Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#89845
mirage έγραψε:Τι κινητο εχεις;



εγω χρησιμοποιω ενα iphone5, μπορω να βαλω το προγραμμα πλοηγησης στο Moto G της γυναικας μου αν χρειαζεται ανδρόιντ

επισης εχω ενα παλιο huawai Χ5 στο οποιο εχω περασμενο το navigon


δεν ξερω ποσο "γρηγορα" ειναι τα gps των κινητων, οπως εγραψα και πριν δν τα χρησιμοποιησα ποτε σε κανονικες συνθηκες.
Το Μιο ειναι πολυ καλο γι'αυτο που το θελω, αλλα αρχισε να ρεταρει, δεν δουλευε καλα η αφη και γενικα εχει ενα θεματακι στον χειρισμο. Αν ξεκινησει καλα παει
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#89849 αρκετά ικανοποιητικό το here maps και πολύ θετικό που μπορείς να το χρησιμοποιείς offline καθώς και το γεγονός ότι αναβαθμίζει τακτικά τους χάρτες

στη πλοήγηση ήταν άριστο και πλέον έχει και ελληνική φωνή που ήταν ένα θέμα στη beta έκδοση

επίσης πάρα πολύ καλό χαρακτηριστικό η δυνατότητα αποθήκευσης χαρτών στην sd

μόνο μεγάλο αρνητικό το ψαχτήρι του που είναι μάλλον το χειρότερο που έχω δει ποτέ και ειδικά μες στην αττική μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα

βέβαια για τελείως δωρεάν λύση νομίζω ότι είναι κορυφή, ειδικά εκτός αθηνών που το internet του κινητού μπορεί να μην υπάρχει για να χρησιμοποιήσει κανείς google maps, το οποίο πλέον νομίζω ότι έχει φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα

οπότε άπαξ και βρεις πού ακριβώς θες να πας το here είναι τέλειο, δε νομίζω ότι αξίζει να ασχολείται κανείς πλέον με τις κλασικές και ομολογουμένως ακριβές εφαρμογές πλοήγησης
Άβαταρ μέλους
By bebes
#89851 το here το παιρνω απο το googleplay;

υπαρχει και στο appstore;

να δω τι gps εχει το ταμπλετ μηπως χρησιμοποιησω εκεινο.

απλα δεν ξερω αν μια συσκευη (ας πουμε) με χρηση μονο σαν gps εχει πιο ισχυρη και πιο γρηγορη κεραια
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#89852 Bebes έφτασα απροβλημάτιστα Όσλο με το sygic. Το κακό με το moto g(το έχει και η δική μου γυναίκα), είναι ή περιορισμένη μνήμη για χάρτες.
Το tablet που έχω ήταν πολύ αργό. Το Note(tablet) της πεθεράς μου, σαφώς γρηγορότερο
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#89854 Μην πάρεις ξεχωριστή συσκευή για πλοήγηση γιατί δεν υπάρχει λόγος.
Το Here υπάρχει και Android και για iOS... Δοκιμάζεις και βλέπεις τι σου ταιριάζει...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#89874 Χρησιμοποίησα το καλοκαίρι το Sygic στο Moto G που έχω για να πάω και να γυρίσω Βιέννη οδικώς. Παρά τα πολλά έργα στο κομμάτι Σκοπίων και Νότιας Σερβίας το Sygic αποδείχθηκε άψογο, ειδικά μέσα στις πόλεις (πολλές φορές το χρησιμοποιούσα και ως οδηγό όταν περπατούσαμε).

Εξαιρετικό GPS και μου κόστισε μόνο 25€ αν θυμάμαι καλά. Τα άξιζε τα λεφτά του μέχρι το τελευταίο cent! :thumbsup: Κυρίως γιατί με απάλλαξε από το άγχος αν πάω σωστά και αν θα φτάσω στην ώρα μου. Άψογο!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#89897 Το sygic ειναι παρα πολυ καλο και δουλευει καλα σε οποιαδηποτε ηπειρο. Trust me on that. Νομιζω αξιζει με το παραπανω τα λεφτα του και φυσικα στο moto g θα εισαι μια χαρα απο αποψη αποδοσης. Εδω ετρεχε μια χαρα στο αρχαιο μου Defy.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#89898
bebes έγραψε:το here το παιρνω απο το googleplay;

υπαρχει και στο appstore;

να δω τι gps εχει το ταμπλετ μηπως χρησιμοποιησω εκεινο.

απλα δεν ξερω αν μια συσκευη (ας πουμε) με χρηση μονο σαν gps εχει πιο ισχυρη και πιο γρηγορη κεραια

όπως σου είπαν οι άλλοι υπάρχει σε όλα τα λειτουργικά και έχεις όλους τους χάρτες που μπορεί να χρειαστείς τους οποίους μπορείς να κατεβάσεις και να έχεις στη συσκευή σου

τώρα μια συσκευή που είναι αποκλειστικά για πλοήγηση σίγουρα δεν είναι καλύτερη από ένα ισχυρό κινητό ή tablet γιατί πολύ απλά χρησιμοποιούν ανάλογο hw και ενός κινητού "ναυαρχίδας" ας πούμε το hardware θα είναι κορυφαίο

