Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#806506
skous έγραψε:Εγώ δεν θα το έκανα γιατί εύκολα θα καταλάβει κάποιος ότι πρόκειται για τριπλής ενέργειας και άρα μπορεί να έχεις θέμα.
Αρχικά θα έχει 4 σωληνωσεις αντί για 2 (2 για το νερό + 2 για την σερπαντινα που θα ζεσταινει το νερό στο καζάνι).

Η τρίοδη δεν ξέρω αν αφορά ηλιακού τριπλης ενεργειας. Χρησιμοποιείται στους λεβητες για να μπορούν να φέρουν τα νερά στην επιθυμητή θερμοκρασία προσαρμογής.
Ίσως έτσι λειτουργούν και οι θερμοσιφωνα τριπλης, δεν γνωρίζω, αλλά αν μιλάμε για σύνδεση από το διαμέρισμα σου (για να πηγαίνουν τα νερά πάνω), θα θέλει και κυκλοφόρητη κλπ κλπ. Κοινώς, πολύ μεγαλύτερο κόστος.


Λογω δουλειας, λογω προσφορας μου στην πολυκατοικια (κοινοχρηστα μαστορεματα,απεγκλωβισμους απο ασανσερ) και επειδη ειμαι ιδιοκτητης δεν μου λεει κανεις τιποτα.
Η διαχειριστρια ειναι μεγαλης ηλικιας (πεθανε και ο αντρας της περυσι) και πλεον μου εχει αναθεσει να κανονιζω ως και τις ωρες που θα αναβει η κεντρικη θερμανση,εχω ρυθμιζω και τον χρονοδιακοπτη ενω χωρις να ρωτησω κανεναν αλλαζω απο μονος μου δωρεαν πχ την λαμπα στην εξωπορτα,εφτιαξα ταμπελακι για το ασανσερ-να κλειδωνουν την κεντρικη πορτα,ριχνω σπρευ σε μανταλο-μεντεσεδες,αγορασα ατσαλινα υδραυλικου και περασα 2 εξωτερικα λουκια νερου βροχης και τετοια ψιλοπραγματα.
Εχουν αλλοι 2 ηλιακο αλλα πανω απο την σοφιτα,οι μαγκες επιασαν τοτε τον καλο χωρο.

Τον θερμοσιφωνα τοτε τον πηρα με σπιραλ μεσα,δεν τον ηξερα αυτον τον τυπο,ο μαστορας που ανελαβε το ολο εργο της ανακαινισης μου το σφυριξε απο μονος του και φυσικα δεν εχω πει λεξη προς τα εξω.
Ουσιαστικα ζεσταινει το ζεστο νερο του σπιραλ μεσα το υπαρχων του θερμοσιφωνα,την παροχη ρευματος του την εδωσε ο ηλεκτρολογος στον ταχυθερμοσιφωνα,κρατησα φωτακι-ασφαλεια στον πινακα του παλιου ηλεκτρικου και πλεον τα εχω για αυτον.

Ο υδραυλικος μου ειχε πει κανα 200αρι σιγουρα (με την βανα εναλλαγης μεσα και 1-2 πρωϊνα δουλεια).
Εχουν οι γονεις μου στο πατρικο (μονοκατοικια) και με βανα το γυριζουν απο Ηλιο σε Καυστηρα (πετρελαιο) αναλογα τον καιρο.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#806521
dimviii έγραψε:γιατι? εχουμε αξιολογους κατασκευαστες ηλιακων.
εγω εδω εχω καταληξει διαβαζωντας πολλες κριτικες.

https://www.skroutz.gr/c/1399/hliakoi_t ... geias.html

Χαίρομαι. Με έχεις γλιτώσει από άσκοπο ψάξιμο.
Θα ρωτήσω και τον μηχανικό μας, βέβαια, που ξέρει όλη την εγκατάσταση στο πατρικό μου, όπου θέλω να βάλω ηλιακό.
Επιδότηση δεν παίζει, έχουμε ζεστό νερό από αυτόνομο καυστήρα αερίου. Ευτυχώς τότε είχαμε προβλέψει να έχει τη δυνατότητα να συνδέεται με ηλιακό και να επιλέγει μόνο του πότε θα κάψει.
Σωληνώσεις είναι κομπλέ μέχρι οροφή, έναν ηλιακό θέλω για plug n play.

Ερώτηση: η εγκατάσταση σε κεραμοσκεπή είναι μπελάς; Θέλει τρυπήματα κλπ;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#806526 μέχρι σήμερα ξανά αναφέρω ότι έχω ανάψει την αντίσταση του ηλιακού 4.5 ώρες περίπου. τον έβαλα τον Οκτώβριο και έτσι έχω οικονομία με πέρυσι 29% σύμφωνα με την ΔΕΗ, εκεί που λέει και συγκρίνει καταναλωσεις στον λογαριασμό. πλήρωσα με την εγκατάσταση σωλήνων κλπ σύνολο 850 σε τρεις δόσεις. ποιοτικά με τον άλλο που υπάρχει στη ταράτσα ΜΑΛΤΕΖΟΣ, δύο χρόνια οπτικά, είναι οκ. απο απόδοση πάλι μια χαρά.

.
Άβαταρ μέλους
By skous
#806546
JarnoT έγραψε:
dimviii έγραψε:γιατι? εχουμε αξιολογους κατασκευαστες ηλιακων.
εγω εδω εχω καταληξει διαβαζωντας πολλες κριτικες.

https://www.skroutz.gr/c/1399/hliakoi_t ... geias.html

Χαίρομαι. Με έχεις γλιτώσει από άσκοπο ψάξιμο.
Θα ρωτήσω και τον μηχανικό μας, βέβαια, που ξέρει όλη την εγκατάσταση στο πατρικό μου, όπου θέλω να βάλω ηλιακό.
Επιδότηση δεν παίζει, έχουμε ζεστό νερό από αυτόνομο καυστήρα αερίου. Ευτυχώς τότε είχαμε προβλέψει να έχει τη δυνατότητα να συνδέεται με ηλιακό και να επιλέγει μόνο του πότε θα κάψει.
Σωληνώσεις είναι κομπλέ μέχρι οροφή, έναν ηλιακό θέλω για plug n play.

Ερώτηση: η εγκατάσταση σε κεραμοσκεπή είναι μπελάς; Θέλει τρυπήματα κλπ;
Μια χαρα μπαινει στην κεραμοσκεπη, αναλογως αν εχεις απο κατω πλακα μπετον ή ξυλινη στεγη εχει διαφορες.
Τις περισσοτερες φορες βαζουν βαση ωστε να σηκωθει στις ιδανικες μοιρες. Ψιλο-εκτρωμα για αυτον που θα εχει θεα την σκεπη σου.

Υπαρχουν και εγκαταστασεις που εχουν μονο τα πανελ επι της σκεπης, πολυ πιο ομορφες αλλα νομιζω πιο κοστοβορες, γιατι θελεις κυκλοφορητες για το νερο κλπ κλπ


< >
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#806551
skous έγραψε:
JarnoT έγραψε:Ερώτηση: η εγκατάσταση σε κεραμοσκεπή είναι μπελάς; Θέλει τρυπήματα κλπ;
Μια χαρα μπαινει στην κεραμοσκεπη, αναλογως αν εχεις απο κατω πλακα μπετον ή ξυλινη στεγη εχει διαφορες.
Τις περισσοτερες φορες βαζουν βαση ωστε να σηκωθει στις ιδανικες μοιρες. Ψιλο-εκτρωμα για αυτον που θα εχει θεα την σκεπη σου.

Υπαρχουν και εγκαταστασεις που εχουν μονο τα πανελ επι της σκεπης, πολυ πιο ομορφες αλλα νομιζω πιο κοστοβορες, γιατι θελεις κυκλοφορητες για το νερο κλπ κλπ
< >

Χμ, ενδιαφέρον αυτό το τελευταίο.. Θα μου άρεσε μια τέτοια κομψή εφαρμογή.
(Πλάκα μπετόν και από πάνω χαμηλή ξύλινος σκελετός + κεραμοσκεπή. Όλα τα απέναντί μας είναι μακρινά χαμηλά σπίτια, δεν πρόκειται να ενοχληθούν οπτικά)
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#806556
JarnoT έγραψε:Ευτυχώς τότε είχαμε προβλέψει να έχει τη δυνατότητα να συνδέεται με ηλιακό και να επιλέγει μόνο του πότε θα κάψει.


Πως γινεται αυτο;
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#806587 Φαντάζομαι ελέγχει μια τρίοδη που κάνει το μοίρασμα. Κι αντίστοιχα ανοιγοκλείνει ο καυστήρας όταν η θερμοκρασία του ηλιακού δεν επαρκεί.
Θα μου πεις, θέλει κάτι ιδιαίτερο αυτό από πλευράς καυστήρα; Θα σε γελάσω. Θυμάμαι όμως ότι ήταν ready να δεχτεί input από ηλιακό και να συνεργαστεί σχετικώς.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#806602
JarnoT έγραψε:Πλάκα μπετόν και από πάνω χαμηλή ξύλινος σκελετός + κεραμοσκεπή. Όλα τα απέναντί μας είναι μακρινά χαμηλά σπίτια, δεν πρόκειται να ενοχληθούν οπτικά


Δε ξέρω πόσο χώρο έχει κατω από τη σκέπη και πάνω από τη πλάκα, αλλά η λογική λέει πως θα βιδώσουν 4 κολωνάκια στη πλάκα που θα βγουν πάνω από τη κεραμοσκεπή και εκεί θα κολληθεί ένα πλαίσιο για να βιδωθει πάνω ο ηλιακός. Κάτι αντίστοιχο θα γίνει στο εξοχικό μου, αλλά θα κολληθούν στα σίδερα που κάθονται τα κεραμίδια, δεν έχω πλάκα εγώ.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#806607 Υπάρχει ειδική βάση για κεραμοσκεπές.
Εννοείται πως βάζουμε 3πλης εφόσον το...τραβάει το σύστημα, υποθέτω θα είναι αβαβά αν δεν υπάρχει αυτονομία.
Όταν βάζουμε ηλιακό, εκτός κάποιας ανάγκης που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα :lol: καλό είναι να καταργούμε τον κλασικό θερμοσίφωνα στο πατάρι. Πρακτικά δεν εξυπηρετεί κάπου και απλά περιμένεις πότε θα τρυπήσει και να κάνει το σπίτι λίμνη.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#806679
edmond έγραψε:Υπάρχει ειδική βάση για κεραμοσκεπές.


