Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#743809
Anonymous Founder έγραψε:Είσαι στην ΔΕΗ ή σε άλλο πάροχο; Συμβολαίο με Ρήτρα/ΟΤΣ ή σταθερή τιμή;
Κρίνοντας από το αποτέλεσμα, λογικά έχεις μεταβλητό συμβόλαιο γιατί αν έκανα καλά τις πράξεις, σου βγαίνει μέση τιμή κιλοβατώρας 0,26 €, που σαφώς και είναι μπόλικα.


ειμαι προτεργια
επισης 90,88 συνολο ηταν για τον δημο/ερτ στο 4μηνο
αυτο με το ΟΤΣ δεν μπορω να το βρω.
Μαλλον ειναι μεσα στις ρυθμιζομενες χρεωσεις? 90 ευρω ειναι αυτες και μεσα στα 90 περιλαμβανουν 32 ευρω ειδικο τελος μειωσης εκπομπων ρυπων. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#743813 Επίτηδες δεν το βάζει!!! :lol:
Στα σοβαρά τώρα:
- Watt+volt
- Ιδια συνολική κατανάλωση με dmviii (+- 50 kwh στο 4μηνιαίο σύνολο ημερήσιο-νυχτερινό),
- Με ρήτρα ΟΤΣ,
Στο τετράμηνο =480€
Σε αυτό στο σύνολο, περιλαμβάνονται και 55€ περίπου, πάγια και τέλη.
Η 4μηνη ΟΤΣ συνολικά είναι ..... 215€ !!! :dizzy:
Ξαναλέω και ας λέει ότι θέλει ο HF:
Μέχρι να μπεί η ΟΤΣ, πλήρωνα ετησίως (από Ιουν 2019 έως Ιουν 2021) τουλάχιστον 25% λιγότερο απ΄ όσο ήθελα στη ΔΕΗ.
Σήμερα, υπολογίζω ότι πληρώνω 18-20% ακριβότερα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#743816 Δημητρη εσεις εισαστε 2 ατομα στο σπιτι αν δεν κανω λαθος?
Εμεις ειμαστε 3,παιζει και αυτο το ρολο του στην καταναλωση ετσι για την ιστορια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#743817 Εγώ μιλώ πάντα με νούμερα πάντως, οπότε δεν μπορώ να κατηγορηθώ για κάτι άλλο πέραν αυτού. Επίσης, είμαι και ο μόνος που έχω μετρήσει συσκευές πριν και μετά και σας έχω πει τι ακριβώς παίζει από κατανάλωση.
Επιμένω πως το 25% πρέπει να δοθεί με λογαριασμό για να το συγκρίνουμε τελικά αν είναι 25%. Αλλιώς ό,τι και να λέμε, είναι στο βρόντο. Αν υπάρχει πχ περυσινός λογαριασμός, είναι εύκολο να γίνει μια σύγκριση. Εμένα κανένα calculator όταν επέλεξα το Home Enter δεν μου έβγαζε κάποιον από τους ανεξάρτητους ιδιαίτερα πιο ανταγωνιστικό, και μάλιστα τότε ήταν και χαμηλά η τιμή χοντρικής.
@dimviii ΕΡΤ, Δήμος κλπ είναι ίδια για όλους. Ο κάθε Πάροχος μπορεί να παίξει μόνον με το λεγόμενο Ανταγωνιστικό μέρος του λογαριασμού , δηλαδή το ΜΗ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ.
Εικόνα
Στο λογαριασμό που έβαλα, μόνον το πρώτο κομμάτι αφορά τον πάροχο ουσιαστικά, τα υπόλοιπα δεν αλλάζουν.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#743820 @ dmviii
Σωστά, είμαστε 2 , αλλά οι καταναλώσεις μας είναι για 3 , αφού -ας ξεκινήσω απ το πιό απλό- παίζουν 2 ψυγεία εκ των οποίων το ένα δίπορτη ντουλάπα GE , κατασκευής 1988 , με αμερικάνικες προδιαγραφές και -προφανώς- τρελή κατανάλωση (δουλεύει σκέψου με μετασχηματιστή 220-> 110V) και ... άλλα πολλά ! :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#743821
dimviii έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Είσαι στην ΔΕΗ ή σε άλλο πάροχο; Συμβολαίο με Ρήτρα/ΟΤΣ ή σταθερή τιμή;
Κρίνοντας από το αποτέλεσμα, λογικά έχεις μεταβλητό συμβόλαιο γιατί αν έκανα καλά τις πράξεις, σου βγαίνει μέση τιμή κιλοβατώρας 0,26 €, που σαφώς και είναι μπόλικα.


