Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#621828
mirage έγραψε:Αφού αγοραζεις Nοτιοαφρικανικα χτυπά κανα pinotage και άσε τα Syrah.


Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι δεν έχει τύχει να πάρω τετοια ποικιλία...
Ξεκίνησα ήπια με το παρακάτω το οποιο φάνηκε σχετικά συμβατό με τις αγαπημένες μας γεύσεις όποτε θα επεκταθώ σύντομα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#621832 Χαίρομαι που σου άρεσε. Το pinotage ειναι πολυ δυνατή ποικιλία και αποκλειστικά νοτιοαφρικανικη.
Άβαταρ μέλους
By otso
#621852 Μην αγοραζετε κρασια απο σφαγεις και δουλεμπορους . Οι σκανδιναυοι αναγκαστηκαν να φτιαξουν οργανισμο που να τους εποπτευοι και να πιστοποιει οτι δεν προερχονται απο εκμεταλευση ανθρωπων αλλα και ολοι αυτοι πληρωνονται και δεν κανουν την δουλεια τους . τοσα ντοκυμαντερ υπαρχουν . στην φινλανδια που ξερω υπαρχει εκστρατεια ενημερωσης και τα σαμποταρουν
με τιποτα χρηματα στα λευκα γουρουνια , μονο να τους δειτε φτανει .
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#621863
mousatos έγραψε:υποθέτω στις ξένες ποικιλίες υπάρχει τεχνογνωσία , π.χ κατα της διάρκεια της ζύμωσης στους πόσους βαθμούς C δίνει το καλύτερο άρωμα .
Στις άγνωστες ελληνικές που δεν έχει ασχοληθεί κανείς σοβαρά, από που να ξεκινήσεις όταν τρέχουν τα έξοδα και τα δάνεια πρέπει να πληρωθούν;

Βέβαια σαφώς και κανείς οφείλει πάντα να πειραματίζεται σε χρόνους, υλικά, βαρέλια, θερμοκρασίες, αναμίξεις κλπ αλλά δεν είναι δυνατόν μετά από τόσες χιλιάδες χρόνια οινοποιίας και τόσες δεκάδες-εκατοντάδες Έλληνες παραγωγούς να λες ότι ακόμα δεν έχουν κάποια τεχνογνωσία ειδικά για τις 5-10 βασικές ελληνικές ποικιλίες.

Μισοάσχετο, το ξινόμαυρο τελικά μου αρέσει πολύ, ειδικά τα κάπως καλά όπως το κλασικό Μπουτάρη Νάουσα grande reserve κλπ. Τύφλα να έχουν τα cabernet sauvignon και syrah.... σχεδόν.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#621865
otso έγραψε:Μην αγοραζετε κρασια απο σφαγεις και δουλεμπορους . Οι σκανδιναυοι αναγκαστηκαν να φτιαξουν οργανισμο που να τους εποπτευοι και να πιστοποιει οτι δεν προερχονται απο εκμεταλευση ανθρωπων αλλα και ολοι αυτοι πληρωνονται και δεν κανουν την δουλεια τους . τοσα ντοκυμαντερ υπαρχουν . στην φινλανδια που ξερω υπαρχει εκστρατεια ενημερωσης και τα σαμποταρουν
με τιποτα χρηματα στα λευκα γουρουνια , μονο να τους δειτε φτανει .
Ναι.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#621880
Tetix έγραψε:Μπορώ να σε ρωτήσω κατι;
Στην Ελλάδα αναφερεσαι σε wine tasting ή στο εξωτερικό;

Και αν είναι στην Ελλάδα εχεις να μου προτείνεις κατι;

Χαίρομαι πολύ που κι εσυ υποστηριζεις τις ελληνικες ποικιλίες και ακόμα πιο πολυ που εν τέλει τα "βρηκαμε".

