Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#755957
Dimitris_P έγραψε:Κοίταγα για soundbar για την τηλεόραση μέχρι γύρω στα 200€ κι έπεσα σ'αυτά

LG SOUNDBAR SN4 2.1 300W
https://www.e-shop.gr/lg-soundbar-sn4-2 ... PER.708807

Sony HT-S350 Soundbar 2.1 320W
https://www.mediamarkt.gr/product/tileo ... 0w/1393090

Samsung Soundbar HW-A550 2.1 με Subwoofer
https://www.mediamarkt.gr/product/tileo ... er/1607157

Μ'ενδιαφέρουν:
- σύνδεση με HDMI (έχουν)
- σύνδεση με οπτική ίνα (έχουν)
- σύνδεση με bluetooth ώστε να παίζω τίποτα αν είναι από το κινητό ή από τον υπολογιστή που είναι στο δωμάτιο (έχουν)
- θα ήθελα αν υπάρχει η δυνατότητα ν'ανοίγει αυτόματα όταν ανοίγω την τηλεόραση, και να κλείνει το ίδιο για ν'αποφύγω τη χρήση 3ου τηλεκοντρόλ (χρησιμοποιώ ήδη τηλεόρασης + cosmote tv)
- θα ήθελα να έχει και fm tuner (δεν βλέπω να έχουν)
Θα προτιμουσα κάτι σε εταιρία που εξειδικεύεται σε ήχο όπως Denon Yamaha Polk audio κλπ


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#755959
egobrain έγραψε:Πήρα για το ζευγάρι Wharfedale τις βασεις OmniMount Gemini 2 και άκουσα την πρώτη μεγάλη ποιοτική διαφορά στον ήχο. Μέχρι τωρα τα 'χα ακουμπισμένα κάτω, στο πάτωμα ή στο σύνθετο. Πολύ δυνατή αναβάθμιση! :)
Με την απόσταση απ' τα ντουβαρια δεν εχω περιθώρια να παίξω, τωρα τα 'χω στους 10-15 πόντους.
Εννοείται !!


< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#755960 Πλέον μεταξύ του λάπτοπ μου και των 2 εναλλάξιμων ακουστικών μου ,μπήκε ο ενισχυτής/dac ακουστικών ifi zen dac . Πλέον η απόλαυση είναι απίστευτη
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#755975
bujinkan έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Κοίταγα για soundbar για την τηλεόραση μέχρι γύρω στα 200€ κι έπεσα σ'αυτά
LG SOUNDBAR SN4 2.1 300W
https://www.e-shop.gr/lg-soundbar-sn4-2 ... PER.708807
Sony HT-S350 Soundbar 2.1 320W
https://www.mediamarkt.gr/product/tileo ... 0w/1393090
Samsung Soundbar HW-A550 2.1 με Subwoofer
https://www.mediamarkt.gr/product/tileo ... er/1607157
....
Θα προτιμουσα κάτι σε εταιρία που εξειδικεύεται σε ήχο όπως Denon Yamaha Polk audio κλπ
Λένε για subwoofer και έχουν κουτιά που ζυγίζουν 5 κιλά και περιέχουν ένα μεγαφωνο 16 εκατοστών.... :dizzy: Δεν μπορώ παρά να νιώσω ότι με κοροϊδεύουν. Από την άλλη πρέπει να παραδεχτώ ότι για 200 ευρώ δεν ξέρω τι θα περίμενα ούτε έχω κάτι να αντιπροτείνω (άραγε φτάνουν για ζευγάρι επώνυμων αυτοενισχυόμενων ηχείων;) και σίγουρα θα προσφέρουν σημαντική βελτίωση στον ήχο. Ειδικά αν ο χώρος δεν είναι μεγάλος.
Απλά θα προτιμούσα είτε να συνέδεα με υπάρχον στερεοφωνικό + αγορά subwoofer είτε με αγορά στερεοφωνικού (με ζεύγος ηχείων και δυνατότητα για subwoofer αρηγότερα). Λύσεις με καλύτερο ήχο, περισσότερες χρήσεις και πολύ πιο αναβαθμίσιμο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#755986 Εδώ να προσθέσω ότι έχω ήδη γαμάτο-για τις απαιτήσεις μου-ραδιοενισχυτή, τον Sony str DB 840 αλλά αποφεύγω να τον χρησιμοποιώ πλέον για τηλεόραση, netflix κλπ, εκτός από φορές-πάρα πολύ σπάνιες-που πέσω σε καμιά ταινία με πολυκάναλο ήχο. Όχι βέβαια ότι έχω 6 ηχεία τώρα πάνω στον ενισχυτή, σε 2.1 τον έχω.

