Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#779980 Το ισχυρό επιχείρημα είναι τα λιγότερα ηχεία-καλώδια στο σαλόνι άρα τα πίσω ηχεία αποκλείονται... προ το παρόν

Το θέμα είναι ότι το Samsung θα πάει για πούλημα και θέλω να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει.

< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#779983
dimik έγραψε:Το ισχυρό επιχείρημα είναι τα λιγότερα ηχεία-καλώδια στο σαλόνι άρα τα πίσω ηχεία αποκλείονται... προ το παρόν

Το θέμα είναι ότι το Samsung θα πάει για πούλημα και θέλω να είμαι σίγουρος ότι δουλεύει.

< >
Μα τα Sonos είναι wifi μόνο καλώδιο ρεύματος θέλουν


< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#803549 Ερώτηση. Ο γείτονας εχει έναν μεικτό ενισυχητη(λαμπατο, mosfet τι σκατα). Οταν ειναι idling κάνει έναν υψισυχνο ήχο, ελάχιστα αισθητό. Εινα8 συνδεδεμένος κατευθείαν στο ρεύμα, δεν εχει κάποιο σταθεροποιητή.
Αποσύνδεσαμε την πηγή τελείως και δεν επηρεάστηκε. Θα έλεγα οτι ειναι κάποιο ground loop αλλα δεν εχω κατι αλλο να κοιτάξω :hmmm:
Θα δοκιμάσουμε να τον βάλουμε σε ενα ups που εχει, και τελικά αν ειναι μάλλον θα πάρει κάποιο φίλτρο (κοίταζα κατι τιμές και ειναι :innocent: ) αλλα έλεγα μήπως υπάρχει κατι αλλο που μου διαφευγει :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#803553 Ο ήχος παράγεται από τα ηχεία ή από τον ίδιο τον ενισχυτή; Αν δεν είναι από τα ηχεία, τότε νομίζω δεν παίζει η περίπτωση του ground loop.

Μάρκα/μοντέλο ενισχυτή και παρελκομένων;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#803564 Ο ήχος ακούγεται απ το Twitter των ηχείων αν ρωτάς αυτο, γιατι δεν κατάλαβα καλα.

Macintosh MA252 με Bowers & Wilkins 702 S3.

Πιθανόν να το έκανε απο πάντα, αλλά τώρα το προσέξαμε τυχαία, πρέπει να σκύψεις πανω απ το τουιτερ για να το ακούσεις το σφυριγμα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#803567 Νομίζω ότι φταίνε τα ηχεία. Στέλνω φορτηγό να τον απαλλάξει.
Ας πάρει κάτι άλλο...

.
Άβαταρ μέλους
By SIHCTR
#803601
rx8_drifter έγραψε:Ο ήχος ακούγεται απ το Twitter των ηχείων αν ρωτάς αυτο, γιατι δεν κατάλαβα καλα.

Macintosh MA252 με Bowers & Wilkins 702 S3.

Πιθανόν να το έκανε απο πάντα, αλλά τώρα το προσέξαμε τυχαία, πρέπει να σκύψεις πανω απ το τουιτερ για να το ακούσεις το σφυριγμα


Παίζει να είναι φυσιολογικό. Στα περισσότερα ηχεία άμα βάλω το αυτί μου πάνω στο τουίτερ ακούω κάτι σαν pink noise.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#803624
rx8_drifter έγραψε:Ερώτηση. Ο γείτονας εχει έναν μεικτό ενισυχητη(λαμπατο, mosfet τι σκατα). Οταν ειναι idling κάνει έναν υψισυχνο ήχο, ελάχιστα αισθητό. Εινα8 συνδεδεμένος κατευθείαν στο ρεύμα, δεν εχει κάποιο σταθεροποιητή.
Αποσύνδεσαμε την πηγή τελείως και δεν επηρεάστηκε. Θα έλεγα οτι ειναι κάποιο ground loop αλλα δεν εχω κατι αλλο να κοιτάξω :hmmm:
Θα δοκιμάσουμε να τον βάλουμε σε ενα ups που εχει, και τελικά αν ειναι μάλλον θα πάρει κάποιο φίλτρο (κοίταζα κατι τιμές και ειναι :innocent: ) αλλα έλεγα μήπως υπάρχει κατι αλλο που μου διαφευγει :s_drinks

και εμενα το εκανε αυτο ο λαμπατος που ειχα....τωρα δεν ξερω τι του εφταιγε ,,,δεν το εκανε παντα το εκανε μετα απο 1 χρονο περιπου
Άβαταρ μέλους
By 224v
#803642 και τα δύο ηχεία το κάνουν.? τα τουιτερ?.? μήπως έχουν καεί???

.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#803651 Εχει δοκιμαστεί άλλη μπρίζα, θα δοκιμάσω και μια μπριζα χωρίς γείωση απο περιέργεια.

Το κάνουν και τα δύο, στην ίδια συχνότητα, και προφανώς δεν έχουν καει :lol:
Άβαταρ μέλους
By danso
#803674
rx8_drifter έγραψε:Ο ήχος ακούγεται απ το Elon Musk App των ηχείων αν ρωτάς αυτο, γιατι δεν κατάλαβα καλα.