Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#767482 Η καλύτερη συνταγή για σπιτική πίτσα, κι έχω δοκιμάσει παααααρα πολλές.

https://dimitriosmakriniotis.gr/recipe- ... -peperoni/

Όσοι έφαγαν είπαν ότι τους ξύπνησαν αναμνήσεις 89s-90s με πίτσα από τον φούρνο της γειτονιάς.

Τόσο καλή ζύμη που πρώτη φορά σκέφτομαι να κάνω ποσότητα για να βάλω στην κατάψυξη.

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#768419 Dimik, μισο κιλο αλευρι+σιμιγδαλι, οποτε η ζυμη εχει φουσκωσει αρκετα. Ποσες πιτσες κανονικου μεγεθους θα βγουν λες? Να ξερω πως να τη χωρισω πριν αρχισω το ανοιγμα

Επισης, εχουμε κανα τιπ πως να βγει στρογγυλη χωρις να την πεταξω στον αερα? Θα προτιμουσα να αποφυγω αυτο μεσα στην κουζινα:

Εικόνα

πχ εδω το παληκαρι ξεκινησε ηρεμα, λεω θα χει καμια λυση, και στο τελος αρχισε τα ζογκλερικα κι αυτος :s_biggrin

Άβαταρ μέλους
By dimik
#768422 Εγώ έκανα ένα τετράγωνο ταψί αρκετά μεγάλο με τις ποσότητες της συνταγής.

Νομίζω βγαίνουν άνετα 2 στρογγυλές και παραπάνω, χωρίζεις σε μπάλες των 250-300γρ για μεσαία πίτσα.

Για άνοιγμα μπαλάκι, κάνεις γύρω γύρω το cornicione με τα δάχτυλα και μετά ξεκινάς δάχτυλα στο εσωτερικό με παράλληλο σπρώξιμο προς τα άκρα.
Το σωστό είναι χέρια ενωμένα με αντίχειρες ο ένας πάνω στον άλλο και πιέζεις με τα υπόλοιπα 8 δάχτυλα ενώ παράλληλα σπρώχνεις, όταν φτάσεις στην άκρη γυρίζεις και ξανά το ίδιο.

Εγώ μετά την πιάνω και την περίστρεφω σαν να είναι το cornicione η στεφάνη τιμονιού για να ανοίξει όσο πάει.

Τσέκαρε εδώ, πολύ ψαγμένο και στα ελληνικά

https://mypizzaproject.com/texnikes


tip αν δεις και ζορίζεται να ανοίξει η ζύμη άνοιξε την όσο πάει με φυσικό τρόπο, άφησε την 10 λεπτά να ηρεμήσει και δοκίμασε πάλι, θα εκπλαγείς πόσο πιο ελαστική θα είναι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#768441 Όσοι νομίζουμε ότι το γλυκό Μπακλαβάς έλκει την καταγωγή του από την Τουρκία πλανόμαστε πλάνη οικτρά. Πρόκειται για γνήσιο Ελληνικό έδεσμα με την ονομασία Γαστρίν ή κοπτοπλακούς γνωστό στην Κρήτη από την Μινωική εποχή. (3000 π.Χ. έως 1450 π.Χ).Την συνταγή παρασκευής του γνώριζε ο αρχαίος συγγραφέας γαστρονομίας Χρύσιππος ο Τυανεύς, την ποία διέσωσε ο Αθήναιος στο μνημειώδες έργο του «Δειπνοσοφισταί» (ΙΔ, 647-648), όπου διαβάζουμε: «…λέει (ο Χρύσιππος) πώς στην Κρήτη κατασκευάζουν ένα είδος γλυκιάς πίτας που ονομάζεται γάστριν.Γίνεται δε ως εξής: Πάρε αφράτα καρύδια της Θάσου, φουντούκια του Πόντου και αμύγδαλα και μαζί με τα σπόρια μαύρης παπαρούνας, καβούρδισέ τα και πρόσεχε τα να μην καούν. Βάλε τα σε καθαρό γουδί και κοπάνισέ τα καλά· ανακάτεψε μέσα τα φρούτα και ζύμωσέ τα με βρασμένο μέλι. Βάλε αρκετό πιπέρι και ανακάτεψέ τα να ομογενοποιηθούν. Το μίγμα γίνεται μαύρο λόγω της μαύρης παπαρούνας.Άπλωσέ το και κάνε το τετράγωνο. Έπειτα τρίψε λευκό σουσάμι και κοπάνισέ το να γίνει πολτός· ζύμωσέ το με βρασμένο μέλι. Άνοιξε δύο φύλλα και βάλε το ένα κάτω και το άλλο πάνω με το μίγμα στη μέση, έτσι που να έχει τοποθετηθεί κατά τρόπο συμμετρικό. Αυτά λέει ο σοφός και ειδικός στη ζαχαροπλαστική Χρύσιππος».
Από την αρχαία Ελλάδα το παραδοσιακό μας γλυκό Γαστρίν ή κοπτοπλακούς πέρασε στην Ρώμη, από την Ρώμη στο Βυζάντιο απ’ όπου το έμαθαν και οι Τούρκοι όταν κατέλαβαν την Κωνσταντινούπολη. Ακολούθως ξανα επανήλθε στην κυρίως Ελλάδα με το όνομα μπακλαβάς!