Και μπορω να πω πως ισως ο λόγος που υποστηριζω τόσο πολυ τις ελληνικες ποικιλίες,είναι γιατί καθημερινά εχω να κανω με πολλές ξενες ετικέτες.

< >


Καλησπέρα Tetix

Τις εκθέσεις στην Ελλάδα , αφού είσαι και του χώρου, θα τις ξέρεις ήδη (Βοροινά, Χάρτης Γεύσεων κοκ)
Πέρυσι την είχαν Βελλίδειο και μου φάνηκε ενισχυμένη.
Θα ήθελα κιόλας αν έχεις κάποιες προτάσεις , που αξίζει να πάει κανείς.

Έπειτα, πολλά local εστιατόρια κάνουν τέτοια event (πχ στο Βόλο υπήρχε τακτικά παρουσίαση σε εστιατόριο στην Ερμού και υπήρχε χώρος που μπορούσες να κλείσεις τραπέζι με προτεινόμενα ενώ και ντόπια κάβα ήταν πολύ ενημερωμένη απο άνθρωπο που αγαπούσε αυτό που έκανε , εκεί δοκίμασα πρώτη φορά ισπανικό κρασί πχ familia Torres)
Αθήνα θυμάμαι εστιατόριο σε πεζόδρομο κοντά στην Ακαδημίας με πολύ καλές επιλογές.

Στην Δράμα, στο ξενοδοχείο Hydrama , πέραν του πολύ ενδιαφέροντος οικήματος που μετατράπηκε σε ξενοδοχείο, λειτουργεί και με σομελιέ σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο και πολλές ποικιλίες δραμινών παραγωγών και όχι μόνο , μαζί με ντόπια εδέσματα.

Στο εξωτερικό δεν έχω συμμετάσχει σε επίσημο event , δοκιμάζω προτάσεις φίλων και εστιατόρων.
Στην Εσθονία πέρυσι π.χ σε καλό εστιατόριο του Ταλίν είχα δοκιμάσει γαλλικό κρασί , πολύ ταιριαστό με το πιάτο.
Ελληνικά κρασιά δεν φτάσανε εκεί, έφτασε όμως brandy , καθώς το Μεταξά είναι πολύ αγαπητό.

Σήμερα δοκίμασα μετά απο καιρό Παράγκα , Κυρ Γιάννη. Να τα λέμε όλα, δεν τρελάθηκα κιόλας , το θυμόμουν καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621912
rx8_drifter έγραψε:Tetix, τα παιδιά ασχολούνται χομπυστικα με το θέμα οίνος και σ αυτά τα πλαίσια έκαναν τα σεμινάρια. Θυμάμαι οτι για το τρίτο ήταν αρκετα απαιτητικό, ήθελε διαβασμα αλλά δεν ξέρω πόσο βαθειά πήγαν σε γευσιγνωσία κλπ. Είδα το βιβλιο για το τρίτο επίπεδο και έκανε μια παρουσίαση όλων των βασικών ποικιλιών ανα χώρα. Θα τους ρωτήσω για λεπτομέριες.
Σχετικό άσχετο, μιας και αναφέρεις σπουδές, τις προάλλες ακουσα στο ράδιο ενα καταπληκτικό κουαρτέτο κλαρινέτων, στο οποιο ένας απ τους τυπάδες ειναι οινολόγος, φανατικος μαλιστα, και οργανωνουν κονσέρτα με wine tasting:

http://www.nakk.nl/Nieuw-Amsterdams-Kla ... ncert.aspx

O συγκεκριμένος ήταν εθελοντής και στη Λέσβο στα στρατόπεδα των προσφύγων και έχει ταξιδέψει πολύ στην Ελλάδα. Ειχε και καλή γνώση των κρασιών μας, μου έλεγε οτι εκτιμά ιδιαίτερα τα σαντορινιά

Θα με ενδιέφερε μια short list απο ετικέτες που εχει νόημα να στοκαριστούν, στην κατηγορία 20-40€, και ελληνικές και γαλλικές :s_howdy
rx8_drifter καλησπέρα

