Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#25670 Δεν τα έχω ακούσει τα συγκεκριμένα, θα πω όμως ότι ο Β. Σαλαμούρης που τα σχεδιάζει και είναι και ιδιοκτήτης της εταιρίας, είναι ο πρώην σχεδιαστής επί χρόνια της πάλαι ποτέ Roister και γνωρίζει τον ήχο πάρα πολύ καλά, τώρα τις περιορισμούς έχουν σε σχεδίαση και υλικά τα κατασκευασμένα νομίζω στην Κίνα αυτά τα ηχεία, δεν γνωρίζω, πάντως εδώ και χρόνια η Crystal Audio έχει καλό όνομα για τα προϊόντα της για τα λεφτά που ζητάει.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#25671 Κοίτα επειδή όπως είπα έχω ήδη ένα συστηματάκι με κάτι ψευτοηχεία Sony των 200€ (για κεντρικά χρησιμοποιώ κάτι Panasonic ένα hifi) και ενισχυτή Yamaha των 300, το αποτέλεσμα που θέλω να πετύχω είναι ελαφρώς καλύτερο από αυτό που ήδη έχω. Ήδη αν ρίξω τα Crystal Audio στο Yamaha πιστεύω θα είναι μέρα με τη νύχτα. Τον ενισχυτή τον θέλω να προσφέρει και άλλες δυνατότητες και κυρίως συνδεσημότητα και όχι να είναι dedicated για μουσική. Αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που να είναι καλό all around θα ήθελα να το δω. Πχ έχω ακούσει ότι ίσως οι Denon έχουν μία κλίση προς τη μουσική απόδοση χωρίς να χάνουν στα υπόλοιπα. Ισχύει?
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#25675
21 quadra έγραψε:Kωνσταντίνε, από ότι συμπεραίνω έχεις περάσει σε άλλο φάσμα, έχεις βγάλει από επάνω σου όλους τους μύθους που επικρατούν στον χώρο και έχεις αποστάξει πια ότι μπορεί αληθινά να προσφέρει και όχι ότι επιτάσει το marketing των εταιριών / και audiophiles χρυσών αυτιών κλπ.

Θέλω να πω ότι μπορείς να λειτουργείς σαν να κάνεις blind test αδιαφορώντας για το σηματάκι της συσκευής κρίνοντας από αυτό που προσφέρει αυτή και όχι ότι θα ήθελε ο κατασκευαστής του να προσφέρει μέσω φυλλαδίων, αναλύσεων κλπ. Μόνο που όλα αυτά κινούνται στον χώρο των χιλιάδων ή των πολλάν εκατοντάδων € ανά κομμάτι αλλιώς δεν πλησιάζεις καν σε κάποιο επίπεδο ήχου.

Είχα την τύχη να μου έχει βαφτίσει τον Στέφανο ( τον γνώρισες ) ο κατασκευαστής των μαγνητικών πάνελ Ωμέγα κλπ που επί χρόνια έχοντας εργοστάσιο κατασκεύαζε τις καμπίνες των Roister, Audio Spectrum και άλλων και άκουσα πολλά μηχανήματα, είναι όπως ακριβώς το λες το μεγάλο ηχείο και ο καλός ( σωστός από πλευράς αντιηχήσεων ) χώρος είναι εκ των ούκ άνευ.

Το επίπεδο αυτό είναι σήμερα πολύ μακρύτερα από ότι ήταν πριν 10-15 χρόνια γιατί άλλαξαν όχι μόνο οι οικονομικές δυνατότητες, άλλαξε η αγορά ολόκληρη, οι μεγάλοι του παρελθόντος με τα σπουδαία για την εποχή αναλογικά μηχανήματα πουλήθηκαν σε holding εταιρίες αφού δεν ήταν έμποροι αλλά ερευνητές ουσιαστικά, ήρθαν τα ψηφιακά, ήρθαν τα πολυκαναλικά και όλη η ιστρορία του hi-end πήρε την τούμπα, άλλοτε προς το καλύτερο και άλλοτε προς το χειρότερο.

