Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#29223 Ορμώμενος από το επιτυχημένο τόπικ της Οφθαλμολογίας ανοίγω εδώ ένα τόπικ σχετικά με την Ορθοπαιδική-Τραυματολογία τις αθλητικές κακώσεις, τη θεραπευτική αντιμετώπιση κτλ...

Ως αρχή θα ποστάρω 2 βιντεάκια που δείχνουν την τεχνική σχετικά με το χειρουργείο του Προχθίου Χιαστού Συνδέσμου, το πιο πολυσυζητημένο θέμα στην Αθλητιατρική τα τελευταία χρόνια. Παρόλα αυτά όπως θα δείτε, είναι αρκετά εύκολο αν το team ξέρει τί να κάνει κ το κάνει καθημερινά...

Η τεχνική είναι γνωστή στην αγγλική βιβλιογραφία ως τεχνική με το medial portal...



Άβαταρ μέλους
By sknipper
#29294 Είναι εύκολο μόνο αν ξέρεις καλά τι σου γίνεται, τι κάνεις και γιατί το κάνεις, τι εργαλεία χρησιμοποιείς και βοηθάει η εμπειρία. Η άρτια χειρουργική τεχνική προϋποθέτει εξειδίκευση, να ασχολείσαι με κάποιον υποτομέα συχνά. Έτσι και καλύτερα αποτελέσματα έχεις και μικρότερο χρόνο χειρουργείου και λιγότερες επιπλοκές και όλα είναι καλύτερα. Μόνο που για να δουλέψει αυτό πρέπει να μπορείς να ασχολείσαι κυρίως με αυτά που σε ενδιαφέρουν. Ένα μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι ο μέσος χειρουργός του μέσου νοσοκομείου καλείται να κάνει πολλά διαφορετικά χειρουργεία αλλά όχι αρκετά από ένα είδος ώστε να αποκτήσει άνεση.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#29301 Εγω εχω εναν μυικο πονο εδω και αρκετους μηνες. Πηγα στον δρ αλλα ο διαλογος ηταν τρομερος! Ζητουσε τη γνωμη μου.

Πχ.
-να σου γραψω μια μαγνητικη;
-θεωρειτε οτι εχει νοημα; Θα δειξει κατι;
-μπαααα, αστο.

Καταληξαμε στη γνωστη λυση, αντιφλεγμονωδη και βλεπουμε. Νομιζω δεν βγαζεις ακρη με τετοιους γιατρους ευκολα.


< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#29318 Δεν είπες που είναι ο πόνος σου, πως προκαλείται, πόσο συχνός, πόση διάρκεια, πως ξεκίνησε κλπ κλπ.
Δε θέλω να σου βάζω ιδέες αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι μυικός ο πόνος; Καμιά φορά παθήσεις οστών προκαλούν συμπτώματα που μοιάζουν με μυικό πόνο.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#29325 Ειναι στο κατω μερος του 2κεφαλου. Ξεκινησε σε σπορ κ αφου περασε, οταν υπαρχει εντονη δραστηριοτητα (κουβαλημα ψωνια, τωρα με το μωρο κλπ) με πιανει παλι, πλεον πιο εντονα και διαρκει ωρες (αν δεν κανω κατι που το επιβαρυνει). Η ενταση διαφερει. Μπορει να ναι απο απλη ενοχληση, μεχρι εντονος πονος.

< >
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#29383 προσφάτως εγχειρησμενος αποκατάσταση πρόσθιου χιαστου με φυσικό μόσχευμα,πλήρης ευχαριστημένος από τον ορθοπεδικό μου. παραθέτω από κάτω το βίντεο της επέμβασης
Αρθροσκοπικη Επεμβαση αποκαταστασης ρηξης προσθιο…: http://youtu.be/_I8LNFrhaWI

< with smoke signals
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#29580
bujinkan έγραψε:προσφάτως εγχειρησμενος αποκατάσταση πρόσθιου χιαστου με φυσικό μόσχευμα,πλήρης ευχαριστημένος από τον ορθοπεδικό μου. παραθέτω από κάτω το βίντεο της επέμβασης
Αρθροσκοπικη Επεμβαση αποκαταστασης ρηξης προσθιο…: http://youtu.be/_I8LNFrhaWI

