω τετοια εχω και δεν εχω παρατηρησει να μην ψηνει ομοιομορφα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#770268 έχω μια μακρόστενη μεγάλη, και σε κεμπαμπ και ψάρια σε κάποια σημεία ψήνει αρκετά λιγότερο και πρέπει να το έχεις στα υπόψιν.Αλλά εντάξει, φυσιολογικό αποτέλεσμα λόγω του σχεδιασμού της αντίστασης.
Πολύ παλιά είχαμε μια στρογγυλή και ψήναμε και τοστ, ή κλασσικό μεζέ φέτα ψωμί και από πάνω γραβιέρα σαν μπρουσκέτες :eat:
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#770269
saxon_747 έγραψε:
egobrain έγραψε:Δοκιμάζω την ηλεκτρική ψησταριά που είχε το lidl τις προάλλες, έκανε μισή ώρα για μια σειρά σουβλάκια.
Μου φάνηκε αργή αλλά δεν έχω εμπειρία από ηλεκτρικές. Είναι αναμενόμενη η ώρα για τέτοια συσκευή?


Είναι οκ. Έχω αντίστοιχη με περισσότερα Watts, ίδιο χρόνο κάνει. Το "πρόβλημα" είναι ότι οι αντιστάσεις δεν διατηρούν υψηλή και σταθερή θερμοκρασία.
Πράγματι, περίμενα κι εγώ να ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία.
Και εξαιτίας αυτού πρέπει να αλλάξεις και την εκτίμηση σου για το πότε το κρέας είναι έτοιμο, μιας και ψήνεται αργά και όταν καρβουνιάσει έχει πια στεγνώσει.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#770476 https://www.skroutz.gr/s/15525766/Tefal-BG90E5-%CE%95asy-Grill-Adjust-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%A8%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC-%CE%A3%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82-2300W-%CE%BC%CE%B5-%CE%A1%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%84%CE%B7.html
Έχω αυτή 2,5 χρόνια τώρα, δυνατή και αρκετά εύκολη στο καθάρισμα. Λίγο μεγαλύτερη να ήταν μόνο.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#770526
dimviii έγραψε:υπαρχουν και στρογγυλες Γκαρλανδ.Εγω τετοια εχω και δεν εχω παρατηρησει να μην ψηνει ομοιομορφα.
Εικόνα
Σαν αυτήν έχω 3 από εποχή 80, έχω όμως και μια παρόμοια που εχει αντίσταση και στο κάτω τμήμα περιμετρικά γύρω γύρω στο χειλος του. Και εκεί όμως δεν στάζουν λίπη στην αντίσταση γιατί είναι στη περίμετρο.
Αλουμινοχαρτο βάζω στον ηλ. φούρνο στην επανω επιφάνεια με τα μάτια γκαζιου, κάτω από αυτά και πραγματικά μετά δεν θέλει καθάρισμα...

.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#774384 Έχετε εμπειρία με ζόρια από πάνω γειτονες της πολυκατοικίας για την καπνίλα από ψησταριά υγραερίου?
Σέ όσες τέτοιες ψησταριές έχω δει δεν είναι αδιάφορος ο καπνός που βγάζουν..
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#774386
egobrain έγραψε:Έχετε εμπειρία με ζόρια από πάνω γειτονες της πολυκατοικίας για την καπνίλα από ψησταριά υγραερίου?
Σέ όσες τέτοιες ψησταριές έχω δει δεν είναι αδιάφορος ο καπνός που βγάζουν..

Βγαζουν τσικνα οχι καπνο. Το ψησιμο συνηθως κραταει 10-20 λεπτα και μετα τελος. Καμια σχεση με το καρβουνο που καπνιζει απο την στιγμη που το αναβεις μεχρι που σβηνει μονο του.

Αλλα ποτε με τον απο πανω, παντα με τον απο κατω και ελαχιστες με τον απεναντι.

Κλεινεις τα παντα για 20 λεπτα και τελος, αν ειναι δε συζητησιμος, του ζητας να σε ενημερωσει να κλεισεις και σπανοτερα κερναει και μεζε
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#774428
egobrain έγραψε:Με τον κάτω? Πάνε τα σκάγια και προς τα εκεί?

Ωπα, τωρα καταλαβα. Θες να ψησεις εσυ; :lol:

Μιλουσα για το λιβανισμα που δεχομαι απο τον απο κατω, ο οποιος εχει καρβουνου. Ευτυχως το κανει σπανια το καλοκαιρι.

Ψησε ελευθερα απλα ειδοποιησε τον γιατι μπορει να εχει ρουχα απλωμενα, κριμα να μυριζουν μετα πανσετες και λκανικα.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#774450 κι οτι δεν εβγαζαν νόημα τα πρόσωπα έτσι πως το 'γραψες :lol:

έχω 3 ορόφους από πανω και αναρωτιέμαι τι τάκλιν πέφτουν συνήθως σε όσους ψήνουν στο μπαλκόνι.
θάναι και άβολο να τρέχεις στα διαμερίσματα και να ενημερώνεις (χώρια περιπτώσεις που ο άλλος έχει όρεξη για σασιρμά)
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#774476 Συνηθως ο αμεσως απο πάνω τη τρώει αν δεν φυσάει. Εννοείται ότι αν δεις πλυμένα δε το κανεις, αλλά από εκει και περα είναι και οι άνθρωποι.

Sent from hell >