Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#621609
Tetix έγραψε:
224v έγραψε:Μουσατε, καταλαβαίνω την άποψη σου για τη φούσκα, βρες λοιπόν στο Λιντλ, το" Ορεινός Ροδίτης" λευκό ξηρό του 2018, εμφιάλωση από την KAVINOS ΑΕ. Είναι κάτω απο 5 ευρω, όπως και MERLOT του ίδιου. Έχει και κόκκινο. Όλα του 18. Έχει ιδιόκτητα κτήματα στην ορεινή Αιγιάλεια, και κάνει εξαγωγές στη Γαλλία.
Θέλω αξιολόγηση με βάση κόστος και ποιότητα. Προσωπικά δεν πίνω κρασί, αλλά στην οικογένεια πάνε δοκιμάζουν σε κτήματα και εκθέσεις. Ενθουσιάστηκαν με τα ανωτέρω φέτος.

< Note >
Αγαπητε 224v,

Ας μου επιτραπεί να πω πως το οινοποιείο Καβινος,είναι απο τα οινοποιεία οπου κάποτε έφτιαχναν ενα μετριο κρασι,πλέον το κρασι τους δεν αξίζει τίποτα και πιστευω οτι οι εξαγωγές στην Γαλλια ειναι φιάσκο,η ποιότητα του, έτσι οπως το παρομοιάζεις δεν έχει να κάνει ουτε στο ελάχιστο με αυτο που πραγματικά είναι, μπορεις στα ιδια χρηματα να αγορασεις πολυ καλύτερα κρασιά,συγνωμη αν γίνομαι απόλυτος ή αυστηρός απλα είναι η δουλειά μου και μερικές φορές παθιαζομαι γιατί βλέπω πως κάποιοι οινοπαραγωγοι συνεχίζουν το τροπάρι οπως πριν 30 χρόνια.

Καλή σου ημερα.

< >
Έβαλα πρώτα την τιμή ακριβώς επειδή η ποιότητα θα έπρεπε να είναι ανάλογη με 3.5 ευρώ το μπουκάλι απλά περιμένεις να μη σε ζαλίσει το βράδυ. Και αυτό το κάνει μια χαρά αυτό που ανέφερα του 18. Πέντε χρόνια παρέα συγκεκριμένη σε γούστα έχουνε πάει στις παρουσιάσεις της Αθήνας σε οινοποιία του Αβαντι, Παναγιωτοπούλου στη Μεσσηνία, Παλυβου κλπ Δεν μιλάω για τα πανάκριβα κρασιά που το μαγαζί χρεώνει Χ3 την χονδρική τιμή. Όποιος έχει τα δείνει, και μπράβο του. Προσωπικά όπως έχω πει δεν μετέχω στο άθλημα του αλκοόλ. Όμως θεωρώ ότι έχουν ξεφύγει οι τιμές αναλογικά με την ποιότητα είπα στον. mousatos για κάτι φτηνό αξιοπρεπές. Εσύ λες υπάρχουν και άλλα ακόμα καλύτερα, δεκτον. Στην ερχόμενη παρουσίαση όπως είπες θα είμαστε εκεί και θα χαρώ ( η σύζυγος δλδλ) περισσότερο να ανταλλάξετε γνώμες...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#621623 :hmmm:
dimitrisB έγραψε:
Tetix έγραψε:......σε 2 μηνες κατεβαίνω Ελλάδα για το Οινοραμα,......,ελπίζω να πετυχω κανέναν στο Οινοραμα.
.....προσωπικά θα κάνω κάθε προσπάθεια να έρθω για να τα πούμε -έστω και για λίγο- απο κοντά. Ειδικά αν η έκθεση είναι και πάλι στο Ζάππειο, θεώρησέ το δεδομένο......

και...
224v έγραψε: Στην ερχόμενη παρουσίαση όπως είπες θα είμαστε εκεί και θα χαρώ ( η σύζυγος δλδλ) περισσότερο να ανταλλάξετε γνώμες...

Μήπως είναι μιά καλή ευκαιρία, οι 4-5 παλιοί και προσωπικά γνωστοί που απομείναμε στο φόρουμ (πχ :Υ.V.) αλλά και όποιος άλλος επιθυμεί-μπορεί, να κάνουμε μιά συνάντηση με την ευκαιρία του θέματος, για έναν καφέ κάπου στο κέντρο???

Το μεταφέρω στο τοπικό περί συναντήσεων μελών στην Αθήνα => viewtopic.php?f=2&t=180 και ως τότε, .... βλέπουμε .
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621624
Tetix έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Tetix, χεις καμία πρόταση για να στοκαρουμε ελληνικά κόκκινα του 2019?

Επίσης ήταν καλή εσοδεία για τα γαλλικά?
Αγαπητε rx8_drifter,σε 2 μηνες κατεβαίνω Ελλάδα για το Οινοραμα,θα είστε οι πρώτοι που θα μάθετε εντυπώσεις από την καινούργια σοδειά του 2019,ελπίζω να πετυχω κανέναν στο Οινοραμα.

Για γαλλικά κρασιά μιλας γενικά ή εχεις κάποια συγκεκριμένη περιοχη;


< >


Tα Medoc ειναι πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου, και ειδικά τα Haut Medoc :lol:

Ενα άλλο πράγμα που ήθελα να σε ρωτήσω, σχετικά με τα courses για somellier. Φίλοι έκαναν τα 3 πρώτα επίπεδα στην Ελβετία (βασικά τα 2 πρώτα Ελβετία και το τρίτο Γαλλία μάλλον :hmmm: ) Θα ήθελα κι εγώ να κάνω τα 2 πρώτα τουλάχιστον, και βλέπω ότι σε κάθε χώρα υπάρχει δυνατότητα.
Εχεις κάποιες συμβουλές για το τί μπορώ να κοιτάξω πιο συγκεκριμένα και επιπλέον αν έχει και κάποια ιδιαίτερη σημασία η εποχή του χρόνο που το κάνεις για να συνδιάσεις με σχετικές δραστηριοτητες?
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621635
dimitrisB έγραψε:
Tetix έγραψε:......σε 2 μηνες κατεβαίνω Ελλάδα για το Οινοραμα,......,ελπίζω να πετυχω κανέναν στο Οινοραμα.

Μόνο και μόνο για να γνωρίσω ένα πρόσωπο που, με την κατανοητή αλλά και ευγενική γραφή του, αναλώνεται σε ένα μικρο φόρουμ προσπαθώντας να ενημερώσει για ένα εξειδικευμένο θέμα τα μέλη που θέλουν να μάθουν, προσωπικά θα κάνω κάθε προσπάθεια να έρθω για να τα πούμε -έστω και για λίγο- απο κοντά.
Ειδικά αν η έκθεση είναι και πάλι στο Ζάππειο, θεώρησέ το δεδομένο.
Καλή συνέχεια ! :s_howdy
Καλη σου ημερα dimitrisB

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τα καλά σου λόγια,η έκθεση θα πραγματοποιηθεί και εφετος στο Ζάππειο 6,7 και 8 Μαρτίου.

Πιστεύω ακόμα πιο πολλοι νέοι οινοπαραγωγοι αλλα και οινόφιλοι να παραβρεθούν.

< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#621639
Tetix έγραψε:Αγαπητε georgetz,

Ο καθένας φυσικά λεει τις απόψεις του καθαρά και βεβαια και τις εμπειρίες του απο καθε κρασι, το κτήμα Κιτρους λυπάμαι πολύ αλλα δεν το γνωρίζω, εχω μια ερώτηση να κάνω,με ολο το σεβασμό αλλα δεν βρίσκω λόγο,οπως λες κι εσυ είναι ενα μικρο οι οινοποιείο το οποίο θέλει να ανοίξει τα "φτερα" του και να κάνει τα "πειραματα" του,γιατί να μπει στη διαδικασία να παραγει Verdicchio;
Το οποίο Verdicchio για όσους δεν γνωρίζετε, είναι ενα ελαφρύ κρασι το οποίο παράγεται σε καποιες περιοχές της Ιταλίας και δεν είναι κρασι απο το οποίο μπορεις να αποκομισεις "ουσία".
Το Trebbiano di Lugana ή για πολλούς Lugana έχει πάνω κάτω ίδιο dna με το Verdicchio.
Απλά κολλάω με αυτή τη ποικιλία και άθελά μου, συγνωμη κιολας γίνομαι κακός γιατί είναι μια ποικιλία, εδω στο εξωτερικό όπου είναι extremely mass production.
Πλέον σπανια βρίσκεις ποιοτικό Lugana,γι αυτό και δεν το βρίσκω καν ενδιαφέρον να ασχοληθώ με το
Verdicchio του οινοποιείου Κιτρο όσο με τη Μαλαγουζια του.

Με αλλα λογια οι οινοπαραγωγοι οι οποίοι στην Ελλάδα ασχολούνται π.χ. με Verdicchio,με Sangiovese, με Tempranillo και αλλες ξενοφερτες ποικιλίες,μου περνάν ( Όχι πάντα) παντελώς αδιάφοροι.

Τώρα για το θεμα Παυλίδη δεν θα κατσω να ασχοληθώ,γιατί οπως εχω πει, τα μεγάλα οινοποιεία που πλέον σκέφτονται περισσότερο την τσέπη τους παρα την ποιοτητα τους δεν αξίζουν.

< >


Σαν να γίνεσαι όντως λίγο κακός και λίγο προκατειλημμένος σε κάτι που παρότρυνες εσύ ο ίδιος (μικρά οινοποιεία) :)
Κάτι που δεν βλέπω να ευσταθεί απο τα λεπτομερή κείμενα σου και την ενασχόληση σου με το κρασί
που δείχνει άνθρωπο με γνώση και εξασκημένο ουρανίσκο.

Όλα έχουν να κάνουν με τη προσέγγιση κάποιου για το κρασί, τη δουλειά του, τις γνώσεις του και φυσικά την περιοχή.
Το Κίτρος Πιερίας είναι καλή περιοχή για να παραχθεί καλό κρασί, ιδιαίτερα Μαλαγουζιά αλλά και υπόλοιπες ποικιλίες σταφυλιού.

Για να είμαστε λοιπόν ενημερωμένοι, σαν οινοποιείο το Κίτρους δοκίμασε ήδη μία ποικιλία λίγο άγνωστη στα δικά μας τα μέρη , το Aglianico, επίσης ιταλικό με ελληνικές ρίζες (Hellanico).
Το πείραμα που λες, όπως γνωρίζεις και τις διαδικασίες για να απεμπολήσει ένα κρασί τον πειραματικό του χαρακτήρα και να μπορέσει να πάρει έγκριση προς κυκλοφορία, τελείωσε σχετικά νωρίς, 2013-2014 αν θυμάμαι καλά.
Απο εκεί και πέρα συνεχίζει κανονικά όπου πήγε πολύ καλά και όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει ένα κόκκινο ξηρό με βαθιά επίγευση και χαρακτήρα με παρουσιάσεις , βραβεία κλπα.
Προτείνεται για το κάτι παραπάνω απο τετριμμένα Καμπερνέ, Συρά κ.ο.κ με διαφορετικό γευστικό προσανατολισμό και περισσότερο σφαιρικό χαρακτήρα

Την ίδια πορεία φαίνεται να ακολουθεί και το Verdicchio (στα 13.5% βρίσκεται στην άνω κλίμακα της ποικιλίας ) , που είχα δοκιμάσει πειραματική του εκδοχή το 2016 και ήμουν ενθουσιασμένος αφού σπάει λίγο τα καθιερωμένα σε Μαλαγουζιές, Ασσύρτικο, Πινό κλπα
Το τελικό προιόν είναι επίσης καλό , ευχάριστο με λιγότερο αψύ χαρακτήρα σε σχέση με τη Μαλαγουζιά και περισσότερα αρώματα σε δεύτερο χρόνο.

Πέραν όλων αυτών , όπως έγραψα και πρωτύτερα, ο υποκειμενικός παράγοντας είναι πολύ σημαντικός για το τι θέλει κάποιος και με τι είναι συμβατός. Δεν μπορώ να δεχτώ a priori οτι μεγάλα κτήματα έχουν ρίξει την ποιότητα τους.
Έχω δοκιμάσει πολύ καλά , έχω παρατηρήσει και πτώση σε κάποια (π.χ Ώβηλος)

Καλά γευστικά ταξίδια
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621646
rx8_drifter έγραψε:
Tetix έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Tetix, χεις καμία πρόταση για να στοκαρουμε ελληνικά κόκκινα του 2019?

Επίσης ήταν καλή εσοδεία για τα γαλλικά?
Αγαπητε rx8_drifter,σε 2 μηνες κατεβαίνω Ελλάδα για το Οινοραμα,θα είστε οι πρώτοι που θα μάθετε εντυπώσεις από την καινούργια σοδειά του 2019,ελπίζω να πετυχω κανέναν στο Οινοραμα.

Για γαλλικά κρασιά μιλας γενικά ή εχεις κάποια συγκεκριμένη περιοχη;


< >


Tα Medoc ειναι πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου, και ειδικά τα Haut Medoc

Ενα άλλο πράγμα που ήθελα να σε ρωτήσω, σχετικά με τα courses για somellier. Φίλοι έκαναν τα 3 πρώτα επίπεδα στην Ελβετία (βασικά τα 2 πρώτα Ελβετία και το τρίτο Γαλλία μάλλον :hmmm: ) Θα ήθελα κι εγώ να κάνω τα 2 πρώτα τουλάχιστον, και βλέπω ότι σε κάθε χώρα υπάρχει δυνατότητα.
Εχεις κάποιες συμβουλές για το τί μπορώ να κοιτάξω πιο συγκεκριμένα και επιπλέον αν έχει και κάποια ιδιαίτερη σημασία η εποχή του χρόνο που το κάνεις για να συνδιάσεις με σχετικές δραστηριοτητες?
:s_howdy
Καλημερα rx8_drifter.

Λοιπόν στη δουλειά μου πουλάμε Medoc και Haut Medoc αλλα απο πολυ παλαιότερες χρονιές,δεν γνωρίζω ακόμα για τις χρονιές 2018,2019 για όλες τις περιοχές της Γαλλίας,δώσ μου λίγες μέρες να ρωτήσω έναν γνωστό μου Sommelier που ασχολείται αποκλειστικά με γαλλικές ποικιλίες και θα έχεις αρκετές ετικέτες στη κατοχή σου.