Λοιπόν,κοιτα να σου πω,θα πρέπει τοτε καθε course να είναι διαφορετικό, θελω να πω αλλο τρόπο εκμαθησης να έχουν, σε εμενα το δεύτερο επίπεδο ηταν παρα πολυ δύσκολο και ειχε απίστευτο διάβασμα, σε εκεινο το σημείο πρώτη φορα στη ζωη μου εγινα πραγματικά φύτουκλας, αλλα μου αρεσε πολυ που διάβαζα γιατί το αγαπούσα αυτο που έκανα.
Στο δεύτερο επίπεδο μαθαμε ολες τις περιοχές παγκοσμίως,τι ποικιλίες παραγει ο κάθε νομος,η καθε περιοχή,το καθε χωριό,τις πιο σημαντικες πεδιάδες κάθε χωρας κτλ..
Και το τρίτο επίπεδο ήταν πιο πολυ dessert wine και food pairing.
By the way πολυ ενδιαφέρον το musical wine tasting, θα το κοιτάξω.

Τα Σαντορινια κρασια τα λατρεύω,και εδω στη Γερμανια εχουν παρα πολυ πέραση διότι ειναι σαν το γερμανικό Riesling ,έχει πάνω κατω την ίδια συμπεριφορα και χαρακτηριστικά.
Απλα η Σαντορίνη πιστυεω το έχει πάρει πολυ πανω της και οι τιμες πλεον είναι αρκετα υπερβολικές σε συγκεκριμενες ετικέτες χωρις λογο,απλα πουλαει το ονομα του νησιού.

Σε ενδιαφέρει μια short list με Σαντορινια κρασια ή γενικα ελληνικα κρασια;
Για τα γαλλικα απο Medoc και Haut Medoc ειμαι καθ οδόν.




< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621914
George_Prix έγραψε:
Tetix έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Tetix έγραψε:
George_Prix έγραψε:[quote="Tetix"]...Απλα να προσθέσω ότι για Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά ετυχε και ήπια τον Άγιο Χρόνο του Αβαντη του 2013...


Γεια σου Tetix!

Πριν λιγο καιρο ειχες αναφερει μερικες καλες χρονιες για τα κρασια που παραγονται σε περιοχες που βρεχονται απο τη Μεσογειο. Ενω συμφωνω με τις χρονιες που ανεφερες, ηθελα να προσθεσω το 2013 αλλα ξεχασα εντελως να απαντησω...

Τωρα ειδα που ανεφερες του Αβαντη του 2013 και το θυμηθηκα παλι. Προσωπικα το 2013 το εχω στο μυαλο μου σαν μια απο τις καλυτερες χρονιες για τα Ελληνικα κρασια (τα οποια πινω σχεδον αποκλειστικα και μπορω να κρινω). Πριν κανενα χρονο ειχα μια κουβεντα με ενα "δυνατο" πωλητη του χωρου και οταν του ανεφερα το 2013 μου απαντησε "οχι μονο για τα Ελληνικα κρασια, αλλα απο τις καλυτερες χρονιες ever γενικα".

Δεν εχω ομως τεραστια εμπειρια, ουτε εχω δοκιμασει πολλα κρασια του εξωτερικου ωστε να μπορω να συκρινω και να βγαλω πιο σφαιρικη αποψη οσον αφορα τις "χρονιες"... Απλα ειπα να μοιραστω την αποψη μου!
Πολυ καλα εκανες και την μοιράστηκες και χαίρομαι που βρίσκω ανθρωπους οι οποίοι ψάχνονται και θέλουν να μάθουν περισσότερα πραγματα, απλα για να γνωρίζεις ότι απο τις καλύτερες χρονιες σε παγκόσμιο επίπεδο ήταν το 2007 και το 2009 ήταν απο τις TOP σοδειες.

