Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By postruck
#700039
dimviii έγραψε:πηγα να το βαλω μεσα στη διωρυγα της Κορινθου αλλα δεν χωραγε. :metalo:


εδιτ το χωρεσα :metalo:

H οποία διώρυγα Κορίνθου είναι κλειστή, άγνωστο μέχρι πότε :s_devil
Ηρθε στην αρχή,ο ντόπιος υπουργός με κάμερα και κουστούμι,μαζί με τον καθηγητή κ.Λέκκα,να δούν απο κοντά την πτώση απο τα πρανή και απο τότε μόνο ψάρια κυκλοφορούν στο κανάλι......και μετά λένε για το Σουέζ,τα ντόπια μμε...κιχ!!
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#700040 Γενικά πάντως πλέον δεν εχει ιδιαίτερη χρήση η διώρυγα, έτσι δεν είναι; Δεν χωράνε μεγάλα πλοια να περάσουν απ' οσο αντιλαμβάνομαι, καθώς είναι πολύ στενή.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#700048
mirage έγραψε:
224v έγραψε:Γυναίκα η καπετάνιος, αλλά ο πλοηγός???

< Note >
Why?


Έλα μωρά, λίγος casual σεξισμός πάει παντού. Σαν τη κοκακόλα ένα πράγμα...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By postruck
#700192
Hellenic tifosi έγραψε:Γενικά πάντως πλέον δεν εχει ιδιαίτερη χρήση η διώρυγα, έτσι δεν είναι; Δεν χωράνε μεγάλα πλοια να περάσουν απ' οσο αντιλαμβάνομαι, καθώς είναι πολύ στενή.

Φυσικά και έχει όλο τον χρόνο,το καλοκαίρι βέβαια γίνεται η μεγαλύτερη κίνηση,είναι στιγμές που ανεβαίνουν οι γέφυρες για 10 λέπτα και ξανακατεβαίνουν για 40+ λεπτά..
Το χειρότερο ομως είναι η εγκατάλειψη και απαξίωση τα τελευταία 15 χρόνια,πρώτα απο τον επενδυτή :svivhaha: :rant: και μετά απο το κράτος....
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#714462 Φέτος αποφασίσαμε να νοικιάσουμε σκάφος και να πάμε με τον αδερφό και φίλους διακοπές. Για μένα και τη γυναίκα ήταν η πρώτη φορά, τελικά της αρέσει τόσο πολύ που θέλει κάθε χρόνο… ήμασταν τυχεροί και με το σκάφος, 46 πόδια καταμαράν στο πρώτο του ταξίδι. Δεν το περίμενα τόσο άνετο, με ανεμιστήρα, a/c, 2-3 ψυγεία, 2-3 καταψύξεις κτλ.
Πρώτη στάση Σάββατο βράδυ στο Σούνιο, εδώ τα ξημερώματα πριν φύγουμε για τον επόμενο προορισμό, στη Σέριφο
Εικόνα

Η κατηγορία αυτή προσφέρει πολλούς χώρους, ειδικά αν υπάρχει η λεγόμενη fly bridge.
Εικόνα

Πολύαιγος, απέναντι από την Κίμωλο. Θέλαμε χρόνια να πάμε σε αυτή την παραλία.
Εικόνα


Εικόνα

Παντερονήσι, μεταξύ Πάρου-Αντιπάρου
Εικόνα

Σχοινούσα 12 τα ξημερώματα περιμένοντας τη βάρκα για να πάμε στο σκάφος
Εικόνα
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#714464 Ζηλεύω! Είχατε και τα παιδιά μαζί; Ποια ήταν η διαδρομή; Ημέρες; Κόστος; Φαντάζομαι με skipper ; Με πανί πήγατε καθόλου; Σε μαρίνα δέσατε, ή μόνον αρόδο ;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#714466 Ωραια, ειναι πολυ μοντερνα τα σκαφη αναψυχης σαν να εισαι σε ενα μικρο διαμερισμα. Ποσα ατομα επιβατες και ποσα πληρωμα;
Αν θυμασαι ποιο σκαφος ειναι (κατασκευαστης);
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#714468 Από κούνημα ; Δεν είχατε θέμα ;
Εγώ μετα τα καράβια θέλω να φιλήσω το έδαφος :-)

Σαλαμίνα Πέραμα είναι το όριο μου πριν αρχισω να δυσφορώ
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#714513 3 χρόνια είχαμε να πάμε θάλασσα με γέννα, COVID κτλ. Είπαμε να το διασκεδάσουμε όσο γίνεται.


Χωρίς τα παιδιά, 1 εβδομάδα, από Σάββατο σε Παρασκευή βράδυ ή Σάββατο πρωί. 4 ζευγάρια.

Διαδρομή: Μαρίνα Ζέας-Σούνιο-Σέριφος-Πολύαιγος/Κίμωλος-Παντερονήσι/Σχοινούσα-Πορί στο Άνω Κουφονήσι/Μύκονος-Σύρος (μάλλον για αύριο)-Μαρίνα Ζέας (ακόμη δεν τελειώσαμε )

Κόστος σκάφους 7.000€ ενοίκιο, 200€ καθαρισμός, καύσιμο περί τα 700€ (ακόμη δεν επιστρέψαμε), σκίπερ είναι θείος μου που κάνει αυτή τη δουλειά (συνήθως κάνει 1000+€).

