Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681676 Ξερετε καμια ΦΘΗΝΗ καβα με ηλεκτρονικο καταστημα εκτος απο αυτες του skroutz?

Παιζουν τεραστιες διαφορες τιμων αναμεσα στις καβες για τα ιδια κρασια κι επειδη θελω να βαλω μεγαλη παραγγελια λεω να το ψαξω λιγο...
Άβαταρ μέλους
By gianik
#681681 Τωρα κοντα εχε υπ όψιν σου βάζει ο ΑΒ καλη προσφορά του τύπου-30% σε όλα.. ...τις προάλλες είχε ο Σκλαβενίτης..
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681682
gianik έγραψε:Τωρα κοντα εχε υπ όψιν σου βάζει ο ΑΒ καλη προσφορά του τύπου-30% σε όλα.. ...τις προάλλες είχε ο Σκλαβενίτης..


Ενδιαφερον, ευχαριστω!

Αλλα να σου πω την αληθεια σπανια βρισκω τα κρασια που ψαχνω σε SM. Κι οσες φορες βρηκα κρασια που ξερω τις τιμες τους, ηταν σχεδον 30% ακριβοτερα απο τις καβες που τα αγοραζω. Κι αν οχι 30%, σιγουρα 10-20% ακριβοτερα.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#681683 Δεν υπαρχουν τετοιες αποκλισεις στις τιμες και να ξερεις οτι τα σ/μ εχουν την δυναμη να ειναι περισσοτερο ανταγωνιστικα απο τις καβες ,που ειναι ειδος προς εξαφανιση.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681685
italakias έγραψε:Δεν υπαρχουν τετοιες αποκλισεις στις τιμες και να ξερεις οτι τα σ/μ εχουν την δυναμη να ειναι περισσοτερο ανταγωνιστικα απο τις καβες ,που ειναι ειδος προς εξαφανιση.


Λαθος φιλε!

Για παραδειγμα ενα κρασακι που γουσταρω πολυ κι αγοραζω συχνα:
https://www.skroutz.gr/s/4732382/%CE%A4 ... 750ml.html

Και στο ΑΒ (δεν ανοιγει η σελιδα οποτε βαζω screenshot):
Εικόνα

Με ψαξιμο του ενος λεπτου. Πιστεψε με εχω δει ακομα μεγαλυτερες διαφορες σε αλλα κρασια που ξερω τις τιμες τους. Και πιθανοτατα δε θα εχει σοδειες του 2011 και του 2012 το ΑΒ...
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#681697 Αν και δεν πίνω πολύ, όταν ψωνίζω ποτά πάω σε κάβα. Κοίταξα τις τιμές παραπάνω και οι πιο φθηνές ήταν σε μαγαζιά της Θεσσαλονίκης. Μαγαζί της Αθήνας το είχε σχεδόν €12, οπότε με το €13.30 του Σκλαβενίτη δεν έχει μεγάλη διαφορά, ειδικά αν βάλουμε μέσα και τα μεταφορικά. Εκτός αν κάποιος από τη Γλυφάδα ή την Αγία Παρασκευή, πάει σε μια κάβα στο Μενίδι (που είχε τη χαμηλότερη εν Αθήναις τιμή) για να πάρει ένα μπουκάλι κρασί. Μιλάω πάντα για το παράδειγμα από πάνω.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#681698 Εχεις απολυτο δικιο.
Αυριο κιολας παιρνω ταμαξι και ανεβαινω θεσσαλονικη να παρω ενα μπουκαλι.

Ρε κανω εγω τετοια πραματα; :lol:
Εγω ειμαι LARGE.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#681700 Όλα κι όλα, και γω που δεν πολυπίνω, αν είναι να ανοίξουμε κρασάκι με το αμόρε ή να έχουμε κόσμο, πάω σε μια κάβα στη περιοχή, παίρνω αυτό που θέλω και φέυγω. Ούτε ψάχνω φθηνότερα, ούτε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681702
Dodger έγραψε:Όλα κι όλα, και γω που δεν πολυπίνω, αν είναι να ανοίξουμε κρασάκι με το αμόρε ή να έχουμε κόσμο, πάω σε μια κάβα στη περιοχή, παίρνω αυτό που θέλω και φέυγω. Ούτε ψάχνω φθηνότερα, ούτε τίποτα.


Καλα δεν το συζηταμε για ενα μπουκαλι στο τοσο. Και στο ψιλικατζιδικο της γειτονιας να πας, παιρνεις οτι εχει κι ουτε που σε νοιαζει η τιμη.

Οπως ειπα στην αρχη σκεφτομαι να βαλω μεγαλη παραγγελια (καμια 30αρια μπουκαλια) οποτε 2€ απο 'δω 3€ απο 'κει, μιλαμε για 50-100€ διαφορα στο συνολο!
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#681712
italakias έγραψε:Μεχρι 9 ατομα ειναι το τραπεζι. :shifty:


:lol:

Δεν ειναι για τις γιορτες. Για το σπιτι ειναι να υπαρχουν γενικα. Με τον ιδιο ρυθμο που πινω τοσα χρονια, με τον ιδιο ρυθμο θα πινω ακομα κι αν αγορασω 100 μπουκαλια. Δε θα σκεφτω "τωρα που εχω ας πλακωθω". Οποτε αστα εκει να παλιωνουν για λιγους μηνες και θα ερθει η ωρα τους. Κατα ΜΟ 2 μπουκαλακια την εβδομαδα, 2 βραδακια με τη γυναικα. Και μια στο τοσο (σπανια πλεον) πινουμε με τιποτα φιλαρακια, αλλα εκει χανεται το μετρημα :s_tongue

btw πρωτη φορα αγοραζω κρασια online. Απλα τους τελευταιους μηνες με τα λοκ νταουν εμεινε πολυ πισω η καβα μου και σκεφτηκα να φορτωθω λιγο εφοσον χαμενα δεν πανε...