Τώρα όσο αναφορά τις σπουδές Sommelier,να τονίσω πως στις ουσία οι "σπουδές" δεν σταματάνε ποτέ, κάθε μέρα τουλάχιστον στον τομέα της γευσιγνωσιας μαθαινεις και καινούργια πράγματα.
Λοιπόν η εποχή του χρόνου δεν παίζει κανένα ρόλο,ξέρω όμως ότι τουλάχιστον εδω στη Γερμανια το κρατικό πτυχίο που θα πάρεις θα σε αφήσει μονο στη Γερμανία, Αυστρία και Ελβετία να δουλέψεις, ενώ αυτο το οποίο πηρα εγω απο ιδιωτικό "σχολειο" εχεις την ιδιότητα να δουλέψεις παντού, παρόλο που το κρατικό πτυχίο, τα κόμιστρα είναι λίγο πιο ακριβά.
Βέβαια όταν σπούδαζα ήταν πιο φθηνα,πλεον έχει ακριβύνει παρα παρα πολυ.

Θέλω να σε ρωτήσω κατι,μου είπες ότι κατι φίλοι σου έκαναν τα πρώτα δύο επίπεδα,μπορεις σε παρακαλώ να ρωτήσεις τι ακριβώς έκαναν; Εννοώ τι ακριβώς έμαθαν, όχι αναλυτικά, ας πουμε εμείς στο πρώτο επίπεδο μαθαμε ολες σχεδόν τις γευσεις και τις μυρωδιες να τις ξεχωρίζουμε, την ζύμωση, πως πρέπει να ανοίγουμε ενα κρασι,τις γεύσεις στη γλωσσα πως να τις ξεχωρίζουμε ανάλογα αν το κρασι είναι λίγο πιο bitter ή έχει acidity και αλλα πολλά.

Και κατι αλλο το οποίο πρέπει να γνωρίζουμε, οι φίλοι σου έκαναν Sommelier course γιατί προφανώς τους αρέσει το κρασι,χωρίς να θιξω κάποιον, αλλά αν στη πραγματικότητα δεν είσαι στο επάγγελμα Sommelier τοτε παραμείνεις ή "σταθερός" ή γίνεσαι Οινολογος ή το κάνεις καθαρά για χόμπι, όπου απέχει πολύ από τον Sommelier.

< >
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621654
georgetz έγραψε:
Tetix έγραψε:Αγαπητε georgetz,

Ο καθένας φυσικά λεει τις απόψεις του καθαρά και βεβαια και τις εμπειρίες του απο καθε κρασι, το κτήμα Κιτρους λυπάμαι πολύ αλλα δεν το γνωρίζω, εχω μια ερώτηση να κάνω,με ολο το σεβασμό αλλα δεν βρίσκω λόγο,οπως λες κι εσυ είναι ενα μικρο οι οινοποιείο το οποίο θέλει να ανοίξει τα "φτερα" του και να κάνει τα "πειραματα" του,γιατί να μπει στη διαδικασία να παραγει Verdicchio;
Το οποίο Verdicchio για όσους δεν γνωρίζετε, είναι ενα ελαφρύ κρασι το οποίο παράγεται σε καποιες περιοχές της Ιταλίας και δεν είναι κρασι απο το οποίο μπορεις να αποκομισεις "ουσία".
Το Trebbiano di Lugana ή για πολλούς Lugana έχει πάνω κάτω ίδιο dna με το Verdicchio.
Απλά κολλάω με αυτή τη ποικιλία και άθελά μου, συγνωμη κιολας γίνομαι κακός γιατί είναι μια ποικιλία, εδω στο εξωτερικό όπου είναι extremely mass production.
Πλέον σπανια βρίσκεις ποιοτικό Lugana,γι αυτό και δεν το βρίσκω καν ενδιαφέρον να ασχοληθώ με το
Verdicchio του οινοποιείου Κιτρο όσο με τη Μαλαγουζια του.

Με αλλα λογια οι οινοπαραγωγοι οι οποίοι στην Ελλάδα ασχολούνται π.χ. με Verdicchio,με Sangiovese, με Tempranillo και αλλες ξενοφερτες ποικιλίες,μου περνάν ( Όχι πάντα) παντελώς αδιάφοροι.

Τώρα για το θεμα Παυλίδη δεν θα κατσω να ασχοληθώ,γιατί οπως εχω πει, τα μεγάλα οινοποιεία που πλέον σκέφτονται περισσότερο την τσέπη τους παρα την ποιοτητα τους δεν αξίζουν.

< >


Σαν να γίνεσαι όντως λίγο κακός και λίγο προκατειλημμένος σε κάτι που παρότρυνες εσύ ο ίδιος (μικρά οινοποιεία) :)
Κάτι που δεν βλέπω να ευσταθεί απο τα λεπτομερή κείμενα σου και την ενασχόληση σου με το κρασί
που δείχνει άνθρωπο με γνώση και εξασκημένο ουρανίσκο.

Όλα έχουν να κάνουν με τη προσέγγιση κάποιου για το κρασί, τη δουλειά του, τις γνώσεις του και φυσικά την περιοχή.
Το Κίτρος Πιερίας είναι καλή περιοχή για να παραχθεί καλό κρασί, ιδιαίτερα Μαλαγουζιά αλλά και υπόλοιπες ποικιλίες σταφυλιού.

Για να είμαστε λοιπόν ενημερωμένοι, σαν οινοποιείο το Κίτρους δοκίμασε ήδη μία ποικιλία λίγο άγνωστη στα δικά μας τα μέρη , το Aglianico, επίσης ιταλικό με ελληνικές ρίζες (Hellanico).
Το πείραμα που λες, όπως γνωρίζεις και τις διαδικασίες για να απεμπολήσει ένα κρασί τον πειραματικό του χαρακτήρα και να μπορέσει να πάρει έγκριση προς κυκλοφορία, τελείωσε σχετικά νωρίς, 2013-2014 αν θυμάμαι καλά.
Απο εκεί και πέρα συνεχίζει κανονικά όπου πήγε πολύ καλά και όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει ένα κόκκινο ξηρό με βαθιά επίγευση και χαρακτήρα με παρουσιάσεις , βραβεία κλπα.
Προτείνεται για το κάτι παραπάνω απο τετριμμένα Καμπερνέ, Συρά κ.ο.κ με διαφορετικό γευστικό προσανατολισμό και περισσότερο σφαιρικό χαρακτήρα

Την ίδια πορεία φαίνεται να ακολουθεί και το Verdicchio (στα 13.5% βρίσκεται στην άνω κλίμακα της ποικιλίας ) , που είχα δοκιμάσει πειραματική του εκδοχή το 2016 και ήμουν ενθουσιασμένος αφού σπάει λίγο τα καθιερωμένα σε Μαλαγουζιές, Ασσύρτικο, Πινό κλπα
Το τελικό προιόν είναι επίσης καλό , ευχάριστο με λιγότερο αψύ χαρακτήρα σε σχέση με τη Μαλαγουζιά και περισσότερα αρώματα σε δεύτερο χρόνο.

Πέραν όλων αυτών , όπως έγραψα και πρωτύτερα, ο υποκειμενικός παράγοντας είναι πολύ σημαντικός για το τι θέλει κάποιος και με τι είναι συμβατός. Δεν μπορώ να δεχτώ a priori οτι μεγάλα κτήματα έχουν ρίξει την ποιότητα τους.
Έχω δοκιμάσει πολύ καλά , έχω παρατηρήσει και πτώση σε κάποια (π.χ Ώβηλος)

Καλά γευστικά ταξίδια
Καλή σου ημερα georgetz.

Από μεριά μου ειμαι πολυ ανοιχτομυαλός ανθρωπος,αυστηρός γίνομαι όταν στο ίντερνετ διαβάζω θέματα παραπληροφόρησης πάνω στη δουλειά μου,προκατειλημμένος δεν ειμαι απλα δεν βρίσκω τον λόγο γιατί κάποιος, ενώ έχουμε στη πραγματικότητα πάνω από 300 Ελληνικες άγνωστες για το κοινό ποικιλίες να κάτσουμε να ασχοληθούμε με ξένες ποικιλίες,ειμαι κατά.

Απλα δεν καταλαβαίνω γιατί με λες προκατειλημμένο, συγνωμη αλλα οπως προείπα ότι για το συγκεκριμένο οινοποιείο δεν γνωρίζω,δεν μπορώ ούτε προλαβαίνω να κατσω να ασχοληθώ με όλα τα οινοποιεία της Ελλάδος,θα το κοιτάξω στο φετινό Οινοραμα και αν οντως αξίζει και έχει κατι το διαφορετικό θα προσπαθήσω να το ανεβάσω εδώ στο Μόναχο.
Δεν ειμαι κακός,την άποψη μου λεω και την αιτιολογω με το παραπάνω, απλά σε κάποιους μπορεί να μην αρεσει για πολλούς λόγους και το κατανοώ .

Και μπορώ να σου αναφέρω οινοποιεία τα οποία ξεκινησαν αποκλειστικά με ξένες ποικιλίες και πλέον ή έχουν μόνο Ελληνικές ή τις έχουν ελαττώσει.

Είμαι υπέρ των μικρών οινοποιείων,ανθρωπων οι οποίοι ασχολούνται το πολυ με 6 ποικιλίες και πολλές ειπα.

Εχεις βρει πολλούς Ιταλούς οινοπαραγωγους να ασχολούνται με ελληνικές ποικιλιες; Και μην μου πεις για το Aglianico ή το Greco di Tufo τα οποία ίσως να είναι ελληνικής προελεύσεως,ακόμα απ όσο γνωρίζω δεν έχει αποδειχθεί κατι 100% να φυτεύουν Μαλαγουζια ή Αηδανι; Δεν νομιζω να υπάρχει κάποιος, οι Έλληνες μονο το παίζουμε πρωτοποριακόι μια ζωή.


< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#621664
Tetix έγραψε:Καλή σου ημερα georgetz.

Από μεριά μου ειμαι πολυ ανοιχτομυαλός ανθρωπος,αυστηρός γίνομαι όταν στο ίντερνετ διαβάζω θέματα παραπληροφόρησης πάνω στη δουλειά μου,προκατειλημμένος δεν ειμαι απλα δεν βρίσκω τον λόγο γιατί κάποιος, ενώ έχουμε στη πραγματικότητα πάνω από 300 Ελληνικες άγνωστες για το κοινό ποικιλίες να κάτσουμε να ασχοληθούμε με ξένες ποικιλίες,ειμαι κατά.

Απλα δεν καταλαβαίνω γιατί με λες προκατειλημμένο, συγνωμη αλλα οπως προείπα ότι για το συγκεκριμένο οινοποιείο δεν γνωρίζω,δεν μπορώ ούτε προλαβαίνω να κατσω να ασχοληθώ με όλα τα οινοποιεία της Ελλάδος,θα το κοιτάξω στο φετινό Οινοραμα και αν οντως αξίζει και έχει κατι το διαφορετικό θα προσπαθήσω να το ανεβάσω εδώ στο Μόναχο.
Δεν ειμαι κακός,την άποψη μου λεω και την αιτιολογω με το παραπάνω, απλά σε κάποιους μπορεί να μην αρεσει για πολλούς λόγους και το κατανοώ .

Και μπορώ να σου αναφέρω οινοποιεία τα οποία ξεκινησαν αποκλειστικά με ξένες ποικιλίες και πλέον ή έχουν μόνο Ελληνικές ή τις έχουν ελαττώσει.

Είμαι υπέρ των μικρών οινοποιείων,ανθρωπων οι οποίοι ασχολούνται το πολυ με 6 ποικιλίες και πολλές ειπα.

Εχεις βρει πολλούς Ιταλούς οινοπαραγωγους να ασχολούνται με ελληνικές ποικιλιες; Και μην μου πεις για το Aglianico ή το Greco di Tufo τα οποία ίσως να είναι ελληνικής προελεύσεως,ακόμα απ όσο γνωρίζω δεν έχει αποδειχθεί κατι 100% να φυτεύουν Μαλαγουζια ή Αηδανι; Δεν νομιζω να υπάρχει κάποιος, οι Έλληνες μονο το παίζουμε πρωτοποριακόι μια ζωή.


< >


Αγαπητέ Tetix, πρότεινες μικρά οινοποιεία αλλά με περιορισμούς ! Και ανέφερες, γίνομαι κακός αν κλπα.

Το να μην ξέρεις κάτι , είναι φυσιολογικό. Γι'αυτό και κάνω το κοπο να τα γράψω αυτά και αντίστοιχα να σε διαβάσω για να μάθω περισσότερα.
Το να αξιολογείς αρνητικά επειδή πιστεύεις οτι δεν ευδοκιμεί ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο , είναι προσωπική άποψη καθόλα σεβαστή.
Το να το θεωρείς παραπληροφόρηση ενώ ούτε το ξέρεις, ούτε έχεις ενημερωθεί για αυτό, είναι σίγουρα κάτι διαφορετικό ,
θα μου επιτρέψεις να πω.
Και παρακαλώ, όλοι δουλεύουμε σε κάτι, αυτό δε σημαίνει καμία απολύτως αυθεντία. Αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του τέλειο, για μένα δεν έχει κανένα νόημα η όλη κουβέντα και σταματώ εδώ :)

Τα υπόλοιπα που εκφράζεις είναι καθόλα σεβαστά,ως προσωπική άποψη. Καλή συνέχεια στο έργο σου.

ΥΓ δεν γνωρίζω αν εξάγει το συγκεκριμένο κτήμα Γερμανία αν και έχουν συμμετάσχει στην ProWein ,εξάγουν Ολλανδία σίγουρα.
Απο έταιρο παραγωγό , με εξαγωγή άνω των 35Κ φιαλών προς Γερμανία και εξωτερικό , μου είπε πολύ απλά ότι το πρόβλημα μας είναι η ποσότητα, όχι η ποιότητα. Δικά του λόγια.
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621679
georgetz έγραψε:
Tetix έγραψε:Καλή σου ημερα georgetz.

