Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#735272
KiloMeater έγραψε:το Dune φοβερο.... καιρό ειχα να δω μια σοβαρη SciFi ταινία...
ξαναγυρισα να διαβαζω τα βιβλία , ειχα μείνει στο 3ο κάπου...

Σταμάτα το ΤΩΡΑ. Τα 4-6 δεν αξίζουν ούτε το χαρτί που είναι τυπωμένα.

Η ταινία είναι απείρως ανώτερη των προσδοκιών. Δεν ξέρω πως μπορεί να την είδε κάποιος που δεν έχει διαβάσει το/τα βιβλίο/α αλλά έδωσε αυτό ακριβώς που δίνει το βιβλίο, καμία σχέση με την κουράδα του Λιντς.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#735316
Corto Maltese έγραψε:
KiloMeater έγραψε:το Dune φοβερο.... καιρό ειχα να δω μια σοβαρη SciFi ταινία...
ξαναγυρισα να διαβαζω τα βιβλία , ειχα μείνει στο 3ο κάπου...

Σταμάτα το ΤΩΡΑ. Τα 4-6 δεν αξίζουν ούτε το χαρτί που είναι τυπωμένα.

Η ταινία είναι απείρως ανώτερη των προσδοκιών. Δεν ξέρω πως μπορεί να την είδε κάποιος που δεν έχει διαβάσει το/τα βιβλίο/α αλλά έδωσε αυτό ακριβώς που δίνει το βιβλίο, καμία σχέση με την κουράδα του Λιντς.
Αυτό ακριβώς.
Άβαταρ μέλους
By alex
#735335 εγω το παρατησα στη μεση..ασε που ποτε δεν ημουν φαν των σκαθαριων..περισοτερο μου αρεσε η ταινια London Town 2016 που ειχε αναφορα στους φοβερους the clash - joe strumer και εκεινη την εποχη. https://www.imdb.com/video/vi3651909145 ... t_pr_ov_vi
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#735442
Corto Maltese έγραψε:Η ταινία είναι απείρως ανώτερη των προσδοκιών. Δεν ξέρω πως μπορεί να την είδε κάποιος που δεν έχει διαβάσει το/τα βιβλίο/α αλλά έδωσε αυτό ακριβώς που δίνει το βιβλίο, καμία σχέση με την κουράδα του Λιντς.

Αλίμονο αν η ταινία απευθυνόταν μόνο σε όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία! Θα ήταν σίγουρη χασούρα για τους δημιουργούς της.
Εγώ την απόλαυσα, κάθε λεπτό και κάθε σκηνή. Δεν είχα διαβάσει τίποτα, δεν ήξερα καν τι σημαίνει dune πριν πάω στο σινεμά. Πήγα σαν μεγάλος fan του Villeneuve και επέστρεψα γοητευμένος. Εύκολα μπήκα στον μύθο, άλλωστε είναι πολύ basic σαν ιστορία, η πάλη φυλών, η αναμονή γενεών για έναν εκλεκτό, η επιβίωση, κλπ. Θα μπορούσε να διαδραματίζεται στη βαθιά αρχαιότητα, στην παλαιά Διαθήκη ή στο σήμερα. Απλά έχει και διαστημόπλοια, κλάιν :s_biggrin
Παρότι 2,5 ώρες και ωραία αργά πλάνα σε πρόσωπα και τοπία, μου φάνηκε ένα κλικ πιο γρήγορη η εξέλιξη απ' όσο θα ήθελα. Θα της ταίριαζε δηλ ένα 3ωρο χωρίς έξτρα πλοκή.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#735443
Asimov έγραψε:Πάντως άλλο πράγμα η μουσική (και οι μουσικοί) κι άλλο η ταινία.
Το πρώτο μπορεί να είναι περίφημο, ενώ το δεύτερο μέτριο.
Στην περίπτωσή μας είναι μια επίπεδη, συμβατική και διεκπεραιωτική ταινία για έναν καταπληκτικό, μη συμβατικό μουσικό.
To "8 mile" που αναφέρθηκε, χωρίς να είναι κάνα αριστούργημα, είναι μια πολύ καλύτερη ταινία.


Great Balls of Fire, ελληνιστί Jerry Lee Lewis, ο θρύλος του ροκ.Ταινία του 1989
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#735451 Ναι. Μυρίζει λίγο ναφθαλίνη τώρα πια, αλλά τότε ήταν καλή
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#735492
JarnoT έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:Η ταινία είναι απείρως ανώτερη των προσδοκιών. Δεν ξέρω πως μπορεί να την είδε κάποιος που δεν έχει διαβάσει το/τα βιβλίο/α αλλά έδωσε αυτό ακριβώς που δίνει το βιβλίο, καμία σχέση με την κουράδα του Λιντς.

