Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#34461
CARυοθραύστης έγραψε:Και τι κάνεις στην περίπτωση που αν λέμε ΑΝ κάμει λάθος στην ταχύτητα;

Ούτε μια στο εκατομμύριο δε θα εμπιστεύομουν τέτοιο πράμα... Άσε δηλαδή που το Σιτζίκ δεν μπόρεσε να κάνει πιο εύκολα πράγματα τότε (2012 θαρρώ), τρέμω στην ιδέα να βρίσκομαι σε οφμπάλανς κατάστάσεις :lol:


Εντάξει είπαμε, όχι και να το "ακούς" σαν να είναι συνοδηγός και σου διαβάζει τις σημειώσεις :lol:

Αλλά σε 3D οπτική μια ματιά για την επερχόμενη στροφή και την προτεινόμενη ταχύτητα αρκεί για να σε προϊδεάσει και να ξέρεις τι σε περιμένει...
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#34469 Ακριβώς.
Ειδικά όταν δεν βλέπεις μετά τη στροφή, σου δίνει ένα μπούσουλα. Άσε που τα όρια που δίνει, είναι για να οδηγεί η μάνα μου. Χαλαρά +20 χλμ με ένα μικρομεσαίο της σειράς. Το έζησα οδηγώντας σε όλη την Κρήτη, και δεν έκανε κανένα λάθος.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#34474 Όταν δε βλέπεις μετά τη στροφή, τότε καλύτερα να πηγαίνεις σαν κότα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να έχει εμπρός. Νταξ ειδικά για Κρήτη... Καλύτερα να μην οδηγείς καν.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#34478 Στα Χανιά ήταν λίγο Ουρούκ-Χάι.... :help:
Στην υπόλοιπη Κρήτη δεν είχα θέμα.

Και δε λέμε να πηγαίνεις τάπα. Απλά έχεις μια ιδέα, του τι ακολουθεί. Όταν βλέπεις τις πινακίδες για απότομες στροφές, δεν πράττεις ανάλογα;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#34480 Πάντως σίγουρα δε βλέπω την οθόνη ενός γπς.

:)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#34507 Κακώς. Γιατί το σήμα για επικίνδυνη στροφή είναι ένα για όλες (άντε να έχει και σήμανση Ελιγμός) ενώ οι περιπτώσεις πάμπολλες. Και δεν είπαμε να το χαζεύεις λες και είναι τα βυζιά της Σκαρλετ Γιοχανσον. Μια ματιά φευγαλέα θα ρίξεις για να εκτιμήσεις την επερχόμενη στροφή
Άβαταρ μέλους
By JBT
#34525 Νταξ τώρα πόσο κακώς ή καλώς είναι αυτό... Τεσπά. Ο καθένας όπως τη βρίσκει. Μακρυά από ατυχήματα και πάντα όρθιοι οι μηχανόβιοι :s_cool
Άβαταρ μέλους
By manosky
#34547 http://www.e-shop.gr/forever-mf002-univ ... TEL.016860

Έχει δοκιμαστεί και είναι μια χαρά. Δεν ξέρω τι θα κάνει σε βάθος χρόνου, αλλά μοιάζει γερό κι είναι universal.

Edit:
άκυρο, μάλλον τους τελείωσε και θέλει πολύ καιρό να γίνει διαθέσιμο. :/

Για GPS πλέον προτιμώ Navigon, λόγω καλών χαρτών, ευχάριστης φωνής πλοήγησης και 3 εναλλακτικών προτάσεων πριν κάθε διαδρομή.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#34559 Δε νομιζω να υπαρχει navi που να μην προτεινει 3 ή και περισσοτερες διαδρομες. Το car holder του λινκ ειναι μια τραγωδια μονο του.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By g47
#34560 Δυο χρονια με αυτο, πολλες χιλιαδες μιλια και κανενα λαθος. Ουτε καν στα ορια ταχυτητας δεν εχω βρει να ειναι λαθος.

https://play.google.com/store/apps/deta ... rope&hl=en
Άβαταρ μέλους
By manosky
#34562
mirage έγραψε:Δε νομιζω να υπαρχει navi που να μην προτεινει 3 ή και περισσοτερες διαδρομες. Το car holder του λινκ ειναι μια τραγωδια μονο του.