< with smoke signals

περαστικά εύχομαι, προσεκτικά και σταθερά... :roll:

Το χειρουργείο διήρκεσε 1:30 ώρα χωρίς να υπολογίσεις χρόνο για να πάρεις τους τένοντες και το ράψιμο στο τέλος? Είναι λίγο αρκετός...
Στα βίντεο παραπάνω τον κάνουμε σε 30 λεπτά μιλώντας κιόλας.... Ο χρόνος φυσιολογικά κυμαίνεται μεταξύ 25-35 λεπτά...
Βέβαια αυτό δε λέει τίποτα, μια σημείωση είναι...
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#29582
xenos έγραψε:Ειναι στο κατω μερος του 2κεφαλου. Ξεκινησε σε σπορ κ αφου περασε, οταν υπαρχει εντονη δραστηριοτητα (κουβαλημα ψωνια, τωρα με το μωρο κλπ) με πιανει παλι, πλεον πιο εντονα και διαρκει ωρες (αν δεν κανω κατι που το επιβαρυνει). Η ενταση διαφερει. Μπορει να ναι απο απλη ενοχληση, μεχρι εντονος πονος.

< >

γενικώς εξαρτάται η περίοδος αποθεραπείας από το βαθμό θλάσης... με μία συντηρητική θεραπεία χωρίς πολλά πολλά φάρμακα πρέπει σε 3-4 εβδομάδες να μην αισθάνεσαι τίποτα. πρέπει όμως να ξαναξεκινήσεις σταδιακά τη φόρτιση. Σε θλάσεις μικρότερου βαθμού 1-2-3 εβδομάδες αναλόγως φτάνουν...

Υπάρχουν φάρμακα που βελτιώνουν την αποθεραπεία.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#29599 Ειναι δυνατον να ειναι θλαςη και να ποναω ακομα, μετα απο 8-9 μηνες;


< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#29624
xenos έγραψε:Ειναι δυνατον να ειναι θλαςη και να ποναω ακομα, μετα απο 8-9 μηνες;


< >

αδύνατο, έχεις πόνο σε αυχένα, κατά μήκος του άνω άκρου? ίσως να προέρχεται από αυχένα αν αναφέρεσαι σε δικέφαλο βραχιόνιο μυ.
Άβαταρ μέλους
By 106s16
#29629 Μια που σας βρήκα, ας ρωτήσω.
Όταν ήμουν αθλητής έκανα έσω μηνισκοεκτομή ( όχι αρθροσκόπιση αλλά κανονική τομή) και ατα δύο γόνατα, με διαφορά έξι ετών μετά από 31 και 25 χρόνια στα 51 έχω σοβαρό πρόβλημα ειδικά στο δευτερο χρονικά πόδι (αριστερο) με μετατραυματική αρθρίτιδα που είναι και εμφανής, σε πρόσφατη ακτινογραφία, είναι σαν να έχω βλαισοποδία με σχεδον επαφή των κεφαλών μηρού- κνήμης εσωτερικά, ο πόνος είναι μέρες- μέρες πολύ έντονος και οξής, στον ύπνο δε, είναι αφόριτος, στα κιλά μου είμαι ΟΚ και γυμνάζομαι συστηματικά 10/12 φορές την εβδομάδα χωρίς να έχει αρνητικές επιπτώσεις στον πόνο, αυτό που λειτουργεί αρνητικά είναι η υγρασία.
Ο ορθοπαιδικός που είδε τις ακτινογραφίες με είπε ότι δεν υπάρχει ριζική λύση και ότι πρέπει να μάθω να ζω με τα μετατραυματικά προβλήματα μου, απλώς με έδωσε κατι σταγόνες που δεν έκαναν τίποτε.
Με φυσικοθεραπεία (είναι το επάγγελμα της γυναίκας μου) είδα μιά πρόσκαιρη μικροβελτίωση ειδικά με τα ζεστα επιθέματα και διαθερμίες, αλλά όχι κάτι θεαματικό ή έστω άξιο λόγου.
Ποιά η γνώμη σας ;
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#29695 Ήρθε η ώρα σου.... έχεις αρθριτικά! Η μηνισκεκτομή παλαιού τύπου πιθανόν έπαιξε βασικό ρόλο σε αυτό.
Ξεκινάς οικονομία, αποφυγή υπερφόρτισης. Ίσως βολεύει να κάνεις κολύμπι και όχι άλλα σπορ. Τρέξιμο σκάλες μη τζιζ. Παπούτσια με σιλικόνη, αερόσολες κλπ βοηθάνε.
Βασικά θέλεις να καθυστερήσεις το να χρειαστείς τεχνητό γόνατο (αρθροπλαστική) που είναι μεγάλη επέμβαση και δεν κρατάει για πάντα ενώ η αναθεώρηση είναι ακόμα πιο μπελαλίδικη.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#29704
PeterPan έγραψε:
bujinkan έγραψε:προσφάτως εγχειρησμενος αποκατάσταση πρόσθιου χιαστου με φυσικό μόσχευμα,πλήρης ευχαριστημένος από τον ορθοπεδικό μου. παραθέτω από κάτω το βίντεο της επέμβασης
Αρθροσκοπικη Επεμβαση αποκαταστασης ρηξης προσθιο…: http://youtu.be/_I8LNFrhaWI

