Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#751393 Ναι ρε παιδί μου, να δώσω έναν τόνο...οικογένειας ήθελα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#751394 Σαν σκέψεις κάπως έτσι ξεκίνησε η ιδέα. Της γυναίκας το daihatsu σιγά σιγά αρχίζει και παλιώνει, (οχι οτι έχει ζητήσει κάτι) οπότε η ίδια η γυναίκα μου πρότεινε να το πάρει το panda. Δε θέλω να φύγει το panda με τίποτα, απλά πρέπει να συνηθίσει να οδηγάει χειροκίνητο. Για ό,τι και να είναι έχει χρόνο ακόμα η απόφαση. Αναμένεται κάποιο facelift στο fiesta? γιατί από μπροστά δε με εμπνέει καθόλου.

Επίσης χάζευα τιμές αμαξιών. Αυτό του οτι το φτηνότερο fiesta ξεκινάει απο 19.000 και st βρίσκεις με 23.000 με ξεπερνάει.

Στο ΔΕΔΔΗΕ είμαι μη μπερδεύεστε :eat:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#751395 Τα ίδια ρδελαμπού δεν είστε; :shifty:
Που μου την έχουν δει τελευταία και δεν περνάνε καν για μέτρηση ρολογιού :rant:

Αν σου έχει κάνει κλικ η φάση, έμπαινε ξιφ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#751396
edmond έγραψε:Χαλάλι του ρε τα 500+€ που μου ήρθε ο εκκαθαριστικός(8μήνου), να πλουτίσει η ΔΕΗ και να τα απολαμβάνουν οι υπάλληλοι της :s_drinks :thumbsup:

Δεν ξερω αν εχεις ΙΝΣΤΑ, στειλε ειμαι πλοκ, αλλα αυτος ο τυπος βαλθηκε να κανει ομορφη την Μπατρα. Εκει να καταλαβεις. Με ρωταει η :inlove: τι κοιταζω συνεχεια εκει και τις δειχνω βουνα, ταρατσες, στροφες, κορφες.. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#751448
JimClark έγραψε:Αναμένεται κάποιο facelift στο fiesta?


Μόλις τώρα έγινε το facelift. Υπάρχει πάντως και το i20N που λένε ότι είναι ακόμα καλύτερο...
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#751452 Δεν υπάρχει περίπτωση, δε μου αρέσει καθόλου το δρακουλίνι πίσω μέρος.

Νταξ ειναι τολμηρή σκέψη, ακόμα σε πρώιμο στάδιο. Θα το καλοσκεφτώ στο εγγύς μέλλον. :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#751488
Νίκος Παππάς έγραψε:
edmond έγραψε:Χαλάλι του ρε τα 500+€ που μου ήρθε ο εκκαθαριστικός(8μήνου), να πλουτίσει η ΔΕΗ και να τα απολαμβάνουν οι υπάλληλοι της :s_drinks

Δεν ξερω αν εχεις ΙΝΣΤΑ, στειλε ειμαι πλοκ, αλλα αυτος ο τυπος βαλθηκε να κανει ομορφη την Μπατρα. Εκει να καταλαβεις. Με ρωταει η :inlove: τι κοιταζω συνεχεια εκει και τις δειχνω βουνα, ταρατσες, στροφες, κορφες..



Έκανε το όνειρο μου πραγματικότητα που του λέω

< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#753596 Λίγο πριν βγει ο Απρίλης του 19 πήγα για δουλειά σε ενα χωριό κοντά στο Cambridge.Aπο σπόντα έφτασα εκεί και κατέληξα να περάσω πανω απο 2,5 χρόνια φροντίζοντας τον 87χρονο Mervyn και βοηθώντας την συζυγο του Christine .
Αυγουστο του 18 έπεσε απο κάτι σκαλιά και χτύπησε στο κεφάλι.Επαθε αιμορραγία που του άφησε όλη την αριστερή πλευρά παράλυτη,. Στην οικογένεια του είπαν πως θα άντεχε κανα 6 μηνο οποτε αφου περασε απο κέντρο αποκατάστασης χωρίς αποτέλεσμα τον πήραν σπίτι ωστε να είναι σε οικείο περιβάλλον στα τελευταία του..Πλέον ήταν απο την καρέκλα στο κρεβάτι και το ανάποδο.

Δυσκολο placement,με πολύ δουλειά ,να μην κοιμάσαι τα βράδια γιατί ξυπναγε κάθε ωρα ,πολύ moving and handling ,δυσκολος χαρακτήρας και ο Mervyn και για αυτό είχαν 2 φροντιστές .
Πριν πάω εγω είχαν περάσει πάνω απο 10 άτομα και ο Mervyn ήταν σπίτι του μονο 4 μήνες.

Εγω την πρώτη φορά έκατσα ένα μήνα,ήμουν ο πρώτος που με ρώτησαν αν ήθελα να ξαναπάω,δέχτηκα,και ξαναπήγα.Καπως έτσι έγινα ο βασικός και μονιμος carer.
Πολ́υ γρήγορα απο my carer έγινα ο personal assistant Bill.Ανάλογα γρήγορα και ο Μervyn ηρέμησε,κοιμόταν πιο καλά πλέον τα βράδια ,πηγαινε τουαλέτα κανονικά (αστείο ακούγεται αλλα πολύ σημαντικό για ανθρώπους με προβλήματα υγείας),πήρε παράταση ζωής .

