Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dstou
#56362 Έφυγα εσπευσμένα για εξωτερικό και αγόρασα την τελευταία στιγμή ένα MLS 4.3'' Pro. Πήγα για ένα Γκάρμιν ή Τομχ2 αλλά είχαν εξαντληθεί και έτσι ψώνισα, όπως αποδείχτηκε, από σβέρκο.
Μέχρι στιγμής στις 4 ημέρες που το δουλεύω με έχει στείλει 3φορές σε μονόδρομο, μία φορά να στρίψω στο μέσον μαντρότοιχου βιομηχανίας μήκους 300 μέτρων χωρίς δρόμο φυσικά, δύο φορές έχει χάσει εξόδους εθνικής οδού (ξαναμπήκα και ξαναπλήρωσα διόδια και έκανα και έξτρα χλμ), και μία φορά με έβαλε να στρίψω σε ανύπαρκτο δρόμο (στο σημείο υπήρχε πόρτα 1 μ πλάτους σε περιφραγμένο προστατευόμενο δάσος για να μπαίνουν οι θηροφύλακες).
Αργεί χαρακτηριστικά, για να βάλεις π.χ. τη διεύθυνση σου παίρνει 3-5 λεπτά ΧΑΛΑΡΑ, οποιοδήποτε λάθος ΄κολλάει΄το μηχάνημα, η πληκτρολόγηση είναι ποντιακής έμπνευσης αφού ξεκινάει πάντα στα ελληνικά, το αλλάζεις σε αγγλικά (3 κινήσεις), βάζεις την πόλη και όταν πας να βάλεις και τον δρόμο έχει γυρίσει ξανά στα ελληνικά λες και υπήρχε πιθανότητα να βάλεις το ένα στα ξένα και το άλλο στη γλώσσα μας.
Διαρκώς μου υπενθυμίζει ότι υπερβαίνω το όριο ταχύτητας, ενώ πηγαίνω πιο αργά και από ζωήλατα οχήματα και όλοι με βρίζουν στη γλώσσα τους, μέχρι που βρήκα πως να το ακυρώσω.
Διαρκώς ψάχνει να βρει τρόπο να με βάλει σε δρόμο με διόδια ή σε κωλοστενά, λες και δεν υπάρχουν άλλοι κανονικοί δρόμοι να πηγαίνει κανείς.
Το αποκορύφωμα : Το βελάκι δεν είναι στο κέντρο και ο χάρτης να προχωράει από πάνω προς τα κάτω, αλλά πότε κοιτάει δεξιά, πότε αριστερά, πότε πάνω (το κανονικό), και πότε πίσω με τον χάρτη να πηγαίνει στραβά όπως του έρθει. Σήμερα μόλις και αφού πάτησα ότι συνδυασμό κουμπιών υπάρχει κατάφερα να το ισιώσω.
Του έχω ζητήσει 20 διαφορετικές φορές να με πάει κάπου και σχεδόν όλες έχει αστοχήσει για διάφορους λόγους, απόψε για να το συνεφέρω λίγο του είπα ότι είμαι πεζός και ενώ στην αρχή τα πήγαινε καλά μετά κόμπλαρε και άρχισε τις άσκοπες βόλτες και παρακάμψεις. :metalo:
103 ευρά πεταμένα, να δούμε τι θα κάνω στη συνέχεια του ταξιδιού που έχει και τα πιο δύσκολα. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#56366 Ως προς την ποιότητα/ενημερώσεις χαρτών στην Ελλάδα τι θεωρείται το καλύτερο αυτή τη στιγμή;