Sent from Corsair's brick

Για 4,5€ τι κακό έχει;

Από χάρτες τώρα, βασικά υπάρχουν η Navteq (Navigon), η Teleatlas (Tom Tom αποκλειστικά νομίζω πλέον) και μετά διάφοροι στο δωρεάν online (πλην Nokia, που κάνει τα δικά της μόνο για τα δικά της κινητά).
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#34603 Από χάρτες που αναφέρθηκε οι μεγάλοι παίχτες είναι η Nokia με τους Here maps, πρώην Navteq, και η TomTom, πρώην TeleAtlas. Εκτός αυτών υπάρχουν και μικρότεροι που δίνουν χάρτες τοπικά (π.χ. η Gi που κυριαρχούσε στην Ελλάδα πριν κάτι χρόνια), αλλά και η Google με τους δικούς της, όπως και οι Open Street Maps που φτιάχνονται από την κοινότητα.

Από πλευράς navigation το πιο φαντεζί αυτή τη στιγμή είναι το Sygic, αλλά δεν με ικανοποιεί απόλυτα για 3 λόγους:
α. Έχει αλλάξει τις ειδοποιήσεις για υπέρβαση ορίου ταχύτητας και το μέγιστο είναι +10km/h, πράγμα εκνευριστικό στην Ελλάδα (φανταστείτε στην Καβάλας να πηγαίνεις με 60 που είναι το όριο).
β. Έχει χαλάσει τελείως τις custom ειδοποιήσεις, από παλαιότερα ακόμη, οπότε ήταν και παραμένει άχρηστο για μπλόκα τροχαίας.
γ. Η δρομολόγησή του κάνει πολλές φορές (δεν ξέρω αν προέρχεται από τους χάρτες της TomTom ή από την μηχανή τους) λάθη τελείως χαζά. Π.χ. σε μια περιοχή που πήγαινα πριν λίγο καιρό, δύο μεγάλοι δρόμοι, ο ένας παράλληλος στον άλλο, ίδιο όριο, ο κεντρικός με 10 φανάρια στη διαδρομή, ο άλλος τελείως άδειος. Επέμενε να σε πάει από τον κεντρικό, έστω κι αν εμφανώς είχα επιλέξει να πάω από τον άλλο. Ή να σε πηγαίνει από έναν κύκλο για μια διαδρομή 2,5-3km και να την κάνει 5km, ενώ ακόμη και το τελείως ερασιτεχνικό Waze επέλεγε την συντομότερη διαδρομή. Για να μην αναφερθώ στην καθημερινή διαδρομή που κάνω σπίτι-δουλειά (commuting ελληνιστί) που δίνει 3 διαδρομές, όπως τα περισσότερα, εκ των οποίων μόνο η μία είναι διαθέσιμη ουσιαστικά (οι άλλες λόγω κίνησης απορρίπτονται με τη μία, αφού ο ενδεικτικός χρόνος είναι το 1/3-1/4 του πραγματικού), ενώ το Here μου δίνει και μια άλλη, 4η διαδρομή, που είναι πολύ μεγαλύτερη (+5km), αλλά εξαιρετικά ταχύτερη (20min maximum, με συνηθισμένο χρόνο τα 15min, όταν οι άλλες είναι minimum 25min).

Από πλευράς μηχανής πλοήγησης και συνδυασμού με χάρτη το Here το θεωρώ ως το καλύτερο που υπάρχει. Το άσχημο είναι ότι δεν έχει κάμερες (τις έχει απενεργοποιήσει στην Ευρώπη και θέλει πατέντα για να δουλέψουν) και ότι δεν είναι φαντεζί, για όποιον αρέσκεται σε τέτοια πράγματα. Το εμπιστεύομαι, όμως, περισσότερο από οποιοδήποτε πρόγραμμα. Μαζί μου είχα το Note II με το Sygic (νόμιμο και αγορασμένο) και άλλα 10 navi σπασμένα και προτιμούσα να χρησιμοποιήσω το Lumia 520 με το Here Drive αν ήθελα διαδρομή, ειδικά μέσα στην Αθήνα. Τώρα, βέβαια, με το Here στο Android αλλάζουν τα δεδομένα.

Ευχαριστώ.