Τα τελευταία χρόνια επανήλθαν πικάπ και βινύλια καλύτερης ( όχι πάντα ) ποιότητας για τους λάτρεις του δικάναλου ήχου, βγήκαν extreme κατασκευές στα πικάπ περισσότερο για εντυπωσιασμό και όχι για ουσία, το βασικότερο όλων που το ξεχνάμε άθελα ή ηθελημένα, είναι πως ότι να να είναι η πηγή, αναλογική, ψηφιακή ή υβριδική, ο μετατροπέας του ήχου που είναι και το τέλος της ηχητικής αλυσίδας είναι πάντα αναλογικός ( το ηχείο ) οπότε εκεί θα κερδηθεί ή θα χαθεί η όποια μάχη, έτσι, όσα χρήματα και να διαθέσει κάποιος ( λίγες εκατοντάδες ή πολλές χιλιάδες ) πρέπει το 40-50% αυτού του ποσύ να πάει στο ηχείο και το υπόλοιπο να μοιραστεί στις άλλες μονάδες.

Ακόμα και σήμερα ένα καλό αναλογικό σύστημα με βινύλιο ποιότητας ( πχ direct cut ) με ένα ποιοτικό 60άρι άντε το πολύ 100 watt ενισχυτή γιατί μετά η γραμμικότητα του τελικού σταδίου πάει περίπατο, και με ένα ζευγάρι ευαίσθητα ηχεία, δεν έχει αντίπαλο.

...έχω όντως αποτάξει ταξικές διαφορές λόγω marketing και έτσι έχω μια καθαρότερη φιλοσοφία ήχου στα συστήματα που συμβουλεύω ή έχω στην κατοχή μου ανά καιρούς. Αλλά μπόρεσα αυτό να το πετύχω ξοδεύοντας πολλά μα πάρα πολλά χρήματα στο ενδιάμεσο, έτσι γνωρίζοντας πραγματικά και όχι θεωρητικά σε τί μπορεί να είναι ανώτερο ή κατώτερο ένα προιόν από το κάθε άλλο, ακριβότερο η φθινότερο.

Δυστυχώς ναι, κοστίζουν τα καλά πράγματα, αλλά υπάρχει και το μεταχειρισμένο... Τυφλά τεστ έκανα στον εαυτό μου για μια πολυ δύσκολη περίοδο τεσσάρων ετών, κατα την διάρκεια της οποίας "εκπαίδευσα" εαυτόν να ΑΚΟΥΕΙ, κάτι αρκετά δύσκολο, ακόμη και αν έχεις καλή μουσική παιδεία... Τώρα μπορώ να διακρίνω προσωπικότητες ηχητικές, να εκτιμήσω πιθανούς συνδυασμούς εύκολα και να καταλάβω αν ένα προιόν κοροιδεύει ή προσπαθεί να πετύχει κάτι ουσιαστικό... Για αυτό και η αποστροφή μου από το Hi End & Hi Fi και η προσκόλλησή μου στα επαγγελματικά προιόντα αλλά υπό περιορισμό αφού μερικοί κατασκευαστές, μεγάλοι στην ιστορία τους, ξεπερνάνε τα επαγγελματικά σε μεγάλο βαθμό, όχι τόσο στην δυνατότητα mastering ποτυ προσφέρουν αλλά περισσότερο στην μουσική επικοινωνία, στην αυτή καθε αυτή την μουσική και τα συναισθήματα που αυτή προκαλλεί... Βέβαια υπάρχουν μεγάλα προιόντα, επαγγελματικών εταιριών, που το συναίσθημα που βγάζουν σε καθηλώνει και σε κυριεύει σε τέτοιο βαθμό που μετά γελάς με όποια χαιφιντελίστικη προσπάθεια των λοιπών...

Η γνωριμία που αναφέρεις καλή, τα προιόντα τους όχι και τόσο... έχουμε διάφορα κολλήματα εδώ στην Ελλάδα, που μας εμποδίζουν από το μεγαλείο των κραταιων χωρών κατασκευής συστημάτων ήχου, κυρίως αυτών του Ευρωπαικού χώρου///

Θα συμφωνήσω στο ότι το επίπεδο κόστους ενός σχετικά καλού ηχοσυστήματος έχει εκτοξευθεί προς τα πάνω, αναλογιζόμενος όμως κανείς το πόσα διαθέτει σε παιχνίδια, ρούχα, ηλεκτρονικά προιόντα, γενικότερα υλικά αγαθά που δεν του προσφέρουν την ίδια συγκηνισιακή φόρτιση, ειδικότερα δε στα αυτοκίνητα, καταλήγει ότι πάλι οι τιμές είναι λογικές και απαιτούν μια καλή επένδυση για πολλά πολλά χρόνια προσωπικής και οικογενειακής απόλαυσης κατοίκον... σε αντίθεση με πολλά άλλα αγαθά που διαρκούν ελάχιστα και δεν ικανοποιούν παρά ελάχιστα. Κάλλιστα μπορεί ο ενδιαφερόμενος να "μαζέψει" το ηχοσύστημα κομμμάτι κομμάτι, μεταχειρισμένο ή μη, ώστε να καταλήξει να έχει ένα επίπεδο αναπαραγωγής ήχου που όμοιό του στα λεφτά αυτά δεν θα υπάρχει...