Και επίσης για Ελλάδα το 2018 ήταν απο τις χειρότερες χρονιές ενω η σοδειά του 2019 είναι η καλύτερη λενε της δεκαετίας.

< >


Οποτε αν βρεις κανενα καλο double magnum του 2019 πες μας να το παρουμε οσο ειναι ακομα φθηνο και αστο να γινεται καμια 10-15 χρονια για καμια ιδιαιτερη στιγμη!
George_Prix θα πρέπει να το είχα αναφέρει παλιότερα, πως ενα απλό μπουκάλι 0,75 και ενα 3λιτρο,ποιοτικά δεν είναι τόσο καλα όσο ενα απλό magnum δηλαδή 1,5λιτρο.
Το κρασί μεσα σε ενα απλό magnum αναπνέει και αναπτύσσεται καλύτερα.

Αρα είναι πολύ καλύτερο να αγορασεις 2 magnum παρα 1 double magnum.
< >


Χρησιμη πληροφορια την οποια αγνοουσα και θα εχω στα υποψιν για μελλοντικες αγορες!

Αναμεσα σε double magnum 3 lt και κανονικης φιαλης 0.75 lt, παλι θα προτιμουσα το double magnum εφοσον οπως λες, στην ποιοτητα δεν εχουν διαφορα. Για 2 λογους:
1) Γιατι ψαρωνει ολος ο κοσμος με το κτηνος το μπουκαλι. Εκτος απο τη γευση που ειναι φυσικα το σημαντικοτερο ΚΑΙ η φιγουρα ειναι ανεβαστικο συναισθημα. Τουλαχιστον για μενα :s_tongue
2) Τα περισσοτερα double magnum εχω την εντυπωση (αν κανω λαθος διορθωσε με) οτι προοριζονται για παλαιωση οποτε σιγουρα εχουν καλο φελλο και βουλοκερι (αν το λενε ετσι) στο πανω μερος.

Και μια "τεχνικη" ερωτηση μπας και ξερεις την απαντηση... Γιατι το απλο magnum αναπνεει καλυτερα απο το double? Η αναλογια διαθεσιμου αερα στο μπουκαλι ανα ποσοτητα κρασιου ειναι "σωστοτερη"?[/quote]Καλησπερες, καλησπερες

Απ όσο γνωρίζω φίλε George_Prix το απλο Magnum έχει τη δυνατότητα να κάνει το κρασι να ωριμάζει στο μπουκάλι με πιο αργούς ρυθμούς,γι αυτο και ενδείκνυται και για παλαίωση το magnum.
Πιστευω να το λέω σωστα,ξερω στα γερμανικα να το εξηγώ καλά,και με αυτο το τρόπο το κρασι μένει για περισσότερο καιρό "νεο" όχι μόνο στη διαρκεια των χρόνων αλλα και στη γεύση που μας δίνει.
Και αυτό γίνεται λόγω λόγω του αέρα που περιέχει το μπουκάλι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621916
georgetz έγραψε:
Tetix έγραψε:Μπορώ να σε ρωτήσω κατι;
Στην Ελλάδα αναφερεσαι σε wine tasting ή στο εξωτερικό;

Και αν είναι στην Ελλάδα εχεις να μου προτείνεις κατι;

Χαίρομαι πολύ που κι εσυ υποστηριζεις τις ελληνικες ποικιλίες και ακόμα πιο πολυ που εν τέλει τα "βρηκαμε".

Και μπορω να πω πως ισως ο λόγος που υποστηριζω τόσο πολυ τις ελληνικες ποικιλίες,είναι γιατί καθημερινά εχω να κανω με πολλές ξενες ετικέτες.

< >


Καλησπέρα Tetix

Τις εκθέσεις στην Ελλάδα , αφού είσαι και του χώρου, θα τις ξέρεις ήδη (Βοροινά, Χάρτης Γεύσεων κοκ)
Πέρυσι την είχαν Βελλίδειο και μου φάνηκε ενισχυμένη.
Θα ήθελα κιόλας αν έχεις κάποιες προτάσεις , που αξίζει να πάει κανείς.