Από μεριά μου ειμαι πολυ ανοιχτομυαλός ανθρωπος,αυστηρός γίνομαι όταν στο ίντερνετ διαβάζω θέματα παραπληροφόρησης πάνω στη δουλειά μου,προκατειλημμένος δεν ειμαι απλα δεν βρίσκω τον λόγο γιατί κάποιος, ενώ έχουμε στη πραγματικότητα πάνω από 300 Ελληνικες άγνωστες για το κοινό ποικιλίες να κάτσουμε να ασχοληθούμε με ξένες ποικιλίες,ειμαι κατά.

Απλα δεν καταλαβαίνω γιατί με λες προκατειλημμένο, συγνωμη αλλα οπως προείπα ότι για το συγκεκριμένο οινοποιείο δεν γνωρίζω,δεν μπορώ ούτε προλαβαίνω να κατσω να ασχοληθώ με όλα τα οινοποιεία της Ελλάδος,θα το κοιτάξω στο φετινό Οινοραμα και αν οντως αξίζει και έχει κατι το διαφορετικό θα προσπαθήσω να το ανεβάσω εδώ στο Μόναχο.
Δεν ειμαι κακός,την άποψη μου λεω και την αιτιολογω με το παραπάνω, απλά σε κάποιους μπορεί να μην αρεσει για πολλούς λόγους και το κατανοώ .

Και μπορώ να σου αναφέρω οινοποιεία τα οποία ξεκινησαν αποκλειστικά με ξένες ποικιλίες και πλέον ή έχουν μόνο Ελληνικές ή τις έχουν ελαττώσει.

Είμαι υπέρ των μικρών οινοποιείων,ανθρωπων οι οποίοι ασχολούνται το πολυ με 6 ποικιλίες και πολλές ειπα.

Εχεις βρει πολλούς Ιταλούς οινοπαραγωγους να ασχολούνται με ελληνικές ποικιλιες; Και μην μου πεις για το Aglianico ή το Greco di Tufo τα οποία ίσως να είναι ελληνικής προελεύσεως,ακόμα απ όσο γνωρίζω δεν έχει αποδειχθεί κατι 100% να φυτεύουν Μαλαγουζια ή Αηδανι; Δεν νομιζω να υπάρχει κάποιος, οι Έλληνες μονο το παίζουμε πρωτοποριακόι μια ζωή.


< >


Αγαπητέ Tetix, πρότεινες μικρά οινοποιεία αλλά με περιορισμούς ! Και ανέφερες, γίνομαι κακός αν κλπα.

Το να μην ξέρεις κάτι , είναι φυσιολογικό. Γι'αυτό και κάνω το κοπο να τα γράψω αυτά και αντίστοιχα να σε διαβάσω για να μάθω περισσότερα.
Το να αξιολογείς αρνητικά επειδή πιστεύεις οτι δεν ευδοκιμεί ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο , είναι προσωπική άποψη καθόλα σεβαστή.
Το να το θεωρείς παραπληροφόρηση ενώ ούτε το ξέρεις, ούτε έχεις ενημερωθεί για αυτό, είναι σίγουρα κάτι διαφορετικό ,
θα μου επιτρέψεις να πω.
Και παρακαλώ, όλοι δουλεύουμε σε κάτι, αυτό δε σημαίνει καμία απολύτως αυθεντία. Αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του τέλειο, για μένα δεν έχει κανένα νόημα η όλη κουβέντα και σταματώ εδώ :)

Τα υπόλοιπα που εκφράζεις είναι καθόλα σεβαστά,ως προσωπική άποψη. Καλή συνέχεια στο έργο σου.

ΥΓ δεν γνωρίζω αν εξάγει το συγκεκριμένο κτήμα Γερμανία αν και έχουν συμμετάσχει στην ProWein ,εξάγουν Ολλανδία σίγουρα.
Απο έταιρο παραγωγό , με εξαγωγή άνω των 35Κ φιαλών προς Γερμανία και εξωτερικό , μου είπε πολύ απλά ότι το πρόβλημα μας είναι η ποσότητα, όχι η ποιότητα. Δικά του λόγια.
Αγαπητε οινοφιλε,

την λέξη παραπληροφόρηση δεν την έγραψα για εσενα,την έγραψα γενικά,γιατί στο παρελθόν είχα μιλήσει και είχα πει ότι γενικά και όχι μόνο στο κρασι υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση, και συγκεκριμένα είχα μιλήσει για ενα άρθρο της μετάγγισης του κρασιού,κάποιος είχε γράψει σε μια σελίδα στο ίντερνετ λάθος πράγματα, αρα για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους,η παραπληροφόρηση δεν ήταν για εσενα αλλα στο γενικο σύνολο.

Χαίρομαι όταν μέλη του φόρουμ οπως και εσυ μπαίνουν στον κόπο να γράψουν ότι ξερουν, να μας δώσουν τις πληροφορίες τους σχετικα με κρασιά ή με οινοπαραγωγούς και φυσικά απ ολο αυτο το "παιχνίδι" όλοι μας αποκομίζουμε πραγματα.
Θα συμφωνήσω πως οποιος πιστευει ότι τα γνωρίζει ολα φυσικα και δεν υπάρχει άλλο αυτη η
"μαγεία" στο να συνεχίστει η κουβέντα.

Εγω πρότεινα μικρα οινοποιεία και οινοποιεία τα οποια γνωρίζω και συνεργάζομαι μαζι τους και εδω στο εξωτερικό, τους βοηθαω περισσότερο απ ότι θα βοηθήσω ας πουμε το κτήμα Γεροβασιλειου το οποίο αν και με τεραστιες ποσοτητες κρασιού έχει ακόμα μια καποια ποιότητα σε συγκεκριμένες του ετικέτες.

Και προς θεού δεν θελω να θιξω τους μεγαλους παραγωγούς,απλα οταν εχεις να κανεις με 20 και 25 ποικιλίες κάπου το χανεις το παιχνίδι στην ποιότητα, δες το κτημα Αβαντη,ξεκίνησε πολυ δυναμικά,πλέον έχει γύρω στις 22 ποικιλίες,άποψη μου είναι ότι το παιχνίδι το έχει χάσει,σε ποια ποικιλία να δωσεις πιο πολύ εμφαση κτλ διότι το βλέπω στις πωλήσεις τουλάχιστον της Γερμανίας και στην ποιότητα των κρασιών που παράγει.

Ο περιορισμός μου οπως τον ονομαζεις αν καταλαβα καλά είναι η παραγωγη ενος οινοπαραγωγου με μια ξένη ποικιλία,επέτρεψε μου σαν επαγγελματίας και όχι σαν ξερόλας να πω ότι είναι προτιμότερο να αναδείξουμε τις όμορφες ελληνικές μας αγνωστες ποικιλίες παρα ξενοφερτες.
Και αυτό το αναφέρω για ολα τα οινοποιεία μικρα και μεγάλα.
Δεν αξιολόγησα κατι αρνητικά,απλα ειπα ότι δεν το βρίσκω ως προς εμένα θετικό, οτι ισως ο συγκεκριμένος παραγωγός να το έκανε για λογους μάρκετινγκ,το να ασχοληθεί με μια "ξενη" ποικιλια ουτως ωστε να τραβήξει το ενδιαφέρον του κοινου.