Τέλος σε ότι αναφέρθηκες σχετικά με αποδόσεις ενισχυτών και βινυλίου και ευαίσθητων ηχείων, ένα έχω να πω, όλα είναι σχετικά και ποτέ δεν με έπεισαν αυτοί οι συνδυασμοί, δυστυχώς μια μεγάλη μονάδα απαιτεί ισχυρούς μαγνήτες και μεγάλο εσωτερικό όγκο ηχείου οπότε απαιτεί και μεγάλη απόδοση ενισχυτή, ώστε να μπορεί να μιλήσει κανείς για ουσιαστική αναπαραγωγή ήχου σε εντάσεις ανάλογες των πραγματικών.... μια συμφωνική ορχήστρα, όπως ίσως πολύ καλά θα γνωρίζεις, φτάνει, ειδικά όταν είναι πλήρης, λόγω μεγάλου συμφωνικού έργου, α λα Μάλερ, τα 120dB έντασης σε τακτά χρονικά διαστείματα, ένταση την οποία ένας ενισχυτής 50 με 100watt δεν μπορεί να φτάσει ακόμη και αν το ηχείο είναι υπερευαίσθητο, ιδιότητα που [μάλλον] αφαιρεί από τον έλεγχο παρά προσθέτει....

Αλλά δέχομαι ότι υπάρχουν ικανές εξαιρέσεις ηχείων και ενισχυτών, μιας και ήμουν κάτοχος μερικών εξ αυτών, Acapella, Living Voice, Shindo Laboratories et al, που κοστίζουν όμως μια περιουσία, σε αντίθεση με το ζευγάρωμα δυνατού ενισχυτή, αναίσθητου ηχείου που βρίσκεται σε πιο λογικές τιμές ένα αρκετά καλό σύστημα αναπαραγωγής///


...είναι μεγάλη η συζήτηση, αλλά εδώ είμαστε! χαχα
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#25676
Deleted User 1 έγραψε:Κοίτα επειδή όπως είπα έχω ήδη ένα συστηματάκι με κάτι ψευτοηχεία Sony των 200€ (για κεντρικά χρησιμοποιώ κάτι Panasonic ένα hifi) και ενισχυτή Yamaha των 300, το αποτέλεσμα που θέλω να πετύχω είναι ελαφρώς καλύτερο από αυτό που ήδη έχω. Ήδη αν ρίξω τα Crystal Audio στο Yamaha πιστεύω θα είναι μέρα με τη νύχτα. Τον ενισχυτή τον θέλω να προσφέρει και άλλες δυνατότητες και κυρίως συνδεσημότητα και όχι να είναι dedicated για μουσική. Αν υπάρχει κάποιο μοντέλο που να είναι καλό all around θα ήθελα να το δω. Πχ έχω ακούσει ότι ίσως οι Denon έχουν μία κλίση προς τη μουσική απόδοση χωρίς να χάνουν στα υπόλοιπα. Ισχύει?

Δυστυχώς φίλτατε συμφορουμίτη όσο καλύτερο ηχείο προσθέτεις στην αλυσίδα αναπαραγωγής τόσο χειρότερος θα ακουστεί ο ενισχυτής σου αν δεν είναι αρκετά καλός, είναι σαν να ανοίγεις ένα ακουστικό παράθυρο με το καλό ηχείο, θα σου παίξει τί είναι από πίσω...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#25683 Δεν αντιλέγω καθόλου. Απλά αν βγάλω μια φώτο τα ηχεία που έχω πάνω τώρα θα καταλάβεις. ΟΤΙ άλλο ηχείο να βάλω το αποτέλεσμα δεν μπορεί παρα να είναι τουλάχιστον ανώτερο. Επίσης από το όσο μπορέσει να καταλάβω απ' τα υπάρχοντα ηχεία, ο ενισχυτής μου μπορεί να είναι low end αλλά θα τον χαρακτήριζα μάλλον αξιοπρεπή για σπιτική χρήση.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#25699
Goldmund έγραψε:Η γνωριμία που αναφέρεις καλή, τα προιόντα τους όχι και τόσο... έχουμε διάφορα κολλήματα εδώ στην Ελλάδα, που μας εμποδίζουν από το μεγαλείο των κραταιων χωρών κατασκευής συστημάτων ήχου, κυρίως αυτών του Ευρωπαικού χώρου///