Έπειτα, πολλά local εστιατόρια κάνουν τέτοια event (πχ στο Βόλο υπήρχε τακτικά παρουσίαση σε εστιατόριο στην Ερμού και υπήρχε χώρος που μπορούσες να κλείσεις τραπέζι με προτεινόμενα ενώ και ντόπια κάβα ήταν πολύ ενημερωμένη απο άνθρωπο που αγαπούσε αυτό που έκανε , εκεί δοκίμασα πρώτη φορά ισπανικό κρασί πχ familia Torres)
Αθήνα θυμάμαι εστιατόριο σε πεζόδρομο κοντά στην Ακαδημίας με πολύ καλές επιλογές.

Στην Δράμα, στο ξενοδοχείο Hydrama , πέραν του πολύ ενδιαφέροντος οικήματος που μετατράπηκε σε ξενοδοχείο, λειτουργεί και με σομελιέ σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο και πολλές ποικιλίες δραμινών παραγωγών και όχι μόνο , μαζί με ντόπια εδέσματα.

Στο εξωτερικό δεν έχω συμμετάσχει σε επίσημο event , δοκιμάζω προτάσεις φίλων και εστιατόρων.
Στην Εσθονία πέρυσι π.χ σε καλό εστιατόριο του Ταλίν είχα δοκιμάσει γαλλικό κρασί , πολύ ταιριαστό με το πιάτο.
Ελληνικά κρασιά δεν φτάσανε εκεί, έφτασε όμως brandy , καθώς το Μεταξά είναι πολύ αγαπητό.

Σήμερα δοκίμασα μετά απο καιρό Παράγκα , Κυρ Γιάννη. Να τα λέμε όλα, δεν τρελάθηκα κιόλας , το θυμόμουν καλύτερο.
Καλησπερα georgetz

Δουλεύεις στη γαστρονομια ή απλα πινεις κρασάκι απο χομπι;

Κοιτα γενικα με την Ελλάδα δεν "πολυασχολουμαι" λόγω χρόνου,διότι μενω εξωτερικό, να σου πω την αλήθεια πέρσυ ετυχε να ειδοποιήθω για μια έκθεση ποτού αν θυμάμαι καλά στο Hilton αλλα δεν είχα χρόνο να κατεβω στην Αθήνα, πηγαίνω ομως καθε χρονο στο Οινοραμα.
Θα περεβρεθω και εφετος και θα χαρω να σε γνωρίσω αν τύχει και έρθεις.
Ομως εδω στο εξωτερικό λαμβάνω πολλες προσκλησεις οχι μονο απο τη Γερμανία, αλλα και από Ιταλία,Γαλλία και αλλες χώρες, και δυστυχως δεν εχω παντα χρόνο για τις εκθέσεις λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων.

Δυστυχως από Ελλάδα δεν εχω ιδέα τι παίζει με wine tasting κτλ.


Από Κυρ Γιαννη οι δυο ελιες του μου αρέσουν παρα πολυ,είναι ειλικρινά πολυ καλο κρασι, και τυχαίνει να εχω ενα double magnum του 2008,εύχομαι να μην έχει γίνει ξυδι

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#622109 Tetix μίλησα με τον φίλο μου χτες και εχουν κάνει τα 2 πρώτα level WSET. Θα κάνουν και το τρίτο συντομα. Μου έλεγαν οτι το πρώτο ειναι πολύ εισαγωγικό, αλλά αν δεν είναι κακο, με την έννοια οτι σε βάζει στο κλίμα.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#622129
rx8_drifter έγραψε:Tetix μίλησα με τον φίλο μου χτες και εχουν κάνει τα 2 πρώτα level WSET. Θα κάνουν και το τρίτο συντομα. Μου έλεγαν οτι το πρώτο ειναι πολύ εισαγωγικό, αλλά αν δεν είναι κακο, με την έννοια οτι σε βάζει στο κλίμα.
Καλημερα rx8_drifter,
Είναι τελικά αυτο που σου ειπα μάλλον,από χωρα σε χώρα είναι διαφορετικά τα μαθήματα ή η σειρα των μαθημάτων, αξίζει κάποιος να το κανει,ανοίγει τους ορίζοντες σε αρκετά πράγματα.