Συζηταγαμε ότι έχουν γυρ́ισει όλο τον κόσμο σε κρουαζιέρες αλλά δεν είχαν πάει ποτέ Ελλάδα,για την Τοτεναμ και για τον Χάμιλτον.Φανατικός της Φ1,ενας εγγονος τους δουλευει στην αγωνιστική ομαδα της Mclaren. Και πάντα είχε μαζί τον Harry,ενα κουκλάκι-λαγουδάκι που του είχε δώσει η εγγονή του να τον προσέχει στο νοσοκομείο.


Eίχε και άσχημες μέρες.Οταν ρώταγε πότε θα περπατήσει πάλι και γιατί δεν κάνω κάτι να βοηθήσω,όταν ζήταγε το stick του για να σταθεί όρθιος ή όταν ήθελε να μπει στην αγαπημένη του Bentley Flying Spur.Βράδια που ξύπναγε απο εφιάλτες.
Μερες και νύκτες που με διάλυαν ψυχολογικά. Νύχτες που κάθησα στην καρέκλα δίπλα του μέχρι να αποκοιμηθεί.
Μερες και νύκτες που με έφταναν στα όρια μου,το βράδυ ομως που του έλεγα καληνύχτα μου ελεγε thank you for everything.

Πήγα μαζί τους σε ιπποδρομίες στο Newmarket ,έφαγα σε ακριβά εστιατόρια ,παντα μου έπαιρναν δώρο στις γιορτες και γενικότερα μου φέρονταν σαν άνθρωπο της οικογένειας. Με τον κόβιντ to 2020 ήθελαν να με στείλουν για ξεκούραση στο flat που έχουν στο Hunstanton.
Βγαίναμε με την καρέκλα του βόλτες στον χωρο διπλα απο το σπίτι τους που είχε τις αποθήκες με τα σιτηρά ο γιος του ,πηγαίναμε σε γενέθλια και γιορτές των παιδιων και των εγγονιών τους,γενικότερα προσπαθήσαμε όλοι να μην κάθεται στο κρεβάτι.Nα χαρεί την οικογένεια του αλλά και να τον χαρούν και αυτοί όσο πιο πολύ γίνεται.



Οταν εφυγα τον Γενάρη μπήκε νοσοκομείο ,chest infection.20 Γενάρη μπήκε,τον πλακωσαν στα αντιβιωτικά ,24 Γενάρη δεν ειδαν βελτίωση οπότε θα τον έβαζαν σε palliative care ,δηλαδή οτι δεν υπάρχει πλέον μέλλον και απλά περιμένουν το μοιραίο.25 Γενάρη έφυγε.

Πραγματικά στεναχωρήθηκα.Σαν να έχασα κάποιον δικό μου.Μετά απο τόσο καιρό δεν ήταν πλέον απλά ένας πελάτης και μια οικογένεια που απλά τελειώσες την δουλειά σου και έφυγες.Eίναι κάτι περισσότερο πλέον. Εγω είχα βγάλει εισιτήρια για Αγγλία για τις 2 Φλεβάρη.Η Christine μου ζήτησε να πάω να τους βοηθήσω με τα πράγματα που υπηρχαν εκεί ,εξοπλισμό και φαρμακα που θα έπρεπε να επιστραφεί,ίσως να μην ηθελε να είναι και τελείως μονη της .Εκατσα μέχρι τις 7 Φλεβάρη.Η εταιρια μου είπε ότι δεν μπορει να με πληρώσει για αυτό γιατί πλέον δεν υπάρχει συμβόλαιο,δεν με ένοιαζε καθόλου.Ζητησα να μου επεκτείνουν την άδεια μέχρι να μου βρουν τον επόμενο πελάτη.Στις 8 Φλεβάρη έπρεπε να είμαι στο Bedford για δουλειά.

Πριν φ́ύγω μου εδωσαν μια οικογενειακή φωτό που βγάλαμε στα 90στα γενέθλια του το καλοκαίρι,επέμεναν τότε να είμαι και εγώ μέσα,πάντα με ηθελαν και εμένα μέσα στις φωτό.Μαζί και μια κάρτα απο όλους με ευχαριστίες που τους βοήθησα να τον έχουν περισσότερο χρόνο μαζί τους.Μια κάρτα που θα μπει μαζί με τις άλλες που εχω πάρει απο τις άλλες οικογένειες που πήγα αλλά πάντα θα είναι η πιο σημαντική. Με την σύζυγο του κρατάμε επαφες,θέλει να μαθαινει τι κάνω και που είμαι,αν έχω κάποιο πρόβλημα ,μου ζητησαν και τους έδωσα τα στοιχεία μου.

Αυτός ήταν ο Μervyn Robin P και η οικογένεια του .
Kαι θα είναι ένα απο τα πιο θετικά κεφάλαια στην ζωή μου.


R.I.P.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#753600 Bill :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#753601 Συγχαρητήρια! Πολύ σημαντικό το έργο σου, τόσο για τον άνθρωπο που φροντίζεις, όσο και για την οικογένεια του! Πραγματικό λειτούργημα! :thumbsup:

Η περιγραφή σου μου θύμισε την παρακάτω ταινία, που ήταν πολύ συγκινητική.