(απ' τα χέρια μου έχουν περάσει Navigon, Ginius, Google maps, αλλά η ερώτηση είναι γενικότερη)
Άβαταρ μέλους
By corsair
#56437
dstou έγραψε:Έφυγα εσπευσμένα για εξωτερικό και αγόρασα την τελευταία στιγμή ένα MLS 4.3'' Pro. Πήγα για ένα Γκάρμιν ή Τομχ2 αλλά είχαν εξαντληθεί και έτσι ψώνισα, όπως αποδείχτηκε, από σβέρκο.
Μέχρι στιγμής στις 4 ημέρες που το δουλεύω με έχει στείλει 3φορές σε μονόδρομο, μία φορά να στρίψω στο μέσον μαντρότοιχου βιομηχανίας μήκους 300 μέτρων χωρίς δρόμο φυσικά, δύο φορές έχει χάσει εξόδους εθνικής οδού (ξαναμπήκα και ξαναπλήρωσα διόδια και έκανα και έξτρα χλμ), και μία φορά με έβαλε να στρίψω σε ανύπαρκτο δρόμο (στο σημείο υπήρχε πόρτα 1 μ πλάτους σε περιφραγμένο προστατευόμενο δάσος για να μπαίνουν οι θηροφύλακες).
Αργεί χαρακτηριστικά, για να βάλεις π.χ. τη διεύθυνση σου παίρνει 3-5 λεπτά ΧΑΛΑΡΑ, οποιοδήποτε λάθος ΄κολλάει΄το μηχάνημα, η πληκτρολόγηση είναι ποντιακής έμπνευσης αφού ξεκινάει πάντα στα ελληνικά, το αλλάζεις σε αγγλικά (3 κινήσεις), βάζεις την πόλη και όταν πας να βάλεις και τον δρόμο έχει γυρίσει ξανά στα ελληνικά λες και υπήρχε πιθανότητα να βάλεις το ένα στα ξένα και το άλλο στη γλώσσα μας.
Διαρκώς μου υπενθυμίζει ότι υπερβαίνω το όριο ταχύτητας, ενώ πηγαίνω πιο αργά και από ζωήλατα οχήματα και όλοι με βρίζουν στη γλώσσα τους, μέχρι που βρήκα πως να το ακυρώσω.
Διαρκώς ψάχνει να βρει τρόπο να με βάλει σε δρόμο με διόδια ή σε κωλοστενά, λες και δεν υπάρχουν άλλοι κανονικοί δρόμοι να πηγαίνει κανείς.
Το αποκορύφωμα : Το βελάκι δεν είναι στο κέντρο και ο χάρτης να προχωράει από πάνω προς τα κάτω, αλλά πότε κοιτάει δεξιά, πότε αριστερά, πότε πάνω (το κανονικό), και πότε πίσω με τον χάρτη να πηγαίνει στραβά όπως του έρθει. Σήμερα μόλις και αφού πάτησα ότι συνδυασμό κουμπιών υπάρχει κατάφερα να το ισιώσω.
Του έχω ζητήσει 20 διαφορετικές φορές να με πάει κάπου και σχεδόν όλες έχει αστοχήσει για διάφορους λόγους, απόψε για να το συνεφέρω λίγο του είπα ότι είμαι πεζός και ενώ στην αρχή τα πήγαινε καλά μετά κόμπλαρε και άρχισε τις άσκοπες βόλτες και παρακάμψεις. :metalo:
103 ευρά πεταμένα, να δούμε τι θα κάνω στη συνέχεια του ταξιδιού που έχει και τα πιο δύσκολα. :hmmm:


καλα ρε παιδι μου... και συ κινητο δεν ειχες και πηγες και ακριβοπληρωσες αυτο το πράγμα? :help:
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#56512 Οποιοδήποτε μεσαίο android κινητό με το Here είναι φθηνότερο, καλύτερο και ταχύτερο από τα περισσότερα navi. Το έχω στο G3 και έκανα τις τελευταίες μέρες 3-4 "tests" συγκρίνοντάς το με το Maps αλλά και ένα MLS 4ιντσο (δεν θυμάμαι μοντέλο, κάτω από 100€ πάντως κάνει). Το Here ήταν σχεδόν 100% σωστό (όπως και το Maps, το MLS με έστειλε να στρίψω σε μια πόρτα κάπου στο Τατόι :dizzy: ), προφανώς πολύ smooth και ωραία animations (όπως και το Maps, το MLS είναι τραγικό σαν μηχάνημα), και το μόνο που του λείπει είναι η -πλήρης, γιατί τη βασική την έχω βάλει- ελληνική φωνητική πλοήγηση.

Θα φτάσω μέχρι του σημείου να πω ότι το Here πλέον μπορεί να αντικαταστήσει και το αγαπημένο μου Sygic :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By GTS
#56631
corsair έγραψε:
dstou έγραψε:Έφυγα εσπευσμένα για εξωτερικό και αγόρασα την τελευταία στιγμή ένα MLS 4.3'' Pro. Πήγα για ένα Γκάρμιν ή Τομχ2 αλλά είχαν εξαντληθεί και έτσι ψώνισα, όπως αποδείχτηκε, από σβέρκο.
Μέχρι στιγμής στις 4 ημέρες που το δουλεύω με έχει στείλει 3φορές σε μονόδρομο, μία φορά να στρίψω στο μέσον μαντρότοιχου βιομηχανίας μήκους 300 μέτρων χωρίς δρόμο φυσικά, δύο φορές έχει χάσει εξόδους εθνικής οδού (ξαναμπήκα και ξαναπλήρωσα διόδια και έκανα και έξτρα χλμ), και μία φορά με έβαλε να στρίψω σε ανύπαρκτο δρόμο (στο σημείο υπήρχε πόρτα 1 μ πλάτους σε περιφραγμένο προστατευόμενο δάσος για να μπαίνουν οι θηροφύλακες).
Αργεί χαρακτηριστικά, για να βάλεις π.χ. τη διεύθυνση σου παίρνει 3-5 λεπτά ΧΑΛΑΡΑ, οποιοδήποτε λάθος ΄κολλάει΄το μηχάνημα, η πληκτρολόγηση είναι ποντιακής έμπνευσης αφού ξεκινάει πάντα στα ελληνικά, το αλλάζεις σε αγγλικά (3 κινήσεις), βάζεις την πόλη και όταν πας να βάλεις και τον δρόμο έχει γυρίσει ξανά στα ελληνικά λες και υπήρχε πιθανότητα να βάλεις το ένα στα ξένα και το άλλο στη γλώσσα μας.
Διαρκώς μου υπενθυμίζει ότι υπερβαίνω το όριο ταχύτητας, ενώ πηγαίνω πιο αργά και από ζωήλατα οχήματα και όλοι με βρίζουν στη γλώσσα τους, μέχρι που βρήκα πως να το ακυρώσω.
Διαρκώς ψάχνει να βρει τρόπο να με βάλει σε δρόμο με διόδια ή σε κωλοστενά, λες και δεν υπάρχουν άλλοι κανονικοί δρόμοι να πηγαίνει κανείς.
Το αποκορύφωμα : Το βελάκι δεν είναι στο κέντρο και ο χάρτης να προχωράει από πάνω προς τα κάτω, αλλά πότε κοιτάει δεξιά, πότε αριστερά, πότε πάνω (το κανονικό), και πότε πίσω με τον χάρτη να πηγαίνει στραβά όπως του έρθει. Σήμερα μόλις και αφού πάτησα ότι συνδυασμό κουμπιών υπάρχει κατάφερα να το ισιώσω.
Του έχω ζητήσει 20 διαφορετικές φορές να με πάει κάπου και σχεδόν όλες έχει αστοχήσει για διάφορους λόγους, απόψε για να το συνεφέρω λίγο του είπα ότι είμαι πεζός και ενώ στην αρχή τα πήγαινε καλά μετά κόμπλαρε και άρχισε τις άσκοπες βόλτες και παρακάμψεις. :metalo:
103 ευρά πεταμένα, να δούμε τι θα κάνω στη συνέχεια του ταξιδιού που έχει και τα πιο δύσκολα. :hmmm:


καλα ρε παιδι μου... και συ κινητο δεν ειχες και πηγες και ακριβοπληρωσες αυτο το πράγμα? :help:

Μου εχει κανει εντυπωση ποσος κοσμος ακομα σταματάει με το αυτοκινητο και ζητα οδηγιες ή ψαχνει οδους. Δεν μπορω να καταλαβω ποσο δυσκολο είναι να παρουν ένα Αλκατελ με 60 ευρω και να βλεπουν google maps. Ουτε ένα φουλαρισμα βενζίνης δεν αξιζει.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#57489
GTS έγραψε:Μου εχει κανει εντυπωση ποσος κοσμος ακομα σταματάει με το αυτοκινητο και ζητα οδηγιες ή ψαχνει οδους. Δεν μπορω να καταλαβω ποσο δυσκολο είναι να παρουν ένα Αλκατελ με 60 ευρω και να βλεπουν google maps. Ουτε ένα φουλαρισμα βενζίνης δεν αξιζει.


Αν και το κινητό μου έχει gps (Ηere, Maps), αν και στο αυτοκίνητο έχω GPS (της κακιάς ώρας λογισμικό*), αν υπάρχει κάτι που δεν το έχει δει στο google maps απο το σπίτι/δουλειά, τότε έχω τον κλασσικό χάρτη στο ντουλαπάκι :lol: Δεν το αλλάζω με τίποτα :yahoo: Βέβαια, χρόνια τώρα, την Αθήνα τη γνωρίζω καλά. Για επαρχία δεν έτυχε να τα χρησιμοποιήσω.