...είναι μεγάλη η συζήτηση, αλλά εδώ είμαστε! χαχα


Θα μείνω μόνο εδώ για να πω ότι τα περισσότερα προϊόντα κυρίως της Audio Spectrum ήταν τουλάχιστον τίμια για τα λεφτά που ζητούσαν.

Όσον αφορά την ηχητική απόδοση της μεγάλης ορχήστρας και τα εντυπωσιακά χτυπήματα από τα βαθειά τυμπάνια πχ, δεν νομίζω ότι είναι λογικό να προσπαθήσει κανείς να τα αναπαράγει στο διαμέρισμα της πολυκατοικίας του ( άσχετα αν διαθέτει τα μηχανήματα ) αυτές οι εντάσεις είναι για ειδικά διαμορφωμένους χώρους που η διαμόρφωση του χώρου είναι μιας ακριβής...τάξης μεγέθους, οπότε όσα είπα για μικρoούς ενισχυτές αποτυπώνονται για το μέσο οικιακό διαμέρισμα που με μέτριες εντάσεις της τάξης των 10-30 watt ( παραπάνω τρίζουν τζάμια ) μπορεί να αποδώσουν το συναίσθημα και τα ηχοχρώματα των κλασσικών οργάνων και των φωνών, αρθρώσεων, ειδικά των γυναικείων, δεν αναφέρομαι στην ηλεκτρονική μουσική που βγαίνει από keybords.

Όπως λες, εδώ είμαστε.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#25700 Πχ αυτός εδώ δείχνει καλός και σε καλή τιμή:

https://www.skroutz.gr/s/3462524/Denon-AVR-X2000.html

Μηπως όμως είναι λίγο ψόφιος για τα ηχεία που έβαλα πριν?

Αυτός είναι πιο ψωμομένος. Μάλλον αξίζει τα +70γιούρια.
Τελευταία επεξεργασία από Deleted user 1 και 17 Οκτ 2014, 13:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#25702
Deleted User 1 έγραψε:Πχ αυτός εδώ δείχνει καλός και σε καλή τιμή:

https://www.skroutz.gr/s/3462524/Denon-AVR-X2000.html

Μηπως όμως είναι λίγο ψόφιος για τα ηχεία που έβαλα πριν?


Aπο τα λιγα που ξερω η ευαισθησια του ηχειου παιζει ρολο στην οδηγηση των ηχειων, οποτε με 91db, μια χαρα θα εισαι για τα 95watt @ 8 Οhm που βγαζει ο ενισχυτης.
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#25708
Νίκος Παππάς έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Πχ αυτός εδώ δείχνει καλός και σε καλή τιμή:

https://www.skroutz.gr/s/3462524/Denon-AVR-X2000.html

Μηπως όμως είναι λίγο ψόφιος για τα ηχεία που έβαλα πριν?


Aπο τα λιγα που ξερω η ευαισθησια του ηχειου παιζει ρολο στην οδηγηση των ηχειων, οποτε με 91db, μια χαρα θα εισαι για τα 95watt @ 8 Οhm που βγαζει ο ενισχυτης.

αν όντως είναι τόσο ευαίσθητα όσο ισχυρίζεται ο κατασκευαστής....

Υ.Γ.: έκανα μόλις ένα edit ώστε να προσθέσω στα παραπάνω: και τόσο δυνατός ο ενισχυτής αντίστοιχα... μην ξεχνάμε πως μετριούνται πολλοί ενισχυτές στην αγορά, με το ένα κανάλι και μια απλή σταθερή αντίσταση όσων Ohm θέλουν.. Η μουσική αναπαραγωγή όμως παρουσιάζει μια πιο σύνθετη αντίσταση, με έντονες διακυμάνσεις, ανάλογες του περιεχομένου της μουσικής οπότε και τα πολλά Watt μην τα εμπιστεύεστε εύκολα αν δεν υπάρχει αντίκρισμα σε μάζα μετασχηματιστών και ποσότητα ή ποιότητα τρανζίστορ μέσα στον ενισχυτή, κατουσίαν καθιστόντας τον βαρύ.-
Τελευταία επεξεργασία από Goldmund και 17 Οκτ 2014, 14:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#25711
21 quadra έγραψε:
Goldmund έγραψε:Η γνωριμία που αναφέρεις καλή, τα προιόντα τους όχι και τόσο... έχουμε διάφορα κολλήματα εδώ στην Ελλάδα, που μας εμποδίζουν από το μεγαλείο των κραταιων χωρών κατασκευής συστημάτων ήχου, κυρίως αυτών του Ευρωπαικού χώρου///

