Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#725736 Είχα και δυο αναφορές από φίλους που δεν τους λες πιστούς, στους οποίους άρεσε ως δραματική βιογραφία και ως ερμηνεία (Σερβετάλη). Μου ανέφεραν αμφότεροι ότι η χρήση εγγλέζικων ήταν το μεγαλύτερο fail της ταινίας.
Χωρίς να την έχω δει (ακόμα), το ειρωνικό στυλάκι μερικών σινε-κριτικών είναι αποκαλυπτικό για το ότι δεν κριτίκαραν την ταινία καθ' αυτή, άλλα τους πείραξαν μάλλον (το πολύ βούτυρο στο ποπ κορν, οι ληγμένες λεμονάδες, ποιος ξέρει :lol: )
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#725956
Anonymous Founder έγραψε:Εντυπωσιακό το γεγονός πως το κοινό έχει διαφορετική άποψη. Υποθέτω γιατί δεν είναι ακριβώς σινεφίλ αλλά περισσότερο πιστοί.

Σωστό! Το έγραψα και παραπάνω στην κριτική μου ότι η ταινία έχει αυτόν τον σκοπό, γι αυτό και η μονή Βατοπαιδίου και ο αγαπητός Εφραίμ την χρηματοδότησε.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#726255

< Note >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#729252 Αυτό το Ronin όσες φορές και να το δω δεν το βαριέμαι! Aπό τις καλύτερες ταινίες με καταδίωξη που έχω δει. :thumbsup:
Για την ακρίβεια, έχω την αίσθηση πως τις καλύτερες σκηνές με καταδίωξη τις κάνουν οι Γάλλοι!

Τα χρόνια που δεν υπήρχε Youtube και gymkhana, σπάνια έβλεπες σκηνές όπως αυτή με την BMW και το 406.

ΥΓ. Τώρα είδα ότι υπάρχει και behind the scenes
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#729264 Ταινιάρα το Ronin. Από τις αγαπημένες μου μαζί με το ακόμη καλύτερο "Leon, the proffesional".

Χθες είδαμε το Thunderball του 007. Εγώ για υπενθύμιση και η Λεόναινα γιατί θέλει να έχει δει όλες τις ταινίες του πράκτορα.

Ταινιάρα, πολύ μπροστά από την εποχή της. Μαρτυρά πράγματα που βλέπουμε μόλις σήμερα και ακόμη μας φαίνονται περίεργα αλλά στην ταινία έχουμε έτος 1965. Μιλάμε για 56 χρόνια πριν. Άλλη μια απόδειξη ότι ο Κινηματογράφος είναι η κυριότερη πηγή ώστε να κυκλοφορήσει στην "πιάτσα" ήπια η οποιαδήποτε πληροφορία ή εξέλιξη στον κόσμο πρώιμα σαν εικόνα και να βοηθηθεί ώστε να την αποδεχτούμε ηπιότερα συγκριτικά με το "ακαριαίο".

Ενδεχομένως ο Ίαν Φλέμινγκ να μετενσαρκώνει και τους ήρωες των βιβλίων του Όργουελ στον 007...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#729266
Giuseppe Busso έγραψε:Άλλη μια απόδειξη ότι ο Κινηματογράφος είναι η κυριότερη πηγή ώστε να κυκλοφορήσει στην "πιάτσα" ήπια η οποιαδήποτε πληροφορία ή εξέλιξη στον κόσμο πρώιμα σαν εικόνα και να βοηθηθεί ώστε να την αποδεχτούμε ηπιότερα συγκριτικά με το "ακαριαίο".

Ενδεχομένως ο Ίαν Φλέμινγκ να μετενσαρκώνει και τους ήρωες των βιβλίων του Όργουελ στον 007...
:s_yes
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#729272 Μιας και μιλάμε για 007

Είδα την Πέμπτη το no time to die.

Δεν ξέρω αν περίμενα κάτι καλύτερο για κλείσιμο του daniel craig universe αλλά δεν ήταν άσχημη. Θα μπορούσε να κοπεί ένα καλό μισάωρο αν δεν ήταν τόσο συναισθηματική σε κάποια σημεία.
Ανησυχητικο πόσο μέσα στην εποχή έπεσε το στορι, αν σκεφτεί κανείς ότι η ταινία είχε γυριστεί πριν ξεσπάσει ο κορωνοϊος (θα καταλάβετε το γιατί μόλις τη δείτε).

(Έχω κάνει ήδη follow την Ana de Armas).

ΥΓ. Το τραγούδι των τίτλων αρχής του thunderball γαμεί.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#729681 Eγώ απ την άλλη απορώ που δε μας εχει ενημερώσει ο ασιμωφ ακομα για την Benedetta

https://www.youtube.com/watch?v=n-31QJXV3iA

Verhoeven check
Καλόγριες Τσεκ
Γαλλικά Τσεκ
Patakia τσεκ

:s_bye
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#730047 Πωπω σήμερα διάβασα ότι συμπληρωνονται 20 χρόνια από τον πρώτο Άρχοντα
Feeling old yet?

Σαν χθες θυμάμαι να είμαι Αγγλία τότε και με την κωλογραμμη της NTL να προσπαθώ να το βρω σε κόμβους του DC++

Και μετά να το βλέπω στο σινεμά και να φεύγω εκστασιασμενος. Λίγες ταινίες το έχουν επιτύχει αυτό. Να χαθείς εντελώς μέσα τους

https://youtu.be/aStYWD25fAQ

Για όλους εμάς τους Τολκιενικους ήταν κάτι απίστευτο. Πότε δεν φανταζόμουν ότι θα μπορούσε κάποιος να το γυρίσει ταινία
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#730160
Focusman91 έγραψε:Μιας και μιλάμε για 007

Είδα την Πέμπτη το no time to die.



< Note 8 >

Κάθε φορά που βγαίνει καινούρια ταινία Bond είμαι σίγουρος ότι ο τίτλος της έχει ξαναχρησιμοποιηθεί αλλά φευ :lol:
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#731388 οι περισσότερες ταινίες του κυρίου Βιλνέβ είναι αξιοπρόσεκτες, θα το δώ και εγώ κ ας μην είμαι του Dune lore γνώστης :lol: