Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#687165 Σε επαγγελματικές κουζίνες παίζουν κι άλλες τεχνικές όπως sous vide.

Έχεις έτοιμα κομμάτια κρέατος ψημένα με sous vide στην κατάλληλη θερμοκρασία και όταν το ζητήσει ο πελάτης το ρίχνεις στην φωτια για χρώμα και τρώει την καλύτερη μπριζόλα της ζωής του ψημένη ακριβώς όπως πρέπει.

Μακράν γρηγορότερη και τυποποιημένη διαδικασία την ώρα που σκάνε παραγγελίες συνέχεια από το να είσαι πάνω από 10 μπριζόλες και να προσπαθείς να υπολογίσεις το ψήσιμο τους.

2-3 λεπτά ψήσιμο, 5-10 λεπτα ξεκουραση κι έφυγε για το τραπέζι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#687274 Πήρα 2 κομμάτια Οσομπουκο. Τα βάζω slow cooker; Κατά προτίμηση συνοδεία λαχανικών
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#687297 Εχω βρει ενα καπνιστο ψαρονεφρι στα λιντλ και το εχω ξεφτιλισει. Πολυ του γουστου μου. Σχετικα πικαντικο και ζουμερο. Οτι πρεπει για μεζεδακι με πιοτο (μαζι με διαφορα αλλα μπινελικια βεβαιως βεβαιως).

Το ψαρονεφρι ειναι ενα κρεας που επισης λιγες φορες εχω πει "τελειο".Ειτε εξω που το εχω παραγγειλει ειτε στο σπιτι. Στη θεωρια λενε οτι θελει να το βαλεις σε πολυ ζεστο τηγανι (γκαζι παλι η καλυτερη λυση?) για πολυ λιγη ωρα την καθε πλευρα. Στην πραξη ομως σπανια μου τυχαινει να ειναι πολυ ζουμερο και να λιωνει στο στομα χωρις να φαινεται το αιμα (χωρις δηλαδη να ειναι rare που λεμε και στο χωριο μου).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#687298
Dimitris_P έγραψε:Πήρα 2 κομμάτια Οσομπουκο. Τα βάζω slow cooker; Κατά προτίμηση συνοδεία λαχανικών


Κάνε μια ωραιότατη κρεατόσουπα βρε άνθρωπε να ζεστάνεις τα σωθικά σου.

Πριν καραντινιαστούμε είχα βρεθεί στη Βουδαπέστη.
3 φορές έφαγα γκούλας. :inlove:
Απλά το αναφέρω με αφορμή τη σούπα
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#687306
Dimitris_P έγραψε:Πήρα 2 κομμάτια Οσομπουκο. Τα βάζω slow cooker; Κατά προτίμηση συνοδεία λαχανικών


Φτιάξε μπορς, ρώσικη σούπα με λαχανικά :s_yummy :eat:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#687313 Χθές βρήκα στη Λαϊκή γλώσσες. Διάβασα τον Carouso και ακολούθησα τη συνταγή για μενιέ. Έχω βούτυρο clarifie από τους κουραμπιεδες, και βγήκαν απίστευτες. Την άλλη βδομάδα πάλι θα το επαναλάβω, έστω και με κατεψυγμένες αν δεν βρω μεγσλουτσικες στη Λαϊκή. Ήταν και αυγομενες,,!!!?. Το τηγάνισμα τελικά δεν μύρισε με το βούτυρο, και τον απορροφητήρα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#687733 Πήρα από το Λιδλ εχθές μια Blanck angus top sirloin και μια Rib Eye Αργεντινής. Για να δούμε :eat:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#688194 Μου στέλνει ένα φιλαράκι (πολύ καλό παιδί, με έχει βοηθήσει και με τις κωδικοποιήσεις στο αμάξι) και μου λέει ρε συ, είχα δει ότι είχες φτιάξει ένα rib-eye.

Πήρα και εγώ. Πως το ψήνω; με ρωτάει.


Βλέπω το παρακάτω και του λέω ότι είναι μια χαρά κομμάτι. Με το ενδομυϊκό του λίπος και σωστό πάχος
Εικόνα

Εικόνα


Αλλά πριν προλάβω σχεδόν να πω, ήταν έτοιμος εκείνος και μου λέει "τώρα τα πέταξα", εννοώντας στη φωτιά.
Και μετά από λίγο μου στέλνει φωτογραφίες.

Εικόνα

Εικόνα

:lipsealed: :lipsealed: :lipsealed: :lipsealed:

Τι κάνεις ρε εγκληματία; του λέω


Και ακολουθεί και το αποτέλεσμα. Ανοίγετε με κάθε επιφύλαξη

Εικόνα


Εικόνα

:( :( :( :(
Άβαταρ μέλους
By g8777
#688205 Πες του φίλου σου ότι άντρες σαν αυτόν σπανίζουν τήν σήμερον ημέρα, άνετα του στηνεσαι για ένα μανίκι.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#688214 Αν και χοντρούτσικη καλά την έψησε.
Έτσι μου αρέσει και εμένα.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#688292 "Ελαφρώς" :lol:
Εντωμεταξύ, αποκτούν και μια απαίσια βαριά μυρωδιά όταν παραψήνονται έτσι.


Εικόνα
Εικόνα
Ο,τι μπορεί να καταφέρει κανείς με σχαροτηγανο