Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#758368
Anonymous Founder έγραψε:Aiwa, δείχνει υπέροχο! Πώς παίζει;
Γιατί δεν τις περνάς σε ένα mp3/flac τις κασσέτες για να τις έχεις;
Ναι αυτό θα γίνει σίγουρα κάποια στιγμή . Μια χαρά παίζει . Αααχχχ αναλογικός ήχος ....


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#758369 Σε πολύ παλαιότερες εποχές, συγγενής είχε φέρει ένα Nakamichi deck μαζί με ένα από τα πρώτα CD Players της Philips, ενισχυτή της Marantz (αν θυμάμαι καλά ήταν αυτό ), γενικώς ένα πανάκριβο για την εποχή (μιλάμε για δεκαετία 80') ηχοσύστημα, που ακόμη και σήμερα (δεν θυμάμαι αν το έχει σε λειτουργία) θ'ακουγόταν ωραία.
Τότε, τα καλά κασετόφωνα, ήταν πάντα made in Japan και ήταν ή Nakamichi, ή ΑΚΑΙ, ή Denon ή Aiwa, σπανιότερα Pionner ή Sony. To εντυπωσιακό είναι πως πολλά εξ αυτών, ακόμη και σήμερα δουλεύουν χωρίς πρόβλημα, δεκαετίες μετά και χωρίς να έχει χαλάσει κάτι!
:metalo:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#758386
Anonymous Founder έγραψε:Τότε, τα καλά κασετόφωνα, ήταν πάντα made in Japan και ήταν ή Nakamichi, ή ΑΚΑΙ, ή Denon ή Aiwa, σπανιότερα Pionner ή Sony. To εντυπωσιακό είναι πως πολλά εξ αυτών, ακόμη και σήμερα δουλεύουν χωρίς πρόβλημα, δεκαετίες μετά και χωρίς να έχει χαλάσει κάτι!
:metalo:


Dimης σε 1,2,3
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#758388 και τα grundig καλα ησαντε βρε!
Άβαταρ μέλους
By dimik
#758396
dimviii έγραψε:και τα grundig καλα ησαντε βρε!
Blaupunkt

Είχα ράδιοκασετοφωνο στο αυτοκίνητο αγορασμένο από ξάδερφο στην Δ. Γερμανία μερικές 100δες χιλιάρικα δρχ, μπορεί να παίζει ακόμα σε καμία μάντρα για σκραπ ΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#758400
dimviii έγραψε:και τα grundig καλα ησαντε βρε!






You see, no matter whether your vinyl is 160g or 220g, the chances are that it is not exactly centred, meaning that every rotation cause fluctuations in speed. A change of 0.5mm is enough to make a difference in pitch. Remember that if a record is shorter on one half of the rotation it will mean that it is longer on the other side, so by simple maths that means a 0.5mm accuracy one side will mean a difference of 1mm side – to – side. Now, that can cause significant wow, and extremely noticeable in long piano notes. Also, if the hole in the centre is not placed perfect, or indeed if the hole is so large that the record isn’t accurately seated centrally, then this wow will be even larger.


->

The TX1000 has a hidden arm left of the platter that pops up at the start of turning on the motor and moves over towards the centre of the record which tests the accuracy of the rotation by measuring the change in movement in the centre lead-out groove on the record; a perfect circle and therefore ideal for measuring. In the Dragon CT the measuring arm is already exposed at the back of the turntable and doesn’t need to pop up. That turntable has two platters on top of each other; once the computer has worked out and indicated the amount of inaccuracy of centring in the display, it then mechanically ‘nudges’ the edge of the independent top glass platter in relation to the bottom platter until the centre circle is absolutely correct. In the TX1000 there is only a single platter and the nudging is done through the employment of two motors underneath which move it out of alignment and then keeps testing and nudging, after which the arm retracts and hides again below the deck from whence it originally appeared.


:s_bye :s_bye

































































Years of construction: 1982 - 1985



:shifty:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#758407 Τρελό. Αν και τα ίδια τρέλα έκανε η Nakamichi και στα tapes διαβάζω, Dragon Κ
Κι εκείνα και ήταν πανάκριβα στην εποχή τους, εντελώς Hi-end φάση.
Χρεωκόπησε κάποια στιγμή και χάθηκε, κρίμα.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#771210 Μιας και παρήγγειλα νέο έπιπλο τηλεόρασης, θα φύγει ο παλιός ραδιοενισχυτής που έχω (σπάνια χρησιμοποιείτο) κι επειδή δεν με ικανονοποιεί τόσο ο ήχος της τηλεόρασης, θα βάλω soundbar.
Σκέφτομαι αυτήν εδώ
https://www.mediamarkt.gr/product/tileo ... er/1607157

Είναι κι αυτή η LG που την έχω ακούσει και δεν είναι κακή, όμως είναι ψιλοαδύναμη βάσει specs
https://www.mediamarkt.gr/product/tileo ... ay/1630034

Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 200€, σκοπός είναι τηλεόραση, ταινίες, άντε καμιά μουσική από youtube, spotify ή από τον υπολογιστή στα τσακίρ κέφια. Δεν ψάχνω δηλαδή το hiend.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#771791 Η LG είναι μεν αναβάθμιση σε σχέση με τα ηχεία της τηλεόρασης -αν μη τι άλλο γιατί τα ηχεία είναι front firing- αλλά IMO είναι βηματική διαφορά. Από εκεί και πέρα πρέπει να διαλέξεις αν θέλεις ή όχι κάτι με χωριστό sub όπως η Samsung (συν το χώρο που πιάνει και τα λεφτά που ζητάει).