Ειδική βάση υπάρχει για τις σκεπές που έχουν μεταλλικό σκελετό και όχι ξύλινο, γιατί παίζει να μη σηκώνει το βάρος ή να μη μπορεί να "δέσει" πάνω στον σκελετό της κεραμοσκεπής. Νομίζω πως πρέπει να φτιαχτεί πλαίσιο που θα βιδωθεί στη πλάκα. Κατά το Πάσχα θα ανεβάσω φωτογραφίες από τη δική μου κατασκευή.
Άβαταρ μέλους
By skous
#806680 Nai emena βιδωθηκε στην πλακα.
Εαν ομως δεν γινεται αυτο, ο κατασκευαστης μπορει να την βαλει πανω στα δοκαρια εφοσον κρινει οτι θα ειναι οκ.
Παιζουν ομως πολλα σημασια, οπως το βαρος, το ποσο εκτεθιμενος ειναι σε αερα κλπ κλπ.
Εαν βιδωθει στην πλακα, τοτε αυτα δεν σε απασχολουν, εκτος από το να μην μπάζει η σκεπή μετα νερα


< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#806684 Σαφώς, πρέπει να μονωθεί/ να κλείσουν οι τρύπες που θα γίνουν στα κεραμίδια. Δε ξέρω ποιος μάστορας θα πάρει το ρίσκο να βάλει πάνω σε ξύλινο σκελετό κεραμοσκεπής βάση για ηλιακό.
Άβαταρ μέλους
By skous
#806692 Βγαλτο σε κανα douleftaras και θα μαζευτουν μιλιούνια :) οταν θα γίνει η στραβη όμως, ελαχιστοι θα σηκωσουν το τηλέφωνο.

Το εχω δεινπαντως μεμπλαισιο που ηταν αρκετα μεγαλο για να «μοιραζει» οσο το δυνατον μπορουσε το βαρος.
Βεβαια εγω προσωπικα δεν θα το έκανα.


< >
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#808065
egobrain έγραψε:τις τελευταίες μέρες που έγινε χειμωνιάτικος ο καιρός βλέπω οτι το κλιματιστικό (Gree inverter) ζορίζεται να ανεβάσει τη θερμοκρασία. μάλιστα καμιά φορά ρετάρει η εξωτερική μονάδα!
μέχρι τώρα που 'χε φθινόπωρο, 12+ βαθμους, ανέβαζε και κρατούσε θερμοκρασία 21.5 βαθμους, τωρα σαν να μπατακώνεται στους 20-20.5..
τον τελευταίο καιρό βγάζει συχνά ένα σφάλμα "Η5".
του έδωσα περιθώριο ξεκούρασης αλλά δυστυχώς σταματάει συχνά πλέον.
ο τεχνικός για πρώτη κίνηση πρότεινε κλείσιμο της ασφάλειας για μια μέρα αλλά δεν δούλεψε.
διάβασα στο ίντερνετ πιθανές αιτίες* αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να δοκιμάσω κάτι. αν έχει τύχει σε κάποιον ή έχει ιδέα, ας πει..

*
1) Supply voltage is unstable
2) Supply voltage is too low and system load is too high
3) Indoor coil is blocked or dirty
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#808140 Δεν έχω ποτέ ζήσει με ηλιακό. Υποθέτω θέλουμε το ok των συγκατοίκων και κάτι αγοράζουμε και κάποιος το τοποθετεί στην ταράτσα/δώμα που είναι ακριβώς από πάνω.
Από ποια τμήματα αποτελείται; Αυτό αντικαθιστά τον θερμοσίφωνα που είναι στο μπάνιο ή μπορεί ο θερμοσίφωνας στο μπάνιο να είναι ηλεκτρικός αλλά να παίρνει νερό από τον ηλιακό και να τον ανάβουμε μόνο αν χρειάζεται. Η κεντρική θέρμανση έχει καταργηθεί. Ή μπορεί ο ηλιακός να είναι και ηλεκτρικός οπότε καταργείς αυτόν στο μπάνιο;
Πόσοι σωλήνες-καλώδια-άλλα πράματα (βάνες, διακόπτες, αντλίες) προβλέπονται;
Πόσο είναι χοντρικά το συνολικό κόστος υλικών-τοποθέτησης;