Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#761193 Bρίσκω νοσταλγικούς ή υπεραισιόδοξους όσους θυμούνται, ή πιστεύουν αντίστοιχα, ότι κάποτε υπήρχε μη ανοχή/αντίδραση στις αντικοινωνικές συμπεριφορές στη χώρα των ΕΛ. Χλωμό έως αναιμικό να έγινε σε συνθήκες πόλης ή σχετικής πυκνής συνύπαρξης σε άλλους χώρους. Αποφυγή και απεμπλοκή με κάθε κόστος = καλύτερη, και μάλλον μόνη, λύση.

Τα παραπάνω επιβεβαίωσα στου χουργιό στήνοντας παρατηρητήριο αντικοινωνικών παcχαλινών - εκδρομικών συμπεριφορών.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#761195
diplomat έγραψε:Bρίσκω νοσταλγικούς ή υπεραισιόδοξους όσους θυμούνται, ή πιστεύουν αντίστοιχα, ότι κάποτε υπήρχε μη ανοχή/αντίδραση στις αντικοινωνικές συμπεριφορές στη χώρα των ΕΛ. Χλωμό έως αναιμικό να έγινε σε συνθήκες πόλης ή σχετικής πυκνής συνύπαρξης σε άλλους χώρους. Αποφυγή και απεμπλοκή με κάθε κόστος = καλύτερη, και μάλλον μόνη, λύση.

Τα παραπάνω επιβεβαίωσα στου χουργιό στήνοντας παρατηρητήριο αντικοινωνικών παcχαλινών - εκδρομικών συμπεριφορών.

Εξαρταται ποσο χρονων εισαι. Αν εισαι γυρω στα 30 λογικο να μην θυμασαι.

Τον νομο 4.000 τον εχεις ακουστα; Ψηφιστηκε το 58 και ηταν σε ισχυ μεχρι το 83, αφορουσε δε τους τεντιμποιδες :lol: :lol: :lol: και φυσικα η κυρια εφαρμογη τους ηταν στι μεγαλες πολεις με διαπομπευση και κουρεμα με την ψιλη , εν χρω οπως λεγοταν. :lol: :lol:

Ακομα θυμαμαι μια θεια εξω απο τον Θαναση στο Μοναστηρακι οταν γυρω στο 85 σταυροκοπιοταν που με ειδε να τρωω διπιτο μεγαλοβδομαδιατικα :lol: :lol: ( εφηβικη επαναστατικοτητα :inlove: )

Οπως θυμαμαι και κλειστα ολα τα γυραδικα Μεγαλη Παρασκευη.


Αλλα ναι, μετα το 95 -2000 η ανοχη, καλυτερα αδιαφορια, κυριαρχησε στις πολεις.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#761198 Αν θέλουμε να λεγόμαστε πολυπολιτισμική χώρα, ή έστω πρωτεύουσα, θα πρέπει να μη μας ενοχλούν τέτοιες συμπεριφορές. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει, αρκεί να μην μπαίνει στα όρια του αλλουνού

Η παραπάνω συζήτηση μου φέρνει στο μυαλό κάτι βλάχους στην Αθήνα που λένε "πάρ'το σκυλί από την αυλή μου" όπου αυλή είναι το πεζοδρόμιο :dizzy:

Φτάνει το οφ τόπικ. Φάτε κάτι να στανιάρετε :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#761199 Ο βλάχος είναι κακός με τα σκυλιά, γιατί οι ιδιοκτήτες πολλών σκύλων είναι τρισχειρότεροι βρωμιάρηδες και επιτρέπουν στα κατοικίδιά τους να βρωμίζουν παντού και δεν καθαρίζουν. Θέλουμε πολύ δρόμο μέχρι να γίνουμε κάπως πολιτισμένοι...
Όταν βλέπεις ιδιοκτήτη σκύλου, να τον έχει χωρίς λουρί, δίπλα (ή κάποιες φορές και μέσα) σε παιδική χαρά, και να μην καθαρίζει τις ακαθαρσίες του, τι περιμένεις;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#761200
NickTG έγραψε:
Καμία επαφή βέβαια το πιάνω 4 καρέκλες στο μετρό με το τρώω και τσουγκρίζω ποτήρια όταν περνάει ο επιτάφιος από έξω.


Ακριβώς αυτό.


Dimitris_P έγραψε:Αν θέλουμε να λεγόμαστε πολυπολιτισμική χώρα, ή έστω πρωτεύουσα, θα πρέπει να μη μας ενοχλούν τέτοιες συμπεριφορές. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει, αρκεί να μην μπαίνει στα όρια του αλλουνού


Σωστό.

Αν το όριο του άλλου όμως είναι και το τι θα φάω εγώ σήμερα, και μάλιστα το θεωρεί και ότι τον προσβάλω αν φάω πχ μπριζολίδια ενώ αυτός θεωρεί πως δεν πρέπει σήμερα, ε...
Άβαταρ μέλους
By skous
#761220 Ρε Μαρκο, υπαρχουν καποια πραγματα που λέγονται ηθη και εθιμα σε καθε λαο.

Αυτα καλο ειναι να τα σεβομαστε και να μην προκαλούμε. Δεν ειναι υποχρεωτικό (ευτυχως!) να τα ακολουθείς, αλλά το να εισαι προκλητικος ειναι λάθος.