Έχω μια ερώτηση,στην Ελλάδα έχει να κάνει κάποιος αυτο εδω. Εδώ το λένε Weiterbildung δηλαδή further education, υφίσταται αυτο στο τομέα της γευσιγνωσιας;
Το ρωτάω αυτο γιατί ίσως να με ενδιέφερε αν οντως υπάρχει στη χώρα μας, εδώ το εχω ολοκληρώσει και διαρκεί λιγο παραπάνω από 1 χρόνο,απλα το ρωτάω με το σκεπτικό πως οτι κάνουμε παραπάνω καλο είναι.

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622157 @Tetix το ΣΚ βγηκα για φαι. Μολις πηρα τη wine list στα χερια μου, ειδα ενα του Σεμελη. Το Aetheria του 2015 (Syrah, Merlot και Cabernet Sauvignon). Πριν απο λιγο καιρο, δε θα το ειχα αγορασει. Γιατι ηταν απο τα ακριβοτερα της λιστας και δεν ηξερα καν τον παραγωγο. Χαρη σε σενα αποφασισα τι κρασι θα παρω πριν καν απομακρυνθει ο σερβιτορος. Στο ειπα και προχθες οτι εχουν καταγραφει στο σκληρο οσα λες. :s_yes

Δε θα σας πω για την ισορροπια, τις τανινες, την επιγευση και ολα αυτα. Αν κι εχω ανοιξει χιλιαδες μπουκαλια στη ζωη μου, δεν το εχω σπουδασει και ειδικα ο Tetix ξερει καλυτερα απο τον καθεναν ποσο οριακες ειναι πολλες φορες οι περιγραφες/αξιολογησεις. Ενω πολλες φορες συμφωνω με καποιον οταν διαβαζω υμνους για ενα κρασι και το εχω δοκιμασει, αλλα οταν φτανω στην παραγραφο με την περιγραφη διαφωνω με την επιμερους αναλυση του! Οποτε ας το πω με δικα μου λογια... Κρασαρος!

Στην υγεια σου φιλε :s_drinks

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#622159
Tetix έγραψε:Καλησπερα georgetz

Δουλεύεις στη γαστρονομια ή απλα πινεις κρασάκι απο χομπι;

Κοιτα γενικα με την Ελλάδα δεν "πολυασχολουμαι" λόγω χρόνου,διότι μενω εξωτερικό, να σου πω την αλήθεια πέρσυ ετυχε να ειδοποιήθω για μια έκθεση ποτού αν θυμάμαι καλά στο Hilton αλλα δεν είχα χρόνο να κατεβω στην Αθήνα, πηγαίνω ομως καθε χρονο στο Οινοραμα.
Θα περεβρεθω και εφετος και θα χαρω να σε γνωρίσω αν τύχει και έρθεις.
Ομως εδω στο εξωτερικό λαμβάνω πολλες προσκλησεις οχι μονο απο τη Γερμανία, αλλα και από Ιταλία,Γαλλία και αλλες χώρες, και δυστυχως δεν εχω παντα χρόνο για τις εκθέσεις λόγω δουλειάς και υποχρεώσεων.

Δυστυχως από Ελλάδα δεν εχω ιδέα τι παίζει με wine tasting κτλ.