Νομίζω ότι με παρεξηγησες και από μερια μου ίσως ο γραπτός μου λογος να μην είναι ο ίδιος οπως ο προφορικός, εγω εδω ειμαι γιατί χαίρομαι να μιλάω με ανθρώπους οι οποίοι αγαπάνε αυτήν την επιστήμη και φυσικα και οι διαμάχες ειναι μεσα στο πρόγραμμα.
Προτιμώ και από τη δουλειά μου τον προφορικό λόγο.

Υ.Γ Συγνωμη αν απο την μερια μου εθιξα ή προσβάλλα ανθρώπους ή οινοποιεία.




< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#621684 υποθέτω στις ξένες ποικιλίες υπάρχει τεχνογνωσία , π.χ κατα της διάρκεια της ζύμωσης στους πόσους βαθμούς C δίνει το καλύτερο άρωμα .
Στις άγνωστες ελληνικές που δεν έχει ασχοληθεί κανείς σοβαρά, από που να ξεκινήσεις όταν τρέχουν τα έξοδα και τα δάνεια πρέπει να πληρωθούν;
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621688
mousatos έγραψε:υποθέτω στις ξένες ποικιλίες υπάρχει τεχνογνωσία , π.χ κατα της διάρκεια της ζύμωσης στους πόσους βαθμούς C δίνει το καλύτερο άρωμα .
Στις άγνωστες ελληνικές που δεν έχει ασχοληθεί κανείς σοβαρά, από που να ξεκινήσεις όταν τρέχουν τα έξοδα και τα δάνεια πρέπει να πληρωθούν;
Γι αυτό ακριβώς οπως ειπα και πιο πανω μπορεις να πειραματιστείς,όχι βεβαια με ολη την σοδειά αλλα με ενα βαρέλι 225 λιτρων ας πουμε και κάθε χρόνια να γίνεσαι καλύτερος και να χρησιμοποιείς άλλες μεθόδους.

< >
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#621696 Tetix, τα παιδιά ασχολούνται χομπυστικα με το θέμα οίνος και σ αυτά τα πλαίσια έκαναν τα σεμινάρια. Θυμάμαι οτι για το τρίτο ήταν αρκετα απαιτητικό, ήθελε διαβασμα αλλά δεν ξέρω πόσο βαθειά πήγαν σε γευσιγνωσία κλπ. Είδα το βιβλιο για το τρίτο επίπεδο και έκανε μια παρουσίαση όλων των βασικών ποικιλιών ανα χώρα. Θα τους ρωτήσω για λεπτομέριες.
Σχετικό άσχετο, μιας και αναφέρεις σπουδές, τις προάλλες ακουσα στο ράδιο ενα καταπληκτικό κουαρτέτο κλαρινέτων, στο οποιο ένας απ τους τυπάδες ειναι οινολόγος, φανατικος μαλιστα, και οργανωνουν κονσέρτα με wine tasting:

http://www.nakk.nl/Nieuw-Amsterdams-Kla ... ncert.aspx

O συγκεκριμένος ήταν εθελοντής και στη Λέσβο στα στρατόπεδα των προσφύγων και έχει ταξιδέψει πολύ στην Ελλάδα. Ειχε και καλή γνώση των κρασιών μας, μου έλεγε οτι εκτιμά ιδιαίτερα τα σαντορινιά

Θα με ενδιέφερε μια short list απο ετικέτες που εχει νόημα να στοκαριστούν, στην κατηγορία 20-40€, και ελληνικές και γαλλικές :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#621700
Tetix έγραψε:Αγαπητε οινοφιλε,

την λέξη παραπληροφόρηση δεν την έγραψα για εσενα,την έγραψα γενικά,γιατί στο παρελθόν είχα μιλήσει και είχα πει ότι γενικά και όχι μόνο στο κρασι υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση, και συγκεκριμένα είχα μιλήσει για ενα άρθρο της μετάγγισης του κρασιού,κάποιος είχε γράψει σε μια σελίδα στο ίντερνετ λάθος πράγματα, αρα για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους,η παραπληροφόρηση δεν ήταν για εσενα αλλα στο γενικο σύνολο.

Χαίρομαι όταν μέλη του φόρουμ οπως και εσυ μπαίνουν στον κόπο να γράψουν ότι ξερουν, να μας δώσουν τις πληροφορίες τους σχετικα με κρασιά ή με οινοπαραγωγούς και φυσικά απ ολο αυτο το "παιχνίδι" όλοι μας αποκομίζουμε πραγματα.
Θα συμφωνήσω πως οποιος πιστευει ότι τα γνωρίζει ολα φυσικα και δεν υπάρχει άλλο αυτη η
"μαγεία" στο να συνεχίστει η κουβέντα.

Εγω πρότεινα μικρα οινοποιεία και οινοποιεία τα οποια γνωρίζω και συνεργάζομαι μαζι τους και εδω στο εξωτερικό, τους βοηθαω περισσότερο απ ότι θα βοηθήσω ας πουμε το κτήμα Γεροβασιλειου το οποίο αν και με τεραστιες ποσοτητες κρασιού έχει ακόμα μια καποια ποιότητα σε συγκεκριμένες του ετικέτες.

Και προς θεού δεν θελω να θιξω τους μεγαλους παραγωγούς,απλα οταν εχεις να κανεις με 20 και 25 ποικιλίες κάπου το χανεις το παιχνίδι στην ποιότητα, δες το κτημα Αβαντη,ξεκίνησε πολυ δυναμικά,πλέον έχει γύρω στις 22 ποικιλίες,άποψη μου είναι ότι το παιχνίδι το έχει χάσει,σε ποια ποικιλία να δωσεις πιο πολύ εμφαση κτλ διότι το βλέπω στις πωλήσεις τουλάχιστον της Γερμανίας και στην ποιότητα των κρασιών που παράγει.

Ο περιορισμός μου οπως τον ονομαζεις αν καταλαβα καλά είναι η παραγωγη ενος οινοπαραγωγου με μια ξένη ποικιλία,επέτρεψε μου σαν επαγγελματίας και όχι σαν ξερόλας να πω ότι είναι προτιμότερο να αναδείξουμε τις όμορφες ελληνικές μας αγνωστες ποικιλίες παρα ξενοφερτες.
Και αυτό το αναφέρω για ολα τα οινοποιεία μικρα και μεγάλα.
Δεν αξιολόγησα κατι αρνητικά,απλα ειπα ότι δεν το βρίσκω ως προς εμένα θετικό, οτι ισως ο συγκεκριμένος παραγωγός να το έκανε για λογους μάρκετινγκ,το να ασχοληθεί με μια "ξενη" ποικιλια ουτως ωστε να τραβήξει το ενδιαφέρον του κοινου.

Νομίζω ότι με παρεξηγησες και από μερια μου ίσως ο γραπτός μου λογος να μην είναι ο ίδιος οπως ο προφορικός, εγω εδω ειμαι γιατί χαίρομαι να μιλάω με ανθρώπους οι οποίοι αγαπάνε αυτήν την επιστήμη και φυσικα και οι διαμάχες ειναι μεσα στο πρόγραμμα.
Προτιμώ και από τη δουλειά μου τον προφορικό λόγο.

Υ.Γ Συγνωμη αν απο την μερια μου εθιξα ή προσβάλλα ανθρώπους ή οινοποιεία.