*4,5 χρόνια μετά και ακόμα δεν έχω αλλάξει το απαράδεκτο/ανενημέρωτο λογισμικό με το IGO Primo που μου είχε προτείνει ο manosk.
Άβαταρ μέλους
By dstou
#58576 Το MLS Destinator Pro43 θα μπει οριστικά και πανυγηρικά στο ντουλάπι μέχρι νεωτέρσς, τα έκανε θάλασσα τόσες φορές που δεν μπορεί να το εμπιστευτεί κανείς για τίποτα. Πεταμένα λεφτά. Όλο ανάποδα σε μονόδρομους, στροφές στο πουθενά και διαρκείς επαναπρογραμματισμούς διασδρομών, χώρια που για να πληκτρολογήσεις την διεύθυνση σου σπάει τα νεύρα. Αυτά σε περιβάλλον Ιταλίας και Πάτρας, δεν έχει νόημα να ρισκάρω να το δω και κάπου αλλού. Είναι απίστευτο τι ντενεκέδες πουλιούνται, και με μούρη μάλιστα : ΄είμαστε οι Νο1' κ.τ.λ.
ΟΥΣΤ!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#72151 Ψάχνω καινούριους χάρτες για Lancia delta 2009. Είναι navteq on Board, και δεν τρέχει αυτούς των android. Η Lancia ζητάει 200€ για την αναβάθμιση.....
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#72318
kyr80 έγραψε:Ψάχνω καινούριους χάρτες για Lancia delta 2009. Είναι navteq on Board, και δεν τρέχει αυτούς των android. Η Lancia ζητάει 200€ για την αναβάθμιση.....


Εδώ είσαι... :thumbsup:

Θέλει registration για να μπορείς να κατεβάσεις, αλλά αξίζει, γιατί ότι αυτοκίνητο, navi, κινητό κλπ και αν έχεις, εδώ μέσα θα βρεις τα πάντα....

Στο ίδιο μήκος κύματος.....αφού ρε παιδιά τα Navteq και τα διάφορα MyWay/WIP έχουν τους χάρτες Here, γιατί στο π@#$τσο δεν έχουν βάλει ακόμα ελληνικά (σε χάρτη και πλοήγηση ?), εφόσον το Here τα έχει εδώ και κάτι χρόνια ? :s_mad
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#72338
GTS έγραψε:Μου εχει κανει εντυπωση ποσος κοσμος ακομα σταματάει με το αυτοκινητο και ζητα οδηγιες ή ψαχνει οδους. Δεν μπορω να καταλαβω ποσο δυσκολο είναι να παρουν ένα Αλκατελ με 60 ευρω και να βλεπουν google maps. Ουτε ένα φουλαρισμα βενζίνης δεν αξιζει.


Ύπάρχουν άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν καλή σχέση με την τεχνολογία, ενώ υπάρχουν και αρκετές γυναίκες που δεν μπορούν να κατανοήσουν την λειτουργία του χάρτη και του GPS.

Γνωστός μου πήρε κινητό 5.7" ιντσών αλλά δε λέει να βάλει έστω μια δωρεάν εφαρμογή GPS. Το αποτέλεσμα είναι συνήθως να τον περιμένουμε αν δε γνωρίζει το σημείο που θα συναντηθούμε...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#72423
The Ace έγραψε:
kyr80 έγραψε:Ψάχνω καινούριους χάρτες για Lancia delta 2009. Είναι navteq on Board, και δεν τρέχει αυτούς των android. Η Lancia ζητάει 200€ για την αναβάθμιση.....


Εδώ είσαι... :thumbsup:

Θέλει registration για να μπορείς να κατεβάσεις, αλλά αξίζει, γιατί ότι αυτοκίνητο, navi, κινητό κλπ και αν έχεις, εδώ μέσα θα βρεις τα πάντα....

Στο ίδιο μήκος κύματος.....αφού ρε παιδιά τα Navteq και τα διάφορα MyWay/WIP έχουν τους χάρτες Here, γιατί στο π@#$τσο δεν έχουν βάλει ακόμα ελληνικά (σε χάρτη και πλοήγηση ?), εφόσον το Here τα έχει εδώ και κάτι χρόνια ? :s_mad

:thumbsup: είσαι αρχηγός
Άβαταρ μέλους
By bebes
#89840
manosky έγραψε:Windows phone 70 €, με δωρεάν off line χάρτες του Here.

http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlef ... Phone.html


Δεν εχω δοκιμασει ποτε να χρησιμοποιησω το κινητο σαν GPS περαν καποιων δοκιμων (σαν παιχνιδι),

σκεφτομαι να "ανανεωσω" το GPS (Mio moov 5") που χρησιμοποιω (σχεδον αποκλειστικα) στο αυτοκινητο

θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει αν εχει "καλα" χαρακτηριστικα το παρακατω:
http://www.aliexpress.com/item/7-inch-C ... 14448.html
αν καταλαβα καλα χρησιμοποιει igo-primo (το ιδιο εχω περασμενο κι εγω στο Mio που χρησιμοποιω τωρα) και σου ανανεωνει και τους χαρτες.

αξιζει λετε για 56€ ή να παρω ενα μικρο ταμπλετ και να το χρησιμοποιω σαν GPS;
ποιο εχει καλυτερη κεραια (με ενδιαφερει αποκλειστικα η χρηση σαν GPS)