Αλίμονο αν η ταινία απευθυνόταν μόνο σε όσους έχουν διαβάσει τα βιβλία! Θα ήταν σίγουρη χασούρα για τους δημιουργούς της.
Εγώ την απόλαυσα, κάθε λεπτό και κάθε σκηνή. Δεν είχα διαβάσει τίποτα, δεν ήξερα καν τι σημαίνει dune πριν πάω στο σινεμά. Πήγα σαν μεγάλος fan του Villeneuve και επέστρεψα γοητευμένος. Εύκολα μπήκα στον μύθο, άλλωστε είναι πολύ basic σαν ιστορία, η πάλη φυλών, η αναμονή γενεών για έναν εκλεκτό, η επιβίωση, κλπ. Θα μπορούσε να διαδραματίζεται στη βαθιά αρχαιότητα, στην παλαιά Διαθήκη ή στο σήμερα. Απλά έχει και διαστημόπλοια, κλάιν :s_biggrin
Παρότι 2,5 ώρες και ωραία αργά πλάνα σε πρόσωπα και τοπία, μου φάνηκε ένα κλικ πιο γρήγορη η εξέλιξη απ' όσο θα ήθελα. Θα της ταίριαζε δηλ ένα 3ωρο χωρίς έξτρα πλοκή.

Το βιβλίο γράφτηκε σαν σχόλιο στις αποικιοκρατικές μάχες για το πετρέλαιο, τότε ακόμα Εμιράτα, Κατάρ, Κουβέιτ κλπ δεν ήταν ανεξάρτητα, και επειδή οι πόλεμοι για τις πρώτες ύλες είναι πάντα επίκαιροι έχει κρατηθεί φρέσκο το πολιτικό σχόλιο. Το παντρεύεις και με ένα μεσσιανικό έπος, voila.

Αυτό που έκανε ο Βιλνέβ ήταν να μεταφέρει την ατμόσφαιρα των βιβλίων και αυτό μου άρεσε ενώ ο Λιντς μετάφερε τα αρχίδια του.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#735507
Corto Maltese έγραψε:Αυτό που έκανε ο Βιλνέβ ήταν να μεταφέρει την ατμόσφαιρα των βιβλίων και αυτό μου άρεσε ενώ ο Λιντς μετάφερε τα αρχίδια του.


:s_biggrin :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#735675
Chris έγραψε:Διαφορετικα πραγματα βεβαια. Η μια ειναι κλασικη μυθοπλασια που τυχαινει να εχει τη μουσικη ως βασικο σεναριακο στοιχειο, και η αλλη αφηγειται μια πραγματικη ιστορια*. Παρεπιπτοντως, στη μια παιζει ενας διασημος μουσικος που υποδυεται καποιον noname, και στην αλλη ενας "noname" που υποδυεται εναν διασημο μουσικο. Πχ στην κατηγορια 8 mile ειναι και το whiplash, το bohemian rapsody περισσοτερο ακουμπαει την κατηγορια ντοκυμαντερ, πολλες φορες τα ντοκυμαντερ εχουν σκηνοθετημενες σκηνες που δειχνουν πως ισως να εγιναν τα πραγματα, απλα αυτη ειναι ολη ετσι. Συμφωνω απολυτα με το επιθετο διεκπεραιωτικη, υπαρχουν διαφορες αναλυσεις στο ιντερνετ που εξηγουν ποσο κακη ταινια ειναι τεχνικα (λογικο, αν λαβεις υποψιν κατι ξηλωματα σε σκηνοθετες κλπ στη μεση της παραγωγης), παταει πανω στο συναισθημα, τις μουσικαρες, και το αστρο του robot

* Κατι αναμεσα, σε μια κατηγορια δικη της, ειναι το yesterday. Πολυ ωραια ευχαριστη ταινια, πασχει μονο στον κοκκινογενη που σπρωχνει να μπει οπου βρει ανοιχτη πορτα στο σινεμα
Και τα 2 είναι μυθοπλασίες εφόσον υπάρχει σενάριο, άσχετα αν βασίζεται κάπου.
Το ντοκυμαντέρ είναι ταινία τεκμηρίωσης, δηλαδη κάλυψη πραγματικών γεγονότων. Τον τρόπο παρουσίασης διαλέγει ο σκηνοθέτης. Οτιδήποτε άλλο που είναι στημένο για να γυριστεί θεωρείται fiction, δηλαδή μυθοπλασία με γραμμένο σενάριο.


ΥΓ μουσική ταινία 90s ήταν και οι Doors, η οποία ήταν συμπαθητική.

don't panic
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#735982 Είδα το Dune και τον 007, no time to die (ο yify να είναι καλά).
Dune
Όντως πολύ καλύτερο από το παλιό. Αναμένοντας τη συνέχεια.