< >


Δεν θα έλεγα οτι προσέβαλες κάποιον ή κάτι , ο διάλογος ξεκίνησε λόγο αυτών :

Να προσπαθείτε να ανακαλυπτετε κρασιά απο μικρα οινοποιεια

το κτήμα δεν το γνωρίζω.... δεν βρίσκω λόγο........ να κάνει τα "πειραματα" του,γιατί να μπει στη διαδικασία να παραγει Verdicchio;

Απλά κολλάω με αυτή τη ποικιλία και άθελά μου, συγνωμη κιολας γίνομαι κακός γιατί είναι μια ποικιλία, εδω στο εξωτερικό όπου είναι extremely mass production.
δεν το βρίσκω καν ενδιαφέρον να ασχοληθώ με το Verdicchio του οινοποιείου Κιτρο όσο με τη Μαλαγουζια του.

Με αλλα λογια οι οινοπαραγωγοι οι οποίοι στην Ελλάδα ασχολούνται π.χ. με Verdicchio,με Sangiovese, με Tempranillo και αλλες ξενοφερτες ποικιλίες,μου περνάν ( Όχι πάντα) παντελώς αδιάφοροι.

πλα δεν βρίσκω τον λόγο γιατί κάποιος, ενώ έχουμε στη πραγματικότητα πάνω από 300 Ελληνικες άγνωστες για το κοινό ποικιλίες να κάτσουμε να ασχοληθούμε με ξένες ποικιλίες,ειμαι κατά.

Εχεις βρει πολλούς Ιταλούς οινοπαραγωγους να ασχολούνται με ελληνικές ποικιλιες; Και μην μου πεις για το Aglianico ή το Greco di Tufo τα οποία ίσως να είναι ελληνικής προελεύσεως,ακόμα απ όσο γνωρίζω δεν έχει αποδειχθεί κατι 100% να φυτεύουν Μαλαγουζια ή Αηδανι; Δεν νομιζω να υπάρχει κάποιος, οι Έλληνες μονο το παίζουμε πρωτοποριακόι μια ζωή


Αναγκάστηκα να τα συνοψίσω γιατί υπήρξαν κι άλλες παρατηρήσεις αλλά χαίρομαι κιόλας γιατί πήγαμε λίγο πιο σφαιρικά για την όλη αγορά κρασιού και μου δημιουργήθηκαν κάποιοι ευχάριστοι προβληματισμοί περι ποικιλιών, ΠΟΠ, ΠΓΕ κάθε περιοχής ,χώρας και τα συναφή για την επόμενη φορά που θα βρεθώ σε wine-tasting event.

Συνοπτικά λοιπόν, καταλαβαίνω τη έντονη προτίμηση σου και την άποψη σου για ποικιλίες και ετικέτες και να προσθέσω οτι χαίρομαι που είσαι υπέρ της ανάδειξης ελληνικών κρασιών
Άβαταρ μέλους
By Tetix
#621704
georgetz έγραψε:
Tetix έγραψε:Αγαπητε οινοφιλε,

την λέξη παραπληροφόρηση δεν την έγραψα για εσενα,την έγραψα γενικά,γιατί στο παρελθόν είχα μιλήσει και είχα πει ότι γενικά και όχι μόνο στο κρασι υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση, και συγκεκριμένα είχα μιλήσει για ενα άρθρο της μετάγγισης του κρασιού,κάποιος είχε γράψει σε μια σελίδα στο ίντερνετ λάθος πράγματα, αρα για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους,η παραπληροφόρηση δεν ήταν για εσενα αλλα στο γενικο σύνολο.

Χαίρομαι όταν μέλη του φόρουμ οπως και εσυ μπαίνουν στον κόπο να γράψουν ότι ξερουν, να μας δώσουν τις πληροφορίες τους σχετικα με κρασιά ή με οινοπαραγωγούς και φυσικά απ ολο αυτο το "παιχνίδι" όλοι μας αποκομίζουμε πραγματα.
Θα συμφωνήσω πως οποιος πιστευει ότι τα γνωρίζει ολα φυσικα και δεν υπάρχει άλλο αυτη η
"μαγεία" στο να συνεχίστει η κουβέντα.

Εγω πρότεινα μικρα οινοποιεία και οινοποιεία τα οποια γνωρίζω και συνεργάζομαι μαζι τους και εδω στο εξωτερικό, τους βοηθαω περισσότερο απ ότι θα βοηθήσω ας πουμε το κτήμα Γεροβασιλειου το οποίο αν και με τεραστιες ποσοτητες κρασιού έχει ακόμα μια καποια ποιότητα σε συγκεκριμένες του ετικέτες.

Και προς θεού δεν θελω να θιξω τους μεγαλους παραγωγούς,απλα οταν εχεις να κανεις με 20 και 25 ποικιλίες κάπου το χανεις το παιχνίδι στην ποιότητα, δες το κτημα Αβαντη,ξεκίνησε πολυ δυναμικά,πλέον έχει γύρω στις 22 ποικιλίες,άποψη μου είναι ότι το παιχνίδι το έχει χάσει,σε ποια ποικιλία να δωσεις πιο πολύ εμφαση κτλ διότι το βλέπω στις πωλήσεις τουλάχιστον της Γερμανίας και στην ποιότητα των κρασιών που παράγει.

Ο περιορισμός μου οπως τον ονομαζεις αν καταλαβα καλά είναι η παραγωγη ενος οινοπαραγωγου με μια ξένη ποικιλία,επέτρεψε μου σαν επαγγελματίας και όχι σαν ξερόλας να πω ότι είναι προτιμότερο να αναδείξουμε τις όμορφες ελληνικές μας αγνωστες ποικιλίες παρα ξενοφερτες.
Και αυτό το αναφέρω για ολα τα οινοποιεία μικρα και μεγάλα.
Δεν αξιολόγησα κατι αρνητικά,απλα ειπα ότι δεν το βρίσκω ως προς εμένα θετικό, οτι ισως ο συγκεκριμένος παραγωγός να το έκανε για λογους μάρκετινγκ,το να ασχοληθεί με μια "ξενη" ποικιλια ουτως ωστε να τραβήξει το ενδιαφέρον του κοινου.

Νομίζω ότι με παρεξηγησες και από μερια μου ίσως ο γραπτός μου λογος να μην είναι ο ίδιος οπως ο προφορικός, εγω εδω ειμαι γιατί χαίρομαι να μιλάω με ανθρώπους οι οποίοι αγαπάνε αυτήν την επιστήμη και φυσικα και οι διαμάχες ειναι μεσα στο πρόγραμμα.
Προτιμώ και από τη δουλειά μου τον προφορικό λόγο.

Υ.Γ Συγνωμη αν απο την μερια μου εθιξα ή προσβάλλα ανθρώπους ή οινοποιεία.