...είναι μεγάλη η συζήτηση, αλλά εδώ είμαστε! χαχα


Θα μείνω μόνο εδώ για να πω ότι τα περισσότερα προϊόντα κυρίως της Audio Spectrum ήταν τουλάχιστον τίμια για τα λεφτά που ζητούσαν.

Όσον αφορά την ηχητική απόδοση της μεγάλης ορχήστρας και τα εντυπωσιακά χτυπήματα από τα βαθειά τυμπάνια πχ, δεν νομίζω ότι είναι λογικό να προσπαθήσει κανείς να τα αναπαράγει στο διαμέρισμα της πολυκατοικίας του ( άσχετα αν διαθέτει τα μηχανήματα ) αυτές οι εντάσεις είναι για ειδικά διαμορφωμένους χώρους που η διαμόρφωση του χώρου είναι μιας ακριβής...τάξης μεγέθους, οπότε όσα είπα για μικρoούς ενισχυτές αποτυπώνονται για το μέσο οικιακό διαμέρισμα που με μέτριες εντάσεις της τάξης των 10-30 watt ( παραπάνω τρίζουν τζάμια ) μπορεί να αποδώσουν το συναίσθημα και τα ηχοχρώματα των κλασσικών οργάνων και των φωνών, αρθρώσεων, ειδικά των γυναικείων, δεν αναφέρομαι στην ηλεκτρονική μουσική που βγαίνει από keybords.

Όπως λες, εδώ είμαστε.

...μια χαρά τα φτάνεις τα 90dB μέσα σε ένα οικιακό χώρο χωρίς ιδιαίτερη ενόχληση των γειτόνων άμα υπάρχουν οι τυπικές μονώσεις μοντέρνων κατασκευών. Το θέμα αποδοσης των δυναμικών, είναι πολύ σημαντικό και εαν δεν υπάρχει αρκετή πληροφορία σε αυτόν τον τομέα η μουσική καταλήγει υπνοτική, οι διαφορές δυναμικών της μιας ή της άλλης ορχήστρας (ή του εκάστοτε ηλ.συγκροτήματος), μεγάλης μικρης ή μεσαίας σε μέγεθος, πρέπει να βγαίνουν από το ηχοσύστημα και αυτό δεν επιτυγχάνεται επαρκώς με τριάντα βατ, εκτός αν μιλάμε για καθαρής τάξης Α μηχάνημα που κοιμάται αλλά οδηγεί καλά... και πάλι, λιγότερα από 150watt ποτέ δεν θα έλεγα ότι είναι αρκετά, ακόμη και για ένα ηχείο ευαισθησίας 91-93dB πραγματικών μετρήσεων.... γιατί αν ακολουθήσουμε το δογμα μεγάλο ηχείο για ικανή κάλυψη του ηχητικού φάσματος, οι απαιτήσεις του ηχείου αυτού σε ρεύμα θα είναι μεγάλες ακόμη και σε μια μικρή ένταση αναπαραγωγής εκτός αν μιλάμε για μια κιθάρα με φωνή που και πάλι, για να γίνει η αναπαραγωγή κατά το μέγιστο αληθοφανής χρειάζονται τα βαττ....

Δεν είναι τόσο η απόλυτη ένταση όσο η πληρότητα της έντασης λοιπόν, δηλαδή μια ορχήστρα για να ακουστεί πειστική πρεπει να αναπαράγεται από ένα ευμεγέθες ηχείο με μεγάλη συχνοτική απόκριση, από 20κύκλους και πάνω τουλάχιστον, ώστε ακόμη και σε μικρές εντάσεις ήχου να ακούγεται "δυνατά".... νομίζω με καταλαβαίνεις...
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#25715
Deleted User 1 έγραψε:Πχ αυτός εδώ δείχνει καλός και σε καλή τιμή:

https://www.skroutz.gr/s/3462524/Denon-AVR-X2000.html

Μηπως όμως είναι λίγο ψόφιος για τα ηχεία που έβαλα πριν?

