Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#818377 Παίζει πολύ η εγκατάσταση υγραερίου στην επαρχία, μιλάμε για εξωτερική δεξαμενή 500-1000lt.
Θεωρώ όμως πως ταιριάζει γάντι το πετρέλαιο, βάζεις μισό τόνο ξέρωγω κάθε σεζόν και παίζεις μπάλα.
Επίσης, παίζει και λεβητάκι επιτοίχιο ρεύματος. Οκ, καταλαβαίνουμε όλοι την...ιδιαιτερότητα περί κόστους(εννοείται τα βάζεις κάτω και υπολογίζεις τι και πως), ωστόσο πιο on demand κατανάλωση πεθαίνεις.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#818400
edmond έγραψε:Παίζει πολύ η εγκατάσταση υγραερίου στην επαρχία, μιλάμε για εξωτερική δεξαμενή 500-1000lt.


https://www.newsit.gr/ellada/ekriksi-st ... o/3367815/

https://www.protothema.gr/greece/articl ... tografies/

Προσοχη στα μετρα ασφαλειας τα οποια οπως πολλα αλλα στην επαρχια πχ ΚΟΚ παραμελουνται.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#818402
edmond έγραψε:Παίζει πολύ η εγκατάσταση υγραερίου στην επαρχία, μιλάμε για εξωτερική δεξαμενή 500-1000lt.
Θεωρώ όμως πως ταιριάζει γάντι το πετρέλαιο, βάζεις μισό τόνο ξέρωγω κάθε σεζόν και παίζεις μπάλα.
Επίσης, παίζει και λεβητάκι επιτοίχιο ρεύματος. Οκ, καταλαβαίνουμε όλοι την...ιδιαιτερότητα περί κόστους(εννοείται τα βάζεις κάτω και υπολογίζεις τι και πως), ωστόσο πιο on demand κατανάλωση πεθαίνεις.

Αν πηγαίνεις μια στο τόσο για μερικές μέρες, αρκούν μερικές φιάλες υγραερίου και δεν χρειάζεται δεξαμενή. Έχει να κάνει δηλαδή με την χρήση που σκοπεύεις να κάνεις.
Το πετρέλαιο θέλει κι αυτό την φροντίδα του, τα αντιπαγωτικά του, την συντήρησή του κλπ κλπ.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#821386 σκεφτομαι μηπως αλλαξω το κλιματιστικο στο καθιστικό ελλαδα
Ψυξη βγαζει μια χαρα αλλα κανει θορυβο, καπου συντονιζεται και ειναι ενοχλητικο, εχω προσπαθησει μπας και το χεριασω κανα δυο χρονια αλλα δεν

οι τιμες μου φαινονται μεγαλυτερες απο οτι θυμομουνα και βλεπω παιζει παντου το voucher επιδοτησης , το οποιο δεν διαθετω.
Να υποθεσω το εχουνε συμπεριλαβει στην τιμη ηδη ;
Άβαταρ μέλους
By maverick
#821528
KiloMeater έγραψε:σκεφτομαι μηπως αλλαξω το κλιματιστικο στο καθιστικό ελλαδα
Ψυξη βγαζει μια χαρα αλλα κανει θορυβο, καπου συντονιζεται και ειναι ενοχλητικο, εχω προσπαθησει μπας και το χεριασω κανα δυο χρονια αλλα δεν

οι τιμες μου φαινονται μεγαλυτερες απο οτι θυμομουνα και βλεπω παιζει παντου το voucher επιδοτησης , το οποιο δεν διαθετω.
Να υποθεσω το εχουνε συμπεριλαβει στην τιμη ηδη ;


Σέρβις το έκανες;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#822958 Στο εξοχικό οι γονείς μου έχουν τοποθετήσει 4-5 μονάδες A/C, όλες Toyotomi. Από όλες ακούγεται περιοδικά ένα έντονο τρίξιμο κατά τη λειτουργία που μοιάζει με διαστολή/συστολή πλαστικού. Οι γονείς μου δεν πολυασχολούνται. Αυτό στο υπνοδωμάτιο που χρησιμοποιούμε, ύστερα από δική μας επιμονή, αλλάχτηκε εντός εγγύησης... αλλά ο θόρυβος παραμένει.