Από εκεί και πέρα φαγητά και ποτά όπως θέλει ο καθένας.

Σκάφος είναι το Lagoon 46, κατασκευής 2021, πρώτο ταξίδι. Καλό. Από κούνημα δεν έχει πρόβλημα, 8 μέτρα πλάτος, δεν καταλαβαίνει. 8 άτομα και ένας σκιπερ χωρούν άνετα. Το βασικότερο, έχει 4 τουαλέτες με ντούζ.

Είναι οριακό πάντως για τις μαρίνες, δλδ μεγαλύτερο έχει πρόβλημα. Γενικά τα καταμαράν έχουν θέμα να βρουν χώρο για να δέσουν, πόσο μάλλον κάτι 52άρια που είδα.

Εδώ 2 φωτογραφίες από το Πορί στο Άνω Κουφονήσι. Σταθερή αξία.
Εικόνα

Εικόνα


< >
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 23 Ιουν 2021, 13:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#714519 Πολύ ωραία, αν και είναι μάλλον μεγάλη η διαδρομή για τόσες μέρες. Πανί σηκώσατε; Lagoon, επίσης σταθερή αξία, ό,τι έχω δει σε νοικιάρικα καταμαράν, Lagoon είναι στην Ελλάδα.
Πολύ ωραία φάση πάντως και τα 2000€ (και κάτι ψιλά) για το ζευγάρι για 1 εβδομάδα, δεν είναι ευκαιρία μεν, αλλά δεν είναι και άσχημα αν σκεφτείς τι παίρνεις πίσω.
Εγώ ελπίζω κάποια στιγμή να κάνω το αντίστοιχο στο Ιόνιο, αλλά μένει να πείσω την γυναίκα!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#714522 Ξέχασα, πανί δεν σηκώσαμε ούτε λεπτό. Δεν έχει καθόλου άνεμο. Αν και θα ήθελα να το ζήσω…

Έγω έχω δίπλωμα για ταχύπλοο, κάτι λίγα σκαμπάζω. Μου έκανε εντύπωση πόσο εύκολη είναι η πλοήγηση με το gps.

Η σύζυγος δεν ήθελε να δει ποτέ σκάφος. Αυτό το λάτρεψε. Το πρόβλημα είναι πως θέλει κι άλλο…! Οπότε αν είναι να πείσετε τη σύζυγο, ένα 46άρι καταμαράν είναι πολύ καλή επιλογή.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#714523 H αλήθεια είναι πως σε καταμαράν δεν έχω μπει ποτέ, αλλα το σκεφτόμουν να το δοκιμάσουμε με την σύζυγο, γιατί το άλλο αποκλείεται να το αντέξει, ζαλίζεται με το παραμικρό. Το καταμαράν είναι πολύ πιο άνετο για όλους. Απλώς είναι πολύ πιο ακριβό στην ενοικίαση... Θα δούμε αν τα καταφέρουμε κάποια στιγμή για κάποια κοντινή διαδρομή σε Αργοσαρωνικό.
Όσο για το πανί, η πλεύση με πανί σε απόλυτη ησυχία, απλώς δεν μπορεί να περιγραφεί σαν αίσθηση, πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις!
Άβαταρ μέλους
By GTS
#714542 Πετρο, απο οτι βλεπω ειναι με 4 καμπινες που εχουν εν σουιτ. Ο καπετανιος που κοιμαται και ποια τουαλετα χρησιμοποιει;

Edit πρεπει να εχει εξτρα καμπινα για το πληρωμα καπου.
Τελευταία επεξεργασία από GTS και 23 Ιουν 2021, 15:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By GTS
#714544
Anonymous Founder έγραψε:H αλήθεια είναι πως σε καταμαράν δεν έχω μπει ποτέ, αλλα το σκεφτόμουν να το δοκιμάσουμε με την σύζυγο, γιατί το άλλο αποκλείεται να το αντέξει, ζαλίζεται με το παραμικρό. Το καταμαράν είναι πολύ πιο άνετο για όλους. Απλώς είναι πολύ πιο ακριβό στην ενοικίαση... Θα δούμε αν τα καταφέρουμε κάποια στιγμή για κάποια κοντινή διαδρομή σε Αργοσαρωνικό.
Όσο για το πανί, η πλεύση με πανί σε απόλυτη ησυχία, απλώς δεν μπορεί να περιγραφεί σαν αίσθηση, πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις!


τα καταμαραν ζαλιζουν πολυ περισσοτερο αν πεσεις σε κυμα, δεν εχεις μπει ποτε στα Seajets? τα βριζει ολος ο κοσμος.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#714595
GTS έγραψε:Πετρο, απο οτι βλεπω ειναι με 4 καμπινες που εχουν εν σουιτ. Ο καπετανιος που κοιμαται και ποια τουαλετα χρησιμοποιει;

Edit πρεπει να εχει εξτρα καμπινα για το πληρωμα καπου.

Μπα, δεν ξέρω για το συγκεκριμένο αλλά συνήθως στο σαλόνι τη βγάζει.

Επίσης τα seajet δε θυμάμαι να έχουν πανιά μπορεί βέβαια και να άλλαξε αυτό :lol: Αλλά πανί καταμαράν χωρίς εμπειρία θα γεμίσουν πολλά βρακιά σκατό. Τόσο με τις κλίσεις όσο και με την ταχύτητα.