Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#34175 Σήμερα έγινε αναβάθμιση στο Sygic και για πρώτη φορά το πρόγραμμα έγινε πραγματικά εύχρηστο. Σχεδόν όσο και το TomTom.

Τα γραφικά όπως πάντα καλά, αλλά μάλλον αποσπούν την προσοχή από την ουσία της πλοήγησης:

Sygic:
Εικόνα

TomTom:
Εικόνα


Μένει να το δούμε στην πράξη.
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#34201 Εμένα μου άρεσε η προηγούμενη έκδοση.

Στην καινούρια οι γραμμές πληροφοριών και οδηγιών είναι πολύ μικρές και δεν διαβάζονται.
Ειδικά το παραθυράκι πάνω αριστερά που έχει το βελάκι και τα μέτρα που απομένουν μέχρι την διασταύρωση...
Έχουμε και μια ηλικία!

Επίσης από την νέα έκδοση λείπει η οπτική ειδοποίηση των POI`s που υπήρχε αριστερά στη μέση της οθόνης.

Περισσότερα προσεχώς.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#34205 Για εμένα το πρώτο και κύριο πράγμα στην πλοήγηση είναι να μπορώ να καταλάβω με μια ματιά που να πάω. Και εδώ είναι το πρόβλημα με τα προγράμματα που δίνουν πολλές λεπτομέρειες στην οθόνη.

Το Sygic (όπως και το Navigon) έχει υπέροχα γραφικά και είναι απόλαυση να το χαζεύεις στον καναπέ σου. Όμως, όταν είμαι στον δρόμο, δυσκολεύομαι να το διαβάσω με αυτή την φευγαλέα ματιά. Συμβαίνουν τόσα πολλά στον χάρτη, που για να καταλάβω που πάει η γραμμή πλοήγησης πρέπει να το κοιτάξω πιο προσεκτικά.
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#34232 Χρησιμοποιώ το σύστημα πλοήγησης κυρίως για να με ενημερώνει για τις σταθερές κάμερες ελέγχου ταχύτητας σε άγνωστες περιοχές οπότε η οπτική ειδοποίηση μου είναι χρήσιμη.
Όσον αφορά τις γραμμές οδηγιών, όπως έγραψα και παραπάνω, στην νέα έκδοση είναι πολύ μικρές. Στην προηγούμενη που ήταν όπως στο ΤΟΜ ΤΟΜ, για εμένα, ήταν καλύτερα.
Αλλά αυτά είναι γούστα.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#34272 Πρέπει να έχω δοκιμάσει όλα τα λογισμικά πλοήγησης (sic :lol: ) που υπάρχουν, για όλες τις πλατφόρμες και όλα τα λειτουργικά. Πραγματικά το καλύτερο σαν εφαρμογή, smoothness, και που γενικά σου δίνει την αίσθηση ολοκληρωμένου πακέτου είναι το Sygic.

Από την άλλη, ΟΛΑ τα Free που έχω δοκιμάσει είναι σαν να μην έχουν βγει ποτέ από το beta testing :dizzy: Αργά, σπαστικά, με περίεργες λειτουργίες, δοκιμαστικά features που είτε δεν δουλεύουν είτε απλά κρασάρουν κλπ. Χώρια που στην λειτουργία μου θυμίζουν το παλιό καλό Destinator :lol:

Στο κινητό και στο αυτοκίνητο (WinCE αυτό) έχω δοκιμάσει Ginius και Dest και άλλα 3-4, κανένα δεν είναι καλύτερο από το Sygic.

Ίσως το πρώτο "Free" που όντως αξίζει -μετά από τόσα χρόνια- είναι το Here
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#34313
Χρήστος Λάππας έγραψε:Για εμένα το πρώτο και κύριο πράγμα στην πλοήγηση είναι να μπορώ να καταλάβω με μια ματιά που να πάω. Και εδώ είναι το πρόβλημα με τα προγράμματα που δίνουν πολλές λεπτομέρειες στην οθόνη.

Το Sygic (όπως και το Navigon) έχει υπέροχα γραφικά και είναι απόλαυση να το χαζεύεις στον καναπέ σου. Όμως, όταν είμαι στον δρόμο, δυσκολεύομαι να το διαβάσω με αυτή την φευγαλέα ματιά. Συμβαίνουν τόσα πολλά στον χάρτη, που για να καταλάβω που πάει η γραμμή πλοήγησης πρέπει να το κοιτάξω πιο προσεκτικά.

Για τον ίδιο λόγο όμως είναι πάρα πολύ καλό όταν οδηγείς σε ορεινό δρόμο που δεν καλοξέρεις. Βλέπεις με μία ματιά πόσο δύσκολη είναι η κάθε στροφή και πως πάει σε γενικές γραμμές ο δρόμος. Κάτι σαν virtual συνοδηγός
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#34396 Και μια σύγκριση με οθόνες ημέρας:

Sygic:
Εικόνα

TomTom:
Εικόνα

Ναι, το Sygic είναι πιο όμορφο, αλλά θεωρώ το TomTom πολύ πιο ευανάγνωστο. Τουλάχιστον με αυτά τα χρώματα χάρτη (sydney)
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#34410 Ίσως το πιο άχρηστο και way overpriced σύστημα navi που έχει περάσει από τα χέρια μου (ευτυχώς ήταν δώρο, γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να πληρώσω έστω και 10 ευρώ για δαύτο)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#34418
GTS έγραψε:Το iPad πως το στηρίζεις στο αμαξι?


Δεν το στηρίζω!* Στον καναπέ μου είμαι και τα χαζεύω. Στο αμάξι έχω το iPhone στον αεραγωγό.




*Είχα αγοράσει κάποτε μια βάση, αλλά το 9,5ιντσο iPad απλά είναι υπερβολικά μεγάλο για το αυτοκίνητο και δεν το ξαναχρησιμοποίησα για πλοήγηση ως οδηγός έκτοτε. Το έχω χρησιμοποιήσει στο χέρι ως συνοδηγός στο εξωτερικό όμως!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#34437 Η προτελευταία έκδοση του sygic, έδινε και οδηγίες μέγιστης ταχύτητας σε στροφές. Ήταν πολύ χρήσιμο σε οδήγηση σε άγνωστο επαρχιακό δίκτυο. Η τοποθεσίες για τις κάμερες ενημερωμένη.
Δε νομίζω να δοκιμάσω κάτι άλλο. Πόσο καλύτερο να γίνει;

Μόνο θέμα η μεταφορά στην sd των χαρτών. Αλλά με 32gb χωρητικότητα στο note3 δε με απασχολεί πια.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#34458 Και τι κάνεις στην περίπτωση που αν λέμε ΑΝ κάμει λάθος στην ταχύτητα;

Ούτε μια στο εκατομμύριο δε θα εμπιστεύομουν τέτοιο πράμα... Άσε δηλαδή που το Σιτζίκ δεν μπόρεσε να κάνει πιο εύκολα πράγματα τότε (2012 θαρρώ), τρέμω στην ιδέα να βρίσκομαι σε οφμπάλανς κατάστάσεις :lol: