Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pienaf
#41945
Χρήστος Λάππας έγραψε:Σήμερα έγινε αναβάθμιση στο Sygic και για πρώτη φορά το πρόγραμμα έγινε πραγματικά εύχρηστο. Σχεδόν όσο και το TomTom.

Τα γραφικά όπως πάντα καλά, αλλά μάλλον αποσπούν την προσοχή από την ουσία της πλοήγησης:

Sygic:
Εικόνα

TomTom:
Εικόνα


Μένει να το δούμε στην πράξη.


pienaf έγραψε:Εμένα μου άρεσε η προηγούμενη έκδοση.

Στην καινούρια οι γραμμές πληροφοριών και οδηγιών είναι πολύ μικρές και δεν διαβάζονται.
Ειδικά το παραθυράκι πάνω αριστερά που έχει το βελάκι και τα μέτρα που απομένουν μέχρι την διασταύρωση...
Έχουμε και μια ηλικία!

Επίσης από την νέα έκδοση λείπει η οπτική ειδοποίηση των POI`s που υπήρχε αριστερά στη μέση της οθόνης.

Περισσότερα προσεχώς.


Μετά από εικοσαήμερη χρήση του «ανανεωμένου» Sygic έχω να πω ότι είναι ΑΧΡΗΣΤΟ!

Εκτός από τις παραπάνω παρατηρήσεις διαπίστωσα ότι αφαιρέθηκε η δυνατότητα πλοήγησης με συντεταγμένες. Το κυριότερο όμως, από τότε που το πρόγραμμα «αναβαθμίστηκε» δυσκολεύεται πάρα πολύ να βρει σήμα GPS. Για παράδειγμα, εχθές πήγα Ναύπλιο – Μύλους και πίσω, δηλαδή 24 χλμ, χωρίς να βρει σήμα.
Επιπλέον όταν βρίσκει(;) το σήμα, η ακρίβειά του είναι για γέλια, καθώς «βλέπει» το αυτοκίνητο σε ΟΛΟΥΣ τους γύρω δρόμους ΕΚΤΟΣ από το σημείο που βρίσκεται στην πραγματικότητα, με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η πλοήγηση και φυσικά αναξιόπιστη η ειδοποίηση για κάμερες, που είναι και ο κύριος λόγος που χρησιμοποιώ navi.
Έχει βέβαια και την πλάκα του, έτσι όπως γυρνάει η οθόνη σαν μεθυσμένη.
Όσο για την ανταπόκριση της εταιρείας στα σχόλια – παράπονά μου ήταν κι αυτή της πλάκας.
Την 31η Οκτωβρίου έστειλα στην Sygic το παρακάτω mail:
Η "αναβαθμισμένη" έκδοση είναι χειρότερη από την προηγούμενη.
1) Οι γραμμές πληροφοριών και οδηγιών κατά την πλοήγηση είναι ΜΙΚΡΕΣ και δεν μπορώ να διαβάσω τις πληροφορίες και τις οδηγίες.
2) Το ίδιο με το παραπάνω συμβαίνει με την γραμμή αναζήτησης.
3) Εξαφανίστηκαν οι οπτικές ειδοποιήσεις στα αριστερά της οθόνης που είχε η προηγούμενη έκδοση. Ήταν πολύ χρήσιμο μαζί με την ηχητική ειδοποίηση να βλέπεις ΚΑΙ το τρενάκι ΚΑΙ την απόσταση μέχρι τις γραμμές. Το ίδιο χρήσιμη ήταν η οπτική ειδοποίηση για τις κάμερες.
Συμπερασματικά προτιμώ την προηγούμενη έκδοση και θα ήθελα να την επαναφέρω.
Σας ευχαριστώ

Μου απάντησαν άμεσα:
Hi Γιάννης,
Thank you for contacting Sygic Customer Support.
Your request has been received, and we will get back to you in next 2 business days.
If this time is not convenient for you, please check our FAQ at http://help.sygic.com/home.
Thank you
Your Sygic Customer Support Team
You can add additional comments by replying to this email.
Important:
- Do not edit subject of this or any e-mail from Sygic
- Be sure to reply with the same email address that you used to originally contact us
- Always type your comment above following line: "## IMPORTANT ## Please type your reply above this line"
Sygic Support Team

Και πράγματι σε δύο μέρες (2 Νοεμβρίου):
Dear customer,
you can find my answer to your request below.
Thank you.
*If you feel your request is not resolved or if you have any additional questions, please reply to this e-mail and I'll get back to you.
You'll receive one more e-mail within the next 24 hours with an option to evaluate my personal approach to you.

Hello Γιάννης,
Thank you for contacting Sygic.
My name is Adam, your support representative, and I will be handling your request from now on. I will do my best to help you with your request.
If you would like to have the font size larger in Sygic please go to your Android device settings > View > Font size and increase the size.
The notifications are still available by default. You can check if they are enabled in Sygic Settings > Notifications.
I will consider this case solved for now, however if you still experience the issue or have any other questions, feel free to re-open this request by replying to this e-mail. I will get back to you as soon as possible for proper resolution. In this case please do not rate my response yet.
Thank you for your understanding.
Best regards,
Adam
Sygic Customer Support

Όπως βλέπετε, μου απάντησαν «άλλα αντί άλλων». Εγώ τους έλεγα ότι δεν φαίνονται οι «γραμμές πληροφοριών και αναζήτησης» κι αυτοί μου έλεγαν να μεγαλώσω τις γραμματοσειρές!
Το ίδιο «άλλα αντί άλλων» μου απάντησαν και για τις ειδοποιήσεις.
Τους έστειλα λοιπόν στις 3 Νοεμβρίου το παρακάτω μήνυμα:
Αγαπητέ Adam,
σε ευχαριστώ για τη απάντησή σου, αλλά δυστυχώς τα προβλήματα που αντιμετωπίζω με την "αναβαθμισμένη" έκδοση του Sygic παραμένουν.

Συγκεκριμένα:
1) Το πρόβλημά μου ΔΕΝ είναι το μέγεθος της γραμματοσειράς, αλλά το μέγεθος της ΓΡΑΜΜΗΣ ΟΔΗΓΙΩΝ (στην φωτογραφία 1) και της ΓΡΑΜΜΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ (στην φωτογραφία 2).
Ειδικά στο σημείο 1Α ΔΕΝ φαίνονται ούτε το βέλος με την κατεύθυνση, ούτε τα μέτρα της απόστασης.
Εικόνα

Η προηγούμενη έκδοση με την ΜΕΓΑΛΗ γραμμή πληροφοριών και οδηγιών στο κάτω μέρος της οθόνης ήταν άψογη. Η "αναβαθμισμένη" είναι απαράδεκτη.

Μην ξεχνάς ότι τα συστήματα πλοήγησης χρησιμοποιούνται κυρίως σε αυτοκίνητα, οπότε τοποθετούνται με βεντούζα στο παρπρίζ - άρα σε κάποια απόσταση από τον οδηγό - και στην τελευταία έκδοση ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ.

2) Στις ρυθμίσεις της "αναβαθμισμένης" έκδοσης του Sygic βρήκα ρύθμιση για την ΗΧΗΤΙΚΗ ειδοποίηση. Για την οπτική ειδοποίηση δεν βρήκα τίποτα και φυσικά εξακολουθεί να μην εμφανίζεται.
Αναφέρομαι στην οπτική ειδοποίηση που στην παλαιά έκδοση εμφανιζόταν στα αριστερά της οθόνης, έδειχνε το είδος του POI (σιδηροδρομικές γραμμές, κάμερα κλπ) και έδειχνε και την απόσταση που υπολειπόταν μέχρι εκεί.
Δεν έχω φωτογραφία από την παλαιά έκδοση, σου στέλνω όμως μία φωτογραφία της νέας έκδοσης με γραμμοσκιασμένο το σημείο που εμφανιζόταν στην προηγούμενη έκδοση η ΟΠΤΙΚΗ ειδοποίηση.
Εικόνα

Σε ευχαριστώ και πάλι.


στο οποίο ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΟΤΕ!

Μετά από αυτά τοποθέτησα ξανά το πιστό μου Destinator Pro – που δυστυχώς δεν υπάρχει για Android – και βρήκα την υγειά μου.
Όσο για τα 35 €;
Δεν βαριέσαι...
Τα λάθη - και η γνώση – πληρώνονται!
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#41948 Τους τα έγραψα κι εγώ. Μάλιστα, έθιξα ορισμένα ζητήματα για όρια ταχύτητας, pois κτλ. Τους είπα ότι έχουν πλέον ειδοποίηση υπέρβασης ορίου μέχρι +10km/h, πράγμα άχρηστο στην Ελλάδα, ενώ αλλά ανταγωνιστικά προγράμματα (π.χ. Here) έχουν ρύθμιση μέχρι +30. Τους είπα για τα custom pois ότι η ειδοποίηση των 500 ή 800m είναι άχρηστη επίσης λόγω των laser guns που μετράνε μέχρι και 1.5+km. Τους πρότεινα λύσεις: τελείως custom ειδοποιήσεις, περισσότερα βήματα ή να δώσουν πρόσβαση στο αρχείο (βλέπε Destinator) για να φτιάχνουμε εμείς τα βήματα, όπως θέλουμε. Τέλος, τους έδωσα συγκεκριμένο παράδειγμα στο οποίο 3 συστήματα δίνουν εναλλακτικές διαδρομές από το σημείο Α στο σημείο Β και όλα, πλην του Here, δίνουν τις ίδιες εναλλακτικές, ενώ το Here δίνει μία διαφορετική που, ενώ είναι η μακρύτερη σε απόσταση, είναι, ταυτόχρονα, και η πιο σύντομη χρονικά. Έφτασα να τους πω ότι το 8.2.4 το είχα σπασμένο στο Nokia N82 και ήταν καλύτερο από αυτό που έχουν τώρα.

Μου απάντησαν, είπε ο τύπος ότι θα τα πάει απευθείας στον προϊστάμενό του και μου έδωσαν link για την παλιά έκδοση που ήταν "καλύτερη". Αν τα αλλάξουν σφύρα μου. Είναι απόφαση όλες οι ρυθμίσεις να γίνονται κεντρικά από τις εταιρείες πλέον, ώστε αφενός οι τεμπέληδες στις ΗΠΑ να μην γκρινιάζουν, αφετέρου να αναγκάζεσαι να προσκολλάσαι στην εταιρεία και το store της (βλ. premium speed cameras κτλ). Βάλε και το ότι σε πολλά κράτη της Ευρώπης απαγορεύεται να έχεις speed cams στα navi (βλ. απόφαση Nokia να μην έχει κάμερες στην Ευρώπη) και συμπληρώνεται το puzzle που ακολουθεί κυβερνητικές εντολές και εταιρικά συμφέροντα 100%.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#41953 Εγώ έχω στο κινητό μου την έκδοση dont panic της Mireo , που την εδιναν δωρεάν στο Πλαίσιο με αγορα κινητού..
Για την δουλειά που την θέλω (μία στο τόσο να μου βρει έναν δρόμο στην Αθήνα..) , κάνει την δουλειά της σχεδόν τέλεια.. :oops:
Άβαταρ μέλους
By JBT
#41955 Σιτζικ τρατζικ :s_rofl :s_rofl

Χρόνια τώρα το φωνάζω, ο ψορσέρ έχει βέβαια αντίθετη άποψη :s_tongue Ή τουλάχιστον είχε...

Νάβιγκον φορ δε γουίν :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By corsair
#41957 Χρησιμοποιω το Sygic εδω και κάτι μήνες. Ηταν ευτυχες το γεγονός που κάνανε upgrade και πηγανε σε νέο πρόγραμμα το οποίο ειναι σαφέστατα πιο ευχρηστο και στην λογική των Google Maps. Γράφεις απλά αυτο που θες στην search bar... Στην αρχή υπήρχε καποιο bug στις δρομολογήσεις και αν εχανες τον δρόμο εμπαινε σε αυτιστικό mode, αλλα το διορθωσαν (χωρις να φαινεται στα changelogs). Tωρα απλά δουλευει οκ, και οι δρομολογήσεις/αναδρομολογήσεις δουλευουν μια χαρα. Ειμαι σίγουρος οτι θα με πάει from point A to point B χωρις παρατράγουδα και οχι μέσω Αμερικης.

Κανένα παραπονο απο δω... βεβαια εγω πάλι ουδέποτε ψυριζα την μαιμού.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#41997 Για μένα βασικό στο GPS είναι να έχει επιλογή για δρομολόγηση διαλέγοντας σημείο στον χάρτη.
Πολλές φορές θα χρειαστεί να πας σε κάποια απομακρυσμένη παραλία που δεν ξέρεις ή σε ένα σημείο στο τάδε χωριό που δεν έχει διεύθυνση. Δεν κινείσαι πάντα μέσα σε πόλεις να του βάλεις την ακριβή διεύθυνση.
Υπάρχει τέτοιο πράγμα στο sygic?
Σε navigon και here υπάρχει και δουλεύει μια χαρά. Οπότε χρησιμοποιώ αυτά τα 2.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#42011
Bayern7 έγραψε:Για μένα βασικό στο GPS είναι να έχει επιλογή για δρομολόγηση διαλέγοντας σημείο στον χάρτη.
Πολλές φορές θα χρειαστεί να πας σε κάποια απομακρυσμένη παραλία που δεν ξέρεις ή σε ένα σημείο στο τάδε χωριό που δεν έχει διεύθυνση. Δεν κινείσαι πάντα μέσα σε πόλεις να του βάλεις την ακριβή διεύθυνση.
Υπάρχει τέτοιο πράγμα στο sygic?
Σε navigon και here υπάρχει και δουλεύει μια χαρά. Οπότε χρησιμοποιώ αυτά τα 2.


Ναι μπορεις να επιλεξεις τον πλησιεστερο δρομο χωρις να ξερεις διευθυνσεις κλπ...
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#42013
Bayern7 έγραψε:Υπάρχει τέτοιο πράγμα στο sygic?
Σε navigon και here υπάρχει και δουλεύει μια χαρά. Οπότε χρησιμοποιώ αυτά τα 2.


Όχι, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη στην τελευταία έκδοση. Μπορείς να προσθέσεις κομμάτια δρόμου και συντεταγμένες μόνο.

Το ζήτημα με τα Navi αυτή τη στιγμή είναι ότι πρέπει να ικανοποιήσουν πολλές ομάδες χρηστών: (α) αυτούς που θα το δουλέψουν περιστασιακά για να πάνε από το σημείο Α στο σημείο Β, (β) αυτούς που θα το δουλεύουν καθημερινά για πολλές δρομολογήσεις και (γ) αυτούς που θα το δουλέψουν ως πλήρη εφαρμογή και όχι μόνο ως πλοηγό. Η κατηγορία (α) ικανοποιείται με δωρεάν λύση (βλ. google, here κτλ). Η κατηγορία (β) επιθυμεί ταχύτητα και ευκολία στην προσθήκη οδών. Η κατηγορία (γ) ζητάει πολλές ευκολίες, ανάλογα με τις επιθυμίες του καθενός: πλοήγηση, μπλόκα, κάμερες, κοινοποίηση σε κοινωνικά μέσα, αξιοθέατα κτλ.

