Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#724799
Asimov έγραψε:
St.Devote έγραψε:Οh Scarlet my Scarlet ...

Σήμερα Matchpoint στην ΕΡΤ 1 ... 10:00 μμ


Το όντως περίφημο Matchpoint είναι ένα σπάνιο παράδειγμα έργου του οποίου ο δημιουργός διασκευάζει τον εαυτό του : η πρώτη φορά που ο Άλεν έκανε αυτήν την ταινία ήταν το.... 1989 με το Crimes & misdemeanors, IMHO την καλύτερη στιγμή της τεράστιας καριέρας του.
Αριστούργημα, ένα από τα σπουδαιότερα φιλμ που γυρίστηκαν ποτέ.

Δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο σας άρεσε τόσο η ταινία αυτή. Και βέβαια ήταν μια χαρά ταινία, αλλά όλο αυτό το πράγμα δεν το πιάνω περί σημαντικότητας κλπ.
Σίγουρα όχι ένα από τα σημαντικότερα που γυρίστηκαν ποτέ. Τι το μοναδικό έχει;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#724800 Για το matchpoint λες ή για το crimes and misdemeanors?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#724804 Το ενδιαφέρον που έχει το Two days in the valley, ακριβώς όμως.

Ποιός Γούντι και ποιός Γκάρλαντ τώρα. Το γεροντοκιναιδο; :s_sarcastic

Και δεν βάζω κάνα Grannypie να περάσει και δημιουργικά ο χρονος μας. ΜΊΛΑ Καμπάλα. :x

Τουλάχιστον ο Χίτσκοκ και ο Μπουνιουέλ έχουν γυρίσει και κανονικό πορνό, τον άλλον δεν τον άφηνε το τρομπόνιτιδιαολοκακοποιούσε . :s_hang
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#724813
Asimov έγραψε:Για το matchpoint λες ή για το crimes and misdemeanors?

Το matchpoint. To άλλο μάλλον δεν το έχω δει. Μ'αρέσει κι εμένα ο Woody Allen, αλλά νομίζω πως καμία ταινία του δεν με έκανε να πω "αριστούργημα".
Σίγουρα στο Matchpoint πέρασα πολύ ευχάριστα, αλλά μέχρις εκεί.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#724820
Anonymous Founder έγραψε:
Asimov έγραψε:Για το matchpoint λες ή για το crimes and misdemeanors?

Το matchpoint. To άλλο μάλλον δεν το έχω δει. Μ'αρέσει κι εμένα ο Woody Allen, αλλά νομίζω πως καμία ταινία του δεν με έκανε να πω "αριστούργημα".
Σίγουρα στο Matchpoint πέρασα πολύ ευχάριστα, αλλά μέχρις εκεί.
Το άλλο είναι το αριστούργημα. Να το δεις.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#724883
Geralt έγραψε:Εντελώς τυχαία είδα σήμερα τον Ξεχωριστό Γουιλ Χαντινγκ και για μια ακόμη φορά εμπεδώσα ότι ο μονόλογος του συγχωρεμενου Γουίλιαμς στην λίμνη είναι ίσως ο καλύτερος μονόλογος του σινεμά
Τι φοβερή ερμηνεία!
Your move champ


Το είχα αντιπαραβάλει με το μονολογικο ξέσπασμα στο τέλος του pacino στο άρωμα γυναίκας. Μόνο που ο Williams απαγγέλει αντί να "πυροβολαει"
Άβαταρ μέλους
By Chris
#724912
JimClark έγραψε:
Geralt έγραψε:Εντελώς τυχαία είδα σήμερα τον Ξεχωριστό Γουιλ Χαντινγκ και για μια ακόμη φορά εμπεδώσα ότι ο μονόλογος του συγχωρεμενου Γουίλιαμς στην λίμνη είναι ίσως ο καλύτερος μονόλογος του σινεμά
Τι φοβερή ερμηνεία!
Your move champ


Το είχα αντιπαραβάλει με το μονολογικο ξέσπασμα στο τέλος του pacino στο άρωμα γυναίκας. Μόνο που ο Williams απαγγέλει αντί να "πυροβολαει"


Τι συγκρινετε τωρα μωρε. Εδω μιλαμε για κεκεδισμα γουντι αλλεν, παγκοσμια κλαση, τριβει χερια σαν χαμστερ, κοιταει σα χανος τις πρωταγωνιστριες και ξερογλυφεται η βρωμερη σκουληκαντερα, ποιος πατσινο, ποιος γουιλιαμς. Δεν τους βλεπει καν :s_biggrin

Edit the fisher king εχεις δει jimclark?
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#724922 Ε ναι. Δεν έχω αφήσει ταινία για ταινία εκείνης της εποχής
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#725199
Anonymous Founder έγραψε:Το matchpoint. To άλλο μάλλον δεν το έχω δει. Μ'αρέσει κι εμένα ο Woody Allen, αλλά νομίζω πως καμία ταινία του δεν με έκανε να πω "αριστούργημα".
Σίγουρα στο Matchpoint πέρασα πολύ ευχάριστα, αλλά μέχρις εκεί.


Είναι μια πολύ καλή ταινία ( ΙΜΟ ) που έχει μια πολύ πολύ όμορφή γυναίκα ( ΙΜΟ ) στη καλύτερη ( ΙΜΟ ) φάση της ( και δεν μιλάω "παικτικά" )

Επίσης το τεχνασμα με το δακτυλίδι ( το net του Matchpoint ) πρέπει να είναι από τα καλύτερες σεναριακές επιλογές που έχω δει ( μαζί με εκείνο το "χουπ" που κάνει η πέτρα όταν τρυπάει την αφίσα της Gilda στον τοίχο του "εκείνου" του κελιου )

H Scarlet του Matchpoint και του Lost in Translation είναι ( ΙΜΟ ) στο τοπ - 10 γυναικίας παρουσίας σε ταινία. ( γράφω πιο πολύ ως μουν@κιας πάρα ως λάτρης του κινηματογράφου ).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#725356 Man of God

Ένας εξαιρετικός Σερβετάλης σε μια προσωποκεντρική βιογραφία ενός ανθρώπου που η ΕΚΚΛΗΣΙΑ αναγνώρισε πολύ μετά ως Άγιο, αλλά μέχρι τότε πολέμησε σφόδρα. Σχεδόν ταπείνωσε.
Ο Άγιος Νεκτάριος δείχνει σε όλους μας ότι η Ελληνική Εκκλησία, δύναται να μην είναι Εκκλησία ΑΕ, όπως πολλοί υποτιμητικά την αναφέρουν. Όπως έδειξε ο Άγιος Νεκτάριος, δεν είναι όλοι έτσι.
Ένα ρεσιτάλ πίστης, σχεδόν εξωπραγματικής θα έλεγα.
Άβαταρ μέλους
By St.Devote
#725399 Την ταινία δεν την έχω δεί , θα ήθελα όμως να πω πως διαβάζω ΚΑΙ εντελώς ανάποδες κριτικές .

https://www.moviesltd.gr/2021/08/man-of-god-review.html ---> 2 / 10

https://freecinema.gr/movies/man-of-god/ ---> 0,5 / 5

https://www.athinorama.gr/cinema/movie/ ... 72125.html ---> 1 / 5

https://flix.gr/cinema/man-of-god-review.html ---> 1,5 / 5
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#725552 Εντυπωσιακό το γεγονός πως το κοινό έχει διαφορετική άποψη. Υποθέτω γιατί δεν είναι ακριβώς σινεφίλ αλλά περισσότερο πιστοί.