https://arxaia-ellinika.blogspot.com/20 ... &fs=e&s=cl
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#770221 Δοκιμάζω την ηλεκτρική ψησταριά που είχε το lidl τις προάλλες, έκανε μισή ώρα για μια σειρά σουβλάκια.
Μου φάνηκε αργή αλλά δεν έχω εμπειρία από ηλεκτρικές. Είναι αναμενόμενη η ώρα για τέτοια συσκευή?
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#770225
egobrain έγραψε:Δοκιμάζω την ηλεκτρική ψησταριά που είχε το lidl τις προάλλες, έκανε μισή ώρα για μια σειρά σουβλάκια.
Μου φάνηκε αργή αλλά δεν έχω εμπειρία από ηλεκτρικές. Είναι αναμενόμενη η ώρα για τέτοια συσκευή?


Είναι οκ. Έχω αντίστοιχη με περισσότερα Watts, ίδιο χρόνο κάνει. Το "πρόβλημα" είναι ότι οι αντιστάσεις δεν διατηρούν υψηλή και σταθερή θερμοκρασία.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#770248 Ηλεκτρική ψησταριά μόνο τέτοια, την έμαθα από την πεθερά μου η οποία κάνει καταπληκτικά μπιφτέκια εκεί και ο πεθερός φτιάχνει μέχρι και αρνίσια παϊδάκια στο μπαλκόνι, επίσης πολύ καλή για ψάρι. Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#770260 ή αλλιως πας αγοραζεις κατι σαν τη ψησταρια του egobrain και εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ

Chris έγραψε:Οχι ρε παιδια. Χιλιες φορες να παρετε ενα γκαζακι μεγαλου μεγεθους και να πεταξετε ενα τηγανι πανω



Αυτα ειναι για Οφηλιες. :s_coffee

Αμα δεν παρεις το τσεκουρι, να πα να ριξεις κατω κανα πλατανο, να φτιαξεις τζαμαλα και να πεταξεις πανω κανα ψτο καλυτερα τραβα πιες κανα σμουθι απο τα Λιντλ. :s_empathy

Tα εκανε και ο Ηταφι παλιοτερα, πριν αποκτησει κουλτπουστεψει.

Χικ
Άβαταρ μέλους
By Red Garland
#770262 τα ξύγκια που πέφτουν στην αντίσταση της ηλεκτρικής δεν την κάνουν πιο πολύ τρίψε-τρίψε σε κάτι που (μάλλον) δεν βγαίνει?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#770263 Oχι.

Δεν ασχολεισαι με τα λιπια σε αντισταση, αν δεν προλαβουν να καουν ( που θα καουν) θα εξαφανιστυν την επομενη φορα. Ειναι οπως με τις σχαρες που μερικες κοπελες βαζουν στο πλυντηριο πιατων . :s_sarcastic