Από Κυρ Γιαννη οι δυο ελιες του μου αρέσουν παρα πολυ,είναι ειλικρινά πολυ καλο κρασι, και τυχαίνει να εχω ενα double magnum του 2008,εύχομαι να μην έχει γίνει ξυδι

< >


Η θέση μου έχει να κάνει με οικονομικό-τεχνικό σκέλος τέτοιων επιχειρήσεων, οπότε στην αρχή συμμετείχα λόγω προσκλήσεων.
Με το καιρό αυτό αλλάζει.

Αν περάσεις απο Θεσσαλονίκη σε κάποιο event, ευχαρίστως.

Τελευταίο trend στην Ελλάδα είναι η επανεμφάνιση της Μαυροδάφνης, ως ξηρό κόκκινο με κάπως στυφό αποτέλεσμα,
προσωπικά δεν με ενθουσίασε
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#622899
George_Prix έγραψε:@Tetix το ΣΚ βγηκα για φαι. Μολις πηρα τη wine list στα χερια μου, ειδα ενα του Σεμελη. Το Aetheria του 2015 (Syrah, Merlot και Cabernet Sauvignon). Πριν απο λιγο καιρο, δε θα το ειχα αγορασει. Γιατι ηταν απο τα ακριβοτερα της λιστας και δεν ηξερα καν τον παραγωγο. Χαρη σε σενα αποφασισα τι κρασι θα παρω πριν καν απομακρυνθει ο σερβιτορος. Στο ειπα και προχθες οτι εχουν καταγραφει στο σκληρο οσα λες. :s_yes

Δε θα σας πω για την ισορροπια, τις τανινες, την επιγευση και ολα αυτα. Αν κι εχω ανοιξει χιλιαδες μπουκαλια στη ζωη μου, δεν το εχω σπουδασει και ειδικα ο Tetix ξερει καλυτερα απο τον καθεναν ποσο οριακες ειναι πολλες φορες οι περιγραφες/αξιολογησεις. Ενω πολλες φορες συμφωνω με καποιον οταν διαβαζω υμνους για ενα κρασι και το εχω δοκιμασει, αλλα οταν φτανω στην παραγραφο με την περιγραφη διαφωνω με την επιμερους αναλυση του! Οποτε ας το πω με δικα μου λογια... Κρασαρος!

Στην υγεια σου φιλε :s_drinks

Εικόνα
Αγαπητε George_Prix καλη καλη σου ημερα.
Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τα καλα σου λόγια,να σαι καλά.

Του 2015 δεν το εχω δοκιμάσει, ειχα μονο δοκιμάσει οπως είχα πει παλιότερα του 2008. Απίστευτο κρασι,με απίστευτη αρμονία που σπανια συναντάς σε τέτοιες ποικιλίες λόγω Ελληνικού terroir.

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#622933
Tetix έγραψε:Αγαπητε George_Prix καλη καλη σου ημερα.
Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τα καλα σου λόγια,να σαι καλά.

Του 2015 δεν το εχω δοκιμάσει, ειχα μονο δοκιμάσει οπως είχα πει παλιότερα του 2008. Απίστευτο κρασι,με απίστευτη αρμονία που σπανια συναντάς σε τέτοιες ποικιλίες λόγω Ελληνικού terroir.

< >


Μια ερωτηση... Χρησιμοποιησες τη λεξη "αρμονια". Οταν ηπια αυτο το κρασι, το πρωτο που σκεφτηκα ηταν "wtf μου αρεσει ΠΟΛΥ και δε μπορω να εντοπισω τι ειναι αυτο αυτο που μου αρεσει". Πολλες φορες αν και δε θεωρω οτι εχω πολυ καλη γευση/οσφρηση, μπορω να ξεχωρισω ανθη, φρουτα ή βοτανα. Στο συγκεκριμενο ολες οι γευσεις εδιναν ενα ωραιο αποτελεσμα χωρις να πλακωνει η μια γευση τις αλλες.

Αυτο ειναι η αρμονια?