< with smoke signals

περαστικά εύχομαι, προσεκτικά και σταθερά... :roll:

Το χειρουργείο διήρκεσε 1:30 ώρα χωρίς να υπολογίσεις χρόνο για να πάρεις τους τένοντες και το ράψιμο στο τέλος? Είναι λίγο αρκετός...
Στα βίντεο παραπάνω τον κάνουμε σε 30 λεπτά μιλώντας κιόλας.... Ο χρόνος φυσιολογικά κυμαίνεται μεταξύ 25-35 λεπτά...
Βέβαια αυτό δε λέει τίποτα, μια σημείωση είναι...
πάντα προσεκτικά σε ένα.μήνα ξεκινάω σκι χαχαχαχα

< with smoke signals
Άβαταρ μέλους
By 106s16
#29719
sknipper έγραψε:Ήρθε η ώρα σου.... έχεις αρθριτικά! Η μηνισκεκτομή παλαιού τύπου πιθανόν έπαιξε βασικό ρόλο σε αυτό.
Ξεκινάς οικονομία, αποφυγή υπερφόρτισης. Ίσως βολεύει να κάνεις κολύμπι και όχι άλλα σπορ. Τρέξιμο σκάλες μη τζιζ. Παπούτσια με σιλικόνη, αερόσολες κλπ βοηθάνε.
Βασικά θέλεις να καθυστερήσεις το να χρειαστείς τεχνητό γόνατο (αρθροπλαστική) που είναι μεγάλη επέμβαση και δεν κρατάει για πάντα ενώ η αναθεώρηση είναι ακόμα πιο μπελαλίδικη.


Πρόβλημα με άλλη άρθρωση πλην του αριστερού γονάτου δεν έχω και οφείλεται 100 % στην επαφή των κεφαλών των κνήμης μηριαίου στους αρθρικούς χόνδρους , για ολική αρθωπλαστική γονάτου δεν το συζητάω, έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος καθαρισμού ή εισαγωγλη ενέσιμου λιπαντικού ή άλλης εναλλακτικής θεραπείας.
Ένα ενδιαφέρον άρθοhttp://health.in.gr/news/various/article/?aid=1231279638
Άβαταρ μέλους
By xenos
#29760
PeterPan έγραψε:
xenos έγραψε:Ειναι δυνατον να ειναι θλαςη και να ποναω ακομα, μετα απο 8-9 μηνες;

< >

αδύνατο, έχεις πόνο σε αυχένα, κατά μήκος του άνω άκρου? ίσως να προέρχεται από αυχένα αν αναφέρεσαι σε δικέφαλο βραχιόνιο μυ.


Σε δικέφαλο βραχιόνιο αναφέρομαι. Πιο συγκεκριμένα με πονάει χαμηλά (κοντά στον αγκώνα), απο το εσωτερικό προς το εξωτερικό μέρος του μυ.
Πόνο σε αυχένα; Χμ... :hmmm: Έχω κάποιους πόνους περιοδικά αλλά όχι έντονους. Δεν το έχω ψάξει καθόλου.