Αυτός είναι πιο ψωμομένος. Μάλλον αξίζει τα +70γιούρια.

οι Deon είχαν καλή ακουστική φήμη.... αν δεν έχει αλλάξει δραματικά η φιλοσοφία κατασκευής τους τότε αξίζει!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#25723 Κι εγώ αυτή την άποψη έχω σχηματίσει απ' ότι έχω διαβάσει δεξιά αριστερά. Νομίζω ότι για τη χρήση που τον θέλω θα είναι υπεραρκετός. Έτσι όπως τα βάζω κάτω, δε, μάλλον θα ξεκινήσω με τον ενισχυτή από τον επόμενο μήνα και θα προχωρήσω από τη νέα χρονιά με τα ηχεία σιγά σιγά. Θα μου αποδεσμεύσει και θύρες αμέσως αμέσως απ' την TV.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#25734
Deleted User 1 έγραψε:Κι εγώ αυτή την άποψη έχω σχηματίσει απ' ότι έχω διαβάσει δεξιά αριστερά. Νομίζω ότι για τη χρήση που τον θέλω θα είναι υπεραρκετός. Έτσι όπως τα βάζω κάτω, δε, μάλλον θα ξεκινήσω με τον ενισχυτή από τον επόμενο μήνα και θα προχωρήσω από τη νέα χρονιά με τα ηχεία σιγά σιγά. Θα μου αποδεσμεύσει και θύρες αμέσως αμέσως απ' την TV.


Δεν ξέρω αν έχεις θέμα με τα in/out (κυρίως σε HDMI), αλλά κοίτα πρώτα αν και πόσα HDMI In μπορείς να έχεις (και να διαλέγεις), και αν χρειάζεσαι dual, triple ή παραπάνω Out. Γιατί εγώ που χρειάζομαι λόγω projector, δεν το ήξερα όταν πήρα τον 5005, και τον αγόρασα ενώ έπρεπε να πάρω τον 5006 (που κάνει split αυτόματα στο dual HDMI Out). Και παλεύω με powered splitter 5 χρόνια τώρα....
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#25761 Για κάντο λίγο πιο λιανά αυτό με παραδείγματα.

Πχ εγώ πάνω στην TV (έχει 4 HDMI) έχω ένα σκληρό και τον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕ. Πες τον εξωτερικό του δίνω πούλο τώρα που έστησα το Plex. Στο άμεσο μέλλον όμως θέλω να ρίξω το PC και ίσως ένα PS4. Οπότε στενευουν τα περιθώρια. Τα ρίχνω λοιπόν όλα στις 4 HDMI του ενισχυτή, καταργώ και τελείως τα κωλοηχεία της TV, και στέλνω ένα HDMI από τον ενισχυτή στην TV και έχω 3 ελέυθερες.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#25765
Deleted User 1 έγραψε:Για κάντο λίγο πιο λιανά αυτό με παραδείγματα.

Πχ εγώ πάνω στην TV (έχει 4 HDMI) έχω ένα σκληρό και τον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕ. Πες τον εξωτερικό του δίνω πούλο τώρα που έστησα το Plex. Στο άμεσο μέλλον όμως θέλω να ρίξω το PC και ίσως ένα PS4. Οπότε στενευουν τα περιθώρια. Τα ρίχνω λοιπόν όλα στις 4 HDMI του ενισχυτή, καταργώ και τελείως τα κωλοηχεία της TV, και στέλνω ένα HDMI από τον ενισχυτή στην TV και έχω 3 ελέυθερες.


Από εισόδους μάλλον είσαι κομπλέ, είδα ότι αυτός που πόσταρες έχει 6 HDMI-In (επιβεβαίωσέ το). Από HDMI Out βλέπω έχει μόνο ένα. Άρα αν θες να δίνεις HDMI έξοδο σε δύο συσκευές (το πιο κλασσικό είναι σε TV και projector) θες 2 HDMI Out, τα οποία να κάνουν split (και όχι να είναι μόνο το ένα ενεργό, όπως π.χ. κάνει το PS3, που έχει μόνο μία έξοδο εικόνας ενεργή ανά πάσα στιγμή). Γι'αυτό σε ρωτάω, γιατί αν το θες και δεν φροντίσεις εκ των προτέρων (πριν την αγορά), μετά δεν γίνεται τίποτα και πρέπει να βρεις λύσεις-ημίμετρα...