ειμαι προτεργια
επισης 90,88 συνολο ηταν για τον δημο/ερτ στο 4μηνο
αυτο με το ΟΤΣ δεν μπορω να το βρω.
Μαλλον ειναι μεσα στις ρυθμιζομενες χρεωσεις? 90 ευρω ειναι αυτες και μεσα στα 90 περιλαμβανουν 32 ευρω ειδικο τελος μειωσης εκπομπων ρυπων. :hmmm:

https://www.theceo.gr/fouskomenoi-oi-lo ... -symvasis/
Λέει κάπου προσαύξης σύμφωνα με το άρθρο 8.8;
Αυτό που λες εσύ είναι το ΕΤΜΕΑΡ και το πληρώνουμε όλοι, είναι ρυθμιζόμενη χρέωση.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#743822
Anonymous Founder έγραψε:Λέει κάπου προσαύξης σύμφωνα με το άρθρο 8.8;
.

ναι ετσι το γραφει 288,38 ευρω. :lipsealed:
114 ευρω ηταν στον προηγουμενο εκκαθαριστικο
Τελευταία επεξεργασία από dimviii και 22 Δεκ 2021, 19:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#743823
dimitrisB έγραψε:@ dmviii
Σωστά, είμαστε 2 , αλλά οι καταναλώσεις μας είναι για 3 , αφού -ας ξεκινήσω απ το πιό απλό- παίζουν 2 ψυγεία εκ των οποίων το ένα δίπορτη ντουλάπα GE , κατασκευής 1988 , με αμερικάνικες προδιαγραφές και -προφανώς- τρελή κατανάλωση (δουλεύει σκέψου με μετασχηματιστή 220-> 110V) και ... άλλα πολλά ! :innocent:


συνονοματε και εγω παλιες συσκευες εχω.Ολα ειναι απο 10-17 χρονια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#743826 510 αυτο 4 μηνο με καταναλωση 1411 ημερησια και 548 νυκτερινα ΟΤΣ 288
330 περσυ ιδιο 4 μηνο με καταναλωση 1293 ημερησια και 477 νυκτερινα ΟΤΣ 16 ευρω

ΓΤΧΚΤΠΚ
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#743828 @HF
Επειδή θές αποδείξεις (Απο ποιόν ? Απο εμένα ρε συ, που μέχρι και εκκαθαριστικό μισθοδοσίας είχα βάλει στο παλιό φόρουμ! Ντροπή ρε γμτ ! :lol: ), πάρε για να καταλάβεις τι θα πλήρωνα, αν δεν ήταν η "Ρητρα κόστους προμήθειας" στο ποσοστό που είναι σήμερα :
Τελευταίος λογαριασμός, εκκαθαριστικός

Εικόνα
Εικόνα
...................
............................
Αντίστοιχος αρχές του έτους εκκαθαριστικός, πρό νέας ρήτρας, με ουσιαστικά -οριακά, ίδιες καταναλώσεις:


Εικόνα
Εικόνα
Ελπίζω να σε έπεισα ότι , το ποσοστό 25% που λέω και έλεγα ότι πλήρωνα φτηνότερα απο ΔΕΗ πρό νέας πασόστωσης ρήτρας, ήταν μάλλον (πολύ) μεγαλύτερο , ενώ σήμερα, μεσοσταθμικά , με βγάζει με χασούρα -ενδεχομένως-περί το 15%.
:s_bye
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#743906 To ποσοστό 25% που (νομίζεις πως) εξοικονόμησες στο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ μέρος του λογαριασμού, ΔΕΝ σου κάνει επ' ουδενί οικονομία 25% ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ. Για να το γράψω ακόμη καθαρότερα. Και λέω νομίζεις, γιατί ΟΤΣ εφαρμόζεται ουσιαστικά ΠΑΝΤΑ και όχι μόνον τώρα, απλώς πριν τα ποσά ήταν μικρά και δεν τα πρόσεχε κανείς.
Γιατί οι υπόλοιπες χρεώσεις είτε είναι σταθερές, είτε πάγιες, είτε εξαρτώνται από την καταναλισκόμενη ενέργεια (και όχι πόσο πληρώνεις γι'αυτήν).

Για να στο κάνω εντελώς ταληράκια, γιατί όπως είπα μιλάω με νούμερα, θα πάρω σαν αναφορά τον λογαριασμό που έβαλες με την μικρή ΟΤΣ, γιατί αν πάρω τον άλλο, θα είναι σαν να κλέβω εκκλησία. Για την σύγκριση, χρησιμοποίησα τις τιμές από το συμβόλαιο της ΔΕΗ Home Enter που είναι σταθερές και χωρίς ΟΤΣ.
Εικόνα
Εικόνα
Όπως βλέπεις, αυτό που κέρδιζες πριν (εννοώ όταν η ενέργεια ήταν ακόμη σχετικά φθηνή) ήταν λίγο πάνω από 2€ το μήνα. Άρα στο έτος, ένα 25άρι ευρώ πάνω κάτω, βαριά βαριά 30€ αν όλα πάνε υπέρ σου στην ΟΤΣ και δεν έχεις αυξήσεις. Κι όλα αυτά, με το ρίσκο να ακριβύνει λίγο η χοντρική και να σε σκίσει η ΟΤΣ, όπως και εν τέλει έγινε. Ουσιαστικά ό,τι κέρδισες τα προηγούμενα χρόνια, έχει ανατραπεί σε έναν λογαριασμό.
Για κανένα λόγο δεν έχεις κάνει την οικονομία που λες όλα αυτά τα χρόνια, και για κανένα λόγο δεν χάνεις μόνον αυτά που λες. Λυπάμαι που στο λέω εγώ, αλλά είναι έτσι. Στην διάθεσή σου να στο υπολογίζω και με Excel και με ό,τι θέλεις. Από εκεί και μετά, για μένα η κουβέντα δεν γίνεται για να βγει κάποιος πιο ικανός ή έξυπνος, αλλά κυρίως για να καταλάβουμε όλοι πως οι ανεξάρτητοι πάροχοι με την ΟΤΣ απλώς μοιράζονται μαζί μας το ρίσκο τους, δίνοντας πίσω ψίχουλα.
Γι'αυτό και θεωρώ πως όποιος δεν έχει σταθερό συμβόλαιο, σε βάθος χρόνου μόνον να χάσει πρόκειται.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#743913
Anonymous Founder έγραψε:Από εκεί και μετά, για μένα η κουβέντα δεν γίνεται για να βγει κάποιος πιο ικανός ή έξυπνος, αλλά κυρίως για να καταλάβουμε όλοι πως οι ανεξάρτητοι πάροχοι με την ΟΤΣ απλώς μοιράζονται μαζί μας το ρίσκο τους, δίνοντας πίσω ψίχουλα.
Γι'αυτό και θεωρώ πως όποιος δεν έχει σταθερό συμβόλαιο, σε βάθος χρόνου μόνον να χάσει πρόκειται.

Σε αυτό λοιπόν και καταλήγουμε άνευ περαιτέρω συζήτησης, ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟΣ ! :s_yes
Άλλωστε , εδώ και 2 μήνες - ανήκοντας σε εναλλακτικό πάροχο- και στη συζήτηση περί ηλ. ενέργειας και κόστους λογαριασμών (στο άλλο τοπικό, μιας και εκεί ανήκει περισσότερο αυτή η κουβέντα) δήλωσα πως πλέον πιστεύω ότι η ΔΕΗ είναι ο φτηνότερος πάροχος.
Υγεία! :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#743915 Για μένα η κουβέντα ξαναλέω γίνεται γιατί κάποιοι κερδοσκοπούν στην πλάτη των καταναλωτών, υποσχόμενοι πράγματα που δεν ισχύουν αν φύγει ο καταναλωτής από την "κακιά" ΔΕΗ. Η ΔΕΗ παραμένει ο καλύτερος πάροχος για πολλούς και διάφορους λόγους. Ακόμη και λίγο ακριβότερη να βγει, θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ν'αναλάβει κάποιος το ρίσκο να χρυσοπληρώσει κάτι στην πρώτη στραβή.
Επιλέξτε σύμφωνα με το μικρότερο ρίσκο ΓΙΑ ΕΣΑΣ. Το να κερδίσεις 20-30€ στο έτος δεν είναι του πεταματού προφανώς, λεφτά είναι και αυτά. Αλλά υπάρχει ρίσκο, που για μένα είναι απαράδεκτο. Δες παραπάνω τι πρέπει να πληρώσει ο dimviii ενώ προφανώς δεν το είχε υπολογίσει/σκεφτεί/φανταστεί και πες μου...
Αυτά και εννοείται υγεία πάνω απ' όλα.
ΥΓ: Πρέπει να μου αναγνωρίσεις όμως πως είχα δίκιο ΚΑΙ στα νούμερα! :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#743919 Σε αυτά τα 510 που θα πληρώσω για το 4 μηνό,υπολογίστε ότι έχουν αφαιρεθεί και 63 ευρώ από την κρατική επιδότηση
Δλδ θα πλήρωνα 573 ευρώ χωρίς την κρατική επιδότηση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#743920 Η κρατική επιδότηση επίσης είναι παρηγοριά στον άρρωστο και γίνεται μονάχα για να μην ξεσηκωθεί ο κόσμος. Καμία λογική δεν έχει αν το σκεφτείς. Αντί να βάλουν χέρι εκεί που είναι το πρόβλημα (στους παρόχους και στον τρόπο που βγαίνουν οι τιμές, στην ενημέρωση του καταναλωτή κλπ), δίνουν ψίχουλα και σου λένε, "εμείς όμως σας δώσαμε και λεφτά" (τα οποία τα έχουν πάρει από την άλλη τσέπη μας...).
Σκεφτείτε το λίγο λοιπόν. Για μένα κι εδώ η... ατομική ευθύνη (ως καταναλωτές) πρέπει να παίξει ρόλο.