< >


Δεν θα έλεγα οτι προσέβαλες κάποιον ή κάτι , ο διάλογος ξεκίνησε λόγο αυτών :

Να προσπαθείτε να ανακαλυπτετε κρασιά απο μικρα οινοποιεια

το κτήμα δεν το γνωρίζω.... δεν βρίσκω λόγο........ να κάνει τα "πειραματα" του,γιατί να μπει στη διαδικασία να παραγει Verdicchio;

Απλά κολλάω με αυτή τη ποικιλία και άθελά μου, συγνωμη κιολας γίνομαι κακός γιατί είναι μια ποικιλία, εδω στο εξωτερικό όπου είναι extremely mass production.
δεν το βρίσκω καν ενδιαφέρον να ασχοληθώ με το Verdicchio του οινοποιείου Κιτρο όσο με τη Μαλαγουζια του.

Με αλλα λογια οι οινοπαραγωγοι οι οποίοι στην Ελλάδα ασχολούνται π.χ. με Verdicchio,με Sangiovese, με Tempranillo και αλλες ξενοφερτες ποικιλίες,μου περνάν ( Όχι πάντα) παντελώς αδιάφοροι.

πλα δεν βρίσκω τον λόγο γιατί κάποιος, ενώ έχουμε στη πραγματικότητα πάνω από 300 Ελληνικες άγνωστες για το κοινό ποικιλίες να κάτσουμε να ασχοληθούμε με ξένες ποικιλίες,ειμαι κατά.

Εχεις βρει πολλούς Ιταλούς οινοπαραγωγους να ασχολούνται με ελληνικές ποικιλιες; Και μην μου πεις για το Aglianico ή το Greco di Tufo τα οποία ίσως να είναι ελληνικής προελεύσεως,ακόμα απ όσο γνωρίζω δεν έχει αποδειχθεί κατι 100% να φυτεύουν Μαλαγουζια ή Αηδανι; Δεν νομιζω να υπάρχει κάποιος, οι Έλληνες μονο το παίζουμε πρωτοποριακόι μια ζωή


Αναγκάστηκα να τα συνοψίσω γιατί υπήρξαν κι άλλες παρατηρήσεις αλλά χαίρομαι κιόλας γιατί πήγαμε λίγο πιο σφαιρικά για την όλη αγορά κρασιού και μου δημιουργήθηκαν κάποιοι ευχάριστοι προβληματισμοί περι ποικιλιών, ΠΟΠ, ΠΓΕ κάθε περιοχής ,χώρας και τα συναφή για την επόμενη φορά που θα βρεθώ σε wine-tasting event.

Συνοπτικά λοιπόν, καταλαβαίνω τη έντονη προτίμηση σου και την άποψη σου για ποικιλίες και ετικέτες και να προσθέσω οτι χαίρομαι που είσαι υπέρ της ανάδειξης ελληνικών κρασιών
Μπορώ να σε ρωτήσω κατι;
Στην Ελλάδα αναφερεσαι σε wine tasting ή στο εξωτερικό;

Και αν είναι στην Ελλάδα εχεις να μου προτείνεις κατι;

Χαίρομαι πολύ που κι εσυ υποστηριζεις τις ελληνικες ποικιλίες και ακόμα πιο πολυ που εν τέλει τα "βρηκαμε".

Και μπορω να πω πως ισως ο λόγος που υποστηριζω τόσο πολυ τις ελληνικες ποικιλίες,είναι γιατί καθημερινά εχω να κανω με πολλές ξενες ετικέτες.


< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#621740
Tetix έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Tetix έγραψε:
George_Prix έγραψε:
Tetix έγραψε:...Απλα να προσθέσω ότι για Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά ετυχε και ήπια τον Άγιο Χρόνο του Αβαντη του 2013...


Γεια σου Tetix!

Πριν λιγο καιρο ειχες αναφερει μερικες καλες χρονιες για τα κρασια που παραγονται σε περιοχες που βρεχονται απο τη Μεσογειο. Ενω συμφωνω με τις χρονιες που ανεφερες, ηθελα να προσθεσω το 2013 αλλα ξεχασα εντελως να απαντησω...

Τωρα ειδα που ανεφερες του Αβαντη του 2013 και το θυμηθηκα παλι. Προσωπικα το 2013 το εχω στο μυαλο μου σαν μια απο τις καλυτερες χρονιες για τα Ελληνικα κρασια (τα οποια πινω σχεδον αποκλειστικα και μπορω να κρινω). Πριν κανενα χρονο ειχα μια κουβεντα με ενα "δυνατο" πωλητη του χωρου και οταν του ανεφερα το 2013 μου απαντησε "οχι μονο για τα Ελληνικα κρασια, αλλα απο τις καλυτερες χρονιες ever γενικα".

Δεν εχω ομως τεραστια εμπειρια, ουτε εχω δοκιμασει πολλα κρασια του εξωτερικου ωστε να μπορω να συκρινω και να βγαλω πιο σφαιρικη αποψη οσον αφορα τις "χρονιες"... Απλα ειπα να μοιραστω την αποψη μου!
Πολυ καλα εκανες και την μοιράστηκες και χαίρομαι που βρίσκω ανθρωπους οι οποίοι ψάχνονται και θέλουν να μάθουν περισσότερα πραγματα, απλα για να γνωρίζεις ότι απο τις καλύτερες χρονιες σε παγκόσμιο επίπεδο ήταν το 2007 και το 2009 ήταν απο τις TOP σοδειες.

Και επίσης για Ελλάδα το 2018 ήταν απο τις χειρότερες χρονιές ενω η σοδειά του 2019 είναι η καλύτερη λενε της δεκαετίας.

< >


Οποτε αν βρεις κανενα καλο double magnum του 2019 πες μας να το παρουμε οσο ειναι ακομα φθηνο και αστο να γινεται καμια 10-15 χρονια για καμια ιδιαιτερη στιγμη!
George_Prix θα πρέπει να το είχα αναφέρει παλιότερα, πως ενα απλό μπουκάλι 0,75 και ενα 3λιτρο,ποιοτικά δεν είναι τόσο καλα όσο ενα απλό magnum δηλαδή 1,5λιτρο.
Το κρασί μεσα σε ενα απλό magnum αναπνέει και αναπτύσσεται καλύτερα.

Αρα είναι πολύ καλύτερο να αγορασεις 2 magnum παρα 1 double magnum.
< >


Χρησιμη πληροφορια την οποια αγνοουσα και θα εχω στα υποψιν για μελλοντικες αγορες!

Αναμεσα σε double magnum 3 lt και κανονικης φιαλης 0.75 lt, παλι θα προτιμουσα το double magnum εφοσον οπως λες, στην ποιοτητα δεν εχουν διαφορα. Για 2 λογους:
1) Γιατι ψαρωνει ολος ο κοσμος με το κτηνος το μπουκαλι. Εκτος απο τη γευση που ειναι φυσικα το σημαντικοτερο ΚΑΙ η φιγουρα ειναι ανεβαστικο συναισθημα. Τουλαχιστον για μενα :s_tongue
2) Τα περισσοτερα double magnum εχω την εντυπωση (αν κανω λαθος διορθωσε με) οτι προοριζονται για παλαιωση οποτε σιγουρα εχουν καλο φελλο και βουλοκερι (αν το λενε ετσι) στο πανω μερος.

Και μια "τεχνικη" ερωτηση μπας και ξερεις την απαντηση... Γιατι το απλο magnum αναπνεει καλυτερα απο το double? Η αναλογια διαθεσιμου αερα στο μπουκαλι ανα ποσοτητα κρασιου ειναι "σωστοτερη"?