Αν θέλεις 2.1 all in one, ρίξε μια ματιά στη Sony HT-SF200 (αν τη βρεις πουθενά) ή ως εναλλακτική αυτή τη Hisense HS214. Αν θέλεις φτηνότερο, ίσως την Creative Stage.

Επειδή όμως αναφέρεις τηλεόραση και ταινίες, θα έλεγα να κοιτάξεις και την S60A ή S61A που είναι οριακά μέσα στο μπάτζετ σου. Μόλις κυκλοφόρησε το φετινό μοντέλο οπότε ίσως τη βρεις και φτηνότερα. Επειδή έχω το ίδιο μοντέλο, στο προτείνω με διττό σκεπτικό: 1) Έχει κεντρικό κανάλι με χωριστό ηχείο, οπότε οι διάλογοι ακούγονται πολύ καλύτερα (μαμιέσαι Christopher Nolan! :protest: ) και 2) τα πλευρικά κανάλια κάνουν αισθητή διαφορά στην εμπειρία παρακολούθησης. Προφανώς ένα πλήρες σύστημα surround θα ήταν ακόμα καλύτερο, εννοείται αυτό.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#771794 Πλήρες surround ακόμα κι αν είναι παλαιάς τεχνολογίας;

Γιατί σκέφτομαι να ξηλωσω το 5-6 χρόνων Samsung 5.1 blueray home theater και να πάω κι εγώ σε πιο συμμαζεμενα πράγματα όπως το sound bar.





< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#771862
Zorz έγραψε:Επειδή όμως αναφέρεις τηλεόραση και ταινίες, θα έλεγα να κοιτάξεις και την S60A ή S61A που είναι οριακά μέσα στο μπάτζετ σου. Μόλις κυκλοφόρησε το φετινό μοντέλο οπότε ίσως τη βρεις και φτηνότερα. Επειδή έχω το ίδιο μοντέλο, στο προτείνω με διττό σκεπτικό: 1) Έχει κεντρικό κανάλι με χωριστό ηχείο, οπότε οι διάλογοι ακούγονται πολύ καλύτερα (μαμιέσαι Christopher Nolan! :protest: ) και 2) τα πλευρικά κανάλια κάνουν αισθητή διαφορά στην εμπειρία παρακολούθησης. Προφανώς ένα πλήρες σύστημα surround θα ήταν ακόμα καλύτερο, εννοείται αυτό.


Ωραίο φαίνεται το Sammy HW-S61A, όμως είναι 5.0 και δεν ξέρω τι θα παίζει με το μπάσο. Μ'αρέσει το μπάσο. Έχει καλό μπάσο αυτό;
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#771917
Dimitris_P έγραψε:Ωραίο φαίνεται το Sammy HW-S61A, όμως είναι 5.0 και δεν ξέρω τι θα παίζει με το μπάσο. Μ'αρέσει το μπάσο. Έχει καλό μπάσο αυτό;


Υπάρχει ασύρματο sub (SWA-W500) που είναι συμβατό με αυτή τη μπάρα αν θέλεις κάτι παραπάνω. Το έχω βρει στα £100 και αμφιταλαντεύομαι αν αξίζει.

dimik έγραψε:Πλήρες surround ακόμα κι αν είναι παλαιάς τεχνολογίας;

Γιατί σκέφτομαι να ξηλωσω το 5-6 χρόνων Samsung 5.1 blueray home theater και να πάω κι εγώ σε πιο συμμαζεμενα πράγματα όπως το sound bar.

Ανοίγεις μεγάλο θέμα, για το οποίο δεν έχω ικανές γνώσεις για να το παίξω αυθεντία. :oops: Υποψιάζομαι όμως ότι -όπως στα περισσότερα πράγματα στη ζωή- είναι θέμα συμβιβασμού. Αν δίνεις μεγαλύτερη βαρύτητα σε κάτι μαζεμένο, μια μπάρα με Dolby Atmos μπορεί να είναι good enough. Καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα, δεν ξέρω. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dimik
#771922 Ναι το ξέρω ότι είναι τεράστιο θέμα, έχω ρίξει πολύ διάβασμα αλλά άκρη δεν έβγαλα.

Βέβαια μιλάμε για soundbars κοντά στο 1000ρικο όταν το home theater το είχα τσιμπήσει σε προσφορά γύρω στα 500-600.

Θα λύσω πρώτα το θέμα TV και μετά θα δω τι θα κάνω με τον ήχο.


< >
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#774520
Zorz έγραψε:Αν θέλεις 2.1 all in one, ρίξε μια ματιά στη Sony HT-SF200 (αν τη βρεις πουθενά) ή ως εναλλακτική αυτή τη Hisense HS214.


€44
https://www.amazon.de/dp/B08DJ8P377