Απλώς θέλω ν'αναβαθμίσω τον ήχο της τηλεόρασης (άρα cosmote tv, netflix κλπ) για την καθημερινότητα. Και να παίζω και αμα λάχει και κανα τραγούδι από τον υπολογιστή μέσω bluetooth.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#756051 Μετά από χρόνια (κάπου 30) αναβολής ενέδωσα και αγόρασα πικάπ. Οπότε έχω το ονειρεμένο μου σετάπ. 2.1 με 2 602s2 B&W που έχουν αντέξει 2 μετακομίσεις υγρασίες και το μπάμπη να τα κάθεται συχνά, ένα energy 10αρι sub ιδανικό για το χώρο μου, τον ta fb 940 ενισχυτή της sony, το tc kb 920 κασετόφωνο 3κέφαλο της sony (της σειράς QS αυτά τα 2), και το νέο καμάρι της Audio Technika, to 140 Μοντέλο.

Περιττό να πω οτι όταν κούμπωσα πάνω κάτι παλιά βινύλια (δείτε και εδώ https://jimmuclarku.blogspot.com/2020/0 ... st_28.html ) απλά είχα περισσότερη ταχυπαλμία από όταν έκανα σεξ πρώτη φορά. Δεν σας κάνω πλάκα. :lol:

Απίστευτη η εμπειρία του βινυλίου και ως ήχος, καταλαβαίνω αυτό που λένε μερικοί σαν "μεγαλύτερο σώμα".

Και στα ήδη πολύ δυνατά βινύλια που έχω, βάζω παραγγελία κάτι τρομερές του γούστου μου ανατυπώσεις.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#756135 Περι δίσκων, θα πει τώρα ο αδαής (και όχι μόνο) τι θα αρχίζεις να μαζεύεις βινύλια; Δεν πάει έτσι. Παίρνεις μερικά "χαρακτηριστικά".

Νταξ δε μπορεί να λείπει από κάθε ροκατζή τη συλλογή βινύλιο led zep, floyd, αλλά δε μπορείς να αρνηθείς π.χ. Tame Impala, Thievery Corporation Daft Punk, κάποιους δίσκους τζαζ κτλ. Επίσης λόγω και της τρομερής μανία μου με την ιταλική σκηνή της prog rock 70s (κατά κύριο λόγο συγκροτήματα που κάναν 1 δίσκο και διαλυόταν) οι φούστηδες έχουν απίστευτα εξώφυλλα και χάρηκα πολύ που ειδα ανατυπώσεις (γιατί άντε να τα βρεις original).

Επίσης, δεν ακούγονται όλοι οι δίσκοι / cd / δουλειές μουσικών σε βινύλιο. Ιδίως κάποιοι concept δίσκοι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#756328
Dimitris_P έγραψε:Εδώ να προσθέσω ότι έχω ήδη γαμάτο-για τις απαιτήσεις μου-ραδιοενισχυτή, τον Sony str DB 840 αλλά αποφεύγω να τον χρησιμοποιώ πλέον για τηλεόραση, netflix κλπ, εκτός από φορές-πάρα πολύ σπάνιες-που πέσω σε καμιά ταινία με πολυκάναλο ήχο. Όχι βέβαια ότι έχω 6 ηχεία τώρα πάνω στον ενισχυτή, σε 2.1 τον έχω.

Απλώς θέλω ν'αναβαθμίσω τον ήχο της τηλεόρασης (άρα cosmote tv, netflix κλπ) για την καθημερινότητα. Και να παίζω και αμα λάχει και κανα τραγούδι από τον υπολογιστή μέσω bluetooth.
Δεν καταλαβαίνω γιατί αποφεύγεις να χρησιμοποιήσεις το ήδη υπάρχον σύστημα, η αναβάθμιση ήχου της τηλεόρασης θεωρώ ότι θα είναι πολύ καλύτερη. Ειδικά αν έχεις και το .1 θα είναι και δωρεάν. Χάνω κάτι;
Εγώ έχω τον Sony STR-DB940 και δεν αποφεύγω καθόλου να τον χρησιμοποιώ με την τηλεόραση σε 3.0 (2 μεγάλα Tannoy κι ένα κεντρικό της Gale).Καθώς έχει και DAC του ρίχνω κατευθείαν τον ήχο ψηφιακά με οπτική ίνα από την τηλεόραση. Αν θελήσω bluetooth θα του έβαζα μια σχετική συσκευούλα.
Σε άλλο σετάπ μου ο Yamaha ραδιοενισχυτής, στερεο αλλά με έξοδο για subwoofer οδηγεί κάτι μικρά Roth κι ένα μικρό sub της Q-acoustics 2070 που είναι στενόμακρο για καλό WAF, μόνο 140W αλλά Wrms, μόνο 2χ17 κώνους αλλά ζυγίζει 14,6κιλά*). Αυτό χρειάζεται εξωτερικό DAC (ένα Fiio Taishan D03K). Η τηλεόραση έχει bluetooth που λειτουργεί σαν πομπός για ακουστικά αλλά και σαν δέκτης οπότε στέλνει τον ήχο από το τηλέφωνο ή το λάπτοπ μου στο ηχοσύστημα.