Έχοντας ως δεδομένα τα παραπάνω και αντιλαμβανόμενοι ότι πολλές φορές οι κατηγορίες χρηστών μπλέκονται η μία μέσα στην άλλη + η διάδοση στο κοινό που οδηγεί σε απαιτήσεις συγκεκριμένης μορφής (απλότητα, ευκολία, ταχύτητα), καταλαβαίνουμε γιατί οι εταιρείες προκρίνουν λύσεις της μορφής του Sygic: ευκολία => πωλήσεις => χρήμα. Πώς θα ανταγωνιστεί την google που είναι τεράστια εταιρεία με βάση χρηστών σε όλο τον κόσμο; Θα βάλει φαντεζί γραφικά για του πωρωμένους, αλλά άσχετους, θα κάνει την εφαρμογή απλή για τον μπάρμπα και τον βαριεστημένο, θα απλοποιήσει την αναζήτηση για τον πολυάσχολο υπάλληλο κτλ. Λίγο ενδιαφέρει την εταιρεία αν υπάρχουν 10 άτομα σαν τον pipinos1976 στην Ελλάδα και άλλοι 5-10.000 σε όλο τον κόσμο (και πολλούς λέω) που επιθυμούν custom ειδοποιήσεις για τα μπλόκα και τις κάμερες, ο καθένας με διαφορετικό τρόπο (π.χ. μην ξεχνάτε τις sections cams σε πολλές χώρες) ή που θέλουν την απόλυτη λύση για πλοήγηση. Από εμένα και τους όμοιούς μου δε θα πάρουν χρήματα. Πλήρωσα μία φορά €30 επί Symbian και έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή σε tablet και κινητό και θα είμαι εντάξει για τα επόμενα 10 χρόνια (τυχαίο νούμερο) που θα υπάρχει η εταιρεία και το Android. Ο εξελιγμένος οικογενειάρχης στις ΗΠΑ, όμως, που θα βάλει στο SUV του το navi θα αγοράσει και premium speed cams, θα πληρώσει ανανεώσεις της βάσης, απλά για να είναι ήσυχος. Στην Ελλάδα, ο αντίστοιχος οικογενειάρχης, θα βάλει ένα πρόγραμμα έχοντας τις κάμερες στην καλύτερη των περιπτώσεων, άντε να του έχει περάσει και το ανιψάκι του τίποτε μπλόκα με ειδοποιήσεις στα 500m και θα λέει ότι τον έσωσε το μηχάνημα, αλλά θα ξεχνάει ότι πέρασε από σημείο με όριο 120 με μόλις 140, οπότε η ΕΛ.ΑΣ. δεν ασχολήθηκε να τον γράψει.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#42020 Το Ναβιγκόν έχει και ένα κάτι σαν live screening όταν το έχεις στην περπατούρα που συχνά είναι εξαιρετικά χρήσιμο.

Στους υπόλοιπους πλοηγούς δεν ξέρω εάν υπάρχει αυτό, έχει πάνω από 2ετία που δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλο πλοηγό (ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ ΤΟΝ ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΝ ΣΙΤΖΙΚ ΤΡΑΤΖΙΚ).
Άβαταρ μέλους
By CPP
#49378 Έχω ενα mls destinator με παλιούς χαρτες.
Αφού βρήκα manual, serial number, κωδικό χρήστη κλπ, μπήκα στο site κατέβασα χάρτες κλπ έκανα unzip, έβαλα με usb το μηχανημα στο imac και δεν το διαβάζει. :s_whiteflag

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει και ενα software στο imac για να κάνω κάπου paste? αντε με τα ρημάδια.......

Κάνω κάτι λάθος?
Άβαταρ μέλους
By kacey
#49386 τα destinator (στο δικο μου τουλαχιστον) οταν θες να τα συνδεσεις στο pc πρεπει να βγεις απο το προγραμμα πλοηγησης στο γενικοτερο μενου της συσκευης, να βρεις μια επιλογη που λεει κατι για τη συνδεση με usb και να επιλεξεις να συνδεθει ως ταδε ή δεινα (οπου η μια επιλογη ειναι ως media storage νομιζω και η αλλη ειναι κατι αλλο, δεν θυμαμαι ακριβως). Μια απο αυτες ειναι η σωστη για να στο εμφανισει στο pc.
Άβαταρ μέλους
By IKE
#49393 Με Google maps ή HERE maps υπάρχει λόγος ύπαρξης των destinator κλπ?
Άβαταρ μέλους
By leonp
#50675
CPP έγραψε:Έχω ενα mls destinator με παλιούς χαρτες.
Αφού βρήκα manual, serial number, κωδικό χρήστη κλπ, μπήκα στο site κατέβασα χάρτες κλπ έκανα unzip, έβαλα με usb το μηχανημα στο imac και δεν το διαβάζει. :s_whiteflag