για παράδειγμα εγώ που έχω snap 800 πραγματικά μένω |λογοκρισία| με το πόσο γρήγορα κλειδώνει δορυφόρους σε σχέση με οτιδήποτε άλλο είχα στη κατοχή μου και δε με έχει κρεμάσει ποτέ έως τώρα

μια συσκευή αποκλειστικά πλοήγησης θα είναι κινεζο-tablet της κακιάς ώρας, οπότε κατ'εμέ δε κερδίζεις κάτι, ούτε μπορείς να έχεις a-gps για ακόμα πιο γρήγορο κλείδωμα δορυφόρων

επίσης όλα μα όλα θα γίνονται πολύ πιο αργά (από το scrolling του χάρτη, μέχρι εύρεση οδών και υπολογισμό ή επανυπολογισμό διαδρομών)
καλύτερα ένα τουμπανοκινητό, ποτέ δε χάνεις όταν έχεις όσο περισσότερη δύναμη γίνεται :metalo:
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 17 Μαρ 2015, 09:20, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#89899
mirage έγραψε:Το sygic ειναι παρα πολυ καλο και δουλευει καλα σε οποιαδηποτε ηπειρο. Trust me on that. Νομιζω αξιζει με το παραπανω τα λεφτα του και φυσικα στο moto g θα εισαι μια χαρα απο αποψη αποδοσης. Εδω ετρεχε μια χαρα στο αρχαιο μου Defy.

sygic σε ευρώπη έχω ακούσει καλά λόγια από γνωστούς, μέχρι και σε καναδά/ηπα που το έχει χρησιμοποιήσει φίλος έχει μείνει κατενθουσιασμένος

εγώ πάντως θα επιμείνω ακόμα μια φορά ότι σε ελληνική επαρχία είναι πάρα πολύ κακό, σε σημείο που έχω πάει να χάσω καράβι, γενικά έκανε ο,τι να'ναι για αυτό και ξηλώθηκε

για ελλάδα από τα πιο πρόσφατα που έχω δοκιμάσει εμπιστεύομαι τυφλά το navigon, αλλά πλέον νομίζω ότι θα μείνω στο here, με ικανοποίησε αρκετά η πλοήγηση του και το πόσο ενημερωμένο ήταν

επίσης είναι αρκετά χρήσιμο μες στην αθήνα (Εφ'οσον είσαι online) η ενημέρωση για τη κίνηση που σου δίνει σε real time.
εκεί το google maps υστερεί, αλλά από την άλλη το google maps υπερτερεί σε πλοήγηση πεζών και ενημέρωση σχετικά με τα μέσα μαζικής.
νομίζω εκεί ειδικά παίζει χωρίς αντίπαλο
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 17 Μαρ 2015, 09:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mirage
#89900 Εγω γενικα οπου εχω internet χρησιμοποιω το waze. Αλλα οπου δεν εχω το Sygic. Mε εχει βγαλει ασπροπροσωπο σε ολη την Ευρωπη, Καναδα, ΗΠΑ, Αυστραλια και Νοτιο Αφρικη.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#89927
QsisVTS έγραψε:τώρα μια συσκευή που είναι αποκλειστικά για πλοήγηση σίγουρα δεν είναι καλύτερη από ένα ισχυρό κινητό ή tablet γιατί πολύ απλά χρησιμοποιούν ανάλογο hw και ενός κινητού "ναυαρχίδας" ας πούμε το hardware θα είναι κορυφαίο

για παράδειγμα εγώ που έχω snap 800 πραγματικά μένω |λογοκρισία| με το πόσο γρήγορα κλειδώνει δορυφόρους σε σχέση με οτιδήποτε άλλο είχα στη κατοχή μου και δε με έχει κρεμάσει ποτέ έως τώρα

μια συσκευή αποκλειστικά πλοήγησης θα είναι κινεζο-tablet της κακιάς ώρας, οπότε κατ'εμέ δε κερδίζεις κάτι, ούτε μπορείς να έχεις a-gps για ακόμα πιο γρήγορο κλείδωμα δορυφόρων

επίσης όλα μα όλα θα γίνονται πολύ πιο αργά (από το scrolling του χάρτη, μέχρι εύρεση οδών και υπολογισμό ή επανυπολογισμό διαδρομών)
καλύτερα ένα τουμπανοκινητό, ποτέ δε χάνεις όταν έχεις όσο περισσότερη δύναμη γίνεται :metalo:


καλα, δεν εχουμε και ναυαρχιδες κινητα... :lol:

αν μιλαμε για εξωτερικο θα παιζει gps χωρις υποβοηθηση απο data, οποτε δεν απασχολει το A-gps

θα δοκιμασω το here στο iphone και θα βαλω navigon ή sygic sto moto G, θα παρω και την κορη ενα xperia 5ιτσο, οποτε πιθανον να βαλω κατι κι εκει (μεγαλη οθονη και πολυ καλη μπαταρια).

στο iphone μπορω να βαλω μονο "γνησια", στα αλλα βαζω και "σπασμενα", οποτε θα βαλω και θα τα δοκιμασω να δω πιο με βολευει καλυτερα

αν ειναι ικανοποιητικα θα κρατησω και το Μιο με το i-go, σε παλαιοτερα ταξιδια με εξυπηρετησε μια χαρα...