* ¨Ενα subwoofer γενικά είναι βαρύ πράμα και αυτό οφείλεται τόσο στο είδος των μεγαφώνων (μεγάλης διαδρομής και διαμέτρου ή όπως στην περίπτωσή μου για να το κρατήσουν στενό δύο μεγάφωνα) όσο και στη σχεδίαση και στιβαρότητα του κουτιού. Γι αυτό και η δυσπιστία μου για subwoofer 5 κιλών.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#756335 Είναι overkill ο ενισχυτής για την τηλεόραση και δεν με βολεύει για καθημερινή χρήση, έχω τους λόγους μου. Επίσης δεν έχω μεσαίο ηχείο (έχω, αλλά όχι πάνω) οπότε θα βόλευε ένα soundbar για τηλεόραση ώστε ν'αποδίδει καλύτερα τους διαλόγους.

Anyway, μάλλον θα χρειαστεί να το βάλω στην άκρη προς το παρόν γιατί προέκυψε άλλο μεγάλο έξοδο.

Θέλω και κάποια στιγμή ν'αντικαταστήσω τα μαξιλαράκια των Bose ακουστικών μου γιατί έχουν ψιλοξεφτίσει. Έχω πέσει σ'αυτά τα δύο

https://www.brainwavzaudio.com/products ... rrency=EUR
https://www.skroutz.gr/s/34370201/Repla ... hwarz.html
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#756344
Dimitris_P έγραψε:Είναι overkill ο ενισχυτής για την τηλεόραση και δεν με βολεύει για καθημερινή χρήση, έχω τους λόγους μου. Επίσης δεν έχω μεσαίο ηχείο (έχω, αλλά όχι πάνω) οπότε θα βόλευε ένα soundbar για τηλεόραση ώστε ν'αποδίδει καλύτερα τους διαλόγους....
Νομίζω είναι προφανές ότι δεν έχουμε την ίδια γνώμη για αυτό. Τι θα πει overkill; Αν έχεις το ηχοσύστημα σε άλλο χώρο για να κάνεις τις ακροάσεις σου με την ησυχία σου κλπ ενώ άλλοι βλέπουν τηλεόραση, τότε ναι, πάσο, δε βολεύει. Αλλιώς, τι, βαριέσαι να πατήσεις το κουμπί; Εγώ ανάβω τηλεόραση και ενισχυτή μαζί. Μάλιστα μπορώ να ανάβω και τα δύο από το τηλεκοντρόλ του ενισχυτή. Την τηλεόραση την έχω σε μηδενική ένταση και παίζω με τον ενισχυτή. Βρήκα ότι δεν έχει νόημα να χρησιμοποιώ το ηχείο της τηλεόρασης σαν κεντρικό, δεν προσφέρει τίποτα.
Δεν προσπαθώ να σε μεταπείσω απλά να προσφέρω εναλλακτική. Βέβαια ο καθένας όπως βολεύεται και όσα ξέρει ο νοικοκύρης κλπ.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#756345
sknipper έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Είναι overkill ο ενισχυτής για την τηλεόραση και δεν με βολεύει για καθημερινή χρήση, έχω τους λόγους μου. Επίσης δεν έχω μεσαίο ηχείο (έχω, αλλά όχι πάνω) οπότε θα βόλευε ένα soundbar για τηλεόραση ώστε ν'αποδίδει καλύτερα τους διαλόγους....
Νομίζω είναι προφανές ότι δεν έχουμε την ίδια γνώμη για αυτό. Τι θα πει overkill; Αν έχεις το ηχοσύστημα σε άλλο χώρο για να κάνεις τις ακροάσεις σου με την ησυχία σου κλπ ενώ άλλοι βλέπουν τηλεόραση, τότε ναι, πάσο, δε βολεύει. Αλλιώς, τι, βαριέσαι να πατήσεις το κουμπί; Εγώ ανάβω τηλεόραση και ενισχυτή μαζί. Μάλιστα μπορώ να ανάβω και τα δύο από το τηλεκοντρόλ του ενισχυτή. Την τηλεόραση την έχω σε μηδενική ένταση και παίζω με τον ενισχυτή. Βρήκα ότι δεν έχει νόημα να χρησιμοποιώ το ηχείο της τηλεόρασης σαν κεντρικό, δεν προσφέρει τίποτα.
Δεν προσπαθώ να σε μεταπείσω απλά να προσφέρω εναλλακτική. Βέβαια ο καθένας όπως βολεύεται και όσα ξέρει ο νοικοκύρης κλπ.
Έχεις Εικόνα
δίκιο φαντάσου εγώ είχα μπάρα και την έβγαλα


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#756347 Εσύ είσαι εργένης, δεν μετράς :innocent:

sknipper όπως έγραψα υπάρχουν λόγοι που δεν καθιστούν εύχρηστη την καθημερινή του χρήση.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#756348
Dimitris_P έγραψε:Εσύ είσαι εργένης, δεν μετράς :innocent:

sknipper όπως έγραψα υπάρχουν λόγοι που δεν καθιστούν εύχρηστη την καθημερινή του χρήση.
Χαχαχα και που το ξέρεις βρε εσύ ??


< >