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει και ενα software στο imac για να κάνω κάπου paste? αντε με τα ρημάδια.......

Κάνω κάτι λάθος?

Πέρασα ένα Ρώσικο firmware και τώρα απέκτησε και τηλέφωνο (με sim).

"Βρήκα" και το igo primo και είναι εξαιρετικό.

Tapatalk
Άβαταρ μέλους
By thrylosveria
#51031 παιδες τα φωτα σας...αγορασα εν ΤΟΜ ΤΟΜ VIA 135 EUROPE και χθες ειπα μιας και θα παω Εδεσσα να το δω πως δουλευει...πρωτη πατατα 100 μετρα μετα το νοσοκομειο και πριν μπω στην πολη (για οσους ξερουν απο Εδεσσα) μου λεει ''στριψτε αριστερα'' ομως αριστερα ειχε απαγορευτικο, αλλα και να μην ειχε σε κεινον τον δρομο βραδυ δεν εμπαινα !!! κοιταζομαστε με τη γυναικα μου και λεμε ''πατατα'' πηραμε !!! συνεχιζουμε στην πολη παλι ''στροφη αριστερα'' αλλα στο αγνωστο και παλι ( να πω οτι στο περιπου ηξερα που παμε)...συνεχιζουμε και επιτελους μας πηγε εκει που θελαμε !!! ξεκινεμε επιστροφη για Βεροια και λεω θα παμε οπου μας πει...στροφη δεξια αλλα κατι δε μαρεσει, στροφη αριστερα και παλι κατι δε μ' αρεσει και μεις να κανουμε σβουρες στο ιδιο σημειο, στροφη δεξια να ομως που δεξια ειχε απαγορευτικο λεω δε γ@μιεται παμε να παρουμε το σωστο δρομο για να γυρισουμε καποια στιγμη σπιτι μας !!! αμ δε ομως, λιγο εξω απο τη Βεροια και παλι στροφη δεξια !!! καλα ρε γμτ ειναι δυνατον να στειλει καποιον απο αυτο το δρομο 3 χμ εξω απο τη βεροια που το χρησιμοποιουμε μονον οσοι τον ξερουμε? συνεχιζουμε την πορεια μας και μετα απο 2 χμ παλι ''στροφη δεξια'' που αν στριβαμε θα συναντουσαμε τον προηγουμενο, το αγνοουμαι, 1χμ παλι πιο εκει στροφη αριστερα, ντε και καλα να μας βγαλει στο σημειο οπου θα μπαιναμε στον αρχικο δρομο, το αγνοουμαι, και μπαινουμε στην πολη καθ' οδον για το σπιτι μας και αυτο στην κοσμαρα του, στριψτε αριστερα, στριψτε δεξια, καντε αναστροφη, και 50 πριν το σπιτι μας λεει ''αναστροφη'' και μπλα μπλα μπλα αλλα στο σπιτι δε μας πηγε ποτε!!! λογικα κατι δεν εχω ρυθμισει σωστα, δεν μπορει να ειναι τοση π@π@αρια...εχω και ενα MLS το οποιο τουλαχιστο στην Ελλαδα οπου πηγα ηταν αξιοπιστο και επειδη μου εβαλαν χαρτες Ευρωπης στην Πραγα μας πηγε μπροστα στο ξενοδοχειο !!!

ευχαριστω πολυ.

υ.γ. αυτο το HERE ειναι δωρεαν ?