Είμαστε οι μόνοι; Πέσαμε σε ελαττωματική παρτίδα; Οι τεχνικοί που ήρθαν για ετήσια συντήρηση των A/C του σπιτιού μας (Daikin) μας είπαν ότι το τρίξιμο αυτό είναι χαρακτηριστικό όλων των Toyotomi λόγω ποιότητας υλικών/ σχεδιασμού/ κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#822959 Ισχύει αυτό που σας είπαν
Φασόν κινεζικα αμφιβόλου ποιότητας

Αν πετύχεις καλή παρτίδα είσαι τυχερός
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#822974
Serf έγραψε:Στο εξοχικό οι γονείς μου έχουν τοποθετήσει 4-5 μονάδες A/C, όλες Toyotomi. Από όλες ακούγεται περιοδικά ένα έντονο τρίξιμο κατά τη λειτουργία που μοιάζει με διαστολή/συστολή πλαστικού. Οι γονείς μου δεν πολυασχολούνται. Αυτό στο υπνοδωμάτιο που χρησιμοποιούμε, ύστερα από δική μας επιμονή, αλλάχτηκε εντός εγγύησης... αλλά ο θόρυβος παραμένει.

Είμαστε οι μόνοι; Πέσαμε σε ελαττωματική παρτίδα; Οι τεχνικοί που ήρθαν για ετήσια συντήρηση των A/C του σπιτιού μας (Daikin) μας είπαν ότι το τρίξιμο αυτό είναι χαρακτηριστικό όλων των Toyotomi λόγω ποιότητας υλικών/ σχεδιασμού/ κτλ.
Serf είσαι ευχαριστημένος με τα daikin?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#822977 Φουλ. Τα έχουμε από το 2012. Κάθε καλοκαίρι βαράνε υπερωρίες. Σήμερα άνοιξαν... θα κλείσουν κατά Σεπτέμβριο... 24ωρη λειτουργία στην πιο χαμηλή ταχύτητα στους 26°C συνήθως. Το χειμώνα τα τελευταία δύο χρόνια επίσης αναλαμβάνουν αποκλειστικά τη θέρμανση με συνεχή λειτουργία στα κρύα. Καλοριφέρ μόνο για λίγο στους χιονιάδες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#822978 Δεν υπάρχει επαφή των φασόν (και μάλιστα μέτριων) Toyotomi, με τα Daikin. Προφανώς υπάρχουν κι άλλα καλά κλιματιστικά, αλλά τα Toyotomi δεν είναι μεταξύ αυτών.
Την έχω πατήσει και εγώ, δυστυχώς, έχουμε ένα τέτοιο αυτά Γιάννενα. Πρόβλημα δεν έχει βγάλει, αλλά ο θόρυβος είναι εκεί.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#822979 Ωραία!! Ευχαριστώ πολύ!

Βλέπω ένα Daikin Emura στην κατηγορία 18.000 BTU για το σαλόνι

DAIKIN Emura 3 Wandgerät Silber R-32 | FTXJ50AS | 5,0 kW https://amzn.eu/d/bi9Pb2O

Στη Γερμανία βγαίνει περί τα 1.700€, στην Ελλάδα 2.550€. Ενώ δεν σκεφτόμουν να πάρω φέτος κλιματιστικά γιατί το budget δεν έχει ταβάνι δυστυχώς, σκέφτομαι να το φορτώσω στη νταλίκα που θα πάρω για τη μετακόμιση…
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 24 Ιουν 2023, 20:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#822980 Αν φασόν, καλύτερα Inventor, που ανάλογα με τη σειρά θα πάρεις από αξιοπρεπές έως αξιόλογο μηχάνημα και με φοβερή αντιπροσωπεία.
Συνήθως (όχι πάντα) αυτά είναι Midea

Επίσης καλές εντυπώσεις μου άφησε ένα Juro Pro που αν δεν κάνω λάθος είναι Gree
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#822981
Asimov έγραψε:Αν φασόν, καλύτερα Inventor, που ανάλογα με τη σειρά θα πάρεις από αξιοπρεπές έως αξιόλογο μηχάνημα και με φοβερή αντιπροσωπεία.
Συνήθως (όχι πάντα) αυτά είναι Midea

Επίσης καλές εντυπώσεις μου άφησε ένα Juro Pro που αν δεν κάνω λάθος είναι Gree
Και η Haier είναι δυνατή.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#822982 Δεν είναι φασόν, γι’ αυτό
Άβαταρ μέλους
By dimik
#822983
PeterPan έγραψε:Ωραία!! Ευχαριστώ πολύ!

Βλέπω ένα Daikin Emura στην κατηγορία 18.000 BTU για το σαλόνι

DAIKIN Emura 3 Wandgerät Silber R-32 | FTXJ50AS | 5,0 kW https://amzn.eu/d/bi9Pb2O

Στη Γερμανία βγαίνει περί τα 1.700€, στην Ελλάδα 2.550€. Ενώ δεν σκεφτόμουν να πάρω φέτος κλιματιστικά γιατί το budget δεν έχει ταβάνι δυστυχώς, σκέφτομαι να το φορτώσω στη νταλίκα που θα πάρω για τη μετακόμιση…
Δες και αντίστοιχο Mitsubishi Heavy Industries, οποίο βρεις φτηνότερο αγόρασε το και δεν θα χάσεις.

< >