007
Δε λέω καλή ταινία, καλή υπόθεση, μια χαρά ηθοποιία, μπόλικο, χορταστικό αλλά και η γυναίκα μου συμφώνησε που το τελείωσε πριν από λίγο James Bond δεν ήτανε, δεν είχε το wow που περιμένεις. Δεν είχε τις υπερβολές και τις ακρότητες, δεν είχε τον χαρακτήρα που έχουμε συνηθίσει από τον 007. Ούτε το τέλος που έχουμε συνηθίσει.
Νομίζω ότι στην προσπάθεια να είναι politically correct και να προσφέρει diversity, inclusivity κλπ χάθηκε ο πυρήνας του 007. Που μην ξεχνάμε είναι ένα φανταστικό πρόσωπο με συγκεκριμένες προδιαγραφές (άνετος, χαλαρός, γκομενιάρης κλπ), όχι πραγματικός άνθρωπος. Στο έργο ήταν σχεδόν πραγματικός άνθρωπος. Και το ειδικό 007-χιούμορ δεν το είδα. Δεν ξέρω γιατί υμνούν την Fleabag τύπισσα που περιποιήθηκε λέει τα λόγια. Λες να ήταν ακόμα χειρότερο.
Καλά και το τραγούδι δεν μου λέει τίποτα αλλά λίγο με νοιάζει. Το All the time in the world στην αρχή και στο τέλος είναι πάντα τέλειο τραγούδι.

BTW μόλις χθες έτυχε να δω σκηνές από μια παλιά ταινία με τον Clint Eastwood κάτι με ανάβαση του βουνού Eiger στην οποία εμφανίζεται βυζαρού (χωρίς κανένα λόγο) και μας δείχνει που της ρίχνουν μια ξυλίτσα/χούφτωμα στον πωπό. Αυτό φυσικά ήταν αποδεκτό στα 60-70ς αλλά αν τολμήσουν να το κάνουν τώρα...
Άβαταρ μέλους
By alex
#735985 το 007 ηταν απλα μια ταινια διεκπεραιωσης για τον αποχαιρετισμο του ντανιελε ,τιποτα αλλο.καλως τον νεο 007 ,οταν μαθουμε ..
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#738554 Στην ταινιοθήκη του/της? ertflix υπάρχει μια συμπαθητική ταινία atypical western που περιγράφει τις δυσκολίες των γυναικών εκείνης της εποχής ,
the Homesman:
https://www.ertflix.gr/vod/vod.148703-mekhri-to-telos

η Meryl Streep εμφανίζεται για λίγα λεπτά στο τέλος.
Άβαταρ μέλους
By pro
#741136 Dune καλό, 007 τραγικό (και είμαι φαν του Bond).

Η έκπληξη για μένα είναι το Last Duel. Το concept το έχουμε ξαναδεί, η ίδια ιστορία από άλλες οπτικές γωνίες. Πολύ καλό αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#741240 To LIVE and DIE in L A

στην παραπάνω ταινία
δεν υπάρχει έστω μια σκηνή που το Λος Άντζελες να δείχνει όμορφο :(
η μουσική υπόκρουση είναι ...περίεργη αλλα ταυτόχρονα τόσο ταιριαστή ...'80s :inlove:
ο Νταφόε είναι απλά Παλαβός :help:
οι γκόμενες είναι μεγάλες κ@ργιόλες
και οι μπάτσοι ακόμα μεγαλύτεροι κ@ριόλιδες
ο πρωταγωνιστής :lipsealed: ...
...
υπάρχει η ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ με αυτοκίνητα με διαφορά (Bulit Ronin κλπ τρώνε σκόνη) γιατί δεν είναι ξεκάρφωτη ,ταιριάζει απόλυτα με το σενάριο είναι τόσο απίστευτη γιατί και οι συνέπειες για τους πρωταγωνιστές θα είναι απίστευτες ( η απόλυτη ξεφτίλα δηλ) αν δεν ξεφύγουν :s_hang
ο μύθος λεει οτι η σκηνή του κυνηγητού γυρίστηκε τελευταία γιατί μπορεί να είχαν "προβλήματα" με τους ηθοποιούς :sorry: ...να είχαν γυριστεί τουλάχιστον όλες οι υπόλοιπες σκηνές :whistlink:

Τώρα και στο YouTube (πολύ καλή ποιότητα) :thumbsup:

To LIVE and DIE in L A :metalo:

https://www.youtube.com/watch?v=bseFRIXfRWM

ΥΓ μη κάνετε καμμία μα... και μπείτε σε τίποτα σαιτ και διαβάσετε την υπόθεση :slap: πριν την δείτε...