Στην Ελλαδα πχ ειναι ο επιταφειος, το ραμαζανι ΔΕΝ ειναι (για να απαντησω και στο Χαι).

Λοιπον οταν ειναι μεγαλη παρασκευή, καλό ειναι να φας ΟΤΙ θελεις αλλα να μην βροντοφωνάζεις «κοιταξτε τι γαματος ειμαι και τρωω μπριζολίδια». Το τελευταιο ενοχλεί, το πρωτο όχι (και κανεις δεν θα σε ρωτησει ή θα σου επιβάλει τι να φας). Το τελευταιο είναι αυτό που προκαλεί, το πρώτο όχι.

Δεν θελεις να ακολουθησεις το έθιμο; Με γεια σου με χαρά σου! Και εγω κατι λουκανικα με γεμιση λιαρτη ντομάτα χτύπησα, αλλα δεν βγηκα να το πω στα καναλια!


< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#761221
skous έγραψε:Ρε Μαρκο, υπαρχουν καποια πραγματα που λέγονται ηθη και εθιμα σε καθε λαο.

Αυτα καλο ειναι να τα σεβομαστε και να μην προκαλούμε. Δεν ειναι υποχρεωτικό (ευτυχως!) να τα ακολουθείς, αλλά το να εισαι προκλητικος ειναι λάθος.

Στην Ελλαδα πχ ειναι ο επιταφειος, το ραμαζανι ΔΕΝ ειναι (για να απαντησω και στο Χαι).

Λοιπον οταν ειναι μεγαλη παρασκευή, καλό ειναι να φας ΟΤΙ θελεις αλλα να μην βροντοφωνάζεις «κοιταξτε τι γαματος ειμαι και τρωω μπριζολίδια». Το τελευταιο ενοχλεί, το πρωτο όχι (και κανεις δεν θα σε ρωτησει ή θα σου επιβάλει τι να φας). Το τελευταιο είναι αυτό που προκαλεί, το πρώτο όχι.

Δεν θελεις να ακολουθησεις το έθιμο; Με γεια σου με χαρά σου! Και εγω κατι λουκανικα με γεμιση λιαρτη ντομάτα χτύπησα, αλλα δεν βγηκα να το πω στα καναλια!


< >



Εικόνα

:eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat: :eat:

βλεπω βεβαια και κατι παρταλια, πχ

Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα

inb4 nikopappas backinmydayssss :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#761224
skous έγραψε:Ρε Μαρκο, υπαρχουν καποια πραγματα που λέγονται ηθη και εθιμα σε καθε λαο.

Αυτα καλο ειναι να τα σεβομαστε και να μην προκαλούμε.


Γενικά όχι.
Δεν είναι εξ'ορισμού καλό.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#761228
skous έγραψε:Και εγω κατι λουκανικα με γεμιση λιαρτη ντομάτα χτύπησα, αλλα δεν βγηκα να το πω στα καναλια!


< >


Εσένα δεν θα μπορούσε να σου αρέσει κάτι άλλο πέρα από γεμιστά λουκάνικα
Άβαταρ μέλους
By skous
#761236
Giuseppe Busso έγραψε:
skous έγραψε:Και εγω κατι λουκανικα με γεμιση λιαρτη ντομάτα χτύπησα, αλλα δεν βγηκα να το πω στα καναλια!


< >


Εσένα δεν θα μπορούσε να σου αρέσει κάτι άλλο πέρα από γεμιστά λουκάνικα
Το να το ακουω απο αυτον που τρελενεται για λουκανικο με φλεβα, το λές και κοπλιμέντο :) χαχαχαχαχα


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#761262
skous έγραψε:Ρε Μαρκο, υπαρχουν καποια πραγματα που λέγονται ηθη και εθιμα σε καθε λαο.

< >


Κάποτε ήταν έθιμο το να απλώνουν το λευκό σεντόνι με τον κόκκινο λεκέ μετά την πρώτη νύχτα του γάμου, σε κάποια μέρη είναι έθιμο ακόμα και σήμερα η βεντέτα, κτλ...

Το BBQ την Μ. Παρασκευή δεν προκαλεί κανέναν που δεν ΘΕΛΕΙ να προκληθεί.
Άβαταρ μέλους
By skous
#761285 Την κολοκυθιά παίζουμε;

Το ΒΒQ Μ. Παρασκευή δεν προκαλεί, το να το διατυμπανίζεις και να καλείς σε ανοιχτή πρόσκληση προκαλεί. Εγώ απλά θα πώ ότι αυτοί που το κάνουν είναι στην καλύτερη κομπλεξάρες και ζώα και εννοείται καραγκιοζάκια που το κάνουν για χαβαλέ, αλλά ας το κάνουν αν θέλουν. Τον χαρακτηρισμό δεν θα τον αποφύγουν, διότι τον επιδιώκουν.

Αν επιμένεις ΟΚ, δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Άβαταρ μέλους
By skous
#761352
georgetz έγραψε:η βεντέτα δεν είναι έθιμο :vava:
Ουτε τα δυναμιτάκια :) φαγαν μερικοί κατι ωραία μπινελικια πασχαλιατικα….

Μερικοι χάσανε και δακτυλακια/χεράκια, δεν πειράζει, θα παρουν επιδομα αναπηρίας, σε καλό τους βγήκε :)


< >